номер провадження справи 34/164/25
22.01.2026 Справа № 908/2783/25
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Концур Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 908/2783/25
за позовом: Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області (вул. Якова Новицького, 5, м. Запоріжжя, 69035) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах,
позивача: Запорізької міської ради, ідентифікаційни номер юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», ідентифікаційний код юридичної особи 34067555 (вул. Олександрівська, буд. 2, м. Запоріжжя, 69063)
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікацій ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 (пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107)
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 39820689 (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095)
про стягнення суми, розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку
за участю уповноважених представників сторін:
прокурор - Михальчук І.В., на підставі службового посвідчення № 075789 від 01.03.2023;
від позивача - Михайловський Д.С., на підставі службового посвідчення № 1108 від 17.02.2023
від відповідача - Мухін О.І., адвокат, посвідчення № ЗП001482 від 29.11.2017, ордер АР №1265826 від 19.05.2025;
від третьої особи 1 - не з'явилась;
від третьої особи 2 - не з'явилась;
вільний слухач - Клименко А.Г., паспорт громадянина України
До Господарського суду Запорізької області 03.09.2025 через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позивача: Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» з вимогами про:
1. Стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» на користь Запорізької міської ради несплаченої орендної плати за Договором оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 в розмірі 3 185 612,33 грн.
2. Розірвання Договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 земельної ділянки з кадастровим номер 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, укладений між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», який зареєстровано 24.07.2007 за № 040726100591.
3. Зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» повернути Запорізькій міській раді земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, розташовану у м. Запоріжжя по вул. Лєрмонтова (вул. В'ячеслава Зайцева) та Прибережної автомагістралі.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 32 617,51 грн.
У позові прокурор також просить залучити до участі у справі Головне управління Державної податкової служби України у Запорізькій області, як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Позовні вимог мотивовані тим, що обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. З моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024р. у справі №914/2848/22). Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від Орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Пунктом 30 Договору передбачено, що Орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату. Разом з цим, ТОВ «Арсенал-Сіті», починаючи з січня 2023 року, орендна плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 не сплачується, у зв'язку з чим у Запорізькою міською радою недоотримано доходи у вигляді орендної плати за землю за 2023-2025 роки. Згідно із ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Верховний Суд у постанові від 20.12.2022 у справі № 914/1688/21 зазначив, що систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов'язання), є підставою для розірвання такого договору. При цьому сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Тож підставою розірвання договору оренди землі згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є саме систематична, тобто неодноразова (два та більше випадків), повна несплата орендної плати. Ця спеціальна правова норма у такому випадку є самостійною та достатньою, і звертатися до більш загальної норми частини другої статті 651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову (до основної) підставу для розірвання договору оренди землі. Наслідком розірвання договору оренди землі від від 24.07.2007 № 040726100591 є повернення земельної ділянки орендарем орендодавцю.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.09.2025 справу № 908/2783/25 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, господарський суд 09.09.2025 залишив позов без руху.
16.09.2025 прокурор виправив недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 19.09.2025 позовну заяву прийнято судом до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2783/25, присвоєний номер 34/164/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі на 15.10.2025 о 11 год.20 хв.
В судовому засіданні 15.10.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/2783/25. Оголосив склад суду.
Суд з'ясував про відводи. Відводів не заявлено.
Третя особа в судове засідання не з'явилась.
У підготовчому засіданні 15.10.2025 судом з метою повного та всебічного розгляду даної справи за власної ініціативи залучено до участі у справі у якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 39820689 (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095) оскільки рішення у справі може вплинути на його права або обов'язки. Зобов'язано учасників справи завчасно надіслати залученій третій особі процесуальні заяви по суті спору; докази надсилання надати до суду; запропоновано залученій третій особі надати до суду пояснення по суті спору.
Крім того, 07.10.2025 від представника відповідача надійшов відзив. Відповідач заперечує проти позову та зазначає, що на сьогоднішній день відсутня укладена між Товариством та Запорізькою міською радою додаткова угода до Договору оренди щодо зміни орендної плати, раніше встановленої додатковою угодою від 14.07.2014, тому Товариство вважає позовні вимоги щодо зміни розміру орендної плати за Договором оренди такими, що не грунтуються на вимогах чинного законодавства. До позовної заяви додані витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.10.2024 № НВ-2300137842024 та від 15.05.2024 № НВ-2300346322025. Однак, у витягах, доданих до позовної заяви, не вказані коефіцієнти, на підставі яких була розрахована нормативна грошова оцінка земельної ділянки. З моменту видачі витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 08.12.2012 № 252/200/02-24 до моменту видачі витягу від 10.10.2024 № НВ-2300137842024 ані місцерозташування ділянки, ані кількість і характер локальних факторів не змінилася, як не змінилася і методика обрахунку нормативної грошової оцінки ділянки. В той же час, нормативна грошова оцінка земельної ділянки змінилася у значно більшому розмірі, чим базова вартість 1 кв. м земель м. Запоріжжя. В матеріалах справи наявний лист Головного Управління ДПС у Запорізької області до Вознесенівська окружна прокуратура міста Запоріжжя Запорізької області № 11734/15/08-01-04-01-04 від 17.10.2024, я якому зазначено наступне: «За даними інформаційної бази ГУ ДПС у Запорізької області за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 за період з 2017 - 2023 роки до контролюючих органів податкова звітність (орендна плата) надавалась ТОВ «Арсенал-Сіті». Сума нарахувань орендної плати надається відповідно до даних податкових декларацій з плати на землю (орендна плата) з юридичних осіб, сума сплати орендної плати надається відповідно до інтегрованої картки платника податків». Також листом повідомляється, що податковий борг в сумі 675 727,29 грн. погашено 15.02.2024 за рахунок надання уточнюючої декларації по платі за землю відповідно до п.п.69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «перехідні положення» ПК України від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями). Станом на 01.10.2024 податковий борг з плати за землю відсутній. Товариство вважає, що Вознесенівська окружна прокуратура міста Запоріжжя, здійснивши самостійно розмір заборгованості Товариства зі сплати орендної плати за Договором оренди за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 року, вийшла за межі наданих законом повноважень, тому такий розрахунок не є допустимим доказом у справі. Звертаючись з позовною заявою до Господарського суду Запорізької області про стягнення заборгованості за Договором оренди, розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки, орган прокуратури неналежним чином обґрунтував наявність порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган місцевого самоврядування, фактично підмінив належного суб'єкта владних повноважень у правовідносинах, що виникли між Запорізькою міською радою та Товариства при виконання Договору оренди.
14.10.2025 прокурор надіслав до суду відповідь на відзив.
Вищеперелічені документи прийняті судом до розгляду, долучені до матеріалів справи.
Також, 14.10.2025 через підсистему “Електронний суд» від представника відповідача надійшло клопотання про витребування доказів.
В підтримку клопотання представник пояснив, що 06.10.2025 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з адвокатським запитом, станом на 15.10.2025 відповіді не отримав. Просив суд, розглянути та задовольнити відповідне клопотання.
Клопотання відповідача про витребування доказів буде розглянуто у наступному судовому засіданні.
Ухвалою суду від 15.10.2025 відкладено підготовче засідання по справі на 05.11.2025 о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні 05.11.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/2783/25. Оголосив склад суду.
Треті особи в судове засідання не з'явились, причини не явки суду не повідомляли.
17.10.2025 від представника відповідача повторно в паперовому вигляді до суду надійшло клопотання про витребування доказів.
В підготовчому засіданні представник відповідача повідомив, що з урахуванням пояснень Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області не наполягає на задоволенні раніше поданого клопотання про витребування доказів.
Клопотання відповідача про витребування доказів залишено судом без розгляду.
20.10.2025 від представника відповідача через підсистему “Електронний суд» надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому містилось клопотання про повернення позовної заяви.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав заявлене клопотання, надав пояснення.
28.10.2025 прокурор надіслав до суду докази направлення заяв по суті по справі на адресу третьої особи-2, які прийняті судом до розгляду, долучені до матеріалів справи.
28.10.2025 на виконання вимог ухвали суду через підсистему “Електронний суд» від Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшли пояснення, які прийняті судом до розгляду, долучені до матеріалів справи.
30.10.2025 через підсистему “Електронний суд» на виконання вимог ухвали суду від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області надійшли пояснення, які прийняті судом до розгляду, долучені до матеріалів справи.
05.11.2025 прокурор надіслав клопотання про відкладення судового засідання.
В підготовчому засіданні прокурор надав пояснення в підтримку клопотання про відкладення судового засідання, просив клопотання задовольнити, відкласти підготовче засідання по справі для підготовки заяви про зменшення (збільшення) позовних вимог.
Представник позивача та відповідача не заперечували проти клопотання прокурора.
Клопотання прокурора судом задоволено.
Клопотання відповідача про повернення позовної заяви буде розглянуто у наступному судовому засіданні.
Ухвалою суду від 05.11.2025 відкладено підготовче засідання по справі на 17.11.2025 о 11 год. 00 хв.
В судовому засіданні 17.11.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/2783/25. Оголосив склад суду.
Треті особи в судове засідання не з'явились, причини не явки суду не повідомляли.
14.11.2025 від прокурора через підсистему “Електронний суд» надійшло заперечення на клопотання відповідача про повернення позовної заяви, які прийняті судом до розгляду.
В підготовчому засіданні прокурор надав пояснення в підтримку поданого клопотання, зазначив, що позовні вимоги на день судового засідання позовні вимоги залишаються не зміненими.
14.11.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, які прийняті судом до розгляду, долучені до матеріалів справи.
Представник позивача в судовому засіданні висловився в підтримку поданих пояснень.
Представник відповідача просив надати для підготовки заперечень на документи подані прокурором та позивачем.
Ухвалою суду від 17.11.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання по справі № 908/2783/25 на 17.12.2025 о 14 год. 00 хв.
В судовому засіданні 17.12.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/2783/25. Оголосив склад суду.
Треті особи в судове засідання не з'явились, причини не явки суду не повідомляли.
17.12.2025 від прокурора через підсистему “Електронний суд» надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог.
Заява аргументована тим, що Запорізькою міською радою у відповідь на запит окружної прокуратури, з урахуванням документів та рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», від 28.11.2018 № 26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю» здійснено розрахунок несплаченої суми орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 з боку Орендаря ТОВ “Арсенал-сіті» за період з 03.04.2017 по 09.11.2021 та з 10.11.2021 по 31.12.2024.
Згідно вказаного розрахунку розмір несплаченої суми орендної плати по
договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 становить:
- за 2017 рік з 03.04.2017 по 31.12.2017 - 326 050,44 грн;
- за 2018 рік з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 437 978,07 грн;
- за 2019 рік з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 437 978,07 грн;
- за 2020 рік з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 401 479,90 грн;
- за 2021 рік з 01.01.2021 по 09.11.2021 - 375 931,19 грн;
- за 2021 рік з 10.11.2021 по 31.12.2021 - 33 534,99 грн;
- за 2022 рік з 01.01.2022 по 28.02.2022 - 43 398,18 грн;
- за 2023 рік з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 772 450,12 грн;
- за 2024 рік з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 811 845,08 грн.
Таким чином, відповідно до розрахунку окружної прокуратури розмір несплаченої ТОВ “Арсенал-Сіті» орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 дорівнює 454 553,22 грн.
На підставі заяви про збільшення позовних вимог, загальний розмір несплаченої ТОВ “Арсенал-сіті» орендної плати за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 дорівнює 4 095 199,26 грн (326 050,44 грн+ 437 978,07 грн + 437 978,07 грн + 401 479,90 грн + 375 931,19 грн + 33 534,99 грн + 43 398,18 грн + 772 450,12 + 811 845,08 грн + 454 553,22 грн).
В підготовчому засіданні прокурор надав пояснення по суті поданої заяви, підтримав заяву, просив заяву задовольнити.
Представник позивача підтримав позицію прокурора, просив заяву задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти заяви прокурора.
Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц зазначено, що предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує його вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Отже, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до суду, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується відповідна позовна вимога.
Водночас, під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.04.2024 у справі № 657/1024/16-ц наголосила на тому, що заяву про зміну предмета або підстав позову можна вважати новим позовом у разі, якщо в ній зазначена самостійна матеріально-правова вимога (або вимоги) та одночасно на її обґрунтування наведені інші обставини (фактичні підстави) і норми права (юридичні підстави), які позивач первісно не визначив підставою позову та які у своїй сукупності дають особі право на звернення до суду з позовними вимогами.
У відповідності до постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.01.2020 у справі № 925/186/19 як збільшення чи зменшення розміру позовних вимог необхідно розуміти зміну кількісних показників, в яких виражена позовна вимога (збільшення чи зменшення ціни позову, збільшення чи зменшення кількості товару тощо). Тобто збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір заявлених вимог. Разом із тим збільшенням розміру позовних вимог є збільшення позову за тією ж вимогою, яку було заявлено у позовній заяві, тому збільшення розміру позовних вимог не може бути пов'язано із пред'явленням додаткових чи нових позовних вимог, про які не йшлося у позовній заяві, в тому числі шляхом доповнення немайнової вимоги майновою.
Таким чином, збільшення або зменшення позовних вимог не є зміною предмету позову, а є зміною його розміру. Зміна предмету позову передбачає заміну одних вимог іншими, а збільшення/зменшення - це зміна кількісних показників за тією самою вимогою, яка була заявлена раніше.
Розглянувши заяву прокурора про збільшення розміру позовних вимог, суд дійшов до висновку про прийняття її до розгляду та долучення до матеріалів справи, з урахуванням надання прокурором доказів доплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, з урахуванням заявлених вимог ((4 095 199,26 грн *1.5*80%) = 49142,39 грн (за майновою вимогою) + 2422,4 (за немайновою вимогою) + 2422,4 (за немайновою вимогою)), всього судовий збір за позовом складає 53 987 грн 19 коп. Прокурором сплачено за позовом 43 072 грн 15 коп.
Таким чином розглядаються позовні вимоги про:
- Стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 2, 69063, ідентифікаційний код юридичної особи 34067555) на користь Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) несплачену орендну плату за договором оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 в розмірі 4 095 199,26 грн.
- Розірвання договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 земельної ділянки з кадастровим номер 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, укладений між Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 2, 69063, ідентифікаційний код юридичної особи 34067555), який зареєстровано 24.07.2007 за № 040726100591.
- Зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 2, 69063, ідентифікаційний код юридичної особи 34067555) повернути Запорізькій міській раді (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, розташовану у м. Запоріжжя по вул. Лєрмонтова (вул. В'ячеслава Зайцева) та Прибережної автомагістралі.
- Стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті» (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 2, 69063, ідентифікаційний код юридичної особи 34067555) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя (м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, буд. 5, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 49 142,39 грн.
У підготовчому засіданні 17.12.2025 розглядалось заява представника відповідача від 20.10.2025 про повернення позовної заяви.
Представник відповідача підтримав подану заяву. Обґрунтував її тим, що Вознесенівська окружна прокуратура міста Запоріжжя, звертаючись до Господарського суду Запорізької області з позовними вимогами до Товариства в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, не виконала вимоги ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» та протиправно підміняє собою у справі № 908/2783/25 суб'єкта владних повноважень - Запорізьку міську раду. Суд, встановлюючи підстави представництва прокурора, здійснює оцінку не тільки щодо виконання ним обов'язку попереднього (до звернення до суду) повідомлення відповідного суб'єкта владних повноважень, яке є останнім перед безпосереднім поданням позову до суду, а й наявні у справі інші докази, щодо обставин які йому передували, зокрема, попереднього листування між прокурором та зазначеним органом, яке за своїм змістом може мати різний характер. Пунктом 4 ч. 5 ч. ст. 174 ГПК України встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Прокурор заперечив, пояснив, що 14.11.2025 виклав письмово свою позицію в заперечення заяві про повернення позовної заяви.
Представник позивача підтримав позицію прокурора, заперечив проти задоволення заяви відповідача про повернення позовної заяви.
Судом відмовлено у задоволенні клопотання про повернення позовної заяви прокурора.
За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 12.01.2026 о 11 год. 00 хв.
09.01.26 від прокурора надійшли письмові пояснення.
12.01.26 від відповідача надійшли заперечення на заяву про збільшення позовних вимог.
В порядку ст. 207 ГПК України вказані документи прийняті до розгляду та долучені до матеріалів справи.
В судовому засіданні 12.01.2026 здійснювалась технічна фіксація за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали доводи позовної заяви.
Представники відповідача оголосив свої заперечення проти позову.
В судовому засіданні 12.01.26 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення, відкладено проголошення рішення до 22.01.26.
В судовому засіданні 22.01.26 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників, суд
20.06.2007 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Сіті» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га (зареєстрований у Державному реєстрі земель від 24.07.2007 № 040726100591) (далі - Договір).
Пунктом 1 Договору передбачено, що орендодавець відповідно до рішення двадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради від 28.04.2007 № 34/154 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування громадсько-торгівельного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, в районі перехрещення вул. Лермонтова та Прибережної автомагістралі.
Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 20.06.2007 № 1119 Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 загальною площею 0,5353 га.
Згідно із п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 284 065 грн 50 коп., в цінах 2007 року.
Відповідно до п. 8 Договір укладається на 49 років.
Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 65 681 грн 31 коп., що складає 2% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Згідно із п. 10 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 12 Договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (пп. 12.2); прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства (пп. 12.4); в інших випадках, передбачених законом (пп. 12.5).
За умовами п. 30 Договору Орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 28 Договору Орендодавець зобов'язаний здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря, в тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.05.2014 у справі № 908/1276/14 за позовом Запорізької міської ради до ТОВ «Арсенал-Сіті» внесено зміни до п. 9 Договору та визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 197 087 грн 28 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2014 року.
На виконання вказаного рішення суду сторони уклали додатковий договір до Договору від 14.07.2014 № 201405000800299.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зміни в Договір з моменту укладення додаткового договору до Договору від 14.07.2014 № 201405000800299 не вносились, розмір орендної плати не переглядався.
Разом з тим, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя та з 01.01.2016 введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя.
Пунктом 11 вказаного рішення відповідному управлінню Запорізької міської ради доручено здійснити з 01.01.2016 нарахування земельного податку і орендної плати за землю на підставі відповідних витягів з нормативної грошової оцінки земель.
Рішенням Запорізької міської ради «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» від 30.06.2015 № 6 та в подальшому рішенням від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати» визначено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Так, за використання земельних ділянок, наданих для розташування громадського торгівельного комплексу (інші земельні ділянки м. Запоріжжя) встановлено річну орендну плату у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно із витягом від 29.11.2019 № 3990/207-19 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 складає 27 063 108,57 грн.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.10.2024 № НВ-2300137842024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 становить 27 061 502,67 грн.
Станом на 2025 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 становить 30 303 547,12 грн (відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 15.05.2025 № НВ- 2300346322025).
Запорізькою міською радою у відповідь на запит окружної прокуратури та на підставі вищезазначеної інформації, документів та рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» здійснено розрахунок несплаченої суми орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 з боку Орендаря ТОВ «Арсенал-сіті» за період з 03.04.2017 по 09.11.2021 та з 10.11.2021 по 31.12.2024.
Згідно із вказаним розрахунком розмір несплаченої суми орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 становить:
- за 2017 рік з 03.04.2017 по 31.12.2017 - 326 050,44 грн;
- за 2018 рік з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 437 978,07 грн;
- за 2019 рік з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 437 978,07 грн;
- за 2020 рік з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 401 479,90 грн;
- за 2021 рік з 01.01.2021 по 09.11.2021 - 375 931,19 грн;
- за 2021 рік з 10.11.2021 по 31.12.2021 - 33 534,99 грн;
- за 2022 рік з 01.01.2022 по 28.02.2022 - 43 398,18 грн;
- за 2023 рік з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 772 450,12 грн;
- за 2024 рік з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 811 845,08 грн.
Відповідно до розрахунку окружної прокуратури розмір несплаченої ТОВ «Арсенал-Сіті» орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 дорівнює 454 553,22 грн.
Таким чином, загальний розмір несплаченої ТОВ «Арсенал-сіті» орендної плати за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 дорівнює 4 095 199,26 грн (326 050,44 грн+ Документ сформований в системі «Електронний суд» 17.12.2025 4 437 978,07 грн + 437 978,07 грн + 401 479,90 грн + 375 931,19 грн + 33 534,99 грн + 43 398,18 грн + 772 450,12 + 811 845,08 грн + 454 553,22 грн).
Стягнення вказаної суми, а також розірвання договору оренди землі і вимоги про повернення земельної ділянки є предметом розгляду у цій справі.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з такого.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ “Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України “Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Тож, згідно положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором, а саме: обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 30 Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Згідно із ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Розрахунок несплаченої суми орендної плати по договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 становить:
1) за період з 03.04.2017 по 09.11.2021 та з 10.11.2021 по 31.12.2024 - за 2017 рік з 03.04.2017 по 31.12.2017 - 326 050,44 грн;
- за 2018 рік з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 437 978,07 грн;
- за 2019 рік з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 437 978,07 грн;
- за 2020 рік з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 401 479,90 грн;
- за 2021 рік з 01.01.2021 по 09.11.2021 - 375 931,19 грн;
- за 2021 рік з 10.11.2021 по 31.12.2021 - 33 534,99 грн;
- за 2022 рік з 01.01.2022 по 28.02.2022 - 43 398,18 грн;
- за 2023 рік з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 772 450,12 грн;
- за 2024 рік з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 811 845,08 грн.
2) за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 - 454 553,22 грн.
Таким чином, загальний розмір несплаченої ТОВ «Арсенал-сіті» орендної плати за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 дорівнює 4 095 199,26 грн (326 050,44 грн+ Документ сформований в системі «Електронний суд» 17.12.2025 4 437 978,07 грн + 437 978,07 грн + 401 479,90 грн + 375 931,19 грн + 33 534,99 грн + 43 398,18 грн + 772 450,12 + 811 845,08 грн + 454 553,22 грн).
Вказані вимоги судом визнані обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Доводи відповідача з приводу того, що законодавчо не передбачено автоматичної зміни розміру орендної плати, а тільки за умови внесення змін до договору, спростовуються постановою Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22.
Велика Палата Верховного Суду своєю постановою від 05.06.2024 по справі №914/2848/22 зауважила, що:
« 108. Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
109. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
110. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.»
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Отже, прокурор обґрунтовано звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача, адже у п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024р. у справі №914/2848/22 чітко визначено, що несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 згідно Витягу № НВ-2300137842024 від 10.10.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та Витягу № НВ-2300346322025 від 15.05.2025 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах міста Запоріжжя, виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя у 2013 році (далі - Технічна документація), відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 за № 213 та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (які були чинні на момент складання технічної документації).
Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за № 7 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, затверджена базова вартість 1 м.кв. земель м. Запоріжжя з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн., затверджено економіко-планувальне зонування, затверджені коефіцієнти місця розташування (Км2) згідно з додатком 1 та коефіцієнти впливу локальних факторів (Км3) згідно з додатком 2. Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя введена в дію з 01.01.2016.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель відповідно до даних, визначених у Технічній документації із нормативної грошової оцінки земель та відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку на момент формування такого витягу.
10.11.2021 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок (далі - Методики).
Пунктом 4 Постанови встановлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
На сьогоднішній день нова нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя не затверджена. Тому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, яка затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за № 7 (далі - Технічна документація), не втратила чинність.
Додатком 8 до Методики визначено значення коефіцієнтів, які враховують цільове призначення земельних ділянок (Кцп) відповідно до відомостей Державного земельного кадастру. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок передбачено додатком 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012№ 1051.
З огляду на зазначене, формування витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до даних, які зазначені у Технічній документації, а коефіцієнти, які враховують цільове призначення земельної ділянки (Кцп) застосовуються відповідно до додатку 8 Методики.
За даними Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 0,5353 га з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 розташована за адресою: м. Запоріжжя, перехрещення вул. Лєрмонтова та Прибережної магістралі. Цільове призначення - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. За період з 2017 по теперішній час зміни у категорію землі та цільове призначення земельної ділянки не вносились.
Відповідно до витягу № НВ-2300137842024 від 10.10.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062, площа 0,5353 га, цільове призначення - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, складає 27 061 502,67 грн. із застосовуванням таких значень: Базова вартість 1 м.кв. земель - 299.14 грн.; Зональний коефіцієнт Км2 - 3.45; Сукупний локальний коефіцієнт Км3 - 0.97: -місцезнаходження земельної ділянки е зоні пішохідної доступності до громадських центрів-1.12 -у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення-1.10 -у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів-1.05 - не забезпечена централізованим водопостачанням-0.95 - не забезпечена централізованим водовідведенням-0.95 - не забезпечена централізованим теплопостачанням-0.95 - не забезпечена централізованим газопостачанням-0.95 - місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (Км3=0.8) пер. (38.68%)-0.92 Коефіцієнт Кцп - 2.5; Коефіцієнт індексації Кі - 2.020.
Відповідно до витягу № НВ-2300346322025 від 15.05.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062, площа 0,5353 га, цільове призначення - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, складає 30 303 547,12 грн. із застосовуванням таких значень: Базова вартість 1 м.кв. земель - 299.14 грн.; Зональний коефіцієнт Км2 - 3.45; Сукупний локальний коефіцієнт Км3 - 0.97: -місцезнаходження земельної ділянки е зоні пішохідної доступності до громадських центрів-1.12 -у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення-1.10 -у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів-1.05 - не забезпечена централізованим водопостачанням-0.95 - не забезпечена централізованим водовідведенням-0.95 - не забезпечена централізованим теплопостачанням-0.95 - не забезпечена централізованим газопостачанням-0.95 - місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (Км3=0.8) пер. (38.68%)-0.92 Коефіцієнт Кцп - 2.5; Коефіцієнт індексації Кі - 2.262.
Таким чином, Витяги № НВ-2300137842024 від 10.10.2024 та № НВ-2300346322025 від 15.05.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформовані відповідно до даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя з урахуванням положень Методики, не були скасовані, дії, пов'язані з їх формуванням, не визнані в судовому порядку протиправними, неправомірними, тощо.
Натомість, вищенаведені підстави та обставини дають можливість стверджувати про те, що вказані витяги були та залишаються дійсними.
Разом з тим у 2019 році Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області формувався та видавався витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.11.2019 № 3990/207-19 за заявою Запорізької міської ради. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062, цільове призначення - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, станом на 01.01.2019 складала 27063108.57 грн. із застосовуванням таких значень: Базова вартість 1 м.кв. земель - 299.14 грн.; Зональний коефіцієнт Км2 - 3.45; Сукупний локальний коефіцієнт Км3 - 1.29: -місцезнаходження земельної ділянки е зоні пішохідної доступності до громадських центрів-1.12 -у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення-1.10 -у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів-1.05 - забезпечена централізованим водопостачанням-1.00 - забезпечена централізованим водовідведенням-1.00 - забезпечена централізованим теплопостачанням-1.00 - забезпечена централізованим газопостачанням-1.00 Коефіцієнт Кф - 2.5; Коефіцієнт індексації Кі - 1.519. Коефіцієнт функціонального призначення (Кф) встановлює 2.50 (відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (зі змінами та доповненнями).
Зазначений витяг був предметом оскарження в адміністративній справі № 280/682/23 за позовом ТОВ «Арсенал-сіті» до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Запорізька міська рада про визнання дій протиправним, визнання протиправним та скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 280/682/23 у задоволенні позовної вимоги в частині визнання протиправними дій зі складання витягу з нормативної грошової оцінки земель від 29.11.2019 № 3990/207-19, а відтак і у визнанні такого витягу протиправним та його скасуванні відмовлено. Зазначене рішення набрало законної сили 04.05.2023 (ухвалою Третього апеляційного адміністративного суд у від 04 травня 2023 року апеляційну скаргу ТОВ «Арсенал-сіті» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.03.2023 року в адміністративній справі № 280/682/23 повернуто заявнику).
Коефіцієнти індексації нормативної грошової оціни земель у розрізі років становлять: за 2015 рік - 1.433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1.2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1.0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1.06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1.0; 2018 рік - 1.0; 2019 рік - 1.0; 2020 рік - 1.0; 2021 рік - 1.0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1.1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1.0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1.15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь).
Отже, кумулятивний показник індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення становить: - станом на 01.01.2017 - 1.519; - станом на 01.01.2018 - 1.519; - станом на 01.01.2019 - 1.519; - станом на 01.01.2020 - 1.519; - станом на 01.01.2021 - 1.519; - станом на 01.01.2022 - 1.671; - станом на 01.01.2023 - 1.922.
Вищенаведеним спростовуються доводи відповідача щодо недоведеності та помилковості заявленого розрахунку заборгованості, позов в частині стягнення заявленої суми боргу з орендної плати підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
Згідно із абз. 7 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.
Статтею 36 Податкового кодексу України зазначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України).
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із п. 9 Договору орендна плата вноситься щомісячно в розмірі місячної орендної плати на банківський рахунок Орендодавця не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця.
ТОВ «Арсенал-Сіті», починаючи з січня 2023 року, орендна плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 не сплачується. Отже. наявний факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до п. 33 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, зазначених законом.
Згідно із ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Верховний Суд у постанові від 20.12.2022 у справі № 914/1688/21 зазначив, що систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов'язання), є підставою для розірвання такого договору. При цьому сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні правові висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, постановах Верховного Суду від 07.10.2020 у справі № 313/780/19, від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18, від 23.03.2021 у справі № 922/2754/19, від 23.11.2022 у справі № 130/1039/20.
За правовим висновком Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 918/391/23 для того щоб констатувати наявність підстав для припинення права користування земельною ділянкою згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України, суд має встановити такі обставини як «систематичність» та «несплату», зокрема, орендної плати. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що під систематичністю під час вирішення приватноправових спорів розуміються два та більше випадки несплати орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами договору. Натомість разове порушення такої умови договору не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання. Судова практика у розумінні поняття «систематичність» у подібних правовідносинах є усталеною (постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, від 01.04.2020 у справі № 277/1186/18-ц, від 29.07.2020 у справі № 277/526/18, від 20.08.2020 у справі № 616/292/17, від 08.05.2024 у справі № 629/2698/23; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 922/367/21, від 04.07.2023 у справі № 906/649/22, від 20.02.2024 у справі № 917/586/23, від 02.04.2024 у справі № 922/1165/23 та інші).
Щодо поняття «несплата», вжите у пункті «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України, то його потрібно розуміти саме як повну несплату орендної плати. Тож підставою розірвання договору оренди землі згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є саме систематична, тобто неодноразова (два та більше випадків), повна несплата орендної плати. Ця спеціальна правова норма у такому випадку є самостійною та достатньою, і звертатися до більш загальної норми частини другої статті 651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову (до основної) підставу для розірвання договору оренди землі.
Наслідком розірвання договору оренди землі від від 24.07.2007 № 040726100591 є повернення земельної ділянки орендарем орендодавцю.
Згідно з п. 20 Договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Розірвання договорів та повернення у власність територіальної громади земельних ділянок у випадку встановлення протиправної поведінки самого орендаря здійснюється на підставі закону та укладеного з ним договору, переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до суспільних інтересів у тому, щоб така передача в оренду землі сприяла досягненню максимального економічного ефекту від оренди об'єктів комунальної власності, оскільки ненадходження до бюджету плати за оренду землі створює перешкоди для утворення та використання фінансових ресурсів, потрібних для забезпечення функцій та повноважень органів місцевого самоврядування. Також задоволення позовних вимог не порушуватиме принцип пропорційності втручання у право на мирне володіння майном, оскільки таке втручання є прогнозованим наслідком недобросовісних дій самого орендаря, який свідомо допустив систематичне неналежне виконання договірних зобов'язань у повному обсязі (постанова Великої Палати Верховного Суду у справі № 918/391/23 від 20.11.2024).
З урахуванням наведеного позовні вимоги про розірвання договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 територіальній громаді міста Запоріжжя є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом відмовлено у задоволенні клопотання про повернення позовної заяви прокурора, що міститься також у запереченнях на заяву про збільшення позовних вимог.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.09.2020 у справі № № 469/1044/17 погодилась з такими аргументами прокурора та вважає необґрунтованим довід касаційної скарги про те, що прокурор не може представляти інтереси територіальної громади, бо вони не є державними та дійшла висновку, що Конституція України та Закон України “Про прокуратуру» надають прокурору повноваження з представництва не тільки загальнодержавних інтересів, але й локальних інтересів держави.
У постанові від 10.02.2023 у справі № 206/1198/19 Верховний Суд дійшов висновку, що прокурор вправі звертатися до суду з позовними вимогами щодо захисту прав територіальної громади, оскільки інтереси держави є складовою частиною інтересів держави.
Відповідно заступник керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя правомірно звернувся позовом у цій справі.
Предметом даного позову є стягнення з ТОВ “Арсенал-Сіті» на користь Запорізької міської ради несплаченої орендної плати за договором оренди землі від 20.06.2007, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки. Прокурор у позовній заяві зазначив, що відповідач неналежним чином виконує взяті на себе зобов'язання за договором оренди землі, упродовж 2023-2025 років взагалі не сплачує оренду плату, а у період з квітня 2017 по березень 2022 року сплачував у значно меншому розмірі.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 142 Конституції України та статтями 16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджету міст обласного значення належить податок на майно, до складу якого за приписами пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України входить плата за землю, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно із Класифікацією доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 14, орендна плата за землю з юридичних осіб (код доходів бюджетної класифікації 18010600) є складовою податку на майно.
Згідно із п. 19 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджету міст обласного значення належить податок на майно, до складу якого за приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України входить плата за землю, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
При цьому за інформацією, опублікованої на офіційному сайті Запорізької міської ради, податок на майно є одним із основних доходів бюджету міста Запоріжжя.
Згідно із ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. Відповідач користувався земельною ділянкою без укладення договору оренди землі у заявлений період, у зв'язку з чим бюджет міста не дотримав значні грошові кошти від сплати орендної плати.
Невиконанння зобов'язання щодо повного і своєчасного внесення орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.
Відповідно до вимог ст.ст. 2, 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України Запорізька міська рада є органом, через який територіальною громадою міста Запоріжжя безпосередньо здійснюється місцеве самоврядування та до компетенції, якої належить вирішення земельних питань. Вознесенівською окружною прокуратурою міста Запоріжжя до Запорізької міської ради направлено запити від 23.10.2024 № 52-103-10039вих-24 та від 13.12.2024 № 52- 103-11605 щодо надання інформації про вжиті заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення з ТОВ “Арсенал-Сіті» несплаченої орендної плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, яка розташована по вул. Лермонтова/ Прибережна автомагістраль у м. Запоріжжі.
Листом від 13.01.2025 № 238/01/01-07/10167 Запорізька міська рада надала окружній прокуратурі розрахунки розміру орендної плати за земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:003:0062) за 2017-2024 роки, складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 № 1724. Також окружною прокуратурою до Запорізької міської ради направлено запит від 09.04.2025 № 52-103-2855вих-25 щодо надання інформації про вжиті заходи претензійно-позовного характеру щодо розірвання договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 та повернення територіальній громаді земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062.
Листами від 05.02.2025 №№ 02-07/4228, 08-07/0064, від 24.04.2025 № 2952/01/01- 07/3920 та від 28.08.2025 № 21071/03.3-20/03 Запорізька міська рада повідомила, що Виконавчими органами Запорізької міської ради не вживалися заходи претензійно-правового характеру щодо стягнення несплаченої орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 за період з 03.04.2017 по дату надання відповіді, а також щодо розірвання договору оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591.
Таким чином, Запорізька міська рада, за наявності обставин для цього та при наявні можливості, упродовж тривалого часу (понад 10 місяців з моменту скерування першого запиту прокурора) не вжила заходів щодо захисту порушених інтересів територіальної громади м. Запоріжжя шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Вказані обставини свідчать про нездійснення Запорізькою міською радою захисту порушених інтересів держави та територіальної громади міста Запоріжжя, та наявність передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» підстав для їх представництва.
Продовження договірних відносин з орендарем, який систематично не виконує договірні умови щодо сплати орендної плати, є недоцільним і фактично є неефективним використанням наявних у громаді ресурсів як орендодавця, оскільки має місце недонадходження коштів до бюджету відповідного органу місцевого самоврядування (постанова Великої Палати Верховного Суду у справі № 918/391/23 від 20.11.2024).
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», ідентифікаційний код юридичної особи 34067555 (вул. Олександрівська, буд. 2, м. Запоріжжя, 69063) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний номер юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105) несплачену орендну плату за Договором оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 за період з 03.04.2017 по 30.06.2025 в розмірі 4 095 199 (чотири мільйони дев'яносто п'ять тисяч сто дев'яносто дев'ять) грн 26 коп. Видати наказ.
2. Розірвати Договір оренди землі від 24.07.2007 № 040726100591 земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, укладений між Запорізькою міською радою, ідентифікаційний номер юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», ідентифікаційний код юридичної особи 34067555 (вул. Олександрівська, буд. 2, м. Запоріжжя, 69063), який зареєстровано 24.07.2007 за № 040726100591.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», ідентифікаційний код юридичної особи 34067555 (вул. Олександрівська, буд. 2, м. Запоріжжя, 69063) повернути Запорізькій міській раді, ідентифікаційний номер юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105) земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0062 площею 0,5353 га, розташовану у м. Запоріжжя по вул. Лєрмонтова (вул. В'ячеслава Зайцева) та Прибережної автомагістралі. Видати наказ.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Арсенал-Сіті», ідентифікаційний код юридичної особи 34067555 (вул. Олександрівська, буд. 2, м. Запоріжжя, 69063) на користь на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя (м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, буд. 5, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 55 198 (п'ятдесят п'ять тисяч сто дев'яносто вісім) грн 39 коп. Видати наказ.
5. Видати накази після набрання законної сили судовим рішенням.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 30.01.2026.
Суддя А.О. Науменко