Справа № 420/4134/25
30 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року у справі № 420/4134/25,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/4134/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо виплати з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 у неповному розмірі шляхом застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати з 01.01.2025 року пенсію ОСОБА_1 в повному розмірі, без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
26.08.2025 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
11.11.2025 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 383 КАС України. Заявник просив: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії з обмеженням пенсії максимальним розміром, всупереч рішення суду по справі № 420/4134/25. 2. Постановити окрему Ухвалу про усунення причин та умов, що сприяли невиконанню Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вказаного вище рішення суду та у 10-ти денний термін часу набуття законної сили ухвалою суду, та зобов'язати відповідача надати до суду відповідь про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/4134/25 та доказів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Ухвалою суду від 27.11.2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України) у справі №420/4134/25. Суд ухвалив: Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року у справі № 420/4134/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року у справі № 420/4134/25, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням окреслених у судовому рішенні висновків та правової оцінки суду.
26.12.2025 року до суду надійшов Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення у справі №420/4134/25.
У поданому Звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 по справі № 420/4134/25, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 по справі № 420/4134/25, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1, з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії ОСОБА_1 встановлений після виконання зазначеного рішення суду з 01.01.2026 становить 97839,40 грн.
Стосовно виплати заборгованості пенсії у звіті повідомлено, що листом Головного управління від 26.12.2025 №1500-0403-5/206878 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/4134/25 (копія листа додається). Тобто, виплата заборгованості буде здійснена після надходження бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення суду у справі № 420/4134/25.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Сторони не просили здійснювати розгляд звіту за їх участі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/4134/25, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
26.12.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області поданий Звіт про виконання рішення у справі №420/4134/25 відповідно до ухвали суду від 27.11.2025 року.
Отже, відповідач звіт подав вчасно.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши зміст звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.12.2025 року разом з поданими документами, суд зазначає наступне.
Під час встановлення судового контролю суд встановив, що станом на жовтень 2025 року пенсія ОСОБА_1 продовжувала виплачуватись з обмеженням її максимального розміру, що суперечить резолютивній частині рішення суду у справі №420/4134/25, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано перерахувати та виплачувати з 01.01.2025 року пенсію ОСОБА_1 в повному розмірі, без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1, з урахуванням раніше виплачених сум.
Так, 15.09.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду з 01.01.2025 року.
Згідно з листком про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 року:
Підсумок пенсії (з надбавками) - 97839,40 грн.;
З урахуванням максимального розміру пенсії - 95964,40 грн.
Згідно з листком про перерахунок пенсії позивача з 01.10.2025 року:
Підсумок пенсії (з надбавками) - 97839,40 грн.;
З урахуванням максимального розміру пенсії - 95964,40 грн.
Тобто, перерахунком підтверджується обмеження максимального розміру пенсії позивача після виконання рішення суду у справі №420/4134/25.
Враховуючи, що в резолютивній частині рішення від 14.04.2025 року по справі №420/4134/25 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати з 01.01.2025 року пенсію ОСОБА_1 в повному розмірі, без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів…, суд встановив факт невиконання відповідачем рішення по справі №420/4134/25 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
Згідно поданого Звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.12.2025 року, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року та ухвали від 27.11.2025 року, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2025 року без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1, з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 становить 97839,40 грн.
На підтвердження вказаних обставин до суду надані листки з пенсійної справи №1501021231 від 25.12.2025 року про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 та з 01.01.2026, відповідно до яких підсумок пенсії (з надбавками) становить 97839,40 грн., що дорівнює розміру нарахованої позивачу пенсії.
Також відповідачем подано розрахунок на доплату пенсії від 25.12.2025 року, згідно якого позивачу нараховано різницю між фактично виплаченою сумою пенсії (95964,40 грн.) та тією, що підлягала виплаті без обмеження максимальним розміром (97839,40 грн.), за період березень-грудень 2025 року.
З огляду на вищевикладене, відповідачем виконано вимоги ухвали суду від 27.11.2025 року щодо подання звіту та доказів виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року у справі № 420/4134/25 в частині нарахування ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
Щодо виплати перерахованої пенсії у Звіті повідомляється, що листом Головного управління від 26.12.2025 №1500-0403-5/206878 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо формування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/4134/25 (копія листа додається). Тобто, виплата заборгованості буде здійснена після надходження бюджетних коштів.
Суд приймає до уваги зазначені доводи відповідача стосовно виплати суми заборгованості, що утворилась внаслідок перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Частинами 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідач обґрунтовано зазначив, що виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
З огляду на вищевикладене, суд, аналізуючи поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, дійшов висновку про те, що станом на дату його подання відповідачем виконано вимоги рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року та ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 27.11.2025 року в частині нарахування ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
За таких обставин, суд приймає поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області Звіт про виконання судового рішення у справі №420/4134/25.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 248, 256, 370, 382, 383 КАС України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року у справі №420/4134/25.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук