Ухвала від 28.01.2026 по справі 924/1030/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

УХВАЛА

"28" січня 2026 р.Справа № 924/1030/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали заяви Кам'янець-Подільської міської ради про визнання кредиторської заборгованості у справі

за заявою ОСОБА_1

про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність

за участю:

від кредитора - не з'явився

від боржника - Талалай А. С. згідно з ордером №1114857 від 26.12.2025

керуючого реструктуризацією - арбітражного керуючого Іваницького А. М.

від кредитора ОСОБА_2 - не з'явився

Ухвала постановляється 28.01.2026, оскільки в попередньому засіданні оголошувались перерви та засідання відкладалось: 23.12.2025, 29.12.2025, 12.01.2026, 20.01.2026.

В засіданні оголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу.

встановив: ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 06.11.2025, зокрема, відкрито провадження у справі №924/1030/25 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; призначено керуючим реструктуризацією у справі №924/1030/25 арбітражного керуючого Іваницького Андрія Мироновича; призначено попереднє засідання на 11:00 год. 16.12.2025.

06.11.2025 оприлюднено повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

08.12.2025 на адресу суду від Кам'янець-Подільської міської ради надійшла заява про визнання кредиторської заборгованості (вих. №9/02-25-1862 від 04.12.2025), у якій просить визнати грошові вимоги Кам'янець-Подільської міської ради до фізичної особи ОСОБА_1 у сумі 2357045,29 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою суду від 16.12.2025 прийнято заяву Кам'янець-Подільської міської ради про визнання кредиторських вимог до боржника до розгляду в попередньому засіданні суду на 23.12.2025, у якому ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву до 29.12.2025.

Ухвалами суду від 29.12.2025, внесеними до протоколу судового засідання, продовжено строк попереднього засідання на 30 днів, відкладено засідання на 12.01.2026 та в подальшому оголошувалась перерва та відкладено засідання на 21.01.2026, 28.01.2026.

У заяві від 26.12.2025 про уточнення кредиторської заборгованості Кам'янець-Подільська міська рада просить визнати кредиторські вимоги Кам'янець-Подільської міської ради до боржника - ОСОБА_1 в сумі 2296170,42 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів.

В обґрунтування заяви з грошовими вимогами, Кам'янець - Подільська міська рада зазначає, що боржник - ОСОБА_1 , набувши право власності на об'єкти нерухомості загальною площею 4830,2 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 , звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15036 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 за рахунок земель Кам'янець-Подільської міської ради та надання земельної ділянки в оренду. Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради №88/68 від 06.02.2019 було, зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою та надано земельну ділянку з к. н. 6810400000:09:001:0028 площею 15036 кв. м. в оренду Гучеку М.М..

Стверджує, що боржник, набувши право власності на об'єкти нерухомості, розташовані на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином не оформив та не зареєстрував речові права на цю земельну ділянку, не вносив плату за користування нею, внаслідок чого зберіг у себе безпідставно набуте майно ? грошові кошти у розмірі орендної плати в сумі 2357045,29 грн (за період з 01.10.2021 по 03.11.2024).

Крім того, у заяві від 26.12.2025 повідомляє, що 09.01.2025 Гучек М. В. перерахував на відповідний рахунок бюджету громади 60874,87 грн, оскільки за ним було зареєстровано у період 12.08.2022-24.10.2024 право власності на майно (будівля, адмінбудівля А-1 площею 163,9 м2 та 21,2 м2), що знаходилося на земельній ділянці з кадастровим номером 6810400000:09:001:0028, тому розмір заборгованості боржника та відповідно грошових вимог складає 2296170,42 грн.

У письмових запереченнях рада акцентувала увагу, зокрема, на положеннях ст. 13 Конституції України, ст. ст. 80, 83, 122-124, 134 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до яких міська рада як орган місцевого самоврядування вправі передавати землі комунальної власності (до яких належать усі землі в межах населених пунктів) у власність або користування.

Посилаючись на приписи ст. ст. 96, 206 Земельного кодексу України, якими передбачено обов'язок землекористувача сплачувати плату за земельну ділянку, зазначає, що власник земельної ділянки за користування земельною ділянкою до моменту оформлення особою права користування такою земельною ділянкою, має право на отримання безпідставно збережених грошових коштів у порядку статті 1212 ЦК України, так як фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, отже, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Також у письмових поясненнях від 09.01.2026, 14.01.2026, з врахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду від 06.03.2024 у справі № 902/1207/22, зазначає, що між боржником та Кам'янець - Подільською міською радою 18.02.2019 був підписаний договір оренди землі, який відповідно до його умов набирає чинності з моменту підписання, проте не пройшов державну реєстрацію речового права, тому у боржника не виникло речове право користування земельною ділянкою.

Керуючий реструктуризацією - арбітражний керуючий Іваницький А. М. у повідомленні про результат розгляду вимог кредиторів у справі №924/1030/25 про неплатоспроможність ОСОБА_1 (від 22.12.2025), письмових поясненнях (від 26.12.2025, 09.01.2026, 16.01.2026), повідомив, що не визнає грошові вимоги Кам'янець-Подільської міської ради, вважаючи їх недоведеними та необґрунтованими.

Звертаючи увагу на те, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку з кадастровим номером: 6810400000:09:001:0028, площею 1,5036 га за Кам'янець - Подільською міською радою відбулась лише 19.08.2025, стверджує, що рада не вправі вимагати від ОСОБА_1 стягнення на її користь грошових коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою. Зауважує, що кредитором до заяви не додано технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером: 6810400000:09:001:0028, не надано розрахунок нормативно - грошової оцінки землі.

Також зауважує, що Кам'янець - Подільська міська рада не надала доказів того, що саме ОСОБА_1 після 12.08.2022 залишався володільцем об'єктів нерухомості, які дають право на використання земельної ділянки у відповідному обсязі, зокрема, у зв'язку з тим, що 12.08.2022 року ОСОБА_1 подарував Гучеку М. В. адмінбудівлю площею 163,9 кв. м. яка знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером: 6810400000:09:001:0028.

Окрім того, повідомив про наявність укладеного та підписаного між боржником та Кам'янець-Подільською міською радою договору оренди землі від 18.02.2019, що на думку арбітражного керуючого, свідчить про відсутність підстав у кредитора заявляти вимоги саме відповідно до ст. 1212 ЦК України, оскільки зазначений договір укладений на десять років з дня прийняття - до 06.02.2029.

Також вважає безпідставними твердження кредитора про фактичне користування боржником усієї площею земельної ділянки у розмірі 1,5036 га, так як площа приміщень на території такої земельної ділянки, становила до 11.08.2022 лише 0,48302 га (4830,2 кв. м).

У письмових поясненнях від 09.01.2026, 16.01.2026 з приводу договору оренди землі від 18.02.2019 звертає увагу на правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 06.03.2024 у справі №902/1207/22 а саме: "8.20. Якщо момент укладення договору оренди землі (виникнення у його сторін прав і обов'язків у зобов'язальних правовідносинах) і реєстрація на підставі цього правочину права оренди землі (виникнення у орендаря речового права) не збігаються в часі, то в проміжку між укладенням договору і набуттям орендарем земельної ділянки шляхом реєстрації відповідного речового права договір діє, а у сторін є право захищати свої порушені договірні права зобов'язального характеру зобов'язально-правовими способами. Так, за наявності відповідних підстав орендар може вимагати зобов'язати орендодавця виконати обов'язок з передання земельної ділянки в натурі чи відмовитись від договору і вимагати відшкодувати збитки, а орендодавець, у свою чергу, може стягнути з орендаря орендну плату" та те, що відповідно до п. 14.1 договору, останній набирає чинності з моменту його підписання

У письмових поясненнях (від 08.01.2026) представник боржника підтримав позицію керуючого реструктуризацією щодо невизнання грошових вимог Кам'янець-Подільської міської ради та навів аргументування аналогічні тим, що вказав керуючий реструктуризацією у повідомленні про результат розгляду вимог кредиторів у справі №924/1030/25 про неплатоспроможність ОСОБА_1 (від 22.12.2025) та письмових поясненнях (від 26.12.2025).

Представник Кам'янець - Подільської міської ради в засіданнях підтримувала заяву із грошовими вимогами.

Керуючий реструктуризацією в засіданні підтримав свою позицію, викладену у письмовому повідомленні та письмових поясненнях.

Представник боржника в засіданні підтримав свою позицію, викладену у письмових поясненнях.

Розглянувши матеріали заяви Кам'янець-Подільської міської ради з грошовими вимогами до боржника, судом встановлено та враховується таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

За змістом ст. 1 КУзПБ грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.

Кредитор - це юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника (ст. 1 КУзПБ).

Порядок звернення кредиторів із вимогами до боржника у справі про банкрутство та розгляду судом відповідних заяв регламентовані, зокрема, нормами статей 45, 46, 47, ч. 1. ст. 122 КУзПБ.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 6 ст. 45 КУзПБ заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.

Як зазначалось вище, офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 було здійснено 06.11.2025.

Заяву з грошовими вимогами Кам'янець-Подільською міською радою подано 05.12.2025 (підтверджується відтиском штемпеля відділення поштового зв'язку на поштовому конверті).

Отже, Кам'янець-Подільська міська рада звернулася до суду з грошовими вимогами в межах строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.

За змістом ч. 2 ст. 47 КУзПБ у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Виходячи із спеціальних норм КУзПБ на господарський суд покладено обов'язок надавати правовий аналіз заявлених кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог.

Тобто, кредитори, заявляючи вимоги до боржника, повинні довести свої грошові вимоги виключно відповідними документами (рішеннями суду, відповідями на претензію, договорами, первинними бухгалтерськими документами, актами звірок, накладними та ін.), тобто грошові зобов'язання повинні бути встановлені як за розміром, так і за суттю.

Докази, на яких ґрунтуються грошові вимоги кредитора, повинні надавати право кредитору на звернення до боржника з грошовими вимогами у встановленому чинним законодавством порядку.

При цьому, у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов'язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №908/710/18, від 15.10.2019 у справі №908/2189/17, від 18.09.2025 у справі №910/10742/21).

Кам'янець-Подільською міською радою (з урахуванням заяви від 26.12.2025), заявлено до визнання грошові вимоги до боржника у розмірі 2296170,42 грн, так як боржник, набувши право власності на об'єкти нерухомості, розташовані на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином не оформив та не зареєстрував речові права на цю земельну ділянку, не вносив плату за користування нею, внаслідок чого зберіг у себе безпідставно набуте майно ? грошові кошти у розмірі орендної плати.

До заяви зокрема долучено: рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №14 від 08.01.2025 про затвердження акту від 26.12.2024 про визначення та відшкодування безпідставно збережених коштів/збитків власникам землі та землекористувачам на території Кам'янець-Подільської територіальної громади Хмельницької області, яким визначено розмір безпідставно збережених коштів ОСОБА_1 за земельну ділянку площею 1,5036 га, що знаходиться: АДРЕСА_1 (к. н. 6810400000:09:001:0028) за період з 01.10.2021 по 31.07.2022 в сумі 566607,88 грн, з відповідним розрахунком; рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №15 від 08.01.2025 про затвердження акту від 26.12.2024 про визначення та відшкодування безпідставно збережених коштів/збитків власникам землі та землекористувачам на території Кам'янець-Подільської територіальної громади Хмельницької області, яким визначено розмір безпідставно збережених коштів за земельну ділянку площею 1,5036 га, що знаходиться: АДРЕСА_1 (к. н. 6810400000:09:001:0028) за період з 01.08.2022 по 03.11.2024 в сумі 1790437,41 грн, з відповідним розрахунком; претензії від 15.01.2025 №3/02-14-82, №3/02-14-80, адресовані боржнику з вимогою сплатити кошти за користування земельною ділянкою; витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки к. н.: 6810400000:09:001:0028, площею 15036 кв. м. від 13.10.2021 (16548621,69 грн), витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 01.02.2024; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна докази сплати; технічну документацію із землеустрою; лист Держгеокастру від 13.01.2025 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік" (щодо коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель); витяг із виписки Кам'янець-Подільського управління державної казначейської служби від 10.01.2025 про перерахування Гучеком Миколою Віталійовичем коштів за земельну ділянку у розмірі 60874,87 грн.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.

Зобов'язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов: по-перше, є факт набуття або збереження майна, тобто особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння; по-друге, мало місце набуття або збереження майна за рахунок іншої особи, тобто є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; по-третє, обов'язково має бути наявною відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи.

Відповідно до долучених до заяви матеріалів, зокрема, договору купівлі-продажу будівель та споруд шляхом викупу №654 від 18.09.2018, Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №141459735 від 16.10.2018 та Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 455782405 від 10.12.2025 у деталізованій інформації про речове право вбачається, що ОСОБА_1 був власником комплексу нерухомого майна (будівлі та споруди) загальною площею 4830,2 кв. м. за адресою: АДРЕСА_2 (згідно договору купівлі - продажу, серія та номер 672, виданий 04.11.2024 - речове право припинено).

Разом з тим, 26.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до міського голови Кам'янець-Подільської міської ради із заявою для надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5036 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (враховуючи заяву від 26.11.2018), за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земель Кам'янець-Подільської міської ради з подальшою передачею земельної ділянки в оренду.

Рішенням шістдесят четвертої сесії Кам'янець-Подільської міської ради VII скликання №60/64 від 04.12.2018 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15036 кв. м. (1,5036 га) за адресою АДРЕСА_1 за рахунок земель Кам'янець-Подільської міської ради з земель житлової та громадської забудови для комерційних потреб (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі).

Рішенням шістдесят восьмої сесії Кам'янець-Подільської міської ради VII скликання №88/68 від 06.02.2019 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15036 кв. м (1,5036 га) за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земель Кам'янець-Подільської міської ради з земель житлової та громадської забудови, кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:09:001:0028, вирішено передати ОСОБА_1 в оренду, терміном на десять років з дня прийняття рішення, земельну ділянку площею 15036 кв. м (1,5036 га) за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. ОСОБА_1 вказано, протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір оренди землі та договір на благоустрій і утримання прилеглої території з департаментом житлово-комунального господарств міської ради.

У статті 13 Конституції України закріплено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України (в редакції чинній на момент надання в оренду земельної ділянки) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

За змістом статей 122, 123, 124, 134 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

В подальшому, 18.02.2019 між Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), відповідно до п. п. 1.1, 2.1 якого орендодавець своїм рішенням від 06.02.2019 №88/68 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою м. Кам'янець-Подільський, вул. Устима Кармалюка, 1, к. н. 6810400000:09:001:0028, загальною площею 15036,0 кв. м..

Згідно з п. 2.2. договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: приміщення орендаря.

За умовами п. п. 2.3., 2.4. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2019 рік становить 16548621,60 грн, кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:09:001:0028.

Відповідно до положень п. 3.1 договір укладено на десять років, з дня прийняття рішення, тобто до 06.02.2029.

У розділі 4 договору сторони узгодили розмір, порядок нарахування, сплати орендної плати. Так, у п. 4.2 встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії - згідно додатку №1.

Загальна сума орендної плати за 2018 рік становить 794333,84 грн, що складає 4,8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Орендарем самостійно щорічно без необхідності укладання додаткових угод до договору оренди здійснюється обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку.

Згідно з п. 4.3 договору орендна плата вноситься орендарем за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін i тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. п. 5.1, 5.2 договору земельна ділянка передається в оренду для: будівництва та обслуговування будівель. Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Пунктом 6.1 договору передбачено, що об'єкт оренди за договором оренди землі вважаться переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди та підписання акту приймання-передачі.

Відповідно до п. 9.1 договору орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря використання земельної ділянки у відповідності до п. 5.1 цього договору; своєчасного внесення орендної плати та згідно з п. 9.2 договору - зобов'язаний, зокрема, передати орендарю земельну ділянку у належному стані та у визначених планом межах на умовах і в строки обумовлені з орендарем; не втручатись у господарську діяльність орендаря i не створювати йому перешкод при виконанні умов цього договору; інформувати орендаря про зміни в орендній платі.

Відповідно до п. п. 9.3, 9.4 договору орендар вправі, зокрема, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору; використовувати орендовану земельну ділянку у відповідності до п. 5.1. цього договору та зобов'язаний, зокрема, використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до п. 5.1. договору, відповідно до п. 4.3. договору своєчасно вносити орендну плату; у попередньому стані повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення строку оренди; відшкодувати орендодавцеві заподіяну шкоду щодо земельної ділянки;

Згідно з п. 12.1 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. При внесенні змін з підстав, передбачених п. 9.1 цього договору, умови договору вважаються зміненими з моменту виникнення такої підстави.

У п. 12.2 договору сторони погодили, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів необхідності в порядку, встановленому законом; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 12.3 дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Пунктом 12.4 договору передбачено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є: несплата орендарем орендної плати в строки згідно п. 4.3 договору; використання орендарем земельної ділянки не за цільовим призначенням; не укладання договору на благоустрій та утримання прилеглої території з департаментом житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської міської ради у строки, визначені п. 9.4. цього договору.

Згідно з положеннями п. 14.1. цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

Вказаний договір підписаний сторонами та містить відтиск печатки Кам'янець-Подільської міської ради.

18.02.2019 сторони підписали акт приймання-передачі земельної ділянки, що надається в користування на умовах оренди Гучеку Миколі Миколайовичу за адресою вулиця Устима Кармалюка, 1, м. Кам'янець-Подільський.

Доказів щодо розірвання, припинення, внесення змін до договору, визнання недійсним (до 04.11.2024- відчуження нерухомості) не надано.

В контексті наведеного вище, судом враховується, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.03.2024 у справі №902/1207/22 виснувала, що слід розмежовувати момент укладення договору оренди землі (це момент досягнення сторонами згоди з усіх істотних умов та підписання для договорів з 01.01.2013), з якого у його сторін виникають права і обов'язки у зобов'язальних правовідносинах, і момент виникнення на підставі вказаного правочину речового права, який пов'язаний з моментом державної реєстрації такого права.

Якщо момент укладення договору оренди землі (виникнення у його сторін прав і обов'язків у зобов'язальних правовідносинах) і реєстрація на підставі цього правочину права оренди землі (виникнення у орендаря речового права) не збігаються в часі, то в проміжку між укладенням договору і набуттям орендарем земельної ділянки шляхом реєстрації відповідного речового права договір діє, а у сторін є право захищати свої порушені договірні права зобов'язального характеру зобов'язально-правовими способами. Так, за наявності відповідних підстав орендар може вимагати зобов'язати орендодавця виконати обов'язок з передання земельної ділянки в натурі чи відмовитись від договору і вимагати відшкодувати збитки, а орендодавець, у свою чергу, може стягнути з орендаря орендну плату. З моменту ж реєстрації речового права оренди орендар може захищати це право від третіх осіб речово-правовими способами захисту, зокрема вимагати усунення сторонньою особою перешкод у користуванні орендованою земельною ділянкою

Враховуючи вищенаведене, наявність укладеного договору оренди землі між заявником та боржником, свідчить про відсутність підстав для сплати коштів за користування земельною ділянкою боржником на підставі ст. 1212 ЦК України, на які посилається кредитор.

Водночас, суд зазначає, що у процесуальному законодавстві діє принцип "juranovitcuria" ("суд знає закони"), який полягає в тому, що: 1) суд знає право; 2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін; 3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору (damihifactum, dabotibijus). Активна роль суду в цивільному процесі проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між сторонами, виборі і застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, при вирішенні спору суд в межах своїх процесуальних функціональних повноважень та в межах заявлених вимог встановлює зміст (правову природу, права та обов'язки ін.) правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин, та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Отже, обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено на суд, що є складовою класичного принципу juranovitcuria.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду віду постанові від 15.06.2021 у справі №904/5726/19, від 25.06.2019 у справі №924/1473/15, від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц та у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 06.11.2019 у справі № 905/2419/18 та від 13.02.2020 у справі №921/109/19.

З огляду на наведені вище висновки Великої Палати Верховного Суду, укладений між міською радою та боржником договір оренди землі, між сторонами виникли права та обов'язки у зобов'язальних правовідносинах.

Частиною 1 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Частиною 1 статі 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За приписами ст. 124 ЗК України передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

За змістом статті 93 ЗК України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час укладення договору оренди) договір оренди - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства

Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно зі ст. 14 ПК України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положеннями ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

У договорі оренди землі від 18.02.2019 Кам'янець - Подільська міська рада та боржник узгодили розмір, порядок обчислення, порядок сплати орендної плати за землю (п. п. 4.2, 4.3 договору) та передбачили обов'язок орендаря своєчасно вносити орендну плату (п. 9.4 договору).

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Враховуючи вищенаведене, проаналізувавши розрахунки річного розміру орендної плати за землю за періоди з 01.10.2021 по 31.07.2022 та з 01.08.2022 по 03.11.2024 за земельну ділянку, розташовану за адресою вул. Устима Кармалюка, 1 (з кадастровим номером 6810400000:09:001:0028, площею 1,5036 га), надані заявником, враховуючи умови договору оренди землі від 18.02.2019 (п. 4.2 щодо порядку визначення розміру орендної плати шляхом індексації), суд зазначає, що загальна сума орендної плати на землю, яка підлягала сплаті за період з 01.10.2021 по 31.07.2022 становить 944088,04 грн та за період з 01.08.2022 по 03.11.2024- 2972512,63 грн. При цьому враховано, що у період з 12.08.2022 по 24.10.2024 відповідно до договору дарування від 12.08.2022 власником нерухомого майна загальною площею 185,1 кв. м. (163,9 кв. м. та 21,2 кв. м.), розташованого за адресою вулиця Устима Кармалюка, 1 на земельній ділянці з кадастровим номером 6810400000:09:001:0028, площею 1,5036 га, був Гучек М. В..

Доказів про сплату боржником орендної плати за користування земельною ділянкою, а також заявленої у вимозі заборгованості суду не подано. Водночас боржник у заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зазначив про наявну заборгованість перед Кам'янець - Подільською міською радою.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із ст.ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Положеннями ст. 14 ГПК України передбачено, зокрема, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог, учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Таким чином, у боржника наявні грошові зобов'язання перед Кам'янець - Подільською міською радою, тому грошові вимоги Кам'янець-Подільської міської ради, з урахуванням положень ст. 14 ГПК України підлягають визнанню у розмірі 2296170,42 грн.

З врахуванням зазначеного вище у сукупності спростовуються всі інші доводи учасників справи.

Згідно з ч. 4 ст. 133 КУзПБ вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:

1) у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам, які перебувають/перебували у трудових відносинах із боржником, сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;

2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;

3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.

Таким чином, суд доходить висновку про задоволення заяви Кам'янець-Подільської міської ради з грошовими вимогами у розмірі 2296170,42 грн, які підлягають включенню до другої черги задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 2 ст. 133 Кодексу України з процедур банкрутства, витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Враховуючи визнання судом грошових вимог Кам'янець-Подільської міської ради, витрати на оплату судового збору заявником в розмірі 6056,00 грн підлягають включенню до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність, які відшкодовуються до задоволення вимог кредиторів.

Керуючись ст. ст. 9, 45, 47, 48, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

заяву Кам'янець-Подільської міської ради про визнання кредиторської заборгованості (від 08.12.2025) задовольнити.

Визнати грошові вимоги Кам'янець-Подільської міської ради (майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32302, ЄДРПОУ 26571846) до боржника - фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 2296170,42 грн з віднесенням до другої черги задоволення вимог кредиторів, та 6056,00 грн витрат по сплаті судового збору, що відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Розпоряднику майна включити вимоги Кам'янець-Подільської міської ради (майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32302, ЄДРПОУ 26571846) до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили 28.01.2026 та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. ст. 255-257 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складено 30.01.2026.

Суддя Виноградова В.В.