Ухвала від 27.01.2026 по справі 388/130/26

Долинський районний суд Кіровоградської області

110 м. м. Долинська Кропивницький район Кіровоградська область Україна 28500

Справа № 388/130/26

УХВАЛА

Іменем України

27.01.2026 рокум. Долинська

Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , заступника начальника слідчого відділення ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянув клопотання заступника начальника СВ відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 , про відсторонення від посади стосовно: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Долинської Долинського району Кіровоградської області, українки, громадянки України, з вищою освітою, заміжня, директор Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не має судимості,

підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника СВ відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 (далі - слідчий) звернувся до слідчого судді з цим клопотанням, погодженим з прокурором Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 (далі - прокурор), мотивуючим його тим, що здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025121030000320 від 11 жовтня 2025 року.

Під час досудового розслідування встановлено, що згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, - це дитина, яка потрапила в умови, що негативно впливають на її життя, стан здоров'я та розвиток у зв'язку з інвалідністю, тяжкою хворобою, безпритульністю, перебуванням у конфлікті із законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, жорстоким поводженням, зокрема домашнім насильством, ухилянням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо, що встановлено за результатами оцінки потреб дитини.

Статтею 23-1 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги. Суб'єкти соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю в процесі своєї професійної діяльності здійснюють заходи з виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надають їм комплекс послуг у межах повноважень, визначених законодавством, інформують інших суб'єктів, органи опіки та піклування в разі необхідності здійснення комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дитини та надання підтримки батькам чи притягнення їх до відповідальності. Суб'єкти соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю забезпечують ведення обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Порядок діяльності органів опіки та піклування з питань захисту прав дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з преамбулою до Закону України «Про соціальні послуги» цей Закон визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про соціальні послуги» основними засадами функціонування системи надання соціальних послуг є: профілактичний характер; відповідність соціальних послуг потребам осіб/сімей, які належать до вразливих груп населення або перебувають у складних життєвих обставинах; безперервність, послідовність надання соціальних послуг та їх різноманітність, що забезпечуються шляхом взаємодії суб'єктів системи надання соціальних послуг; забезпечення державних гарантій у сфері надання соціальних послуг та демонополізації на ринку соціальних послуг; рівність прав, обов'язків та відповідальності надавачів соціальних послуг державної, комунальної та приватної власності.

Статтею 13 Закону України «Про соціальні послуги» передбачено, що надавачі соціальних послуг провадять свою діяльність відповідно до законодавства про соціальні послуги, на підставі установчих та інших документів, якими визначено перелік соціальних послуг та категорії осіб, яким надаються такі послуги, за умови забезпечення їх відповідності критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Надавачем соціальних послуг може бути фізична особа або юридична особа незалежно від форми власності.

До надавачів соціальних послуг державної/комунальної власності належать надавачі соціальних послуг, утворені органами, зазначеними у пунктах 1, 3, 4 частини першої статті 11 цього Закону, діяльність яких фінансується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Надавачі соціальних послуг державної/комунальної власності можуть утворюватися та функціонувати в організаційно-правових формах, встановлених законом.

Керівник надавача соціальних послуг державної/комунальної власності призначається на посаду на конкурсній основі за контрактом.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону «Про соціальні послуги» підставою для припинення надання соціальних послуг є: відсутність потреби у соціальних послугах за результатами оцінювання потреб особи/сім'ї; закінчення строку дії договору про надання соціальних послуг, крім випадків, передбачених частиною шостою статті 22 цього Закону; зміна місця проживання/перебування отримувача соціальних послуг, що унеможливлює надання соціальних послуг; невиконання без поважних причин отримувачем соціальних послуг вимог, визначених договором про надання соціальних послуг; виявлення/встановлення недостовірності поданих отримувачем соціальних послуг інформації/документів при зверненні за їх наданням, що унеможливлює подальше надання таких соціальних послуг; смерть отримувача соціальних послуг; дострокове розірвання договору про надання соціальних послуг за ініціативи отримувача соціальних послуг; ліквідація (припинення діяльності) надавача соціальних послуг або припинення надання ним відповідних соціальних послуг.

Статтею 29 Закону України «Про соціальні послуги» передбачено, що посадові особи системи надання соціальних послуг, винні в порушенні вимог цього Закону, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом у таких випадках: умисне невжиття посадовою особою органу державної влади, органу місцевого самоврядування, працівником надавача соціальних послуг заходів щодо організації та надання соціальних послуг особі, яка перебуває у складних життєвих обставинах, інше умисне невиконання такою посадовою особою/працівником покладених на неї/нього обов'язків з надання соціальних послуг; надання соціальних послуг без включення до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг; надання юридичною особою/фізичною особою - підприємцем недостовірних відомостей про відповідність критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, визначених Кабінетом Міністрів України; надання соціальних послуг без дотримання критеріїв діяльності надавачів соціальних послуг, визначених Кабінетом Міністрів України; перешкоджання надавачем соціальних послуг органам державного нагляду (контролю) у здійсненні державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про соціальні послуги; невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг і соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю» суб'єкти соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю зобов'язані: сумлінно здійснювати соціальну роботу з сім'ями, які перебувають у складних життєвих ситуаціях, дітьми та молоддю; керуватися у своїй діяльності основними принципами здійснення соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю.

Згідно зі ст. 17 вищевказаного Закону здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг різним категоріям населення покладається на республіканський Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міські, районні у містах, селищні та сільські центри соціальних служб. Основними завданнями районних, міських, районних у містах, селищних та сільських центрів соціальних служб є: проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми; надання особам та сім'ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їхніх потреб згідно з переліком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері сім'ї та дітей, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин.

Статтею 20 Закону передбачено, що особи, винні у: порушенні принципів здійснення соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю; невиконанні фахівцями із соціальної роботи своїх обов'язків; порушенні порядку здійснення соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю; недотримання державних стандартів соціальних послуг; порушенні суб'єктами соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю інших вимог законодавства у сфері соціальної роботи, - несуть відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до п. 4 Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 1 червня 2020 року, до осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, належать особи/сім'ї, які не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин, зумовлених, зокрема такими чинниками: безробіття; малозабезпеченість; ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків із виховання дитини; жорстоке поводження з дитиною; домашнє насильство . До осіб/сімей, які мають найвищий ризик потрапляння у складні життєві обставини через вплив несприятливих зовнішніх та/або внутрішніх чинників (далі - вразливі категорії населення), належать, зокрема: малозабезпечені сім'ї з дітьми; сім'ї, у яких діти систематично без поважних причин не відвідують заклади освіти; особи з особливими освітніми потребами.

Згідно з п. 47 Порядку підставами для припинення надання соціальних послуг є: відсутність потреби в соціальних послугах за результатами оцінювання потреб осіб/сімей, які належать до вразливих категорій населення або перебувають під впливом чинників, що можуть зумовити потрапляння у складні життєві обставини; закінчення строку дії договору про надання соціальних послуг (крім випадків продовження строку дії договору за результатами повторного оцінювання потреб); відмова особи/сім'ї від отримання послуг (крім випадків соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, і сімей, у яких порушуються права дитини) та дострокове розірвання договору про надання соціальних послуг за ініціативою отримувача соціальних послуг; зміна задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача (місця звернення отримувача під час дії на території України або адміністративно-територіальної одиниці надзвичайного або воєнного стану) соціальних послуг, що унеможливлює надання соціальних послуг; невиконання без поважних причин отримувачем соціальних послуг вимог, визначених договором про надання соціальних послуг; виявлення/встановлення недостовірності поданих отримувачем соціальних послуг інформації/документів під час звернення за наданням соціальних послуг, що унеможливлює подальше їх надання; смерть отримувача соціальних послуг; дострокове розірвання договору про надання соціальних послуг за ініціативою отримувача соціальних послуг; ліквідація (припинення діяльності) надавача або припинення ним надання відповідних соціальних послуг.

Відповідно до п. 4 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 585 від 1 червня 2020 року, виявлення дитини, що перебуває у складних життєвих обставинах, здійснюється шляхом: самозвернення дитини (в усній та (або) письмовій формі, зокрема із застосуванням засобів електронної комунікації, зокрема щодо порушення її прав і свобод, жорстокого поводження, домашнього насильства) до будь-якого суб'єкта; звернення та надсилання повідомлень підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, зокрема з використанням дитячої “гарячої» телефонної лінії, кол-центрів з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, громадських об'єднань та міжнародних неурядових організацій, фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які надають соціальні послуги, громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, в інтересах дитини, що перебуває у складних життєвих обставинах (в усній та (або) письмовій формі, зокрема із застосуванням засобів електронної комунікації) до будь-якого суб'єкта; отримання інформації про дитину, що перебуває у складних життєвих обставинах, під час виконання професійних чи службових обов'язків посадовими особами, працівниками суб'єктів.

Суб'єкти під час виконання своїх професійних чи службових обов'язків забезпечують виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у випадку встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну): 1) чинників, що можуть зумовити складні життєві обставини, визначених пунктом 15 частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги», зокрема: ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків з виховання дитини; втрата дитиною соціальних зв'язків; 2) жорстокого поводження з дитиною; 3) загрози життю або здоров'ю дитини, у тому числі пов'язаної з: незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для її віку доглядом; залишенням дитини під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп'яніння, перебування під дією психоактивних речовин, вираженого психічного розладу; невідкладним станом батьків дитини, що є прямою загрозою їх життю та здоров'ю або їх оточенню. Факт перебування дитини у складних життєвих обставинах установлюється за результатами оцінювання її потреб за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у разі підтвердження умов чи обставин, що негативно впливають на життя, стан здоров'я, розвиток дитини та призводять до неналежного рівня задоволення її індивідуальних потреб відповідно до віку, статі, стану здоров'я, інвалідності, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження.

Згідно з п. 24 вищезазначеного Порядку особливості допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, надавачами соціальних послуг полягають у: інформуванні дітей і їх сімей про перелік соціальних послуг, які надаються, зміст та обсяги таких послуг, умови і порядок їх отримання у формі, доступній для сприйняття дітьми різного віку та особами з будь-яким видом порушення здоров'я; наданні дітям і їх сім'ям соціальних послуг з урахуванням їх потреб з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин; формуванні навичок відповідального батьківства у батьків, інших законних представників дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; проведенні соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини, сімейному неблагополуччю, домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми відповідно до законодавства.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до контракту з керівником Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» від 5 березня 2021 року, укладеного між Долинською міською радою та ОСОБА_5 , її призначено на строк з 5 березня 2021 року по 5 березня 2026 року на посаду директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб».

Відповідно до Статуту Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», затвердженого рішенням сесії Долинської міської ради від 29 січня 2021 року за № 153, (далі - Статут), Комунальний заклад «Долинський міський центр соціальних служб» є закладом, що проводить соціальну роботу із сім'ями, дітьми та молоддю, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, і надає їм соціальні послуги та належить до комунальної власності Долинської міської територіальної громади. Засновником Центру є Долинська міська рада. Центр підпорядкований, підзвітний та підконтрольний Долинській міській раді.

Згідно з п. п. 1.6, 1.7 Статуту центр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, іншими нормативно-правовими актами у сфері соціальної роботи та надання соціальних послуг, рішеннями Долинської міської ради та її виконавчого комітету, цим Статутом. Центр є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із своїм найменуванням, штамп.

Відповідно до п. 2.2 Статуту Основними завданнями центру є: проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми; надання особам і сім'ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їх потреб згідно з переліком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері сім'ї та дітей, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин.

Згідно з п. 2.5 Статуту центр відповідно до визначених для нього завдань: здійснює заходи щодо запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей, упровадження новітніх соціальних технологій, спрямованих на недопущення, мінімізацію чи подолання складних життєвих обставин; виявлення отримувачів соціальних послуг та ведення їх обліку; надає соціальні послуги відповідно до державних стандартів соціальних послуг, зокрема: соціального супроводу; консультування, соціальної профілактики, соціальної інтеграції та реінтеграції; соціальної адаптації; соціального супроводу сімей, інші соціальні послуги відповідно до визначених потреб; проводить моніторинг та оцінювання якості наданих ним соціальних послуг; взаємодіє з іншими суб'єктами системи надання соціальних послуг, а також з органами, установами, закладами, фізичними особами-підприємцями, які у відповідній адміністративно-територіальній одиниці в межах своєї компетенції надають допомогу вразливим групам населення та особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, та/або забезпечують їх захист.

Відповідно до п. п. 2.7, 2.8 Статуту підставою для надання центром соціальних послуг є: направлення особи/сім'ї для отримання соціальних послуг є: направлення особи/сім'ї для отримання соціальних послуг, видане відповідно до рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення міської ради про надання послуг центром; результати оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах. Прийняття рішення про надання соціальних послуг центром, визначення обсягу, строку, умов надання та припинення, призначення фахівця, відповідального за ведення випадку особи/сім'ї, проводиться в порядку, передбаченому законодавством.

Пунктами 3.2, 3.4 Статуту передбачено, що керівництво Центром здійснює директор. Директор Центру: організовує роботу центру, персонально відповідає за виконання центром, визначених для нього завдань; здійснює контроль за повнотою та якістю надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, відповідно до державних стандартів і нормативів; призначає в установленому порядку на посаду та звільняє з посади працівників центру; затверджує правила внутрішнього розпорядку центру та контролює їх виконання; видає відповідно до компетенції накази та розпорядження, організовує та контролює їх виконання; укладає договори, діє від імені центру і представляє його інтереси; забезпечує фінансово-господарську діяльність центру, створення та розвиток матеріально-технічної бази для проведення комплексу заходів/надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Згідно з п. 2 Контракту з керівником Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» (далі Контракту) керівник закладу зобов'язується безпосередньо здійснювати поточне управління (керівництво) закладом з метою забезпечення виконання його статутних завдань, надання належних, якісних соціальних послуг, ефективної діяльності закладу, раціонального використання і збереження закріпленого за закладом майна.

Керівник є повноважним представником закладу під час реалізації повноважень, функцій, виконання обов'язків, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами і статутом закладу.

Відповідно до п. п. 5, 6 Контракту керівник здійснює поточне керівництво закладом, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання закладом завдань, передбачених законодавством, статутом закладу і цим контрактом.

Керівник закладу зобов'язується: організовувати роботу закладу щодо виконання завдань; забезпечити належну організацію дотримання прав отримувача соціальних послуг, в тому числі на захист персональних даних.

Згідно з п. 8 Контракту керівник має право: діяти від імені закладу, представляти його інтереси у відносинах із підприємствами, установами, організаціями будь-якої форми власності, фізичними особами, іншими третіми особами та у судових органах, органах державної влади та органах місцевого самоврядування; укладати від імені закладу правочини відповідно до законодавства та в межах обмежень, встановлених статутом; розпоряджатися коштами закладу в межах обсягів та у порядку, визначеному законодавством; застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства; видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників закладу тощо.

Таким чином, директор Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» ОСОБА_5 на постійній основі виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарській функції в комунальній установі, а тому відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою і вчинила кримінальне правопорушення у сфері службової діяльності за таких обставин.

Так, за результатами акта оцінки потреб сім'ї від 13 січня 2025, складеного фахівцем Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», встановлено, що родина, до складу якої входила матір ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та її малолітні діти ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опинилися у складних життєвих обставинах. Основними чинниками, що вказували на наявність складних життєвих обставин були: занедбаний вигляд дітей, не дотримання членами родини особистої гігієни, недостатня кількість продуктів харчування, не сформованість навичок самообслуговування у дітей, наявні ознаки вживання алкоголю матір'ю, незадовільний рівень матеріального забезпечення, відсутність будь-яких доходів у родини.

Наказом директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» № 16 від 22 січня 2025 року ОСОБА_5 на підставі вищезазначеного акта оцінки потреб сім'ї вирішено надати соціальну послугу - соціального супроводу сім'ї, що перебуває у складних життєвих обставинах, ОСОБА_7 , що проживає за адресою АДРЕСА_2 . Здійснення супервізії соціального супроводу сім'ї ОСОБА_7 покладено на директора закладу ОСОБА_5 . Контроль за виконанням даного наказу залишено за директором комунального закладу.

Крім цього, 29 січня 2025 року між Комунальним закладом «Долинський міський центр соціальних служб» в особі директора закладу ОСОБА_5 та ОСОБА_7 укладено договір про надання соціальних послуг, згідно з яким надавач соціальних послуг (комунальний заклад) зобов'язується надавати соціальні послуги відповідно до державних стандартів соціальних послуг, проводити оцінювання потреб Отримувача соціальних послуг під час їх надання; дотримуватися принципів соціальних послуг, визначених законодавством; дотримуватися інших вимог законодавства про соціальні послуги.

У період з січня по травень 2025 року фахівцями Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» проведено відвідування родини ОСОБА_9 за місцем проживання за адресою АДРЕСА_2 , за результатами яких складено відповідні акти відвідування. Так, згідно з актом № 13 від 23 січня 2025 року у домоволодінні безлад, у будинку холодно; відповідно до акта № 24 від 5 лютого 2025 року у будинку де проживає родина холодно; згідно з актом № 28 від 14 лютого 2025 року у помешканні холодно, брудно, діти одягнені у легкий одяг, зимового одягу обмаль; відповідно до акта № 31 від 19 лютого 2025 року у будинку холодно, дров немає, плита для приготування їжі потребує ремонту; згідно з актом № 36 від 26 лютого 2025 року у будинку холодно, більше 2 місяців матір не пере одяг дітей; відповідно до акту № 66 від 10 квітня 2025 року ОСОБА_7 та її співмешканець перебувають у стані алкогольного сп'яніння; згідно з актом № 74 від 24 квітня 2025 року у будинку брудно, город не оброблено; відповідно до акта № 84 від 7 липня 2025 року у будинку брудно, діти перебувають у занедбаному стані; згідно з актом № 94 від 28 травня 2025 року у будинку безлад, у дітей наявне захворювання на «педикульоз».

Незважаючи на виявлені кожного місяця упродовж січня-травня 2025 року під час відвідування родини вищезазначені проблеми, відсутність у матері роботи, наявність доходу в родині лише у вигляді соціальних допомог на дітей, фахівцем Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» у період з 18 червня 2025 року по 24 червня 2025 року складено Акт оцінки потреб сім'ї/родини ОСОБА_9 , згідно з яким даною родиною подолано складні життєві обставини та складено висновок оцінки потреб сім'ї № 915 від 24 червня 2025 року, який затверджено керівником Комунального закладу ОСОБА_5 , згідно з яким складні життєві обставини родиною подолано.

При цьому, попри те, що складні життєві обставини наявні під час початку соціального супроводу родини ОСОБА_9 не зникли, в порушення вимог ч. 2 ст. 24 Закону України «Про соціальні послуги», ст. 13 Закону України «Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю», п. 47 Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 1 червня 2020 року року, п. 24 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 585 від 1 червня 2020 року, 21 липня 2025 року директором Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» ОСОБА_5 видано наказ № 152 про припинення надання послуги соціального супроводу у зв'язку з подоланням родиною ОСОБА_7 складних життєвих обставин, що не відповідає дійсності, оскільки насправді складні життєві обставини у даній родині продовжували мати місце, сім'я із трьох дітей на момент припинення супроводу проживала у занедбаному однокімнатному будинку, мінімального набору ліків необхідних для дітей у родини не було, матір продовжувала ігнорувати виконання своїх батьківських обов'язків стосовно 3 малолітніх доньок, молодші діти потребували інклюзивного навчання.

Окрім цього, 22 липня 2025 року директором Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» ОСОБА_5 за № 01-20/244 направлено листа на адресу служби у справах дітей Долинської міської ради про припинення надання послуги соціального супроводу родині ОСОБА_7 , оскільки за результатами оцінювання потреб з'ясовано, що складні життєві обставини відсутні, сім'я не потребує надання будь-яких соціальних послуг у зв'язку з подоланням складних життєвих обставин, на підставі якого службою дітей знято з обліку дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах.

У подальшому, внаслідок того, що був відсутній контроль з боку соціальних служб за поведінкою ОСОБА_7 , яка неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки, вона, починаючи з 7 жовтня 2025 року по 11 жовтня 2025 року, усвідомлюючи те, що її рідна малолітня донька захворіла, що супроводжувалося зовнішніми ознаками: слабкістю, відмовою від їжі, високою температурою, кашлем, болем у грудях, не вжила жодних елементарних заходів для її лікування та виклику медичних працівників і надання дитині медичної допомоги та госпіталізації дитини до медичного закладу, внаслідок чого 11 жовтня 2025 року об 16:05 год. за місцем проживання в будинку АДРЕСА_2 настала смерть дитини - ОСОБА_8 .

Згідно з висновком судово-медичної експертизи № 120 від 1 грудня 2015 року причиною смерті ОСОБА_8 є легенева недостатність, викликана двосторонньою пневмонією.

Таким чином, ОСОБА_5 , як директор Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», проявляючи злочинну службову недбалість, тобто неналежне виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не виконала покладені на неї службові обов'язки належним чином - як того потребували інтереси служби, тобто неякісно, неповно, поверхово, у порушення вимог законодавства, що регулює захист прав і свобод дітей, зокрема, в порушення вимог ч. 2 ст. 24 Закону України «Про соціальні послуги», ст. 13 Закону України «Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю», п. 47 Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 1 червня 2020 року, п. 24 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 585 від 1 червня 2020 року, а також Статуту Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», не проконтролювала та не здійснила в повному обсязі заходи щодо відвідування та проведення відповідних профілактичних дій, не забезпечила продовження здійснення соціального супроводу родини ОСОБА_9 , які перебували у складних життєвих обставинах і потребували постійної сторонньої допомоги, не організувала належного соціального захисту неповнолітніх дітей, не забезпечила належним чином проведення оцінки рівня безпеки дітей родини ОСОБА_9 , в результаті чого належну оцінку способу та умовам проживання родини, а також рівню безпеки дітей не надала, що призвело до смерті малолітньої ОСОБА_8 .

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні службової недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та спричинило загибель людини, тобто у кримінальному правопорушенні передбаченому ч. 3 ст. 367 КК України.

8 січня 2026 року за цим фактом ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину, передбаченого ч. 3 ст. 367 КК України.

Слідчий зазначає, що існують ризики того, що підозрювана ОСОБА_5 шляхом використання займаної посади, матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, створити нові документи, які міститимуть неправдиві відомості та приховати відомості, які містять інформацію про вчинений злочин.

Крім того, перебуваючи на посаді директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб», маючи у безпосередньому підпорядкуванні осіб, які є свідками у даному кримінальному провадженні, підозрювана може здійснювати тиск на цих осіб з метою зміни їх показань чи спонукатиме до складання та видачі документів, що можуть містити неправдиві відомості, підміни документів, здійснення їх виправлення тощо.

У судовому засіданні заступник начальника слідчого відділення ОСОБА_4 та прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримали та просили його задовольнити.

Підозрювана ОСОБА_5 заперечувала проти клопотання, просила врахувати обставини, що відображені у поданому на клопотання письмовому запереченні та залишити клопотання без задоволення.

Захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання. Вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання, воно є безпідставним, підозра необґрунтована. Сім'ї ОСОБА_9 надавалась соціальна послуга, однак за матеріалами працівника Центру було прийнято рішення про припинення надання послуги. Тобто ОСОБА_5 у визначений строк не здійснювала будь-якого контролю. Оскільки Центр з липня 2025 року не надавав послугу, відповідно якійсь документи з цього приводу не складались та не можуть бути змінені чи знищенні.

Заслухавши у судовому засіданні учасників кримінального провадження, дослідивши надані матеріали досудового розслідування, слідчий суддя дійшов до висновку про задоволення клопотання з таких підстав.

Слідчим суддею встановлено, що СВ відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025121030000320 від 11 жовтня 2025 року за кримінально-правовою кваліфікацією кримінальних правопорушень ст. 166, ч. 3 ст. 367 КК України.

Згідно з чч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб (чч. 1, 2 ст. 157 КПК України).

8 січня 2026 року ОСОБА_5 у цьому кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 367 КК України, тобто у вчиненні службової недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та спричинило загибель людини.

Отже, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 367 КК України, що згідно з положеннями статей 12, 25 КК України є необережним, тяжким злочином, за який законом передбачено кримінальне покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Обґрунтованість пред'явленої підозри підтверджується матеріалами кримінального провадження доданими до клопотання, на підставі яких слідчим суддею встановлено обставини події можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 367 КК України та наявність обґрунтованої підозри можливої причетності до його вчинення ОСОБА_5 .

При цьому, обставини вчинення підозрюваною конкретних діянь та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування та можливого судового розгляду.

Так, ОСОБА_5 підозрюється у тому, що перебуваючи на посаді директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» не проконтролювала та не здійснила в повному обсязі заходи щодо відвідування та проведення відповідних профілактичних дій, не забезпечила продовження здійснення соціального супроводу родини ОСОБА_9 , яка перебувала в складних життєвих обставинах і потребувала постійної сторонньої допомоги, не організувала належного соціального захисту неповнолітніх дітей, не забезпечила належним чином проведення оцінки рівня безпеки дітей родини ОСОБА_9 , в результаті чого не надала належну оцінку способу та умовам проживання родини, а також рівню безпеки дітей, що призвело до смерті малолітньої ОСОБА_8 .

З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що є підстави стверджувати, що перебування ОСОБА_5 на посаді директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» могло сприяти вчиненню кримінального правопорушення, яке їй інкримінується.

Тяжкість кримінального правопорушення, у вчинені якого підозрюється ОСОБА_5 , свідчить, що вона перебуваючи на посаді може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, які не допитувались у суді та які перебувають у її підпорядкуванні.

Зазначені обставини є виправданими та необхідними елементами (ризиками), що визначають та виправдовують потребу у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади, з метою забезпечення належної поведінки підозрюваної під час досудового розслідування та можливого судового розгляду кримінального провадження.

Дослідженні слідчим суддею фактичні дані, а також доводи учасників кримінального провадження не переконують у настанні негативних наслідків для якихось інших осіб у зв'язку з відсторонення підозрюваної від посади.

Отже, слідчий суддя констатує наявність достатніх правових підстав вважати, що відсторонення від посади у цьому випадку необхідне для запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваної.

За сукупності наведених обставин та даних, слідчий суддя доходить до висновку про те, що стосовно підозрюваної необхідно застосувати захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади у межах строку, передбаченого ч. 2 ст. 154 КПК України та у межах строку досудового розслідування.

На підставі викладеного, керуючись статтями 131, 132, 154-157, 309 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити клопотання заступника начальника СВ відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 про відсторонення від посади стосовно ОСОБА_5 .

Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади директора Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб» з 27 січня 2026 по 7 березня 2026 включно.

Копію ухвали направити до Комунального закладу «Долинський міський центр соціальних служб».

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали проголошений 30 січня 2026 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1