Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 січня 2026 року Справа№200/10058/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Трояновї О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 04.11.2025 року, у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2025 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Задоволено клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначив, що отримує доплату до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - сума пенсії 23102,51 грн. Однак розмір пенсії з надбавками становить 20533,46 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 - 165,60 грн, з 01.03.2024 - 27,68 грн та обмеження індексації з 01.03.2025 - 882,77 грн. Зазначив, що звернувся до відповідача із заявою від 04.11.2025 року щодо перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації, проте відповідач листом від 03.12.2025 року відмовив, зазначивши про відсутність підстав для проведення такого перерахунку. Дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вважає протиправними, просив задовольнити позов.
Відповідач через канцелярію суду у встановлені судом строки, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що пенсія позивача обчислена у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345. При розрахунку розміру пенсії за віком, станом на 01.03.2022, застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки відповідно до Закону №2148 з урахуванням збільшеного показника середньої заробітної плати відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року та постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в розмірі 6186,32 грн. З 01.03.2023 ОСОБА_1 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 6186,32 збільшено на коефіцієнт 1,197 та склав 7405,03 грн. Загальний розмір підвищення склав 3158,60 грн та враховуючи положення абз. 2 п.10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації в сумі - 1658,60 грн (перевищує 1500 грн). З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7405,03 збільшено на коефіцієнт 1,0796 та склав 7994,47 грн. Загальний розмір підвищення пенсії склав 1527,68 грн та враховуючи п.3 Постанови №185 застосовано обмеження в індексації в сумі - 27,68 та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови №168 в розмірі - 1658,60 грн. З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7994,47 збільшено на коефіцієнт 1,115 та склав 8913,83 грн. Загальний розмір підвищення пенсії склав 2382,77 грн та враховуючи положення абз. 2 ч.3 Постанови №209 застосовано обмеження в індексації - 882,77 грн (перевищує 1500 грн) та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови №168 - 1658,60 грн, та Постанови №185 - 27,68 грн. Крім того, зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 11 травня 1999 року), та пенсіонером за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка обчислена з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», що не є спірною обставиною між сторонами.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Відповідно до рішення №914220147283 від 26.02.2023 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 06 місяців 06 дні, додаткові роки за списком 1 34 роки, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72500, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((870/100*12)*1) 0.72500, розмір пенсії за віком (ст.27) (23990.08 * 0.72500) 17392,81 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 47 років) 983,71 грн, загальний розмір пенсії 18376,52 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 815,54 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 23990,08 грн) 19192,06 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1658,60 грн», розмір пенсії з надбавками 17533,46 грн.
Відповідно до рішення №914220147283 від 28.02.2024 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 06 місяців 06 дні, додаткові роки за списком 1 34 роки, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72500, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((870/100*12)*1) 0.72500, розмір пенсії за віком (ст.27) (25899.68 * 0.72500) 18777, 27 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 47 років) 1109,67 грн, загальний розмір пенсії 19886.94 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 832.80 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 25899,68 грн) 20719,74 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1658,60 грн», обмеження в індексації з 01.03.2024 «-27,68 грн», розмір пенсії з надбавками 19033,46 грн.
Відповідно до рішення №909230168598 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 06 місяців 06 дні, додаткові роки за списком 1 34 роки, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72500, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((870/100*12)*1) 0.72500, розмір пенсії за віком (ст.27) (28878,14 * 0.72500) 20936,65 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 47 років) 1109,67 грн, загальний розмір пенсії 22046,32 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 1056,19 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 28878,14 грн) 23102,51 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1658,60 грн», обмеження в індексації з 01.03.2024 «-27,68 грн», обмеження в індексації з 01.03.2025 «-882,77 грн» розмір пенсії з надбавками 20533,46 грн.
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення загальний страховий стаж в одинарному розмірі 38 р. 6 м. 6 д., 462 м., загальний стаж після 01.07.2000: 19 р. 11 м. 20 д., 239 м., дата вводу заробітку 16.09.2002, середній заробіток за 3 попередні роки: 3764,40 за (2014-2016 роки), коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115), збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 8913,83, останній місяць врахованої зарплати: 31.01.2010, сума коефіцієнтів заробітної плати: 541.56375 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати: 456.79774 (після оптимізації), кількість місяців заробітної плати 174 (до оптимізації) кількість місяців, виключених оптимізацією: 33 в межах 10%, кількість місяців заробітної плати: 141 (після оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 3.11244 (до оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 3.23970 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення: 28878.14000.
На звернення представника позивача із заявою від 04.11.2025 року щодо перерахунку пенсії без урахування обмеження індексації Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь листом від 03.12.2025 року №55363-50269/О-02/8-0500/25, відповідно до якої до нового розміру пенсії після проведеного перерахунку з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 застосовується обмеження індексації, оскільки розмір збільшення понад 1500 грн фіксується мінусовим значенням та не змінюється при наступних перерахунках пенсії.
Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням обмеження індексації пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з приписами Порядку №124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
Частиною 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168,Постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, з 01.03.2023 року Пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.
Суд встановив вище на підставі протоколу перерахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії за віком (ст.27) (28878.14 * 0.72500) 20936,65, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч. 1 абз. 2) (за 47 років) 1109,67, загальний розмір пенсії 22046,32 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 1056,19 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 28878,14 грн.) 23102,51 грн.
Водночас, відповідачем розмір пенсії визначений у сумі - 20533,46 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 на 1658,60 грн, з 01.03.2024 на 27,68 грн та з 01.03.2025 на 882,77 грн.
Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.
Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні масового перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії.
Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 року у справі № 360/948/24, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі № 360/948/24 залишено в силі.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно зменшив мінімальний розмір пенсії позивача.
Суд не приймає посилання відповідача на те, що позивач не звертався у встановленому порядку із заявою про перерахунок пенсії, оскільки позивач не оскаржує рішення, дії або бездіяльність відповідача за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії.
Так, питання щодо форми звернення до відповідача було розглянуто Верховним Судом у Постанові від 22.07.2025 у справі №580/710/24, згідно якої відмова у задоволенні звернення навіть за умови подання його у формі адвокатського запиту лише з формальних підстав без належної оцінки його змісту та встановлення дійсного волевиявлення особи, є проявом надмірного формалізму з боку органу державної влади, призводить до фактичного обмеження гарантованого Конституцією України права особи на соціальне забезпечення і суперечить принципам пропорційності, добросовісності та верховенства права у сфері публічно-правових відносин.
З усталеної практики Верховного Суду вбачається, що ключове значення при вирішенні спорів щодо призначення чи перерахунку пенсії має зміст звернення, що дає змогу об'єктивно встановити волю заявника, а не виключно формальне дотримання затвердженої бланкової форми. Зазначені позиції послідовно наголошують, що надмірний формалізм у сфері соціального забезпечення є неприпустимим та призводить до безпідставного обмеження конституційних прав.
При цьому, суд встановив, що відповідач допустив порушення прав позивача на отримання пенсії в належному розмірі при здійсненні перерахунків з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 року.
При цьому, позовні вимоги позивача заявлені в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого статтею 122 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції до платіжної інструкції № 1553-0922-5287-5632 від 17.12.2025 року позивач сплатив судовий збір за подання даного позову у розмірі 969,00 грн.
Суд звертає увагу на те, що у зв'язку з початком функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), а саме: «Електронний кабінет», «Електронний суд» та підсистеми відеоконференцзв'язку, статтю 4 Закону України «Про судовий збір» доповнено частиною третьою, згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки у цій справі позивач позовну заяву подав в електронній формі через підсистему «Електронний суд», розмір судового збору становить 968,96 грн (1211,20 грн * 0,8).
Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 04.11.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
Рішення прийнято, складено в повному обсязі та підписано 29 січня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Троянова