Рішення від 30.01.2026 по справі 400/10500/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 р. справа № 400/10500/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомтовариства з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто", вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54031,

до відповідачівДержавної служби України з безпеки на транспорті, вул. Фізкультури, 9, м. Київ, 03150, вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150 Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056,

провизнання протиправною та скасування постанови від 02.05.2024 року № ПШ057464

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто" (далі - позивач) звернулося з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № ПШ057464 від 02.05.24 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є перевізником, а перевізник не управляв транспортним засобом, як цього вимагає закон, управляв водій, тому відповідальність за абз. 6 ч. 1 ст. 60 не може бути застосована до перевізника. Крім того, законодавець чітко передбачив вичерпний перелік документів, на підставі яких здійснюються міжнародні перевезення резидентами України і згідно даного переліку відсутні такі документи, як тахокарта, роздруківка, листки режиму праці та відпочинку, роздруківка на паперовому носії, а також відсутнє слово «тощо». Позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та просить її скасувати.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що під час здійснення рейдової перевірки інспекторами було встановлено факт порушення позивачем ст. 53 Закону України “Про автомобільний транспорт», а саме: була відсутня роздруківка з цифрового тахографа за 05.03.24 р. водія ОСОБА_1 . Особиста картка водія ОСОБА_1 на момент перевірки знаходилася поза межами слоту тахографа, тобто водієм ОСОБА_1 не використовувалась його особиста картка водія, тому водій не зміг надати роздруківку інформації на паперовому носії щодо його роботи та відпочинку як водія з цифрового тахографа. Хоча, водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень. Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону. Відтак, положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а водія - пред'явлення для перевірки відповідних документів.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій заперечив проти обґрунтувань відповідача та повністю підтримав позовні вимоги.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та залучив до участі у справі в якості другого відповідача Відділ державного нагляду (контролю) в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056).

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

На підставі направлення від 29.02.24 р. № 012992 та щотижневого графіку інспекторами відповідача було проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки VAN HOOL державний номер « НОМЕР_1 », перевізником якого є позивач.

За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспорт № 054428 від 05.03.24 р. Відповідно до цього акту інспекторами відповідача було встановлено порушення, за які передбачена відповідальність абз. 6 ч. 1 статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: водій ОСОБА_1 не використовує особисту картку водія до цифрового тахографа при здійсненні міжнародних перевезень пасажирів за маршрутом «Кашалін-Херсон», відсутня роздруківка на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водія за 05.03.24 р. Також, акт містить пояснення водія: документи пред'явив, з актом не згоден.

Листом від 21.03.24 р. позивача повідомлено про розгляд справи 04.04.24 р. з 10:00 до 12:00 год, який направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення. Зазначений лист отримано позивачем 03.04.24 р.

За результатами розгляду адміністративної справи відповідачем прийнято постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № ПШ057464 від 02.05.24 р. Зі змісту постанови вбачається, що позивача притягнуто до відповідальності за виконання резидентами України міжнародних перевезень пасажирів по маршруту «Кошалін-Херсон» без документів, визначених ст. 53 цього закону, а саме: роздруківки з цифрового тахографа за 05.03.24 р. водія ОСОБА_1 , транспортного засобу VAN HOOL д.н.з. « НОМЕР_1 », у розмірі 34 000 грн.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України “Про автомобільний транспорт» від 05.04.01 р. № 2344-ІІІ.

Згідно із ст. 5 Закону України “Про автомобільний транспорт» основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до ч. 8 ст. 53 Закону України “Про автомобільний транспорт» водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

За змістом ст. 34 Закону України “Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен серед іншого, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Отже, аналіз наведених положень Закону України “Про автомобільний транспорт» дає підстави для висновку, що автомобільні перевізники мають обов'язок забезпечити, а водії пред'явити особам, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства про автомобільний транспорт, документи, на підставі яких здійснюються міжнародні перевезення. Крім того, на водіїв покладається обов'язок допускати до перевірки тахографів посадових осіб Укртрансбезпеки, надавати їм тахокарти, а також у разі, якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздрукувати інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.10 р. № 385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція № 385).

Відповідно до п. 1.3 Інструкції № 385 така поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Пунктом 1.4 Інструкції № 385 встановлено, що картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;

Згідно п. п. 2.1-2.4 Інструкції № 385 виробники транспортних засобів здійснюють установлення тахографів згідно з вимогами ЄУТР 994_016.

Пункт сервісу тахографів установлюють тахографи на транспортні засоби, що перебувають в експлуатації, та виконують роботи з технічного обслуговування тахографів згідно із замовленнями перевізників відповідно до вимог ЄУТР 994_016, а також виробників тахографів та транспортних засобів.

Пункт сервісу тахографів не може передоручати виконання робіт з установлення та технічного обслуговування тахографів іншим фізичним або юридичним особам.

Транспортні засоби, призначені для перевезення небезпечних вантажів, обладнують тахографами з урахуванням положень пунктів 2.1 - 2.3 цього розділу та відповідно до законодавства щодо встановлення вимог до конструкцій таких транспортних засобів.

Відповідно до п. 3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:

- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;

- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР 994_016, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;

у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);

у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.10 р. №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення № 340).

Пунктами 1.2.-1.3. Положення №340 визначено, що це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Відповідно до п. 1.5. Положення №340 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами (далі - Перевізник); тахограф - обладнання, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їх водіїв.

Пунктом 6.1. Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.

Згідно з п. 6.3. Положення № 340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.

В контексті обставин цієї справи суд зазначає, що згідно з актом перевірки від № 054428 від 05.03.24 р. інспекторами відповідача встановлено відсутність у водія транспортного засобу роздруківки на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водія за 05.03.24 р. За вказане порушення відповідач оскаржуваною постановою притягнув позивача до відповідальності у вигляді застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яка передбачена абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт».

Як пояснив відповідач у відзиві, роздруківка на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв неможлива за відсутності особистої картки водія у слоті тахографа.

Тобто картка потрібна для фіксації роботи і відпочинку водія транспортного засобу.

Натомість водій ОСОБА_1 не використовує особисту картку водія до цифрового тахографа, через що не зміг надати до перевірки роздруківку з цифрового тахографа, оскільки він не користувався своєю особистою карткою водія. На момент перевірки в слоті тахографа перебувала картка іншого водія. Позивач зазначену інформацію жодним чином не спростував, доказів не надав.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про правомірність оскаржуваної постанови.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 242-246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто" (вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54031, ЄДРПОУ 05465809) до Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, ЄДРПОУ 39816845), Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз