Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 січня 2026 року Справа№200/10087/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
22.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення з 01.09.2025 виплати пенсії по інвалідності;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 №104450010399 про відмову у поновленні виплати пенсії по інвалідності;
- зобов'язати відповідачів поновити з 01.09.2025 виплату пенсії по інвалідності та сплатити неотримані суми пенсій з 01.09.2025.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію по інвалідності (ІІІ група) згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до 31.08.2025. З 01.09.2025 виплата пенсії з невідомих йому причин була припинена. З метою поновлення пенсії 28.10.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 № 104450010399 відмовлено у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.
12.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-1) заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Аргументуючи свою позицію відповідач-1 зазначає, що Законом України від 19.12.2024 №4170 внесено зміни до розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, якими передбачено продовження виплати пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, якщо строк припинення виплати припадає на період дії воєнного чи надзвичайного стану та існує неможливість проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування з причин, визначених Кабінетом Міністрів України. Виплата пенсії продовжується до проведення такого оцінювання або не більше ніж на шість місяців після припинення чи скасування воєнного стану (для мобілізованих або військовослужбовців за контрактом - не менше строку служби). У разі зміни групи інвалідності розмір пенсії переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження відповідного повідомлення до Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 визначено строки проходження оцінювання повсякденного функціонування для окремих категорій осіб з інвалідністю. Зокрема, якщо інвалідність була встановлена до набрання чинності цією постановою та строк повторного огляду припав на період воєнного стану, але огляд не був проведений відповідно до Постанови №225 від 08.03.2022, то чоловіки віком від 25 до 60 років з другою або третьою групою інвалідності зобов'язані пройти оцінювання у період з 01.04.2025 до 01.11.2025. Інші особи мають пройти оцінювання до 01.04.2026.
Особи, яких неможливо направити на оцінювання, включають тих, хто проживає на територіях бойових дій або тимчасової окупації без визначеної дати їх завершення, а також осіб із тяжкими порушеннями функцій організму, онкологічними, психічними, інтелектуальними захворюваннями, церебральним паралічем, паралітичними синдромами або з інвалідністю з дитинства.
Відповідач-1 зазначає, що ОСОБА_1 згідно виписки з акту огляду МСЕК 12ААВ № 541256 визнаний особою з інвалідністю 3 групи від загального захворювання з 25.07.2023 по 31.08.2024, повторний огляд встановлено на 04.08.2024. ОСОБА_1 належить до осіб, визначених абз.12 п.3 Постанови №1338 (чоловік віком від 25 до 60 років, якому встановлена третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, до набрання чинності Постановою №1338) тому відсутні підстави для продовження виплати пенсії по інвалідності без проведення чергового оцінювання повсякденного функціонування.
26.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-2) заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив відповідч-2 зазначає, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з даними виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією, позивачу встановлена інвалідність III групи загального захворювання по 31.08.2024. 29.09.2025 позивач звернувся із письмовою заявою довільної форми до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для з'ясування підстав щодо зупинення виплати пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.10.2025 позивачу було надано роз'яснення на його запит. 28.10.2025 позивач звернувся із з заявою до територіального органу Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 № 104450010399 відмовлено у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
28.01.2026 на адресу суду надійшла заява, у якій позивач вважає твердження викладені відповідачами у відзивах необгрунтованими у зв'язку із чим просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до довідки МСЕК серія 12ААВ № 541256 від 04.08.2023 позивачу встановлено з 25.07.2023 ІІІ групу інвалідності, строком до 01.09.2024. Дата чергового переогляду 04.08.2024.
Пенсія по інвалідності з 25.07.2023 по 31.08.2025 виплачувалася позивачу на підставі довідки МСЕК серія 12ААВ № 541256 від 04.08.2023 про визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання, при цьому, в період з 01.09.2024 по 31.08.2025 виплата пенсії по інвалідності проводилася відповідно до підпункту 14-6.1 пункту 14-6 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без результатів повторного огляду на період дії воєнного стану.
З 01.09.2025 позивачу припинено виплату пенсії по інвалідності як інваліду ІІІ групи загального захворювання.
Позивач 29.09.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою для з'ясування підстав щодо зупинення виплати пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.10.2025 позивачу було рекомендовано звернутися із заявою про поновлення виплати пенсії, до якої долучити інформацію, що дає право на такий вид пенсії.
28.10.2025 позивач звернувся із з заявою до територіального органу Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 № 104450010399 позивачу відмовлено у поновленні виплати пенсії по інвалідності у зв'язку із відсутністю рішення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Позивач вважає дії та рішення відповідачів щодо припинення виплати йому пенсії по інвалідності ІІІ групи протиправними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Призначення і виплата пенсії в Україні здійснюється згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом частини 1 статті 30 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Як вже зазначалося судом, позивач отримував пенсію по інвалідності з 25.07.2023 по 31.08.2025 як особа з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання на підставі довідки МСЕК серія 12ААВ № 541256 від 04.08.2023.
Підставою для припинення нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.09.2025 відповідачі, із посиланням на положення постанови КМУ № 1338, зазначили відсутність рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо визнання позивача особою з інвалідністю.
Оцінюючи дії відповідачів в спірних правовідносинах суд зазначає, що відповідно до підпункту 14-6.1 пункту 14-6 розділу XV Закону № 1058-IV для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи з причин, визначених Кабінетом Міністрів України, виплата пенсії продовжується до дати проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи або протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період дії воєнного стану, - не менш як на весь строк їхньої військової служби). Якщо при повторному огляді, оцінюванні повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, виплату якої продовжено відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження повідомлення про встановлення інвалідності до територіального органу Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" установлено, що в разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 Питання медико-соціальної експертизи, і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.
Аналізуючи наведені норми законодавства, суд зазначає, що оскільки інвалідність позивачу була встановлена з 25.07.2023, що вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, тобто до набрання чинності Постановою № 1338 (26.11.2024), та строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України (04.08.2024), у зв'язку з чим позивачу продовжувалася виплата пенсії до 31.08.2025 включно, в даному випадку позивач зобов'язаний пройти медогляд до 01 квітня 2026 року для оцінювання повсякденного функціонування. До 01 квітня 2026 року інвалідність позивача вважається продовженою.
Аналогічного висновку дійшов Другий апеляційний адміністративний суд в постанові від 14.01.2026 по справі № 520/22817/25.
Відтак, твердження відповідачів щодо правомірності припинення виплати пенсії по інвалідності позивачу з 01.09.2025 у зв'язку з відсутністю рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо визнання позивача особою з інвалідністю є необґрунтованими, зважаючи на право позивача на проходження повторного огляду в медико-соціальних експертних комісіях до 1 квітня 2026 року.
Інших підстав для припинення виплати позивачу пенсії по інвалідності з 01.09.2025 матеріли справи не містять. Відповідних підстав відповідач суду не повідомив.
Позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення з 01.09.2025 виплати пенсії по інвалідності та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 №104450010399 про відмову у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
Судом встановлено, що припинення виплати пенсії по інвалідності позивачу з 01.09.2025 було здійснено без прийняття відповідного індивідуального акта (рішення) суб'єкта владних повноважень.
У подальшому позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про поновлення виплати пенсії, за результатами розгляду якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 05.11.2025 № 104450010399 про відмову у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що саме рішення про відмову у поновленні виплати пенсії від 05.11.2025 № 104450010399 є актом індивідуальної дії, який безпосередньо впливає на обсяг прав позивача.
Скасування вказаного рішення та зобов'язання поновити виплату пенсії по інвалідності з 01.09.2025 є належним і достатнім способом захисту порушеного права позивача.
За таких обставин заявлена позивачем вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії по інвалідності з 01.09.2025 не підлягає задоволенню, оскільки її задоволення не призведе до додаткового відновлення порушеного права позивача, яке відновлюється шляхом скасування рішення про відмову та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають вирішенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 № 104450010399 про відмову у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідачів поновити з 01.09.2025 виплату пенсії по інвалідності, то така підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити з 01.09.2025 нарахування та виплату пенсії по інвалідності, оскільки як встановлено судом, заяву позивача від 28.10.2025 з доданими до неї документами було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та на підставі якої ним прийнято рішення про відмову у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідачів сплатити неотримані суми пенсій з 01.09.2025, то така не підлягає задоволенню, оскільки, по-перше, ця вимога охоплюється вимогою про зобов'язання поновити з 01.09.2025 нарахування та виплату пенсії по інвалідності, по-друге з 01.09.2025 нарахування та виплата позивачу пенсії по інвалідності не здійснювалася, а отже відсутня заборгованість.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.11.2025 №104450010399 про відмову ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії по інвалідності.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити ОСОБА_1 з 01.09.2025 нарахування та виплату пенсії по інвалідності.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 гривень (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич