Рішення від 30.01.2026 по справі 200/9729/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року Справа№200/9729/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Аляб'єва І.Г.

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

10.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області в якому позивач просить:

Визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) поновити розгляд заяви та розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати.

В обгрунтування позову зазначає, що він є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (номер ОНМ 2381364514132).

Зазначене майно було зруйновано внаслідок воєнних дій, що підтверджується витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12025042220000391 від 15.04.2025 та витягом з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження державної електронної системи у сфері будівництва TO01:2500-5173-7400-2964 від 14.05.2025; звітом за результатами технічного обстеження №04/04/2025-ТО від 14.05.2025, актом складеним на підставі технічного звіту, витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 20.11.2025.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищене майно за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд. 53. Відповідач прийняв рішення про зупинення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищене майно за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд. 53.

02.07.2025р. Відповідач на заяву Позивача надав відповідь № І-390-1.1, за результатами розгляду заяви позивача повідомлено наступне: «За результатом розгляду повідомляємо, у зв'язку з наданням Вами технічного звіту №04/04/2025-ТО від 14.05.2025 (TO01:2500-5173-7400-2964), долученого до заяви про надання компенсації за знищене майно за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд.53, проводитиметься перевірка наданих Вами документів, заява про надання компенсації за знищене майно № ЗВ-07.05.2025-194998 буде поновлена та розглянута на засіданні комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, на якому буде прийнято рішення відповідно до Порядку надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. № 600.»

Позивач вважає, що у діях відповідача наявна протиправна бездіяльність, яка виразилася у порушенні строків, встановлених законом для розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно, а також поновлення розгляду заяви з причин усунення обставин, що слугували підставою для її зупинення.

Ухвалою суду від 15.12.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у відповідача усі наявні документи щодо спірних відносин, які стосуються заяви ОСОБА_1 від 07.05.2025 про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищене майно № ЗВ-07.05.2025-194998 за адресою: : АДРЕСА_1 .

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначає, що позивач є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (номер ОНМ 2381364514132) та звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Статтею 7 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» передбачено підстави для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Однак, звертає увагу відповідач, абз. 2 п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна», окрім підстав для зупинення, передбачених вказаним законом установлено право відповідної Комісії зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Позивач подав суду відповідь на відзив, де заперечуючи арґументи Покровської МВА, зазначає, що відповідач не спростував доводи, викладені у позові.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є власником нерухомого майна - житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (номер ОНМ 2381364514132), що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №312010031 від 10.10.2022р., договором купівлі- продажу житлового будинку та земельної ділянки від 07.10.2022р. №1747.

Зазначене майно було зруйновано внаслідок військової агресії рф проти України, що підтверджено витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12025042220000391 від 15.04.2025.

ОСОБА_1 через застосунок «ДІЯ» звернулася до відповідача з заявою № ЗВ-07.05.2025-194998.

Позивач звернулася до ВП № 1 Дніпровського РУП №2 ГУНП в Дніпропетровській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення про те, що внаслідок військової агресії російської федерації проти України та внаслідок бойових дій 07.04.2025р. зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_1 (ЄО №13629), що підтверджено Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12025042220000391 від 15.04.2025.

Згідно витягу з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, датований 20.11.2025 інформація про об'єкт нерухомого майна: реєстраційний номер РПЗМ: ОНМ-30.07.2025-518551; Об'єкт нерухомого майна: Будинки садибного типу; Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна у ДРРП: 2381364514132; Адреса: АДРЕСА_1 . Актуальна інформація щодо зареєстрованого в РПЗМ звіту про обстеження Категорія технічного стану об'єкта: «4», аварійний.

Відповідно до звіту 04/04/2025-ТО за результатами технічного обстеження будинку, виконаної експертом 1 категорії з експертизи проектної документації у частині забезпечення механічного опору і стійкості ОСОБА_2 зазначено наступне: «За результатами проведеного обстеження несучих та огороджуючих конструкцій житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 встановлено наступне: - за результатами обстеження, загальний стан будівлі класифіковано відповідно до п. 5 ДСТУ 9273:2024, як аварійний (4 категорія), а також згідно до «Методики проведення обстеження та оформлення його результатів», затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 144 від 06.08.2022 - ІІІ категорія - об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти). З віднесенням окремих не несучих елементів як аварійні (4 категорія) з порушенням вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи. При обстеженні виявлені руйнація покриття покрівлі з утепленням, дерев'яна кроквяна система зруйнована. Виявлено численні руйнації конструкцій стін як внутрішніх так і зовнішніх що призводить до загрози обвалення будівлі та втрати несучої спроможності стін. Подальша експлуатація будівлі не можлива, враховуючи всі вище перелічені фактори та наслідки руйнації, капітальний ремонт її вважається не доцільним. Тому доцільно будівлю демонтувати та виконати роботи по зведенню нової будівлі.»

Позивач звернувся до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області із заявою щодо долучення технічного звіту № 04/04/2025-ТО від 14.05.2025 (TO01:2500-5173-7400-2964) до заяви про надання компенсації за знищене майно за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд. 53.

02.07.2025 Відповідач на заяву Позивача надав відповідь № І-390-1.1, за результатами розгляду заяви позивача повідомлено наступне: «За результатом розгляду повідомляємо, у зв'язку з наданням Вами технічного звіту №04/04/2025-ТО від 14.05.2025 (TO01:2500-5173-7400-2964), долученого до заяви про надання компенсації за знищене майно за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд.53, проводитиметься перевірка наданих Вами документів, заява про надання компенсації за знищене майно № ЗВ-07.05.2025-194998 буде поновлена та розглянута на засіданні комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, на якому буде прийнято рішення відповідно до Порядку надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. № 600.».

Крім того, з огляду на сплив встановлених законодавством строків розгляду звернення, ОСОБА_1 23.09.2025р. звернулась до Покровської міської військової адміністрації із заявою, в якій просила невідкладно розглянути заяву про отримання компенсації за програмою «ЄВідновлення» на найближчому засіданні комісії, надати письмову відповідь із зазначенням ухваленого рішення та його правових підстав.

Відповідачем була надана відповідь № 1-1681-1.1 від 01.10.2025р., в якому зазначено наступне: « Технічний звіт №04/04/2025-Т0 від 14.05.2025 «Технічне обстеження житлового будинку за адресою: м. Покровськ, вул. Героїв Крут, буд. 53» відправлено на перевірку. Про результати проведеної перевірки Вас та виконавця обстеження буде повідомлено додатково Комісії продовжують роботу відповідно до вимог чинного законодавства України з дотриманням черговості розгляду інформаційних повідомлень громадян та заяв на отримання компенсації за програмою «єВідновлення» за часом їх подання у застосунку «Дія».»

В застосунку «ДІЯ» позивачу надійшло повідомлення про зупинення розгляду заяви № ЗВ-07.05.2025-194998 від 07.05.2025 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта нерухомості з міркувань безпеки.

Отже, предметом спору у цій справі є з'ясування правомірності зупинення відповідачем розгляду заяви позивача № ЗВ-07.05.2025-194998 з підстав неможливості проведення обстеження об'єкта нерухомого майна з міркувань безпеки.

Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону № 2923 визначено, що отримувачі компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна є фізичні особи - громадяни України, які є: а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;

Відповідно до ч. 1 ст.3 Закону № 2923 для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч.4 ст.3 Закону № 2923 комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;

2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:

а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;

б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;

3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;

4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);

5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);

6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;

7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Відповідно до ст.4 Закону № 2923 заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Статтею 6 Закону № 2923 визначено, що строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Відповідно до ст.7 Закону № 2923 підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Порядок прийнято відповідно до статті 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.

Пункт 15 Порядку № 600 встановлено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Виходячи з наведеного, Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022

Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією Російської Федерації проти України.

Так, ч. 1 ст. 7 Закону № 2932 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.

Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.

Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Наведених міркувань суду є достатньо для установлення факту протиправності дій відповідача щодо зупинення розгляду заяви позивача № ЗВ-07.05.2025-194998 від 07.05.2025 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 із посиланням на положення Порядку № 600 та зобов'язання відповідача поновити такий розгляд.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Покровської МВА щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.05.2025 про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищене майно № ЗВ-07.05.2025-194998;

зобов'язати Покровську МВА поновити та розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.05.2025 про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищене майно № ЗВ-07.05.2025-194998 за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак судом установлено, що заява позивача про поновлення розгляду фактично розглянута й листом від 02.07.2025 № І-390-1.1 відповідачем повідомлено про зупинення розгляду заяви про компенсацію за зруйноване майно.

Таким чином, у даному випадку мова йде про протиправність дій відповідача щодо зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 № ЗВ-07.05.2025-194998, а належним способом захисту є зобов'язання Покровської МВА поновити розгляд заяви ОСОБА_1 № ЗВ-07.05.2025-194998.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю, з виходом за межі позовних вимог.

Сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (ч. 1 ст. 139 КАС України).

Щодо витрат на професійну правничу допомогу.

Позивачем у позові зазначено про орієнтовний розрахунок сум витрат на правову допомогу адвоката згідно договору правової допомоги від №02/11/25 від 20.11.2025.

Частиною 7 ст. 139 КАС України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Оскільки справа розглядалась без виклику (повідомлення) сторін у справі, то зазначення позивачем у позові орієнтовного розрахунку витрат на надану професійну правничу допомогу належить прирівнювати до виконання дій, передбачених абз. 2 ч. 7 ст. 139 КАС України, а відтак позивач має право протягом 5 днів після ухвалення рішення суду надати остаточний розрахунок витрат на правову допомогу та відповідні докази їх сплати для розгляду і вирішення судом вказаного питання.

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 № ЗВ-07.05.2025-194998 від 07.05.2025 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (площа Незалежності, 11, місто Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300 ЄДРПОУ 44790232) поновити розгляд та розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 Адреса ВПО: АДРЕСА_3 . РНОКПП НОМЕР_1 ) № ЗВ-07.05.2025-194998 від 07.05.2025 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (площа Незалежності, 11, місто Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300 ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 Адреса ВПО: АДРЕСА_3 . РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено і підписано 30.01.2026 року.

Суддя І.Г. Аляб'єв