Справа № 580/12701/24 Суддя (судді) першої інстанції: Альона КАЛІНОВСЬКА
29 січня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФ України в Черкаській області, ГУ ПФ України в Миколаївській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФ України в Миколаївській області №971010178411 від 15.11.2024 про відмову у здійсненні переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993;
- зобов'язати ГУ ПФ України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування й виплату з 16.05.2024, пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, №9 від 06.05.2024, та №10 від 06.05.2024.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що він має право на призначення пенсії на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у поданих довідках.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, оскільки йому вже була призначена пенсія за віком за цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Беручи до уваги, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження, введення в Україні воєнного стану, враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, керуючись приписами ст.311 КАС України, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів доходить наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
06.05.2024 Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації складено довідки №9, відповідно до якої ОСОБА_1 працював на посаді директора Департаменту і заробітна плата станом на 06.05.2024 становить 47532,70 грн і №10, згідно з якою середній розмір надбавок, премій та інших виплат за квітень 2024 року становить 7235,80 грн (а.с.17-20).
Відповідно до довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 06.05.2024 №01-03-32/78 станом на дату звільнення 27.03.2014 ОСОБА_1 мав стаж державної служби 33 роки (а.с.21).
07.11.2024 позивач звернувся до ГУ ПФ України в Черкаській області із заявою щодо призначення, нарахування і виплати пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 06.05.2024 №9 та №10, за результатом розгляду якої за принципом екстериторіальності, рішенням ГУ ПФ України в Миколаївській області від 15.11.2024 №22530/03-16 відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. В обґрунтування вказаного рішення вказано, що Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій, а оскільки заявнику раніше призначалась пенсія відповідно до Закону №3723-ХІІ, то здійснити призначення пенсії відповідно до Закон №889-VIII немає можливості (а.с.17-18).
Про вказане рішення позивача повідомлено листом ГУ ПФ України в Черкаській області від 18.11.2024 №2300-0204-8/84209, в якому зазначено, що заява позивача від 07.11.2024 стосувалась перерахунку його пенсії (а.с.15-16).
Вважаючи наведену відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, дійшов висновку, що позивач уже реалізував своє право на призначення пенсії державного службовця задовго до набрання чинності Законом № 889-VIII, а тому не належить до кола осіб, визначених пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VIII, які можуть реалізувати своє право на призначення пенсії відповідно до норм Закону № 3723-ХІІ за певних умов після 01.05.2016.
За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про Державну службу".
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), відповідно до п.2 р.ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Згідно з п.10, 12 р.XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналіз наведених положень дозволяє дійти висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з ч.1 ст.37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV (60 років), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року;
60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року;
61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;
61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обставина щодо наявності у позивача стажу роботи на державній службі станом на 01.05.2016 у кількості 33 роки підтверджена довідкою Департаменту фінансів (а.с.18-19).
З наведеного вбачається, що позивач набув права на призначення (переведення) пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII.
Правові висновки щодо наявності підстав для переведення на пенсію державного службовця за ст.37 Закону № 3723-XII також викладені Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18), які підлягає врахуванню судом.
В той же час, питання наявності у позивача права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII вже вирішено в судовому порядку.
Так, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року у справі №580/5703/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в Житомирській області, ГУ ПФ України в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФ України в Житомирській області від 23.05.2024 № 971010178411 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Зобов'язано ГУ ПФ України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2024 про переведення на пенсію за віком державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено (а.с.35-37).
За результатами перегляду вказаного рішення в апеляційному порядку постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року скасовано в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФ України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2024 про переведення на пенсію за віком державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні. Прийнято нову постанову в цій частині, якою зобов'язано ГУ ПФ України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 з 16.05.2024 пенсію за віком державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року залишено без змін (а.с.38-40).
У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі №580/5703/24, яка в силу ст.325 КАС України набрала законної сили 02.10.2024, встановлено, що оскільки позивач має відповідний стаж на посаді державної служби понад 20 років, досяг встановленого віку та станом на 01.05.2016 його стаж державної служби складав 33 роки 1 місяць 16 днів, тому останній має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-XII, відповідно, наявні правові підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону № 3723-XII.
В силу ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскаржуване рішення ГУ ПФ України в Миколаївській області не містить жодних обґрунтувань відмови позивачу у переході з пенсії за віком, згідно із Законом №1058 на пенсію державного службовця, відповідно до Закону № 3723-XII. Натомість воно мотивоване відсутністю підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону №889-VIII та неможливості здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №889-VIII, що не було предметом порушеного позивачем питання, який просив здійснити переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-XII.
Отже, беручи до уваги, що оскаржуване рішення ГУ ПФ України в Миколаївській області є необґрунтованим, а право позивача на переведення на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-XII вже встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, колегія суддів доходить висновку, що рішення ГУ ПФ України в Миколаївській області №22530/03-16 від 15.11.2024 (о/р №971010178411) про відмову у здійсненні переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (яка була чинна станом на час звернення позивачем до відповідача із заявою про призначення пенсії, а також на момент видачі довідок 30.01.2024 та 26.02.2024) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", що додаються:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» внесено зміни до Порядку № 622 (застосовується з 01.01.2024).
Згідно з абзацом 6, 7 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.
Вказані абзаци застосовується з 1 січня 2024 року.
Відповідно до п. 4-1 Порядку №622, з урахуванням змін внесених Постановою №823, для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
Згідно п. 4-2 Порядку №622, з урахуванням змін внесених постановою №823, для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
З урахуванням внесених змін затверджено нові форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (додатки 1-6 до Порядку № 622).
В той же час, станом на момент видачі довідок Департаменту фінансів Черкаської ОДА від 06.05.2024 №9 та №10 Постанова №823 не набула чинності, внаслідок чого вказані довідки підлягають врахуванню органом Пенсійного фонду України при розрахунку розміру пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
Згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
В той же час, станом на момент розгляду даної справи, судом встановлено, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі №580/5703/24 ГУ ПФ України в Житомирській області повторно розглянуто заяву позивача від 16.05.2024 та виконано розрахунок пенсії за віком державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 16.05.2024, однак рішенням суду не було покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії на підставі довідок Департаменту фінансів Черкаської ОДА від 06.05.2024 №9 та №10, про що позивача повідомлено листом ГУ ПФ України в Черкаській області від 04.11.2024 №2300-0305-8/80638 (а.с.33-34).
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФ України в Черкаській області, як органу Пенсійного фонду України, в якому на обліку перебуває позивач, призначити та здійснити нарахування й виплату з 16.05.2024, пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, №9 від 06.05.2024, та №10 від 06.05.2024.
Відповідно до ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі вищенаведеного, з огляду на те, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та тлумачення закону призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції із прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Керуючись ст.243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №22530/03-16 від 15 листопада 2024 року (о/р 971010178411) про відмову у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 16 травня 2024 року, пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 06 травня 2024 року №9 та №10.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Текст постанови виготовлено 29 січня 2026 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
А.Ю.Кучма