Справа № 420/29/25
29 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , подану через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/29/25,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/29/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 року, відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.02.2020 року, від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2021 року, від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2022 року, від 16.10.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2023 року, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 року перерахунки та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.02.2020 року, від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2021 року, від 05.09.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2022 року, від 16.10.2024 року за особовою справою №Х362808 станом на 01.01.2023 року, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат.
31.10.2025 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
26.12.2025 року представником позивача подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій заявник просить:
встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/29/25;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі №420/29/25 у 10- денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду;
у разі невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі №420/29/25 або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину на користь ОСОБА_1 .
Заява обґрунтована тим, що внаслідок проведеного перерахунку на підставі рішення суду у справі №420/29/25 підсумок пенсії позивача становить 54457,19 грн., а до виплати призначено з урахуванням максимального розміру пенсії 37216,42 грн., що підтверджується копією розрахунку пенсії станом на 01.03.2025, 01.12.2025. 04 грудня 2025 року позивачем була отримана пенсія у розмірі, який виплачувався до проведення перерахунку пенсії на виконання рішення від 05 березня 2025 року у справі №420/29/25, а саме 27736,33 грн., що підтверджується копією виписки від 13.12.2025 з карткового рахунку за період з 01.11.2025 по 13.12.2025.
Таким чином, як стверджує позивач, відповідач продовжує обмежувати пенсію позивача максимальним розміром, а тому рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі №420/29/25 відповідачем не виконується.
12.01.2026 року до суду надійшли заперечення на заяву представника позивача про встановлення судового контролю, у яких зазначено, що Головним управлінням забезпечено вжиття всіх належних та визначених заходів для повного і неухильного виконання рішення суду, зокрема здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром та встановлено її розмір 52 957,19 грн. (тобто визначений станом на дату зобов'язання згідно Рішення №420/29/25) з урахуванням раніше виплачених сум. При цьому зауважено, що з 01.12.2025 виплата пенсії здійснювалась з урахуванням вимог Рішення №420/29/25 та рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 у справі №420/15486/25, яким зобов'язано Головне управління 01.03.2025 року здійснити перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" з урахуванням раніше виплачених сум, у розмірі 37 216,42 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не вимагають проведення судового засідання для вирішення питання щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Заявник у заяві про встановлення судового контролю не просив здійснювати її розгляд за його участі.
На підставі викладеного, судом здійснюється розгляд заяви у порядку письмового провадження (без виклику сторін).
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розгляд заяви здійснюється з урахуванням перебування головуючого судді у відпустці у період з 02.01.2026 року по 23.01.2026 року.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/29/25, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Законом № 4094-IX від 21.11.2024 КАС України доповнено статтею 381-1 «Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах».
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 2 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Гарантією забезпечення обов'язковості судового рішення є інститут судового контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відповідно до ч. 4 ст. 382-1 КАС України суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Згідно положень ст. 382-1 КАС України, одним із заходів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Відповідно до резолютивної частини рішення суду у справі №420/29/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов'язано перерахувати та виплачувати з 01.03.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат.
Як вже зазначалось вище, підставою звернення позивача із заявою в порядку ст. 382 КАС України, стало те, що станом на грудень 2025 року пенсія ОСОБА_1 продовжує виплачуватись з обмеженням її максимального розміру, а саме у сумі 27736,23 грн.
Відповідачем зазначено, що в результаті перерахунку на виконання Рішення №420/29/25 загальний розмір пенсії з 01.03.2024 становив 52957,19 грн., в тому числі:
- основний розмір пенсії - 43822,10 грн.;
- індексація 2022 (за рішенням суду) - 6135,09 грн.;
- індексація 2023 (за рішенням суду) - 1500,00 грн.;
- індексація 2024 - 1500,00 грн.
На виконання рішення суду нараховано доплату за період з 01.03.2020 по 30.10.2025 у розмірі 195 412,88 грн.
Наданою до суду копією листка про перерахунок пенсії позивача підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, за результатами якого розмір пенсії станом на 01.03.2025 року, на 01.12.2025 року становить :
Підсумок пенсії (з надбавками) - 54457,19 грн.;
З урахуванням максимального розміру пенсії - 37216,42 грн.
Згідно з Випискою по картковому рахунку ОСОБА_1 за період з 01.11.2025 року по 13.12.2025 року позивач 05.11.2025 року отримав пенсійні виплати у сумі 27 736,33 грн та 04.12.2025 року у сумі 27 736,33 грн.
Отже, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено продовження обмеження максимального розміру пенсії позивача.
Враховуючи наведене, суд констатує факт невиконання відповідачем рішення по справі №420/29/25 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
На підставі викладеного, суд вважає доцільним встановлення судового контролю за виконанням цього рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, надавши інформацію щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382-383 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 , подану через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/29/25 - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у справі № 420/29/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у справі № 420/29/25, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром., з урахуванням окреслених у судовому рішенні висновків та правової оцінки суду.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та іншим учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук