308/703/26
30 січня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Голича М.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , працює на посаді депутата Сюртівської сільської ради VIII скликання, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ужгородським РВ УМВС України в Закарпатській області від 29.01.1998 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України, суд
16.01.2026 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №101 від 12.01.2026 року про порушення громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , депутатом Сюртівської сільської ради VIII скликання, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, як суб?єкт декларування, згідно підпункту б) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 27.03.2025 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 68 Конституції України, кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"т" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до постанови Сюртівської сільської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області від 21.11.2020 № 35, зареєстровано депутатом Сюртівської сільської ради ОСОБА_1 .
Згідно рішення першої сесії восьмого скликання Сюртівської сільської ради Ужгородського району № 2-1/2020 від 21.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Сюртівської сільської ради», прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Сюртівської сільської ради восьмого скликання, серед яких ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 була зобов?язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік до 01.04.2024 року.
Однак, як вбачається з матеріалів перевірки, зокрема даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік у встановлений строк до 01.04.2024, а подала її без поважних причин лише 27.03.2025 о 16:55 год., тобто несвоєчасно, про що свідчать дані з Єдиного державно реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування НАЗК за посиланням:https://public.nazk.gov.ua/documents/bee4ee5e-845a-4a16-918a117836d60c4e.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у ОСОБА_1 - відсутні.
Прокурор у судовому засіданні підтримав протокол, просив притягнути особу до відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечила проти складеного протоколу.
Заслухавши прокурора, особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши додані до протоколу матеріали, суд приходить до наступних висновків.
До матеріалів справи згідно з протоколом №101 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 12.01.2026 року, додано наступні докази: запит про надання інформації від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №108637-25 від 24.09.2025 року, згідно з яким було витребувано від Сюртівської сільської ради завірені належним чином копії документів стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а саме: постанови та рішення про обрання депутатом, розпоряджень про призначення (звільнення з відміткою про ознайомлення) на посаду, контракту (трудової угоди), посадової інструкції (функціональних обов?язків), розпорядження (рішення) про присвоєння рангу (категорії), присяги та документів щодо ознайомлення вище зазначених осіб із нормами Закону України «Про запобігання корупції». Також, попросили надати письмове пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з приводу обставин і фактів, що призвели до несвоєчасного подання ними декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Додано також відповідь Сюртівської сільської ради на запит НПУ №1099\02-37 від 02.10.2025 року, згідно з яким було надано належним чином завірені копії документів стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а саме: копію постанови №35 Сюртівської сільської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області від 21.11.2020 року, згідно з якою на підставі протоколу № 17 від 21.11.2020 року "Про визнання обраними депутатами в багатомандатному окрузі" 21.11.2020 року, "Про реєстрацію депутатом Сюртівської сільської ради" Сюртівська сільська територіальна виборча комісія Ужгородського району Закарпатської області керуючись ст. 37, ст. 283 Виборчого кодексу України, ст.45, ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Сюртівська сільська територіальна виборча комісія Ужгородського району Закарпатської області, постановила зареєструвати депутатом Сюртівської ОТГ: ОСОБА_1 ; копію рішення першої сесії восьмого скликання Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 21.11.2020 року №2-1\2020 про початок повноважень депутатів Сюртівської сільської ради, згідно з яким було прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Сюртівської сільської ради восьмого скликання округу № 6, до якого входить ОСОБА_1 ; копію протоколу першої сесії восьмого скликання від 21.11.2020 року Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області та пояснювальну записку ОСОБА_1 від 30.09.2025 року, згідно з якою особа стверджує, що коли почалася війна, то до села прибуло багато біженців і турбота про них була важливим завданням, у якому вона займалася волонтерською роботою, стверджує, що на той час термін був продовжений і якщо і виникли якісь непорозуміння, то це було не навмисно. Просить порозуміння в цей складний період, під час воєнного стану в країні. Також до протоколу було додано: витяг з ДМС України «Інформація про особу» стосовно ОСОБА_1 від 08.10.2025 року, рапорт ст. оу 1-го сектору УСР в Зо ДСР НПУ підполковника поліції Бойко Б. від 08.10.2025 року, згідно з яким було витребувано в ДМС інформацію стосовно особи, якій інкримінується вчинення даного адміністративного правопорушення, витяг з підсистеми НАЗК стосовно поданих декларацій від ОСОБА_1 , з якого вбачається, що особа не подала відповідну щорічну декларацію за 2024 рік, хоча мала подати таку до 01.04.2024 року.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно з поданою копією постанови №35 Сюртівської сільської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області від 21.11.2020 року, згідно з якою на підставі протоколу № 17 від 21.11.2020 року "Про визнання обраними депутатами в багатомандатному окрузі" 21.11.2020 року, "Про реєстрацію депутатом Сюртівської сільської ради" Сюртівська сільська територіальна виборча комісія Ужгородського району Закарпатської області керуючись ст. 37, ст. 283 Виборчого кодексу України, ст.45, ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Сюртівська сільська територіальна виборча комісія Ужгородського району Закарпатської області, було постановлено зареєструвати депутатом Сюртівської ОТГ ОСОБА_1 та згідно з копією рішення першої сесії восьмого скликання Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 21.11.2020 року №2-1\2020 про початок повноважень депутатів Сюртівської сільської ради прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Сюртівської сільської ради восьмого скликання округу № 6, до якого входить ОСОБА_1 .
Відповідно до п.п. б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» згідно з кваліфікацією дій, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №101 від 12.01.2026 року.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Згідно з приміткою до вказаної норми суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначенихчастинами другоютатретьоюцієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частинпершоїтадругоїстатті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи вимоги вищенаведених нормативних актів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , депутат Сюртівської сільської ради VIII скликання, зобов'язана була до 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
В порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, на переконання суду, а саме: 27.03.2025 опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Визначення правопорушення, пов'язаного з корупцією, дано у ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" як діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною участині першійстатті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені вчастині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 255 КУпАП уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції (статті 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) уповноважені на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Таким чином, в період з 01.01.2024 по 31.03.2024, усвідомлюючи обов'язок подання щорічних декларацій за 2023 рік, ОСОБА_1 мала можливість подати щорічну декларацію за 2023 рік, але подала її успішно лише 27.03.2025, тобто несвоєчасно. Об'єктивних причин щодо несвоєчасності подання та оприлюднення зазначеної декларації на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції судом не встановлено.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимоги ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Склад указаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
На підставі вище викладеного, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання щорічної декларації за 2023 рік. Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стверджується, у відповідності до вимог, передбачених ст. 251 КУпАП, належними та допустимими у справі доказами, доданими до матеріалів справи.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає доцільним і достатнім накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 283-285, 294 КУпАП, на підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст. ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -
Визнати громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , працює на посаді депутата Сюртівської сільської ради VIII скликання, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ужгородським РВ УМВС України в Закарпатській області від 29.01.1998 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , 665,60 (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 коп.) грн. судового збору в дохід держави.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, в порядку, встановленому законом, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбаченихчастиною п'ятою статті 7тачастиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда