Постанова від 30.01.2026 по справі 280/7866/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року м. Дніпросправа № 280/7866/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року (суддя Мінаєва К.В.) по справі №280/7866/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217936/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 13.06.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №4 від 13.06.2025;

2) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13236902/40297125 від 03.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 16.07.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №5 від 16.07.2025.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що за результатами господарської операції складено вказані ПН/РК та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманої квитанції ПН/РК прийнято, але її реєстрацію зупинено, та зазначено: відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена оскільки ПН/РК відповідає критеріям п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Позивачем направлено в електронному вигляді до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копії документів на підтвердження інформації, зазначеній в податковій накладній. Однак, Рішеннями Комісії відмовлено у реєстрації РН/РК. Вказуючи на відсутність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної, а також на те, що господарські операції, за якми складено ПН/РК, підтверджуються належними первинними документами, чому Комісією не надано жодної оцінки, позивач просив суд визнати протиправними та скасувати рішення Комісії та зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені ПН/РК.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції фактично виходив з необґрунтованості рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що під час опрацювання поданих позивачем ПН/РК було встановлено підстави для зупинення їх реєстрації відповідно до приписів постанови КМУ від 11.12.2019 №1165, оскільки позивач віднесений до ризикових платників. За наслідками розгляду додатково поданих позивачем документів було Комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Вказуючи на дискреційні повноваження контролюючого органу в питаннях моніторингу поданих ПН/РК, відповідач вважає необгрунтованими висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які не заперечуються відповідачем, свідчать про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД», код ЄДРПОУ 40297125. Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності товариства за КВЕД є: 33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів.

26.12.2024 між ТОВ “ЗТрЗ» (виконавець) та Державним підприємством “МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ “ПІВДЕННИЙ» (замовник) був укладений договір про надання послуг № Т/ВМ-460/24 (далі - Договір), відповідно до предмету якого Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги з поточного ремонту в обсязі ПР-3, технічного обслуговування ТО-3 і поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) згідно переліку, кількістю та за цінами, зазначеними в Додатку №1 (перелік та вартість послуг), який є невід'ємною частиною цього Договору, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити такі послуги на умовах цього Договору. Місце надання послуг: територія ДП “МТП ПІВДЕННИЙ» і ремонтна база (спеціалізована стоянка) Виконавця.

Відповідно до пункту 2 Договору загальна вартість Договору згідно з Додатком № 1 становить 11480000,00 грн без ПДВ, крім того, ПДВ - 2296000,00 грн, загальна вартість Договору з ПДВ становить 13776000,00 грн.

Вартість послуги з поточного ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) в обсязі ПР-3 (позиція №1 Додатку №1 до Договору) включає в себе вартість змінно-запасних частин, матеріалів і вартість всіх обґрунтованих витрат, необхідних для якісного надання послуги з урахуванням транспортування тепловоза на ремонтну базу (спеціалізовану стоянку) Виконавця і у зворотному напрямку, а також обов'язкових вимог, вказаних в розділі 15 правил технічного обслуговування і поточних ремонтів тепловозів в серії ЧМЕЗ, ЧМЕЗТ, ЧМЕЗЕ (ЦТ-0187), затверджених наказом Укрзалізниці №367-Ц від 24.06.2009, і в Ремонтній відомості вузлів і агрегатів тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) для проведення його ремонту в обсязі ПР-3, що є Додатком №2 та невід'ємною частиною цього Договору.

Вартість послуг з технічного обслуговування ТО-3 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) (позиція №2 Додатку №1 до Договору) включає в себе вартість ЗЗЧ та матеріалів, вартість всіх обґрунтованих витрат, необхідних для якісного надання послуг з урахуванням вимог, вказаних в розділі 10 Правил.

Вартість послуги з поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305 (позиція №3 Додатку №1 до Договору) включає в себе вартість ЗЗЧ та матеріалів, вартість всіх обґрунтованих витрат, необхідних для якісного надання послуг з урахуванням вимог, вказаних в розділі 13 Правил.

Згідно з пунктом 3 Договору оплата вартості кожної окремої послуги здійснюється за фактом її надання прямим банківським переведенням коштів на рахунок Виконавця протягом 15 робочих днів з дати отримання оригіналу рахунку, виставленого Виконавцем після підписання сторонами відповідного Акту здавання-приймання наданих послуг, та податкової накладної з визначеними кодами щодо товарів, робіт, послуг відповідно до ДК, зареєстрованої у Єдиному реєстрі податкових накладних згідно вимог чинного законодавства, та за наявності повного пакету належним чином оформлених первинних документів, що підтверджують факт здійснення господарської операції. В разі відмови у реєстрації податкової накладної у ЄРПН оплата рахунків відкладається до вирішення цього питання.

У відповідності до пунктів 4.1.1, 4.1.2 Договору послуга з поточного ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) в обсязі ПР-3 надається Виконавцем на підставі письмової заявки Замовника. Дата передачі тепловоза Виконавцю узгоджується сторонами, але не повинна перевищувати 10 календарних днів від дати направлення заявки.

Згідно з пунктом 4.1.7 Договору передача тепловоза Виконавцю для транспортування на ремонтну базу (спеціалізовану стоянку) оформлюється Актом передачі тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) в ремонт. Акт передачі тепловоза в ремонт складається у присутності представників обох сторін та підписується уповноваженими представниками Виконавця та представниками Замовника. Акт передачі тепловоза в ремонт повинен містити відомості про комплектність одиниці техніки, наявність технічної документації.

Після прибуття тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) на ремонтну базу (спеціалізовану стоянку) Виконавець протягом 3 робочих днів повідомляє Замовнику дату прибуття тепловоза на ремонтну базу (спеціалізовану стоянку) та надає копії підтверджуючих документів (пункт 4.1.11 Договору).

Передача тепловоза Замовнику із ремонту проводиться на залізничних коліях ДП “МТП “ПІВДЕННИЙ» (пункт 4.1.25 Договору).

02.05.2025 ТОВ “МТП “ПІВДЕННИЙ» та ТОВ “ЗТрЗ» уклали Додаткову угоду №1 до Договору, відповідно до якої пункт 2.1 Договору викладений в наступній редакції: “Загальна вартість Договору згідно з Додатком №1 становить 11302160,00 грн без ПДВ, крім того ПДВ - 2260432,00 грн, загальна вартість Договору з ПДВ становить 13562592,00 грн.».

Відповідно до змісту Додатку №1 до Додаткової угоди №1 до Договору вартість послуг визначена наступним чином: послуга з поточного ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) в обсязі ПР-3 - 10602160,00 грн; послуга з технічного обслуговування ТО-3 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) - 550000,00 грн (кількість 11); послуга з поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) - 150000,00 грн. Всього 11302160,00 грн. Загальна сума ПДВ 2260432,00 грн.

Згідно з актом здачі-приймання робіт (наданих послуг) №36 від 13.06.2025 Виконавцем (позивачем) були виконані наступні роботи (надані такі послуги): послуги з поточного ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) в обсязі ПР-3 на суму 12722592,00 грн, в т.ч. ПДВ 2120432,00 грн.

Надалі ТОВ “ЗТрЗ» виписав Замовнику рахунок на оплату №39 від 13.06.2025 на суму 12722592,00 грн, в т.ч. ПДВ 2120432,00 грн.

14.07.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ “ЗРТЗ» відповідно до рахунку-фактури №39 від 13.06.2025 від Замовника - ДП “МТП Південний» надійшли грошові кошти в якості часткової оплати в сумі 10602160,00 грн, в тому числі ПДВ 1767026,67 грн, про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів №2980.

У бухгалтерському обліку ТОВ “ЗТрЗ» враховується дебіторська заборгованість по рахунку 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями» за контрагентом Державне підприємство “Морський торговельний порт Південний» у сумі 2120432,00 грн (відповідно до оборотно-сальдової відомості).

У зв'язку з настанням першої події, згідно із статтею 187 Податкового кодексу України (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) та на виконання приписів пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України була сформована та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №4 від 13.06.2025.

03.07.2025 позивачем отримано квитанцію №9192635051, в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкової накладної від 13.06.2025 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Повідомленням №1 від 20.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, позивач надав документи в кількості 78 шт.

Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області 22.08.2025 направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №13199953/40297125, в якому зазначено про необхідність надання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додаткова інформація: “надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №4 від 13.06.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - “п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації, зазначеної у квитанції».

Позивач направив контролюючому органу Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової №4 від 13.06.2025 із додатками: додаткові пояснення за вих.№25-08/25-1 від 25.08.2025.

За результатами розгляду наявних у податкового органу пояснень та доданих до них документів 28.08.2025 Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 13217936/40297125 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 13.06.2025 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа “Додаткова інформація» : “ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Крім того, на виконання умов Договору після проведення робіт з технічного обслуговування тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) було виконано в терміни, обумовлені Договором, про що свідчить акт приймання передачі тепловозу після проведення ТОВ від 16.07.2025.

Згідно з актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №44 від 16.07.2025 Виконавцем (позивачем) були виконані наступні роботи (надані такі послуги): послуга з технічного обслуговування ТО-3 тепловоза ЧМЕЗ-4977 (інв.№46305) на суму 60000,00 грн, в тому числі ПДВ 10000,00 грн.

Надалі ТОВ “ЗТрЗ» виписав Замовнику рахунок на оплату №45 від 16.07.2025 на суму 60000,00 грн, в т.ч. ПДВ 10000,00 грн.

Враховуючи, що умовами Договору передбачено проведення оплати з технічного обслуговування тепловозу в розмірі 100 відсотків від вартості робіт після підписання Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) за умови реєстрації Виконавцем належно оформленої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в бухгалтерському обліку ТОВ “ЗТрЗ» враховується дебіторська заборгованість по рахунку 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями» за контрагентом Державне підприємство “Морський торговельний порт Південний» у сумі 60000,00 грн (відповідно до оборотно-сальдової відомості).

У зв'язку з настанням першої події, згідно із статтею 187 Податкового кодексу України (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) та на виконання приписів пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України була сформована та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №5 від 16.07.2025.

13.08.2025 позивачем отримано квитанцію №9239807883, в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкової накладної від 16.07.2025 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Повідомленням №1 від 26.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, позивач надав документи в кількості 41 шт.

Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області 28.08.2025 направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №13217946/40297125, в якому зазначено про необхідність надання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додаткова інформація: “надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №5 від 16.07.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - “п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації, зазначеної у квитанції».

Позивач направив контролюючому органу Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової №5 від 16.07.2025 із додатками: додаткові пояснення за вих.№29-08/25-1 від 25.08.2025.

За результатами розгляду наявних у податкового органу пояснень та доданих до них документів 03.09.2025 Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №13236902/40297125 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 16.07.2025 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа “Додаткова інформація» : “Платником не надано у повному обсязі пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - “п.8 Критеріїв ризиковості платника податку», платником не спростовано інформацію, зазначеної у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної».

Вважаючи протиправними рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165.

Підпунктом 2 пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності такій ознаці безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.

У відповідності із п.5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

У свою чергу, постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 Критерії ризиковості платника податку (далі - Критерії).

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість ( Додаток 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), на який у спірному випадку послався відповідач, визначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У спірному випадку реєстрація податкових накладних була зупинена на підставі п.8 Критеріїв ризиковості.

Встановлені обставини справи також свідчать про те, що позивач, враховуючи визначені контролюючим органом підстави для зупинення реєстрації ПН/РК, надав пояснення та документи, які підтверджували реальну господарську діяльність підприємства, у тому числі і ті, які стосуються господарських операцій, за наслідками яких складено ПН/РК. Надходження цих документів контролюючому органу відповідачем не заперечується.

На час прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної діяв Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстрований в Мінюсті України 13.12.2019р. за №1245/34216).

Відповідно до п.2, 3, 4-7, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу .

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності ( УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком №520 (додаток до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано повинні бути конкретно вказані.

Проте, у вказаних рішеннях не зазначено які саме документи були необхідні для вирішення питання про реєстрацію податкових накладних та які документи (конкретно визначені) не були надані позивачем.

При цьому, відповідачем не заперечується, що позивачем, у зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, були надані документи та пояснення щодо інформації, зазначеній в податкових накладних. Але, у спірному випадку, контролюючий орган, приймаючи оскаржувані рішення, не лише не зазначив яких саме документів не було надано позивачем, а і не надав оцінки поданим позивачем поясненням та документам на предмет їх достатності для вирішення питання про реєстрацію податкових накладних.

Судом встановлено, що фактично підставою для прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на доводи відповідача в апеляційній скарзі, став факт не надання позивачем усіх запитуваних документів в Повідомленнях про надання додаткових пояснень та документів.

Не заперечуючи повноваження контролюючого органу щодо направлення платнику повідомлення про надання додаткових пояснень та документів, а також і наслідків не надання платником додатково запитуваних пояснень та документів, суд вважає за необхідне зазначити те, що направлені позивачу у спірному випадку Повідомлення не містили конкретно визначених документів, які необхідно надати для реєстрації ПН в ЄРПН.

Так, у графі «Додаткова інформація» вказаних Повідомлень зазначено: “надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №4 від 13.06.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - “п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації, зазначеної у квитанції».

У відповідь на отриманні Повідомлення позивачем надано додаткові пояснення, в яких останній повідомив контролюючий орган про обставини, які спростовують інформацію, зазначену у квитанціях - відповідність п.8 Критерію ризиковості платника податку та зазначив про скасування в судовому порядку рішення контролюючого органу про віднесення позивача до ризикових платників податку.

Жодної оцінки вказаним обставинам відповідачем - ГУ ДПС у Запорізькій області надано не було. Натомість, відповідач в апеляційній скарзі зазначає про не надання позивачем документів, які запитувалися в Повідомленнях.

З цього приводу суд апеляційної інстанції вважає звернути увагу на те, що обумовлені Порядком №520 повноваження контролюючого органу щодо направлення платнику податку Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень/документів, не означають того, що контролюючий орган, під час вирішення питання щодо реєстрації ПН/РК, може витребувати будь-які документи, у тому числі документи, які не стосуються інформації, зазначеній в ПН/РК.

В контексті спірних відносин слід зазначити те, що контролюючим органом позивачу було направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації, в якому в графі «Додаткова інформація» яких зазначено про необхідність документального підтвердження придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт.

При цьому, контролюючим органом не обгрунтовано те, яким чином «документальне підтвердження придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт» стосується тієї інформації, яка зазначена в податкових накладних та саме яку повинен перевірити контролюючий орган під час вирішення питання щодо реєстрації податкової накладній, адже, у спірному випадку податкові накладні складені не за наслідками господарських операцій щодо придбання ТМЦ.

Аналізуючи підстави направлення позивачу Повідомлень про надання пояснень та документів, а також аргументи відповідача, наведені в апеляційній скарзі, можливо прийти до висновку про те, що фактично позиція контролюючого органу зводиться до того, що моніторингом поданих для реєстрації ПН не було встановленого реальності здійснення господарських операцій.

Не ставляючи під сумнів повноваження контролюючого органу щодо встановлення реальності здійснення господарських операцій, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити те, що такі повноваження повинні реалізовуватися контролюючим органом шляхом проведення документальних перевірок, а не під час моніторингу поданих на реєстрацію ПН/РК.

Отже, встановивши підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, а також фактичні обставини у цій справі, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необгрунтованість оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Дійшовши обґрунтованого висновку про неправомірність оскаржуваних рішень відповідача, суд першої інстанції вірно виходив із того, що належним способом захисту порушеного права є не лише скасування таких рішень, а й зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН/РК в ЄРПН. Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржуваних рішень, які було предметом судового контролю у межах цієї справи.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року по справі №280/7866/25 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухваленняя та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 30.01.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров