79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"20" січня 2026 р. Справа №907/467/25
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого судді Кравчук Н.М.
суддів Зварич О.В.
Скрипчук О.С.
секретар судового засідання Слободянюк В.С.
розглянувши апеляційну скаргу Закарпатської обласної прокуратури від 07.07.2025 (вх. № ЗАГС 01-05/2153/25 від 10.07.2025)
на рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.06.2025 (повний текст рішення складено 17.06.2025, суддя Андрейчук Л.В.)
у справі № 907/467/25
за позовом: Малого приватного підприємства “Карпати» (надалі - МПП “Карпати»), м. Ужгород
до відповідача: Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області, м. Ужгород
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Оноківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської
області, с. Оноківці, Ужгородський район, Закарпатська область
про: визнання незаконним акту індивідуальної дії,
з участю представників:
від прокуратури: Винницька Л.М.;
від позивача: Дяків В.Б.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився
Мале приватне підприємство “Карпати» звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовом (з врахуванням заяви про зміну предмета позову) до Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання незаконним та скасування розпорядження № 217 “Про надання земельних ділянок в оренду» від 30.04.2003, винесеного головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю. в частині пунктів 6,7 та 8.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване розпорядження №217 від 30.04.2003, прийнято головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю. в односторонньому порядку, за відсутності будь-якого волевиявлення МПП “Карпати», що суперечить положенням земельного законодавства в частині порядку та способу припинення права користування земельною ділянкою. Окрім того, позивач стверджує, що наявність оскаржуваного розпорядження фактично заперечує його речове право на оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, площею 36,9002 га, цільове призначення: код 06.03 для інших оздоровчих цілей, розташовану в с. Оноківці, урочище “Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою суду першої інстанції від 30.04.2025 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору на стороні відповідача: Оноківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області
Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 17.06.2025 у справі №907/467/25 (суддя Л.В. Андрейчук) позовні вимоги задоволено повністю. Визнано незаконним розпорядження №217 “Про надання земельних ділянок в оренду», винесене від 30.04.2003 в м.Ужгород Закарпатської області головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю., в частині пунктів 6, 7 та 8 щодо: - припинення з 01.01.2004 дії договору оренди тимчасового користування земельною ділянкою терміном на 25 років від 08 серпня 1996 року № 2, укладеного між Малим приватним підприємством “Карпати» та Оноківською сільською радою; - оформлення Малим приватним підприємством “Карпати» договору оренди земельної ділянки; - надання Малому приватному підприємству “Карпати» в оренду терміном на 50 років, з 01.01.2004 року, земельну ділянку площею 36,9 га, яка є у тимчасовому користуванні Підприємства, для відновлення зони відпочинку та розведення риби. Скасовано розпорядження №217 “Про надання земельних ділянок в оренду», винесене від 30.04.2003 в м.Ужгород Закарпатської області головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю., в частині пунктів 6, 7 та 8 щодо: - припинення з 01.01.2004 року дії договору оренди тимчасового користування земельною ділянкою терміном на 25 років від 08 серпня 1996 року № 2, укладеного між Малим приватним підприємством “Карпати» та Оноківською сільською радою; - оформлення Малим приватним підприємством “Карпати» договору оренди земельної ділянки; - надання Малому приватному підприємству “Карпати» в оренду терміном на 50 років, з 01.01.2004 року, земельну ділянку площею 36,9 га, яка є у тимчасовому користуванні Підприємства, для відновлення зони відпочинку та розведення риби.
В ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази добровільної відмови позивача від права користування спірною земельною ділянкою. Водночас, для прийняття оскаржуваних пунктів спірного розпорядження відповідач повинен був мати обов'язкову згоду позивача та добровільну відмову від права користування земельною ділянкою площею 36,9002 га, цільове призначення: код 06.03 для інших оздоровчих цілей, розташованою в с. Оноківці, урочище “Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області. Судом першої інстанції враховано, що вказаний акт не був реалізований, а відтак, не вичерпав свою дію шляхом виконання, тому такий акт зачіпає права та охоронювані законом інтереси позивача, позаяк стосується примусового припинення його права на користування земельною ділянкою.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Закарпатська обласна прокуратура звернулася до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене судове рішення та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Також прокурор просить визнати поважними причини пропуску строку на подання доказів, приєднати до матеріалів справи докази, які долучено до апеляційної скарги, та врахувати такі при розгляді даної справи.
Відповідно до н. 6 ч. 2 ст. 258 ПІК України в апеляційній скарзі зазначаються, зокрема, нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанціїї досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Враховуючи те, що обласна прокуратура не брала участі у розгляді справи в суді першої інстанції, відповідно колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для долучення до матеріалів справи доданих до апеляційної скарги доказів, зазначених у додатку.
Представництво прокурором інтересів держави в суді апеляційної інстанції у даній справі полягає у захисті прав територіальної громади на реалізацію земельної ділянки на земельних торгах з метою отримання найбільшого розміру орендної плати за користування такою. Водночас скасування судом першої інстанції розпорядження голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003 легалізує договір та перешкоджає можливості здійснити продаж права оренди земельної ділянки на земельних торгах. Другим елементом, який становить невід'ємну частину підстав представництва прокурором інтересів держави, є нездійснення захисту порушених інтересів відповідним суб'єктом владних повноважень.
Скаржник вважає оскаржуване рішення ухваленим при неправильному застосуванні норм матеріального права та порушенні норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи. Зазначає, що підставою для ухвалення головою Ужгородської РДА розпорядження № 217 від 30.04.2003, зокрема, пунктів 6, 7 та 8, слугувала заява МПП «Карпати». Наведене підтверджується безпосередньо самим змістом розпорядження, відповідно до якого таке видається за результатами розгляду заяви МПП «Карпати». Водночас відсутність копії відповідної заяви МПП «Карпати» у архівному відділі Ужгородської РДА жодним чином не свідчить про те, що така не була подана до адміністрації. На переконання скаржника, лист-відповідь Ужгородської РДА № 03-24/1403 від 15.10.2024 не підтверджує того факту, що представник не звертався із заявою до райдержадміністрації про припинення дії договору. У вказаному листі зазначено, що заяву МПП «Карпати» не виявлено, при цьому не констатується факт неподання такої. Скаржник звертає увагу суду на те, що з постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.08.2012 у справі № 2а-3043/09/0770 вбачається, що МПП «Карпати», звертаючись до суду з позовною заявою, на обгрунтування заявлених позовних вимог повідомляло, що Підприємством здійснюється виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (тобто виконувались вимоги пунктів 7 та 8 розпорядження № 217 від 30.04.2003), при цьому Підприємством підтверджувався факт припинення попередніх правовідносин (пункт 6 вказаного розпорядження). У вказаній справі судом надано оцінку розпорядженню голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003 та констатовано, шо місцева адміністрація діяла правомірно. Окрім того, рішенням Господарського суду Закарпатської області від 24.03.2016 у справі № 907/318/15 за позовом керівника Ужгородської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ужгородської РДА до Оноківської сільської ради, МПП «Карпати» про визнання недійсними рішення органу місцевого самоврядування та договору, суд визнав договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996 недійсним, однак відмовив у задоволенні вказаного позову, у зв'язку з пропуском строку позовної давності. Скаржник зауважує, що більше 15 років (з 01.01.2004 по 13.12.2019) відношення МПП «Карпати» щодо земельної ділянки площею 36,9 га, якою на даний час користується Підприємство, її режим використання, визначались саме розпорядженням голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003. Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування в частині контролю використання земельної ділянки площею 36,9 га, податкові органи в частині сплати плати за вказану землю, за вказаний період вчиняли дії та приймали рішення виключно з урахуванням інформації, яка міститься в розпорядженні №217 від 30.04.2003. На переконання скаржника, звернення МПП «Карпати» до райдержадміністрації із заявою про припинення дії договору та прийняття головою Ужгородської РДА спірного розпорядження було обумовлено тим, що Підприємство здійснювало приватизацію будівель, які не охоплювались територією земельної ділянки, якою Підприємство здійснювало користування на підставі договору. Також скаржник зазначає, що МПП «Карпати» в особі відповідних службових осіб було обізнано про розпорядження № 217 від 30.04.2003, з часу видання такого, відтак, позивач звернувся до суду з даним позовом з пропуском строку позовної давності на звернення до суду.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає такі безпідставними та необґрунтованими. Зазначає, що протягом терміну дії договору оренди МПП «Карпати», в особі уповноваженого на те суб'єкта, не подавало ані до Оноківської сільської ради, ані до Ужгородської районної державної адміністрації жодних заяв щодо припинення договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2, укладеного від 08.08.1996 між МПП «Карпати» та Оноківською сільською радою, чи про добровільну відмову з боку МПП «Карпати» від права користування земельною ділянкою, якою МПП «Карпати» користувалось відповідно до договору оренди, в тому числі не подавало заяв до Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки. Стверджує, що спірне розпорядження прийняте Ужгородською районною державною адміністрацією Закарпатської області в односторонньому порядку, за відсутності будь-якого волевиявлення з боку МПП «Карпати» щодо припинення орендних правовідносин за договором оренди, під час чинності договору на право тимчасового користування землею. У зв'язку з тим, що розпорядження №217 було незаконним, відповідно, воно не було реалізоване жодною стороною договору оренди, орендні правовідносини щодо вищезазначеної земельної ділянки між Оноківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області та МПП «Карпати» продовжувались після винесення вищезазначеного розпорядження та продовжуються по теперішній час. Враховуючи той факт, що оскаржуване розпорядження № 217 з 2023 року порушує права та інтереси МПП «Карпати» (з моменту звернення органів прокуратури з позовом у справі № 907/306/23) та є оспорюваним з 2023 року внаслідок невизнання з боку органів державної влади його незаконності та використання з боку органів прокуратури зазначеного розпорядження з метою припинення законних орендних правовідносин, позивач вважає, що для МПП «Карпати» ефективним способом захисту своїх майнових прав та інтересів є саме визнання незаконним вищезазначеного розпорядження № 217 в частині спірних пунктів, і такий захист здійснюється МПП Карпати» в межах встановлених термінів позовної давності. Крім того, позивач вважає незаконним та необгрунтованим факт представництва Закарпатською обласною прокуратурою інтересів Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області в апеляційному провадженні у даній справі.
Оноківська сільська рада у відзиві на апеляційну скаргу не погоджується з доводами, наведеними скаржником, вважає такі безпідставними. Зокрема, зазначає, що рішенням Господарського суду Закарпатської області від 05.10.2022 у справі № 907/853/21 та рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 у справі №260/174/22, які набрали законної сили, констатовано порушення прав МПП «Карпати» як землекористувача земельної ділянки з кадастровим номером 2124884802:04:004:0006 відповідно до договору № 2 від 09.09.1996 з врахуванням додаткової угоди про внесення змін до договору № 2 від 21.01.2020 з урахуванням обставин, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», за яких цей договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах та зобов'язано Оноківську сільску раду поновити порушені права МПП «Карпати». При цьому зауважує, що відповідно до даних Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271 знаходиться у комунальній власності, функції розпорядження зазначеною земельною ділянкою здійснює Оноківська сільська рада, тобто, остання не вилучалась із комунальної власності та не відчужувалась МПП «Карпати». Зазначає, що МПП «Карпати» належним чином здійснює користування земельною ділянкою площею 36,9002 га, розташованою в с. Оноківці, урочище «Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області на підставі чинного договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996, термін дії укладеного договору визначено до 14.12. 2068. Право користування МПП «Карпати» вказаною земельною ділянкою зареєстроване у відповідному Державному реєстрі речових прав, користування земельною ділянкою приносить виключну користь Оноківській територіальній громаді, як у вигляді грошових надходжень так і у вигляді податків і зборів, які надходять до бюджету Оноківської територіальної громади, так і сприяння розвитку Оноківської територіальної громади в частині туризму.
Відповідач не надав суду письмового відзиву на апеляційну скаргу.
Прокурор (скаржник) в судовому засіданні підтримав доводи, наведені у апеляційній скарзі.
Позивач просив залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду, апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідач не забезпечив участі уповноваженого представника в судове засідання, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, складеною відповідальним працівником Західного апеляційного господарського суду.
Третя особа через систему «Електронний суд» 16.01.2025 подала заяву (вх. №ЗАГС 01-04/451/25 від 16.01.2026), в якій просила судове засідання, призначене на 20.01.2026 проводити без участі представника Оноківської сільської ради Ужгородського району на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи те, що явка учасників судового процесу не визнавалася судом обов'язковою, участь у судовому засіданні є правом, а не обов'язком сторони, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідно до частини 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, справу може бути розглянуто при відсутності уповноважених представників відповідача та третьої особи.
Вивчивши апеляційну скаргу, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача Західний апеляційний господарський суд встановив таке.
У травні 1995 року МПП “Карпати» звернулось до Оноківської сільської ради із заявою про надання в оренду строком на 50 років зони відпочинку “Оріховиця» для відновлення відпочинку, розведення водоплавної птиці та риби.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви, рішенням Оноківської сільської ради народних депутатів Ужгородського району Закарпатської області від 01.06.1995 МПП “Карпати» надано в довгострокове користування строком на 25 років на умовах оренди земельні угіддя - 36,9 га в зоні відпочинку “Оріхівське озеро», угіддя надавалися для відновлення зони відпочинку і розведення риби.
08.08.1996 між Оноківською сільською радою (Орендодавець) та МПП “Карпати» (Орендар) укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) відповідно до умов якого Оноківська сільська рада надала МПП “Карпати» в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 36,9 га, розташовану в с.Оноківці, урочище “Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області, на умовах довгострокового користування строком на 25 років, для відновлення зони відпочину і розведення риби. Зазначений договір оренди було зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 08.08.1996 за №2.
30.04.2003 головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області прийнято розпорядження № 217 «Про надання земельних ділянок в оренду».
Відповідно до пунктів 6, 7, 8 розпорядження голови Ужгородської районної державної адміністрації №217 від 30.04.2003: припинено з 01.01.2004 дію договору оренди тимчасового користування земельною ділянкою терміном на 25 років від 08.08.1996 за №2, укладеного між МПП “Карпати» та Оноківською сільською радою (пункт 6). Малому приватному підприємству “Карпати» оформити договір оренди земельної ділянки (пункт 7). Надати Малому приватному підприємству “Карпати» в оренду терміном на 50 років, з 01.01.2004 земельну ділянку площею 36,9 га, яка є у тимчасовому користуванні Підприємства, для відновлення зони відпочинку та розведення риби (пункт 8).
У вказаному розпорядженні, зокрема, зазначено, що таке винесене за наслідками розгляду заяви Малого приватного підприємства «Карпати».
Обставини орендних правовідносин між Оноківською сільською радою Ужгородського району та МПП «Карпати» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271 площею 36,9002 га, розташованої в с. Оноківці, урочище «Оріхівське озеро», Ужгородського району, Закарпатської області.
Рішенням Оноківської сільської ради №1317 від 14.12.2019 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено:
-затвердити МПП “Карпати» технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації комунальної власності, що знаходяться в оренді МПП “Карпати», площею 36,9002 га за адресою: с.Оноківці урочище “Оріхівське озеро» (кадастровий номер: 2124884802:04:004:0006) з метою виправлення відомостей Державного земельного кадастру щодо конфігурації земельної ділянки без зміни площі, цільового призначення та виду використання земельної ділянки, складу угідь;
-продовжити дію договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №2 від 08.08.1996 площею 36,9002 га (кадастровий номер: 2124884802:04:004:0006) с.Оноківці урочище “Оріхівське озеро», укладений між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати», терміном на 49 років;
-МПП “Карпати» укласти з Онківською сільською радою додаткову угоду про продовження терміну дії договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди);
-МПП “Карпати» провести реєстрацію земельної ділянки згідно чинного законодавства.
На підставі вищезазначеного рішення між Оноківською сільською радою (Орендодавець) та МПП “Карпати» (Орендар) укладено додаткову угоду від 21.01.2020 про внесення змін до договору №2 від 08.08.1996 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди).
Відповідно до пункту 1 цієї додаткової угоди внесено зміни до пункту 1.2 договору та викладено його у наступній редакції: “1.2. У відповідності до пункту 2 рішення Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області XXXXIII сесії VII скликання II засідання №1317 від 14.12.2019 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель», земельна ділянка надається на умовах тимчасового користування (в тому числі і на умовах оренди) строком на 49 років» (продовження строку дії основного договору)».
Згідно з п.2 додаткової угоди сторонами доповнено договір пунктом 1.3 в наступній редакції: “Предметом договору є земельна ділянка загальною площею 36,9002 га за адресою: с.Оноківці, урочище “Оріхівське озеро», кадастровий номер 2124884802:04:004:0006».
Рішенням Оноківської сільської ради №230-IV-VIII від 03.03.2021 «Про скасування та внесення змін до рішень сільської ради щодо МПП «Карпати» вирішено внести зміни до рішення № 1317 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель», а саме: скасовано пункти рішення №1317 від 14.12.2019 щодо продовження терміну дії договору №2 від 08.08.1996 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) терміном на 49 років, щодо укладення додаткової угоди з МПП “Карпати» та щодо реєстрації МПП “Карпати» земельної ділянки.
Рішенням Оноківської сільської ради №587-VIII-VIII від 05.08.2021 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної форми власності Оноківської сільської ради площею 36,9002 га, кадастровий номер 2124884802:04:004:0006, без зміни її цільового призначення на 3 частини після закінчення строку дії договору оренди, укладеного між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати».
Рішенням Оноківської сільської ради №684-IX-VIII від 16.09.2021 вирішено звернутись до МПП “Карпати» з вимогою щодо звільнення земельних ділянок з кадастровими номерами 2124884800:10:020:0239, 2124884800:10:020:0240, 2124884800:10:020:0241, які виникли в результаті поділу земельної ділянки за кадастровим номером 2124884802:04:004:0006.
В подальшому, рішенням Оноківської сільської ради №1088-XVII-VIII від 24.06.2022 вирішено виставити на земельні торги у формі аукціону право оренди на земельні ділянки 2124884800:10:020:0239, 2124884800:10:020:0240.
Рішення Оноківської сільської ради №230-IV-VIII від 03.03.2021, №587-VIII-VIII від 05.08.2021 та №684-IX-VIII від 16.09.2021 визнані незаконними та скасовані рішенням Господарського суду Закарпатської області від 05.10.2022 у справі № 907/853/21, яке набрало законної сили.
Рішення Оноківської сільської ради №1088-XVII-VIII від 24.06.2022 визнано незаконним та скасовано рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 у справі №260/5174/22, яке набрало законної сили.
На виконання судових рішень у справах №907/853/21 та №260/5174/22 Оноківською сільською радою відновлено право користування МПП “Карпати» на земельну ділянку, яка знаходилась у користуванні на підставі договору №2 від 08.08.1996 на право тимчасового користування земельною ділянкою (в тому числі на умовах оренди), шляхом об'єднання поділених земельних ділянок з кадастровими номерами 2124884800:10:020:0239, 2124884800:10:020:0240, 2124884800:10:020:0241 в одну земельну ділянку з новим кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, яка відповідає конфігурації ранішено поділеної земельної ділянки з кадастровим номером 2124884802:04:004:0006, що знаходиться у користуванні МПП “Карпати» за договором №2 від 08.08.1996.
Рішенням Оноківської сільської ради №1193-XXI-VIII від 07.12.2022 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок та укладення додаткової угоди № 2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996 між Оноківською сільською радою та МПП «Карпати» вирішено:
-затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок комунальної власності, загальною площею 36,9002 га, що виникли в результаті їх об'єднання за кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, код КЦПВЗ - 06.03 для інших оздоровчих цілей, яка розташована в с.Оноківці, урочище “Оріховське озеро», Ужгородського району Закарпатської області;
-вжити необхідних заходів щодо державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, у порядку, встановленому чинним законодавством;
-затвердити проект додаткової угоди № 2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996 між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати»;
-укласти додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996 між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати» та зареєстровати її у встановленому чинними законодавством України порядку.
Рішенням Оноківської сільської ради №1386-XXV-VIII від 30.03.2023 вирішено:
-укласти від імені Оноківської сільської ради додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (земельна ділянка з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, код КЦПВЗ - 06.03 для інших оздоровчих цілей, яка розташована в с.Оноківці, урочище “Оріховське озеро», Ужгородського району Закарпатської області) № 2 від 08.08.1996 року між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати»;
-доручити заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Михайло Кузьмі підписати від імені Оноківської сільської ради додаткову угоду № 2 до договору на право тимчасового користування землею (земельна ділянка з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, код КЦПВЗ - 06.03 для інших оздоровчих цілей, яка розташована в с.Оноківці, урочище “Оріховське озеро», Ужгородського району Закарпатської області) № 2 від 08.08.1996 року між Оноківською сільською радою та МПП “Карпати»;
-встановити орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271 у розмірі 3 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, плату за користування водними об'єктами встановити відповідно до вимог чинного законодавства;
-землекористувачу МПП “Карпати» після укладення додаткової угоди №2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею №2 від 08.08.1996 провести реєстрацію права на земельну ділянку в порядку визначеного чинним законодавством.
Рішенням Оноківської сільської ради №1403-XXV-VIII від 07.04.2023 внесено зміни щодо підписанта від імені Оноківської сільської ради додаткової угоди №2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №2 від 08.08.1996 між Оноківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області та МПП “Карпати» - доручено начальнику відділу комунальної власності Оноківської сільської ради Ігорю Свереняку підписати від імені Оноківської сільської ради додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №2 від 08.08.1996 між Оноківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області та МПП “Карпати».
11.04.2023 між Оноківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області та МПП “Карпати» було укладено та підписано додаткову угоду №2 про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №2 від 08.08.1996 та викладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №2 від 08.08.1996 у новій редакції відповідно до вимог чинного законодавства України.
Як зазначає позивач у позовній заяві, МПП “Карпати» використовує земельну ділянку з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, площею 36,9002 га, цільове призначення : код 06.03 для інших оздоровчих цілей, розташовану в с.Оноківці, урочище “Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області, на підставі договору №2 від 08.08.1996 (з урахуванням додаткових угод до нього від 21.01.2020 та від 11.04.2023) на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) термін дії якого договору завершується 14.12.2068.
Речове право користування МПП “Карпати» вищезазначеною земельною ділянкою зареєстроване у відповідному Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Протягом терміну дії договору на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996, МПП «Карпати» не подавало ні до Оноківської сільської ради, ні до Ужгородської районної адміністрації Закарпатської області жодних заяв щодо припинення дії вказаного договору, чи про добровільну відмову МПП «Карпати» від права користування земельною ділянкою, як і не подавало заяв до Ужгородської РДА про надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки.
Згідно з листом-відповіддю Ужгородської районної військової адміністрації №03-24/1403 від 15.10.2024 на адвокатський запит Орбана Н.Л., надано архівну копію розпорядження голови Ужгородської районної державної адміністрації від 30.09.2003 №217 “Про надання земельних ділянок в оренду» та копію аркуша журналу реєстрації даного розпорядження. Повідомлено, що заяву МПП «Карпати» до розпорядження, не виявлено.
Позивач зазначає, що наявність розпорядження №217 “Про надання земельних ділянок в оренду» від 30.04.2003, винесеного головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю. в частині пунктів 6,7 та 8 фактично заперечує його речове право на оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2124884800:10:020:0271, площею 36,9002 га, цільове призначення: код 06.03 для інших оздоровчих цілей, розташовану в с.Оноківці, урочище “Оріхівське озеро» Ужгородського району Закарпатської області.
Наведені обставини стали підставою звернення з даним позовом до суду (з врахуванням заяви про зміну предмета позову) про визнання незаконним та скасування розпорядження №217 “Про надання земельних ділянок в оренду» від 30.04.2003, винесеного головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю. в частині пунктів 6,7 та 8.
При ухваленні постанови суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Щодо наявності підстав Закарпатською обласною прокуратурою для представництва інтересів держави в суді апеляційної інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 1311 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ч. ч. З, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У відповідності до п. 3 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом ініціювати перегляд судових рішень, у тому числі у справі, порушеній за позовом (заявою, поданням) іншої особи.
Отже, прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді за одночасної наявності двох елементів: порушення або загрози порушення інтересів держави; нездійснення чи неналежного здійснення захисту таких інтересів відповідним суб'єктом владних повноважень, а також у разі його відсутності.
Як зазначалось вище, наявність підстав для представництва інтересів держави в суді апеляційної інстанції полягає у захисті прав територіальної громади на реалізацію земельної ділянки на земельних торгах з метою отримання найбільшого розміру орендної плати за користування такою, водночас, скасування судом першої інстанції розпорядження голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003, на думку прокурора, легалізує договір та перешкоджає можливості здійснити продаж права оренди земельної ділянки на земельних торгах. Другим елементом, який становить невід'ємну частину підстав представництва прокурором інтересів держави, є нездійснення захисту порушених інтересів відповідним суб'єктом владних повноважень.
03.07.2025 Закарпатською обласною прокуратурою скеровувався до Ужгородської РДА запит № 15-525вих-25 щодо необхідності повідомлення про намір оскарження рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.06.2025 у справі № 907/467/25.
Листом № 03-24/1547 від 04.07.2025 Ужгородська РДА повідомила обласну прокуратуру, що питання подання апеляційної скарги у даній справі не вирішено, при цьому зауважила, що у випадку подання органами прокуратури в інтересах районної адміністрації апеляційної скарги, вказана скарга буде у встановленому законодавством порядку підтримана.
Оноківська сільська рада листом № 2393-03-23 від 04.07.2025 у відповідь на запит обласної прокуратури № 15-526вих-25 від 03.07.2025 проінформувала про відсутність можливості оскарження рішення суду першої інстанції від 17.06.2025 у даній справі.
Отже, наведені обставини свідчать про бездіяльність вказаних органів у спірних правовідносинах.
Відповідно до статей 13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Як зазначалось вище, розпорядженням голови Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області № 217 від 30.04.2003 “Про надання земельних ділянок в оренду» розглянувши заяву МПП «Карпати» вирішено, зокрема:
Пунктом 6 - припинити з 01.01.2004 дію договору оренди тимчасового користування земельною ділянкою терміном на 25 років №2 від 08.08.1996, укладеного між Малим приватним підприємством “Карпати» та Оноківською сільською радою;
Пунктом 7 - Малому приватному підприємству “Карпати» оформити договір оренди земельної ділянки;
Пунктом 8 - надати Малому приватному підприємству “Карпати» в оренду терміном на 50 років, з 01.01.2004, земельну ділянку площею 36,9 га, яка є у тимчасовому користуванні Підприємства, для відновлення зони відпочинку та розведення риби.
Отже, підставою для прийняття головою Ужгородської районної державної адміністрації розпорядження №217 від 30.04.2003, а саме, пунктів 6, 7 та 8, слугувала заява МПП “Карпати».
Наведене підтверджується безпосередньо самим змістом розпорядження, відповідно до якого, таке видається за результатами розгляду заяви МПП «Карпати».
Позивач стверджує, що протягом терміну дії договору на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996, не подавав ні до Оноківської сільської ради, ні до Ужгородської районної адміністрації Закарпатської області жодних заяв щодо припинення дії вказаного договору, чи про добровільну відмову МПП «Карпати» від права користування земельною ділянкою, як і не подавав заяв до Ужгородської РДА про надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки.
Разом з тим, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів в підтвердження свої заперечень
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що лист-відповідь Ужгородської РДА № 03-24/1403 від 15.10.2024, на який покликається позивач, не підтверджує того факту, що МПП «Карпати» не зверталося із заявою до Ужгородської РДА про припинення дії договору. У вказаному листі зазначено, що заяву МПП «Карпати» не виявлено, при цьому не констатується факт не подання такої.
Відсутність копії відповідної заяви МПП «Карпати» у архівному відділі Ужгородської РДА жодним чином не свідчить про те, що така не була подана до Ужгородської РДА.
При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до наказу Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України № 41 від 20.07.1998 «Про затвердження Переліку типових документів» (чинного до 01.01.2013) зберіганню підлягали лише розпорядження місцевих державних адміністрацій.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент видання спірного розпорядження) договір оренди земельної ділянки припиняється у разі, зокрема, розірвання договору оренди згідно зі статтею 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент видання спірного розпорядження) договір оренди земельної ділянки може бути розірвано за взаємною згодою сторін.
Пунктом а) частини 1 статті 141 Земельного кодексу України (в редакції від 26.04.2003) передбачалось, що підставою припинення права користуванняземельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Відповідно до правових висновків, наведедних у постановах Верховного Суду від 24.02.2021 у справі № 912/1592/20, від 04.05.2020 у справі № 816/1331/17 та від 12.06.2020 у справі № 480/303/19, припинення права користування орендованою земельною ділянкою не настає автоматично в силу добровільної відмови від права користування земельною ділянкою. Добровільна відмова є лише підставою для прийняття власником рішення про припинення права користування земельною ділянкою.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з твердженнями прокурора, що Ужгородська РДА та MПП «Карпати» спільним волевиявленням, яке відобразилось у пункті 6 розпорядження голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003, припинили правовідносини, які виникли на підставі договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996, у відповідності до ст. ст. 26, 28 Закону України «Про оренду землі» (в редакції від 01.01.2003) та ст. 141 Земельного кодексу України (в редакції від 26.04.2003).
Отже, пункти 6, 7 та 8 розпорядження голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003 прийняті на підставі заяви представника МПП «Карпати» та у відповідності до вищевказаних положень Закону.
Відтак, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про не звернення ПММ «Карпати» до Ужгородської РДА та про відсутність добровільної відмови позивача від права користування спірною земельною ділянкою.
Водночас, колегія суддів зауважує, що факт припинення з 01.01.2024 правовідносин, які виникли на підставі договору № 2 від 08.08.1996, підтверджується листом Ужгородського районного відділу земельних ресурсів №1198/03 від 02.07.2004, який адресований Ужгородській МДПІ. Зі змісту вказаного листа вбачається, що розпорядженням голови Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області №217 від 30.04.2003 “Про надання земельних ділянок в оренду», розглянувши заяву МПП “Карпати», з 01.01.2004 припинено дію договору тимчасового користування земельною ділянкою терміном на 25 років від 08.08.1996 №2, дана земельна ділянка передана МПП “Карпати в оренду терміном на 50 років. Договір оренди на землю знаходиться на стадії виготовлення.
Також листом №49 від 2007 року, Оноківська сільська рада повідомляє МПП “Карпати» про необхідність укладення нового договору оренди землі, оскільки дія договору №2 від 08.08.1996 припинена з 01.01.2004.
Окрім того, рішенням державного кадастрового реєстратора Відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 21.01.2020, МПП «Карпати» відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та встановлено, що договір на право тимчасового користування земельною ділянкою від 08.08.1996 припинений розпорядженням голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003.
З наведеного вбачається, що вказані суб'єкти владних повноважень підтверджували реалізацію (виконання) розпорядження голови Ужгородської РДА № 217 від 30.04.2003, зокрема, підтверджували припинення правовідносин, які існували на підставі договору (реалізація пункту 6 розпорядження), та вказували на виготовлення МПП «Карпати» нового договору оренди землі (виконання вимог пунктів 7 та 8 розпорядження).
Виходячи з аналізу вищенаведених норм права та фактичних обставин даної справи, колегія суддів констатує відсутність правових підстав для задоволення заявлених МПП «Карпати» позовних вимог (з врахуванням заяви про зміну предмета позову) про визнання незаконним та скасування розпорядження №217 “Про надання земельних ділянок в оренду» від 30.04.2003, винесеного головою Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області Лапоног С.Ю. в частині пунктів 6,7 та 8.
Підсумовуючи усе вищевказане, колегія суддів визнає обґрунтованими доводи апеляційної скарги поданої Закарпатською обласною прокуратурою.
В силу положень частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Таким чином, у господарському процесі обов'язок сторін довести ті обставини, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог чи заперечень, коригується (співвідноситься) з правом суду прийняти чи не прийняти докази в контексті їхнього значення для справи, що і є предметом оцінки господарського суду.
За приписами частин 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
За наслідками апеляційного перегляду колегією суддів встановлено, що наведені в оскаржуваному рішенні місцевого господарського суду висновки не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, тому його необхідно скасувати. Прийняти нове рішення. В задоволенні позову відмовити.
З огляду на те, що суд задовільняє апеляційну скаргу, судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на позивача відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись, ст. ст. 269, 270, 275, 277, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Закарпатської обласної прокуратури задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.06.2025 у справі №907/467/25 скасувати. Прийняти нове рішення.
3. В задоволенні позову відмовити.
4. Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покласти на позивача.
5. Стягнути з Малого приватного підприємства “Карпати» (88000, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, м. Ужгород, вул. Міцкевича Адама, 9, код ЄДРПОУ 20467094) на користь Закарпатської обласної прокуратури (88000, Закарпатська обл., м.Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а, код ЄДРПОУ 02909967) - 9 084,00 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
6. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку в строки, передбачені ст.ст. 287-288 ГПК України.
7. Справу повернути до Господарського суду Закарпатської області.
Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.
Головуючий суддя Н.М. Кравчук
Судді О.В. Зварич
О.С. Скрипчук