Справа № 420/33636/25
29 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу та поновлення на посаді,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому просив:
- Визнати протиправним та скасувати Наказ ГУНП в Одеській області від 02.07.2024 року № 1010 о/с щодо переведення ОСОБА_1 до поліцейського взводу № 2 роти № 4 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Одеській області.
- Визнати протиправним та скасувати Наказ ГУНП в Одеській області від 02.09.2025 року № 1093 о/с про звільнення ОСОБА_1 у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України ( в порядку п.6 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію").
- Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області поновити ОСОБА_1 на посаді помічника чергового чергової частини відділення № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області.
Ухвалою суду від 07.10.2025 року адміністративний позов залишено без руху та роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом:
- надання наказу ГУНП в Одеській області від 02.07.2024 року № 1010 о/с щодо переведення ОСОБА_1 до поліцейського взводу № 2 роти № 4 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Одеській області;
- звернення до суду із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, з вказівкою поважних причин його пропуску.
Ухвалою від 24.10.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, та поновлення на посаді - повернуто позивачеві.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2025 року ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року скасовано. Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Також з матеріалів позовної заяви вбачається, що 24.10.2025 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків разом з уточненим позовом, відповідно до якого позивач просить:
- Визнати протиправним та скасувати Наказ ГУНП в Одеській області від 02.09.2025 року № 1093 о/с про звільнення ОСОБА_1 у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України ( в порядку п.6 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію").
- Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області поновити ОСОБА_1 на займаній посаді в поліцейському взводі № 2 роти № 4 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Одеській області.
Ухвалою від 09.12.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
24.12.2025 року до суду від представника ГУ НП в Одеській області надійшла заява про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Відповідач вказав, що у разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення
ОСОБА_1 03.09.2025 надіслано листи за вихідним номером 166929-2025 від 03.09.2025, якими повідомлено, що останнього відповідно до наказу ГУНП в Одеській області від №1093 о/с від 02.09.2025 звільнено зі служби в поліції. В додатках до листа додано наказу ГУНП в Одеській області від №1093 о/с від 02.09.2025.
Надсилання на поштову адресу позивача було здійснено рекомендованим листом на адресу проживання позивача 03.09.2025 та на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» позивач ознайомлений з вказаним наказом 07.09.2025, якщо здійснювати відрахунок з дати надсилання рекомендованого листа і 05.09.2025, якщо відраховувати з дати надсилання листа на адресу електронної пошти.
Тобто у відповідності до положень Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» 15-денний строк оскарження зазначеного наказу, якщо рахувати з моменту направлення рекомендованого листа, спливає 22.09.2025 року і 20.09.2025 з моменту направлення електронного листа.
У свою чергу, як вбачається з позовної заяви (відповідно до штампу вхідної відмітки), остання надійшла до суду 30.10.2025, тобто 10 днів після ознайомлення позивача з наказом ГУНП в Одеській області №1093 о/с від 02.09.2025, направленого через електронну пошту.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
На підставі частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2123-IX "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану" (далі - Закон № 2123-IX) внесено зміни до указаних нормативно-правових актів. Зокрема, Дисциплінарний статут доповнено розділом V "Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану", яким з 01 травня 2022 року, зокрема, запроваджено інші строки звернення до суду.
Так, частиною четвертою статті 31 Дисциплінарного статуту передбачено, що поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності. У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (пункт 1). При цьому, надалі відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні неодноразово продовжено, такий правовий режим триває й на сьогодні.
Суд звертає увагу, що приймаючи Закон № 2123-ІХ та доповнюючи Дисциплінарний статут розділом V "Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану", зокрема, щодо встановлення такого короткого строку на оскарження дисциплінарного стягнення, законодавець мав на меті оптимізувати діяльність поліції, у тому числі, під час дії режиму воєнного стану, та врегулювати питання діяльності поліції передусім в умовах воєнного стану.
Таким чином, внесення відповідних змін до Дисциплінарного статуту спрямовані на забезпечення діяльності поліції та ефективного виконання нею завдань в умовах воєнного стану, а також задля швидкого та оперативного реагування на дії (бездіяльність) поліцейського, у разі кваліфікування їх як такі, що можуть виразитися у грубому порушенні службової дисципліни в умовах посиленого варіанту службової діяльності та (або) підриву авторитету Національної поліції України в цілому.
Суд зазначає, що у випадку наявності колізії між загальним (КАС України) та спеціальним законом (Дисциплінарний статут) застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Дисциплінарний статут.
Аналогічний висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 08 лютого 2023 року у справі № 120/7567/22, від 31 травня 2023 року у справі № 160/9356/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 340/4394/22, від 30 листопада 2023 року у справі № 500/1224/23, від 28 березня 2024 року у справі № 420/22052/23, від 30 вересня 2024 року у справі № 520/5571/24, від 04 жовтня 2024 року у справі № 580/4340/24, від 27 листопада 2024 року у справі № 420/13235/24, від 17 квітня 2025 року у справі №140/7715/24.
Отже, законодавець чітко пов'язав виникнення права на оскарження застосованого до поліцейського дисциплінарного стягнення та обчислення строку на таке оскарження - з моменту ознайомлення особи з наказом про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що до правовідносин, які склались у цій справі потрібно застосовувати положення частини четвертої статті 31 Дисциплінарного статуту, у редакції Закону № 2123-IX, який передбачає оскарження наказу про звільнення у п'ятнадцятиденний термін з дня ознайомлення із відповідним наказом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 03.09.2025 надіслано листи за вихідним номером 166929-2025 від 03.09.2025, якими повідомлено, що останнього відповідно до наказу ГУНП в Одеській області від №1093 о/с від 02.09.2025 звільнено зі служби в поліції. В додатках до листа додано наказу ГУНП в Одеській області від №1093 о/с від 02.09.2025.
Тобто у відповідності до положень Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» 15-денний строк оскарження зазначеного наказу, якщо рахувати з моменту направлення рекомендованого листа, спливає 22.09.2025 року, і якщо рахувати з моменту направлення електронного листа - 20.09.2025.
Таким чином, оскаржуючи спірний наказ, звернувшись до суду з цим позовом 03.10.2025, позивач пропустив п'ятнадцятиденний строк звернення до суду.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені у статті 123 КАС України, відповідно до якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням позивачу 10-денного строку для усунення недоліків з дня вручення позивачу ухвали.
Виявлений недолік має бути усунутий шляхом: звернення до суду із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, з вказівкою поважних причин його пропуску.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 248, 256, 293 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу та поновлення на посаді - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів