Рішення від 30.01.2026 по справі 320/46955/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року Київ № 320/46955/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2).

Із урахуванням уточненої позовної заяви в редакції від 29.10.2024, просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.09.2024 № 932330146887;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.08.2024 шляхом призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої зарахувати посадовий оклад 21536,00 грн, надбавку за ранг 700,00 грн, надбавку за вислугу років 6460,00 грн, премію місячну 6460,60 грн, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) у частині, що відповідає календарному місяцю, тобто всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідках № 04 від 01.02.2024 та № 05 від 01.02.2024, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації Київської області та з 01.02.2024 перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 01.02.2024 № 05, з урахуванням раніше виплачених сум.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2024 шляхом призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої слід зарахувати посадовий оклад 21536,00 грн, надбавку за ранг 700,00 грн, надбавку за вислугу років 6460,00 грн, премію місячну 6460,60 грн, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) у частині, що відповідає календарному місяцю, тобто всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідках № 04 від 01.02.2024 та № 05 від 01.02.2024, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації Київської області та з 01.02.2024 на перерахунок та виплату пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 01.02.2024 № 05, проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 09.09.2024 № 932330146887 про відмову в призначенні пенсії.

Ухвалою суду від 13.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просили відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у ньому, оскільки заяву позивача було розглянуто за принципом екстериторіальності відповідачем 2, за результатами якої прийнято відповідне рішення.

Зазначили, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». 01.02.2024 позивач звернувся до Головного управління із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VII «Про державну службу» та подав документи, у тому числі: довідку від 01.02.2024 № 04, видану Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації Київської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на посаді начальника управління станом на 01.02.2024.

Згідно із записами трудової книжки, зокрема, у період із 11.02.2011 по 31.12.2020, позивач обіймав посади, віднесені до категорій державної служби.

За принципом екстериторіальності документи опрацьовувались Головними управліннями Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях. За результом перевірки правильності перерахунку, проведеного в умовах децентралізації опрацювання звернень, виявлено недотримання норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» у частині врахування даних про заробіток для обчислення пенсії.

Вказано, що позивач станом на 01.01.2024 не перебував на посадах, віднесених до категорій державної служби, не проходив кваліфікаційне оцінювання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», якою затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей та рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, підстави для обчислення розміру пенсії за нормами Закону № 889-VII, виходячи з даних довідки № 04 про заробітну плату, відсутні.

Листом від 12.08.2024 № 1000-0309-9/138246 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про необхідність перегляду заяви від 01.02.2024 та прийняття відповідного рішення.

24.09.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою № 2372 від 24.09.2024 про перехід на інший вид пенсії з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

До заяви долучені довідка № 28 від 23.09.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на грудень 2023 та довідка № 3 від 18.09.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію). За даними трудової книжки, на посаді державного службовця заявник працював по 31.12.2020.

Стверджували відсутність підстав для переходу з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки надані заявником довідки № 28 від 23.09.2024 та № 3 від 18.09.2024 не відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема, Порядку № 622.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшли копії матеріалів електронної пенсійної справи позивача, правом на подання відзиву на позовну заяву такий відповідач не скористався.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та наділений адміністративною процесуальною дієздатністю, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

01.02.2024 Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації виготовлено довідку № 04 на ім'я позивача про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідно до якої позивач працював в УСЗН Макарівської РДА на посаді начальника управління, заробітна плата станом на 01.02.2024 становить: посадовий оклад 21536, 00 грн, надбавка за 4 ранг 700,00 грн, надбавка за вислугу років 30% (за стаж державної служби 16 років) 6460,80 грн, усього: 28696,80 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2024 року.

Крім того, Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації на ім'я позивача виготовлено довідку від 01.02.2024 № 05 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Названа довідка видана позивачу для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за січень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: премія місячна 6460,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2024 року.

Із електронної пенсійної справи з'ясовано, що 01.02.2024 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 12 (сервісний центр) смт Макарів Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме - пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як видно з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.08.2024 № 1000-0309-9/138246 «Щодо перегляду рішення про перерахунок пенсії», у порядку контрою за правильністю винесення рішення про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області перевірено пенсійну справу 932330146887 ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 01.02.2024 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою щодо зміни закону обчислення пенсії, із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 889).

Для підтвердження права на перерахунок, до заяви на зміну виду пенсії надано, зокрема, довідку № 04 від 01.02.2024, видану Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської РДА Київської області (далі - довідка № 04), про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за посадою начальника управління станом на 01.02.2024. Згідно з трудовою книжкою ОСОБА_1 , зокрема у період із 11.02.2011 по 31.12.2020 перебував на посадах, віднесених до категорій державної служби.

Заява опрацьована за принципом «єдиної черги» СП Головного управління ПФУ в Донецькій області ОСОБА_2 (U05001-USER13-8), ГСП Головного управління ПФУ в Сумській області ОСОБА_4 (U18001-M034103).

Рішенням від 07.02.2024 № 932330146887 розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено за нормами Закону № 889 із урахуванням даних довідки № 04.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409 затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей та рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Відповідно до пункту 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік», у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад держаної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державної службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Розрахунок пенсії проведено згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислуга років) № 04, показники якої визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409, за результатами класифікації посад державної служби.

Оскільки ОСОБА_3 станом на 01.01.2024 не перебував на посадах, віднесених до категорій державної служби, не проходив кваліфікаційне оцінювання відповідно до постанови КМУ від 29.12.2023 № 1409, підстави для обчислення розміру пенсії за нормами Закону № 889, виходячи із даних про заробітну плату довідки № 04, - відсутні.

Просили розглянути надану інформацію та висловити свою позицію Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, а Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області просили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.02.2024 та прийняти відповідне рішення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 23.08.2024 № 1800-0306-9/36762 «Про доопрацювання ЕПС ОСОБА_1 » повідомило відповідача 1, що погоджуються з позицією, викладеною у листі № 1000-0309-9/138246 від 12.08.2024, щодо безпідставного обчислення розміру пенсії за нормами Закону України «Про державну службу».

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 10.09.2024 № 0500-0306-9/90478 «Щодо перегляду пенсійної справи ОСОБА_1 » повідомило відповідача 1, що відповідно до заяви від 01.02.2024 № 297 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_2 ), проведено перерахунок - переведення з пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», та погодились із позицією, висловленою у листі відповідача 1, а пенсійну справу приведено у відповідність (територіально) спеціалістом Київської області. Прийняте рішення про відмову долучено до пенсійної електронної справи.

З'ясовано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 09.09.2024 № 932330146887 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », відповідно до якого позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся із заявою від 01.02.2024 № 297 щодо переведення з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».

До заяви долучено довідку № 04 від 01.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на лютий 2024 року та довідку № 01 від 01.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). На посаді державного службовця працював по 31.12.2020.

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VII «Про державну службу», який набрав чинності 01.06.2016, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» мають особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 та актами Кабінету Міністрів України, або займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 та актами Кабінету Міністрів України.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому, відповідно до пункту 4-2 постанови від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27.11.2023 № 661), або які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державних службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4 (довідка про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); розміри виплат, зазначених в абзацах третьому-п?ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5 (довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд): розміри виплат, зазначених в абзаці шостого пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6 (довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби).

Враховуючи викладене, прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки надана заявником довідка від 01.02.2024 № 04 відвідає вимогам чинного законодавства.

Не погоджуючись із рішенням відповідача 2, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із такого.

За правилами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 були врегульовані нормами Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ).

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII).

Так, підпунктом 1 пункту 2 названого розділу Закону № 889-VІІІ передбачено, що {Підпункт 1 пункту 2 розділу XI визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу», згідно з Рішенням Конституційного Суду № 3-р/2022 від 23.12.2022. Підпункт 1 пункту 2 розділу XI втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 зі змінами Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

За нормами пунктів 10-12 розділу ХІ Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи із числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За правилами частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок призначення пенсій згідно із Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок № 622).

20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Згідно з пунктом 3 Постанови № 823, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024.

Названою Постановою № 823 доповнено Порядок № 622 пунктом 4-1, який передбачає, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням: посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому-п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 01.01.2024 до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 року, середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року як за повний місяць.

Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.

Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому-п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 01.01.2024 за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 01.01.2024 до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 01.01.2024, визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 року, середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року як за повний місяць.

Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1; розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2; середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.

Крім того, Постановою № 823 доповнено Порядок № 622 пунктом 4-2, який передбачає, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27.11.2023 № 661), або які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому-п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Пунктом 5 Порядку № 622 у редакції Постанови № 823 передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Названою Постановою № 823 затверджено форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, серед яких, зокрема довідка про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за Додатком № 4 до Порядку та довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за Додатком № 6 до Порядку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

За нормами абзацу першого розділу І Порядку № 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 передбачено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Суд зазначає, що довідки Управління соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації від 01.02.2024 № 04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 01.02.2024 № 05 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, відповідають вимогам Порядку № 622 щодо форм відповідних довідок у редакції станом на 01.01.2020, із урахуванням постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, оскільки такі довідки виготовлені 01.02.2024, тобто до внесення змін до Порядку № 622, які з 20.07.2024 передбачають уже інші форми таких довідок.

Із довідок убачається, що вони були видані на підставі платіжних відомостей про нараховану і сплачену заробітну плату за січень 2024 року.

Таким чином, відомості названих довідок підлягають врахуванню під час розрахунку пенсії позивача за віком державного службовця.

Натомість, спірне рішення аргументоване невідповідністю довідки від 01.02.2024 № 04 вимогам чинного законодавства, а саме - Порядку № 622, на який посилався в рішенні відповідач 2, проте такі доводи не знайшли свого підтвердження з наведених підстав, оскільки відповідачем 2 була застосована редакція Порядку № 622 з 20.07.2024, яка прийнята пізніше, ніж було виготовлено довідки від 01.02.2024, форма яких на момент їх оформлення була передбачена постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».

Інших підстав для відмови позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу», оскаржуване рішення не містить.

Суд резюмує, що відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та правильного її обчислення.

З'ясовано, що з 01.02.2024 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно із рішенням від 07.02.2024 № 932330146887 із урахуванням даних довідки № 04, яку у подальшому припинено з 01.08.2024, у зв'язку з прийняттям рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.09.2024 № 932330146887.

Оскільки довідки від 01.02.2024 № 04 та № 05 були складені відповідно до Постанови № 1-3 та відповідали затвердженій формі, а також були враховані відповідачем під час переведення з 01.02.2024 позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», тож мотиви оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження.

Позивач із дати призначення (01.02.2024) та по 01.08.2024 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», та у подальшому був переведений на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За вказаних обставин, суд убачає наявність права позивача на інший вид пенсії, а саме - на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу».

Із метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача, суд уважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.09.2024 № 932330146887 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу».

Щодо позовних вимоги зобов'язального характеру, суд зазначає таке.

У разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Із урахуванням тієї обставини, що рішення відповідача 2 у розглядуваній ситуації не ґрунтується на дискреційних повноваженнях відповідача 2 як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко регламентований законодавчо, у цьому випадку задоволення позову шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, на обліку у якого перебуває позивач (Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області) вчинити певні дії не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Отже, із метою належного та ефективного захисту порушеного права, ураховуючи, що позивач на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області не перебуває, тож суд уважає за необхідне зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити пенсію державного службовця ОСОБА_1 з 01.08.2024 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати відповідно до довідок від 01.02.2024 № 04 та від 01.02.2024 № 05, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації Київської області та з 01.08.2024 перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 01.02.2024 № 05, з урахуванням раніше виплачених сум.

У зв'язку з ухваленням судом рішення щодо зобов'язання призначити пенсію позивачу з 01.08.2024, вимоги про перерахунок пенсії на підставі довідки від 01.02.2024 № 05 з 01.02.2024 задоволенню не підлягають.

Із урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню частково.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, тож керуючись статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо часткового задоволення позовних вимог, суд присуджує позивачу 1211,20 грн понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2, яким прийнято оскаржуване рішення, а саме - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.09.2024 № 932330146887 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548; місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) призначити пенсію державного службовця ОСОБА_1 з 01.08.2024 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати відповідно до довідок від 01.02.2024 № 04 та від 01.02.2024 № 05, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Бучанської районної державної адміністрації Київської області та з 01.08.2024 перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 01.02.2024 № 05, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.