Справа № 517/724/25
Провадження № 3-в/517/4/2026
30 січня 2026 року с-ще Захарівка
Суддя Захарівського районного суду Одеської області Меєчко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Захарівка подання начальника Роздільнянського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області Антонової В.В. про заміну ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт
установив:
До Захарівського районного суду Одеської області надійшло подання начальника Роздільнянського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області Антонової В.В., про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на якого 30 липня 2025 року Захарівським районним судом Одеської області за частиною 2 статті 173-2 КУпАП накладено адміністративне стягнення у виді 50 годин громадських робіт.
Подання мотивовано таким. Так, під час виконання постанови суду установлено, що ОСОБА_1 призваний на військову службу за мобілізацією та направлений для подальшого проходження служби у військову частину НОМЕР_1 . Вказане унеможливлює відбуття порушником адміністративного стягнення у виді громадських робіт. Отже, з урахуванням зазначеного та вимог частини 3 статті 321-1 КУпАП начальник сектору пробації просить суд замінити призначене ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді громадських робіт на штраф у зв'язку із його перебуванням на військовій службі.
У судове засідання представник органу пробації не з'явилася, попередньо до суду надала заяву, в якій вказала, що вона подання підтримує та просить його задовольнити. Розгляд подання провести за її відсутності (а.с. 15).
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду подання повідомлявся завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 6-8).
Дослідивши матеріали справи та адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про обґрунтованість подання та наявність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Так, з матеріалів справи вбачається, що постановою Захарівського районного суду Одеської області від 30 липня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 50 годин. Вказана постанова набрала законної сили 23 грудня 2025 року (а.с. 10-11).
Зазначена вище постанова надійшла на виконання до Роздільнянського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області (а.с. 12).
15 січня 2026 року за вихідним номером 25/28/9/1-26, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , направлено виклик про необхідність його явки 20 січня 2026 року до уповноваженого органу з питань пробації з метою, роз'яснення порядку та умов відбування адміністративного стягнення та отримання направлення на відпрацювання громадських робіт (зв.а.с. 12).
Згідно довідки № 6 від 19 січня 2026 року наданої Мар'янівським старостинським округом Захарівської селищної ради вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . На території старостинського округу з вересня місяця не проживає, оскільки перебуває на військовій службі (зв.а.с. 13).
19 січня 2026 року сектором пробації за вихідним номером 29/28/9/1-26 направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 для з'ясування відомостей щодо місця проходження ОСОБА_1 військової служби (а.с. 14).
З відповіді на запит № 143/І від 21 січня 2026 року наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призваний на військову службу за мобілізацією та направлений для подальшого проходження служби у військову частину НОМЕР_1 (зв.а.с. 14).
Отже, судом установлено, що наразі ОСОБА_1 призваний на військову службу за мобілізацією, а тому не в змозі з поважних причин виконати призначене йому постановою Захарівського районного суду Одеської області від 30 липня 2025 року адміністративне стягнення у виді громадських робіт.
Станом на час розгляду подання ОСОБА_1 стягнення у виді 50 годин громадських робіт не відбув.
Згідно із пунктом 3.16 Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого наказом № 474/5 Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до статті 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно із частиною 1 статті 30-1 КУпАП, громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 3 статті 321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян. Ухиленням від відбування громадських робіт вважається неприбуття порушника за викликом до кримінально-виконавчої інспекції без поважних причин або зникнення з місця проживання.
Санкцією частини 2 статті 173-2 КУпАП передбачено можливість застосування стягнення у виді штрафу, громадських робіт або адміністративного арешту.
При вирішенні питання про заміну невідбутого строку громадських робіт на штраф суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 не ухиляється від відбування призначеного адміністративного стягнення у виді громадських робіт згідно із постановою суду від 30 липня 2025 року, оскільки призваний за мобілізацією та проходить військову службу в Збройних силах України, що не дає йому об'єктивної можливості відбути стягнення у виді громадських робіт. Водночас адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отож з урахуванням того, що ОСОБА_1 жодної години громадських робіт за постановою суду від 30 липня 2025 року не відбув, суд дійшов висновку, що порушнику необхідно змінити призначене покарання у виді 50 годин громадських робіт на штраф із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян (50:4?17), що складає 212 гривень 50 копійок.
За таких обставин, подання начальника сектору пробації Роздільнянського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області Антонової В.В. підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 30-1, 173-2, 304, 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
Подання начальника Роздільнянського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області Антонової В.В. задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Мар'янівка Фрунзівського району Одеської області, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адміністративне стягнення застосоване постановою Захарівського районного суду Одеської області від 30 липня 2025 року у виді 50 (п'ятдесяти) годин громадських робіт на штраф в розмірі 12,5 (дванадцяти з половиною) неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 212 (двісті дванадцять гривень) гривень 50 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - ГУК в Од.обл./отг смт.Захарівка/21081100, код отримувача (за ЄДРПОУ) - 37607526, рахунок отримувача (стандарт IBAN) UA218999980313070106000015672.
Згідно із статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, тобто 425 гривень, що передбачено статтею 308 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Захарівський районний суд Одеської області до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя