30 січня 2026 р. № 400/10339/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
проСт.382 судовий контроль,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/10339/24 частково задоволено позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач).
Ухвалою суду від 30.10.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/10339/24 у тримісячний строк з моменту отримання цієї ухвали.
21.01.2026 року від відповідача надійшов звіт про виконання рішення, у якому вказано, що на виконання рішення від 21.12.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ, в розмірі восьмимінімальних пенсій за віком, встановлених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів з 01.07.2021.
Оскільки судом не покладалось зобов'язань на наступні перерахунки з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму, пенсія виплачується в «твердому» розмірі. Станом на 01.07.2021 прожитковий мінімум в Україні - 1854,00 грн.
З урахуванням виконання рішення розмір пенсійної виплати станом на склав 16003,20 грн. Головним управлінням забезпечено виплату пенсії у перерахованому розмірі.
Розмір доплати по перерахунку за рішенням суду за період з 01.07.2021 по 30.09.2025 склав - 64023,11 грн.
Дослідивши звіт відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Судом встановлено, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/10339/24 відповідачем прийнято рішення про здійснення перерахунку пенсії позивачці починаючи з 01.07.2021 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2021 становить 16003,20 грн.
Щодо виплати пенсії позивачу з урахування подальших змін розміру мінімальної пенсії за віком суд зазначає, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/10339/24 не передбачає подальшого перерахунку пенсії.
Суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області здійснено перерахунок пенсії позивачу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог рішення з 01.07.2021 з розрахунку мінімальної пенсії, який був чинним станом на 01.07.2021 року в сумі 1854 грн. Крім того, в листопаді 2025 року з метою погашення заборгованості відповідачем виплачено 374,70 грн
З огляду на викладене відповідач виконав рішення в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії позивачу.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/10339/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Л.Л. Дерев'янко