Рішення від 30.01.2026 по справі 914/3378/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2026 Справа № 914/3378/25

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу позовом: Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м. Львів,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський тютюн», м. Львів,

про стягнення 9522 грн. витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу тимчасової споруди на пл. Галицькій (навпроти будинку 20) в м. Львові.

За участі представників: не викликались, розгляд справи здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Суть спору: Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління», м. Львів, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський тютюн», м. Львів, 9522 грн. витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу тимчасової споруди на пл. Галицькій (навпроти будинку 20) у м. Львові.

Стислий виклад позиції позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач встановив тимчасову споруду на пл. Галицькій, (навпроти будинку 20) в м. Львові та здійснював за вказаною адресою підприємницьку діяльність без договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою для розміщення тимчасових споруд, паспорта прив'язки тимчасових споруд. Окрім того, позивач вказує на те, що відповідач не включений в Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Львова.

Виконавчий комітет Львівської міської ради 05.08.2025 р. прийняв рішення № 794 «Про демонтаж тимчасових споруд у Галицькому та Личаківському районах м. Львова», яким рекомендував відповідачу демонтувати тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності на пл. Галицькій (навпроти будинку 20).

Відповідно до п.3 вказаного рішення, у разі нездійснення демонтажу у добровільному порядку, комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» визначено уповноваженою особою, спільно з Галицькою районною адміністрацією, на виконання демонтажу тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності на пл. Галицькій, (напроти будинку 20) у м. Львові.

Позивач здійснив демонтаж тимчасової споруди, яка розташована на пл. Галицькій, (навпроти будинку 20), 19.09.2025 р. із залученням підрядника, ФОП Сташківа А.В., що підтверджується Актом проведення демонтажу тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності .

Додатком до Договору № 25 про виконання робіт, який укладено з Фізичною особою-підприємцем Сташківим А.В. 19.09.2025 р., встановлено плату за демонтаж тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності та доставку тимчасової споруди на майданчик тимчасового зберігання в розмірі 1500 грн. за кв. м без ПДВ.

Позивач стверджує, що йому завдано майнової шкоди у розмірі 9522 грн. з ПДВ, яка полягала у понесенні витрат, пов'язаних з демонтажем та доставкою на майданчик тимчасового зберігання тимчасової споруди.

Скерована відповідачу лист-вимога від 26.09.2025р. № 2410-10-4762 про відшкодування 9522 грн. витрат понесених, позивачем у зв'язку з демонтажем тимчасової споруди залишено ним без відповіді та задоволення.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, обґрунтованості позовних вимог не заперечив.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 24.11.2025 р. о 17:40 год. Вказане підтверджується Довідкою про доставку електронного листа, підписаною відповідальним працівником суду.

Процесуальні дії у справі.

Позовна заява залишалась судом без руху. У зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Після відкриття провадження у справі позовна заява залишалась судом без руху.

У зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви ухвалою суду продовжено розгляд справи.

Мотивувальна частина рішення.

Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин, що виникли між сторонами, до переліку обставин, які входять до предмету доказування у справі, належить доказування існування обставин, котрі надають позивачу право на стягнення з відповідача витрат на демонтаж тимчасової споруди й її транспортування та встановлюють обов'язок відповідача оплатити заявлену позивачем до стягнення суму. До предмета доказування учасника, який має у справі протилежний процесуальний інтерес, належить спростування факту існування згаданих обставин.

Вичерпний перелік доказів, якими позивач підтверджує наявність обставин, що є предметом доказування у справі, зазначено ним у додатках до позовної заяви.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, вірогідність наявних у матеріалах справи та перевірених судом доказів, застосовуючи викладені нижче норми права та вважаючи встановленими наведені нижче обставини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з такого.

05.08.2025 р. Львівською міською радою (Виконавчим комітетом) прийнято рішення № 794 «Про демонтаж тимчасових споруд у Галицькому та Личаківському районах м. Львова».

Тимчасова споруда ТзОВ «Львівський тютюн», яка знаходилась за адресою: пл. Галицька (навпроти будинку № 20) увійшла в Перелік тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у Галицькому та Личаківському районах м. Львова, які підлягають демонтажу. Цей Перелік є додатком до рішення № 794 від 05.08.2025 р.

Згідно з п. п.1-3 рішення № 794 від 05.08.2025 р. «Про демонтаж тимчасових споруд у Галицькому та Личаківському районах м. Львова» Виконавчий комітет Львівської міської ради вирішив демонтувати тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності згідно з додатком. Рекомендувати суб'єктам підприємницької діяльності, зазначеним у додатку, здійснити демонтаж тимчасових споруд у добровільному порядку протягом 20 календарних днів. У разі нездійснення демонтажу у добровільному порядку визначити уповноваженою особою на виконання демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, зазначених у додатку, Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» спільно з Галицькою та Личаківською районними адміністраціями.

Галицька районна адміністрація скерувала ТзОВ «Львівський тютюн» лист № 31-вих-121379 від 20.08.2025р. за адресою: м. Львів, вул. Є. Коновальця, 103/410. У цьому листі районна адміністрація повідомила адресата про необхідність демонтувати тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності площею 5 кв. м на пл. Галицька (навпроти будинку № 20) у м. Львові.

Про причини надіслання Галицькою районною адміністрацією листа № 31-вих-121379 від 20.08.2025р. не на юридичну адресу відповідача, позивач суду не повідомив (учасники відповідача за вказаною адресою станом на 20.08.2025р. теж зареєстровані не були).

Однак, згідно з ч.5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Рішення Виконавчого комітету від 05.08.2025р. № 794 «Про демонтаж тимчасових споруд у Галицькому та Личаківському районах м. Львова» оприлюднено на сайті Львівської міської ради, що підтверджується відомостями веб-сайту Львівської міської ради за посиланням https://www8.city-adm.lviv.ua/pool/info/doclmr_1.nsf/(SearchForWeb)/6DFFA82A757B1A31C2258CEA00265903?OpenDocument.

Відтак відповідач мав можливість та змогу ознайомитися з відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, яке знаходиться у відкритому доступі на веб-сайті Львівської міської ради, та демонтувати тимчасову споруду у добровільному порядку.

Відповідно до частин 2 та 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Розміщення тимчасових споруд здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 (надалі - Порядок) та Ухвали Львівської міської ради № 6107 від 26.12.2019 «Про здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова».

Відповідно до п. 2.1 Порядку підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди.

У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки тимчасової споруди, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.30 Порядку).

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідач тимчасову споруду в добровільному порядку не демонтував, договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою для розміщення тимчасових споруд, який би надавав відповідачу право на розміщення тимчасової споруди на пл. Галицькій (навпроти будинку 20) в м. Львові відсутній.

За таких обставин, позивача згаданим вище рішенням Виконавчого комітету визначено уповноваженою особою на виконання демонтажу тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, яку встановлено відповідачем, спільно з Галицькою та Личаківською районними адміністраціями.

Між позивачем та Фізичною особою-підприємцем Сташків А.В. (виконавець) 19.09.2025 р. укладено договір на виконання робіт № 25 з додатком. Відповідно до умов цього договору замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання з виконання робіт з демонтажу (знесення, розбирання) самовільно встановленого (розміщеного) об'єкта (тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності площею 5,29 кв.м, яку встановлено ТзОВ «Львівський тютюн» за адресою: пл. Галицька (навпроти будинку № 20) (надалі - Об'єкт) та доставці їх на майданчик тимчасового зберігання (код ДК 021:2015-45110000-1 - Руйнування та знесення будівель і земляні роботи). Вартість робіт за договором, згідно з специфікацією (додаток 1 до договору) складала 7935 грн. без ПДВ.

Демонтаж тимчасової споруди підтверджується Актом проведення демонтажу тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності від 19.09.2025 та актом відсутності майна в тимчасовій споруді за адресою: м. Львів, пл. Галицька, 20. Зазначені акти підписані представниками КП «Адміністративно-технічне управління», Галицької районної адміністрації, виконавцем демонтажу, за участю представника ЛКП Муніципальна варта та за відсутності відповідача.

Надання послуг з демонтажу та їх оплата підтверджується актом № 10 здачі-прийняття робіт від 19.09.2025 р., рахунком на оплату № 59 від 19.09.2025р. та платіжною інструкцією № 3682 від 19.09.2025 р.

Накладною від 19.09.2019 р. підтверджується факт отримання позивачем від ФОП Сташківа А. В. тимчасової споруди 2,3х2,3х3,40, з ознаками тривалого використання, подряпини.

Листом-вимогою № 2410-10-4762 від 26.09.2025 КП «Адміністративно-технічне управління» зверталося до відповідача про відшкодування понесених витрат на демонтаж належної встановленої відповідачем тимчасової споруди. Однак вказана вимога, залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Статтею 22 ЦК України визначено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування деліктної відповідальності необхідною є наявність усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка особи; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина завдавача шкоди. Причому в деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок з доведення наявності шкоди, протиправності поведінки заподіювача шкоди, а також причинного зв'язку між такою протиправною поведінкою та шкодою. Водночас на заподіювача шкоди покладається обов'язок щодо доведення відсутності його вини у заподіянні цієї шкоди.

При надходженні на рахунок підприємства відшкодованих витрат, позивач змушений сплатити 20% ПДВ у бюджет. У листі ДФС України від 28.10.2016 року № 23363/6/99-99-15-03-02-15 зазначено, що якщо кошти надходять до платника податків в рахунок оплати вартості поставлених таким платником товарів/послуг, в тому числі, які постачаються в рамках виконання програми благоустрою міста чи інших подібних програм, які для цілей оподаткування ПДВ є об'єктом оподаткування, то на дату зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку, платник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання, виходячи з вартості таких товарів/послуг.

Позивачем долучено до матеріалів справи свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість КП «Адміністративно- технічне управління» № 100266158 від 04.02.2010 р.

Відповідно до пунктів 1 та 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень. установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно з пунктом 2.2.5. Статуту Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» одним із напрямків його діяльності є виконання функцій визначених окремими ухвалами міської ради, рішеннями виконавчого комітету; розпорядженнями міського голови, наказами та дорученнями уповноваженого органу, департаменту економічного розвитку.

Отже позивач виконує делеговані Виконавчим комітетом Львівської міської ради повноваження щодо виконання програми благоустрою на території міста Львова. З огляду на вищевикладене, нарахування ПДВ у розмірі 20% є обґрунтованим та правомірним.

Відтак матеріалами справи підтверджується факт понесення КП «Адміністративно-технічне управління» витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу тимчасової споруди на пл. Галицькій (навпроти будинку 20) в м. Львові. Загальна сума понесених позивачем витрат становить 9522 грн., з урахуванням ПДВ.

Відповідач проти позовних вимог не заперечив, доказів на їх спростування суду не подав.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами й підлягають до задоволення.

Частиною 1 ст. 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до норм статті 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 126, 129, 236, 238, 239, 240, 241, 242, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (79005, м.Львів, пл.Міцкевича 6/7, код ЄДРПОУ 13804591) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський тютюн» (79058, м. Львів, пр. Чорновола В, 45А, корпус 1, код ЄДРПОУ 31362759) задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський тютюн» (79058, м. Львів, пр. Чорновола В, 45А, корпус 1, код ЄДРПОУ 31362759) на користь Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (79005, м. Львів, пл. Міцкевича 6/7, код ЄДРПОУ 13804591) 9522 грн. витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу тимчасової споруди та 3028 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення судового рішення.

Суддя Бортник О.Ю.