Справа № 404/13281/25
Номер провадження 3-зв/404/2/26
02 лютого 2026 року Фортечний районний суд міста Кропивницького
в скла ді: головуючого судді Кулінка Л.Д.
за участю секретаря Котової К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому заяву особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (вх. № 4100 від 29.01.2026 року) про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Руслана Володимировича, у справі № 404/13281/25, номер провадження 3/404/3230/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 звернувся до Фортечного районного суду міста Кропивницького із заявою (вх. № 4100 від 29.01.2026 року), про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Руслана Володимировича, у справі № 404/13281/25, номер провадження 3/404/3230/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Заява мотивована тим, що під час слухання справи суддя Бурко Р.В. 29.01.2026 року на початку розгляду справи відмовив йому в участі його захисника Майорова Сергія Володимировича, в режимі відео конференції, при тому що він неодноразово подавав відповідні клопотання про дистанційну участь. Він має право на захист та бажає участі саме захисника Майорова С.В. в його інтересах у вказаній справі, онак судом безпідставно йому в цьому відмовлено, та суддя наполягає на подальшому судовому розгляді справи, без участі захисника, який начебто не з'явився безпосередньо до суду, не враховуючи, що суд має забезпечити, при наявній технічній можливості, участь захисника в режимі відеоконференції. Таким чином, суддею Бурко Р.В. штучно обмежено його право на участь у процесі захисника, що свідчить про порушення ним права на захист, не забезпеченні рівності сторін у процесі, та вказує на його упередженість та надання переваг потерпілому у цій справі (а.с. 70).
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 29 січня 2026 року заяву про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Руслана Володимировича. передано на розгляд судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Кулінка Л.Д. (а.с. 71).
ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав та просив задовольнити. Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись, причини неявки суду не відомі.
Розглянувши заяву про відвід судді, проаналізувавши норми процесуального права, які регулюють порядок підстав для відводу судді, суд дійшов висновку про наступне.
Частиною другою та третьою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 246 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.
Чинний Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить спеціальних норм, що передбачають для учасників судового розгляду можливість заявити відвід судді, і відповідно, не передбачає порядку розгляду заяви про відвід судді.
Разом з тим, право кожного на справедливий розгляд справи незалежним і безстороннім судом закріплено у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зазначена Конвенція і протоколи 1, 2, 3, 4, 7, 11 ратифіковані Україною 17 липня 1997 року, чим і визнана її дія в національній системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до положень статті 9 Конституції України та статті 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22 грудня1993 року міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно з Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» в спірних питаннях, або які не врегульовані національним законодавством, суди застосовують міжнародні договори, згоду на обов'язковість яких дана Верховною радою України, є частиною законодавства України.
Крім того, Рада суддів України пунктом 4 рішення № 34 від 08 червня 2017 року роз'яснила, що у разі необхідності врегулювання суддею конфлікту інтересів при розгляді матеріалів про адміністративне правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, з огляду на відсутність норм, що визначають правила відводу (самовідводу), до внесення змін до чинного законодавства суддя, враховуючи засади судочинства, передбачені Конституцією України та міжнародні стандарти щодо незалежності суддів, неупередженості та безсторонності судочинства, може застосовувати чинні процесуальні норми за аналогією.
Таким чином, суд при вирішенні питання про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Р.В. керується нормами чинного Кримінального процесуального кодексу України.
Статтею 75 Кримінального процесуального кодексу України визначено обставини, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні, зокрема у відповідності до пункту 4 частини першої статті 75 цього Кодексу слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Суддя зобов'язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів (частина сьома статті 56 Закону України ««Про судоустрій і статус суддів»).
В пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13 червня 2007 року «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді.
За статтею 15 Кодексу суддівської етики неупереджений розгляд справ є основним обов'язком судді.
Положення зазначеної статті випливають з принципу об'єктивності, визначеному у Бангалорських принципах поведінки суддів, відповідно до якого об'єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов'язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини існування безсторонності в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» повинно визначатися на підставі суб'єктивного критерію, яким слід врахувати особисті переконання та поведінку певного судді і встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об'єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії аби виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності.
Водночас, суд вважає, що будь-яких обставин, які викликають сумніви в упередженості судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Р.В. під час розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не наведено, заява про відвід не містить належного обґрунтування, не надано доказів, які б свідчили про сумнів у його упередженості чи може виключати участь у розгляді даної справи про адміністративне правопорушення.
Також слід зазначити, що не може бути підставою для відводу судді незгода з його процесуальними діями чи рішеннями, оскільки учасникам справи положеннями чинного законодавства надано право на оскарження таких рішень в судах вищих інстанцій.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (вх. № 4100 від 29.01.2026 року) про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Руслана Володимировича, у справі № 404/13281/25, номер провадження 3/404/3230/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, задоволенню не підлягає.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у держава-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Пронін проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
У задоволенні заяви особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (вх. № 4100 від 29.01.2026 року) про відвід судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурко Руслана Володимировича, у справі № 404/13281/25, номер провадження 3/404/3230/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відмовити.
Матеріали справи № 404/13281/25, номер провадження 3/404/3230/25 передати судді Фортечного районного суду міста Кропивницького Бурку Руслану Володимировичу, для подальшого розгляду.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголшення суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови суду складено 02.02.2026 року.
Суддя Фортечного районного
суду міста Кропивницького Людмила КУЛІНКА
Суддя Фортечного районного суду
міста Кропивницького
Л. Д. Кулінка