справа № 619/4401/19
провадження № 1-в/619/15/26
іменем України
29 січня 2026 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за поданням начальника ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Харкова, громадянина України, не працюючого, з середньою спеціальною освітою, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, останній раз за вироком Дергачівського районного суду Харківської області від 24 червня 2020 року ОСОБА_3 засуджений за ч.2 ст.15- ч.2 ст.185, ч.2 ст.185, ч.3 ст.185, ч.2 ст.190, ч.2 ст. 309, ст.71 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі.,
29 січня 2026 року до Дергачівського районного суду Харківської області надійшло подання начальника ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_3 .
В поданні зазначено, що ОСОБА_3 , під час перебування на профілактичному обліку в ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області перестав реагувати на профілактичну роботу яку проводили з ним поліцейський офіцер громади. Так на протязі року ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 03.04.2025 за ст.187 ч.1 КУпАП; 25.06.2025 за ст.130 ч.2 КУпАП; 25.06.2025 за ст.126 ч.4 КУпАП. Вказані правопорушення ОСОБА_3 , скоїв, що свідчить про не бажання ставати на шлях виправлення. За місцем мешкання ОСОБА_3 , характеризується посередньо. В поданні ставиться питання про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_3 , оскільки він на шлях виправлення не став.
ОСОБА_3 надав суду заяву, вказавши, що просить розглянути справи без його участі, заперечує проти встановлення адміністративного нагляду.
Дослідивши надані матеріали, суд дійшов висновку про відмову у задоволені подання.
Відповідно до Закону України від 01.12.1994 №264/94-ВР «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон №264/94-ВР) визначено умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки. Так адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції (ст.1 Закону).
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст.2 Закону).
Підстави і порядок встановлення адміністративного нагляду, як системи тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції, визначено Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Отже, підставами для встановлення адміністративного нагляду відносно засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини - є певна сукупність обставин, а саме систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень, незважаючи на попередження органів Національної поліції.
Згідно з п.«в» ст.3 Закону № 264/94 адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Так, відповідно до ст.6 Закону № 264/94 адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Верховний Суд України у постанові «Про практику застосування судами України законодавства у справі про порушення правил адміністративного нагляду» № 3 від 28.03.1986 року звернув увагу на те, що при розгляді такого роду звернень належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
У свою чергу, правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку визначені главою 14 КУпАП (ст.ст. 173- 184 КУпАП), а правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління - главою 15 КУпАП ( ст.ст. 184-1 - 212-6 КУпАП).
Так, стосовно передумови установлення адміністративного нагляду, то суд установив, що вироком Дергачівського районного суду Харківської області від 24 червня 2020 року ОСОБА_3 засуджений за ч.2 ст.15- ч.2 ст.185, ч.2 ст.185, ч.3 ст.185, ч.2 ст.190, ч.2 ст. 309, ст.71 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі. Ухвалою Харківського апеляційного суду вирок Дергачівського районного суду Харківської області від 24 червня 2020 повернуто апеляційну скаргу обвинуваченому ОСОБА_3 . Вирок набрав законної сили 03.08.2021.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 21 квітня 2025 року, на ОСОБА_3 накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, за що на нього накладене стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн 00 коп.
Відповідно до постанови Дергачівського районного суду Харківської області від 22 липня 2025 року, на ОСОБА_3 накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 34000 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 3 роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
Крім того, відповідно до постанови серії № ЕНА 5069814 від 25 червня 2025 року, ОСОБА_3 вчинив правопорушення, передбачене ч.4 ст.126 за що на нього накладене стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн.
Однак, відповідно до п.«в» ст.3 Закону № 264/94 підставою для встановлення адміністративного нагляду є систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень.
Систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення є вчинення особою трьох і більше таких правопорушень.
Проте, у поданні не наведено обставин, які б свідчили про систематичність порушення ОСОБА_3 громадського порядку і прав інших громадян.
Останній був підданий адміністративному стягненню, які не відносяться до тих, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку та/або на встановлений порядок управління.
Зокрема, правопорушення, передбачені ст.126 та ст.130 КУпАП, відносяться до правопорушень на транспорті, оскільки ця норма структурно міститься у главі 10 КУпАП, який установлює правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв'язку.
Сам факт притягнення ОСОБА_3 протягом 2025 року до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху України не може бути підставою для встановлення щодо нього адміністративного нагляду.
Крім того, факт спливу значного часу після винесення вироку у поєднанні з відсутністю належних доказів систематичних порушень свідчить про відсутність підстав вважати особу такою, що потребує адміністративного нагляду.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення даного подання, оскільки зібрані матеріали не підтверджують, що ОСОБА_3 є небезпечним для суспільства, потребує контролю та встановлення адміністративного нагляду, а тому як наслідок, відсутні підстави для встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду, так як суб'єктом звернення не доведено факту систематичного вчинення останнім правопорушень, із числа передбачених главами 14, 15 КУпАП «поза розумним сумнівом».
У той час, як факт наявності вироку Дергачівського районного суду Харківської області від 24 червня 2020 року за яким ОСОБА_3 засуджений за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.15- ч.2 ст.185, ч.2 ст.185, ч.3 ст.185, ч.2 ст.190, ч.2 ст. 309, ст.71 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки 6 місяців не має правого значення для вирішення питання установлення адміністративного нагляду, оскільки не свідчить про систематичне порушення ним громадського порядку і прав інших громадян.
Керуючись п.«в» ст.3, ст.ст.5,6,10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року з змінами та доповненнями,-
У задоволенні подання начальника ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Харків - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом семи днів з моменту її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд Харківської області.
Суддя ОСОБА_1