29 січня 2026 року м. Київ справа №320/49465/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні
дії, -
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивачка) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 /відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову у наданні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , Паспорт НОМЕР_2 , виданий 27.07.1999 р. Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у зв'язку з наявністю дружини з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у зв'язку з наявністю дружини з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про оформлення відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Втім, відповідачем було відмовлено у наданні відстрочки, з підстав відсутності підтверджуючих документів, встановлених Додатком 5 до Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. При цьому, позивач зазначає, що ним було подано відповідачеві всі належні документи, що підтверджують наявності у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк позивачу на усунення недоліків позовної заяви.
13.06.2025 позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 15.07.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Військово-облікового документу -тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 18.03.2021, призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 зарахований в запас 20.03.2006 по ст. 18. п.1 пп. 2 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».
ОСОБА_1 з 08.06.2021 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
17.06.2024 ОСОБА_1 шляхом надсилання кур'єрською службою Нової Пошти надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про відстрочку від мобілізації.
До даної заяви, позивачем було додано нотаріально засвідчені копії:
- паспорту ОСОБА_1 ;
- картки платника податків ОСОБА_1 ;
- паспорту ОСОБА_2 ;
- свідоцтва про шлюб;
- довідки МСЕК;
- довідки про наявність онкологічного захворювання;
- довідки про проживання.
Дану заяву відповідачем отримано 18.06.2024.
ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомленням від 21.06.2024 № 4/223 позивачу повідомлено, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянуто заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду, протоколом від 21.06.2024 № 4 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Причини відмови: відсутні підтверджуючі документи, встановлені Додатком 5 до Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560.
Не погоджуючись з правомірністю такого рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Відповідно до ст. 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення (в редакції чинній на момент звернення до відповідача із заявою), крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач вернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - Відповідач) із заявою про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний подає на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Предметом спору у цій справі є правомірність рішення щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з причин недоведення наявності у дружини позивача, яка є особою з інвалідністю ІІІ групи, захворювання пов'язаного з онкологією.
Суд наголошує, що статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік підстав для надання деяким категоріям військовозобов'язаних відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. У кожному конкретному випадку особам, які не підлягають призову або підпадають під умови відстрочки від призову, необхідно надати той обсяг документів, який підтвердить існування обставин, достатніх для того, щоб уповноважений суб'єкт владних повноважень міг прийняти відповідне рішення.
У той же час, норми пункту 12 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, які, серед іншого, передбачають, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання.
Додатком 5 до Порядку №560 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Так, відповідно військовозобов'язані які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів, подають до заяви: свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.
Відтак, системний аналіз приписів Додатку 5 до Порядку №560 свідчить про те, що пакет необхідних документів для отримання відстрочки за п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» повинен містити свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка) встановленої внаслідок онкологічного захворювання.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем до заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період було додано нотаріально засвідчені копії: паспорту ОСОБА_1 ; картки платника податків ОСОБА_1 ; паспорту ОСОБА_2 ; свідоцтва про шлюб; довідки МСЕК; довідки про наявність онкологічного захворювання; довідки про проживання.
Так, з наданих документів, судом з'ясовано, що 27.08.1999 ОСОБА_1 укладено шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що відділом реєстрації актів громадянського стану Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві в книзі реєстрації актів про одруження зроблено відповідний запис за № 1007 та видано Свідоцтво про одруження Серії НОМЕР_4 .
Згідно з Довідкою від 27.07.2020 р. Серії 12 ААБ № 436702 до акта огляду медико- соціальною експертною комісією ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з 01.07.2020 р. і довічно встановлено III групу інвалідності.
Також наявне в матеріалах справи консультативне заключення Комунального некомерційного підприємства «Київський міський клінічний онкологічний центр» від 07.06.2024.
Відповідно до довідки Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району» від 05.08.2024 № 104 з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають за адресою: АДРЕСА_2 .
У той же час, судом з Довідки від 27.07.2020 р. Серії 12 ААБ № 436702 до акта огляду медико- соціальною експертною комісією вбачається, що причина інвалідності ОСОБА_2 - загальне захворювання. Висновок про умови та характер праці: праця за фахом зі скороченим обсягом робіт. Рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: «Д» нагляд онкогінеколога.
Суд зауважує, що у Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 27.07.2020 р. Серії 12 ААБ № 436702, не зазначено про те, що ОСОБА_2 встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок онкологічного захворювання.
Тобто причина інвалідності не є такою, що встановлена внаслідок онкологічного захворювання.
Вказане вище свідчить про те, що відповідач заяву позивача розглянув належним чином та здійснив перевірку наявності (відсутності) підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII за доданими документами, що свідчить про правомірність рішення відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу.
При цьому, посилання у повідомлені від 21.06.2024 № 4/223 на абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», замість абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не спростовує вище встановленого.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.