Ухвала від 30.01.2026 по справі 120/970/26

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

30 січня 2026 р. Справа № 120/970/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії.

Згідно з пунктом третім частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, встановлено, що позовна заява не відповідає таким вимогам, з огляду на наступне.

Загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів регулюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Так, статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною п'ятою статті 122 КАС України визначено для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Спір між сторонами виник з приводу призову позивача на військову службу під час мобілізації та направлення позивача для проходження військової служби.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Отже, ця справа належить категорії адміністративних справ, для яких частиною п'ятою статті 122 КАС України встановлений місячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як слідує зі змісту позовної заяви та пред'явлених позовних вимог, предметом оскарження за позовом ОСОБА_1 є рішення та дії відповідачів щодо його призову на військову службу під час мобілізації та щодо зарахування до складу військової служби, які мали місце 12 грудня 2025 року.

Втім, з відповідним позовом представник позивача звернувся до суду за допомогою підсистеми "Електронний суд" лише 26.01.2026, тобто з перевищенням встановленого законом місячного строку звернення до адміністративного суду.

Надаючи оцінку поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд перш за все зауважує, що питання наявності у діях працівників ТЦК та СП ознак кримінального правопорушення, про що фактично йдеться у позовній заяві в частині правомірності затримання позивача та доставлення до відповідного ТЦК та СП, підлягає перевірці у межах відповідного кримінального провадження, а не адміністративної справи щодо оскарження наказу про призов. Суд адміністративної юрисдикції не має повноважень перевіряти обставини можливого вчинення кримінального правопорушення, а вирішує виключно питання законності рішень та дій суб'єкта владних повноважень у сфері публічно-правових відносин.

Крім того, твердження заявника в цій частині не підтверджені жодними належними й допустимими доказами, а тому оцінюються судом критично.

Також варто відмітити, що до матеріалів позовної заяви не надано доказів вжиття стороною позивача у строк до звернення до суду з даним позовом заходів спрямованих на отримання спірних наказів. Водночас їх відсутність в розпорядженні позивача не вплинула на здатність останнього звернутись за правничою допомогою та до суду з даним позовом.

Відтак суд виходить з того, що про факт мобілізації та зарахування на військову службу позивачу стало відомо вже 12 грудня 2025 року, а тому, будучи не згодним з правомірністю таких рішень та дій відповідачів, позивач мав право та повинен був вжити необхідних заходів для їх оскарження у встановленому законом порядку.

Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Причина пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Тобто поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Відтак поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.

Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду є оціночним та залежить від доказів, якими підтверджуються обставини та підстави такого пропуску. Водночас поважність таких причин повинен доводити саме заявник (див. постанову КАС ВС від 10.09.2020 у справі № 806/2321/16).

Водночас незвернення до суду з позовом за захистом свої прав через неналежне використання своїх процесуальних прав не є поважною причиною пропуску строку. Аналогічна правова позиція викладена у постанові КАС ВС від 17.09.2020 у справі № 640/12324/19.

Однак, в порушення зазначених вище положень, до матеріалів позовної заяви не додано клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.

Крім того, з огляду на наведені в позовній заяві обґрунтування позивачу слід уточнити суб'єктний склад відповідачів, адже з повідомлених стороною позивача обставин є незрозумілим який саме ТЦК та СП прийняв оскаржуваний наказ про його мобілізацію та в кого саме відповідний наказ перебуває на зберіганні: ІНФОРМАЦІЯ_2 чи ІНФОРМАЦІЯ_3 (Немирів).

За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків в спосіб надання до суду:

- заяви про поновлення строку звернення до суду разом з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з позовною заявою;

- уточнення складу відповідачів.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 10-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна