про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
30 січня 2026 року м. Київ Справа №320/53436/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І. І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.08.2021 року на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 № 222/1/4/162/349/3092 від 17.10.2024 року, виданої станом на 17.07.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704».
2. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.08.2021 року перерахувати та виплачувати пенсію з основним розміром 80% грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 № 222/1/4/162/349/3092 від 17.10.2024 року, виданої станом на 17.07.2021 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», без обмеження максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.08.2021 р. по день проведення перерахунку.
10.11.2025, ухвалою суду вказаний позов залишено без руху з підстав невідповідності позову вимогам ч. 6 ст. 161 КАС України, запропоновано позивачу надати до суду заяву про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, з визначенням обставин, які були б об'єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, були б пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення у справі процесуальних дій.
12.11.2025 представником позивача подано до суду заяву в якій останній просить вважати поважними причини пропуску строку звернення до суду із позовом, поновити строк, покликаючись серед іншого на положення ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо не обмеження строком у справах про не отримання пенсії з вини пенсійного органу.
Суддя зазначає про те, що розгляд поданої представником заяви здійснюється у відповідні процесуальні строки враховуючи навантаження у роботі судді.
Розглянувши заяву представника позивача, обґрунтування та доводи щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду із вказаним вище позовом, суддя зазначає наступне.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до приписів частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У цій нормі права йдеться мова про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною виду грошового забезпечення військовослужбовця.
Суддя встановив, що Військовою частиною НОМЕР_1 виготовлено довідку № 222/1/4/162/349/3092 від 17.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 17.07.2021.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки № 222/1/4/162/349/3092 від 17.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 17.07.2021 - 10.07.2025.
Суддя зазначає, що обов'язок відповідача на перерахунок пенсії за даною довідкою виникає з моменту отримання такої довідки від установи або при отриманні її від пенсіонера разом з заявою про перерахунок його пенсії.
Згідно листа від пенсійного органу від 19.11.2025 №2600-0312-5/221111 вбачається, що відповідно до постанови КМУ від 23.02.2022 №144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» Військовою частиною НОМЕР_1 МОУ на адресу Головного управління направляються оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021, в тому числі, і надаються особисто. Проте на позивача Головним управлінням не направлявся список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови Кабінет)' Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону. Разом з тим, Головним управлінням направлено запит від 19.11.2024 року №2600- 0312-5/221111 до Пенсійного фонду України щодо необхідності проведення перерахунків пенсій та виплати нарахованих коштів у найближчий виплатний період. Станом на день опрацювання звернення перерахунок пенсії позивача з 01.08.2021 Головним управлінням не здійснювався.
Відтак, про порушене право на перерахунок його пенсії за вказаною довідкою військової частини позивач дізнався з листа пенсійного органу від 19.11.2025 №2600-0312-5/221111 та позов подав до суду 18.09.2025.
Покликання представника на ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суддя вважає необґрунтованим в силу діючого Закону №2262-XII, який підлягає застосуванню в даних правовідносинах.
Враховуючи вищезазначене, шестимісячний строк звернення до суду із вказаними вимогами визначені ч. 2 ст. 122 КАС України, складену довідку № 222/1/4/162/349/3092 від 17.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 17.07.2021, звернення позивача до пенсійного органу 10.07.2025 та встановлення порушеного права з відповіді відповідача від 19.11.2025, подання вказаного позову до суду 18.09.2025, суддя приходить до висновку що позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення.
Підстави вважати позов таким, що поданий із порушенням норм процесуального законодавства, відсутні.
Таким чином, перевіривши позов та додані до нього матеріали вбачається, що спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статей 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали до Електронного кабінету, за відсутності - електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Войтович І. І.