Справа № 344/1212/26
Провадження № 1-кс/344/790/26
26 січня 2026 року місто Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області полковника юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - начальником відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження №22025090000000100 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексуУкраїни,-
Слідчий звернулася з вказаним клопотанням, яке погоджене з прокурором, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025090000000100 від 24 вересня 2025 року за підозрою громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексуУкраїни.
24 березня 2015 року так званою «Межрайонной инспекцией Федеральной налоговой службы № 9 по Республике Крым» зареєстровано як юридичну особу так звану «АССОЦИАЦИЮ АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗЧИКОВ КРЫМА» (далі -ААПК) ОКВЕД 94.12 «Деятельность профессиональных членських организаций».
Асоціації автомобільних перевізників займаються представництвом та захистом інтересів своїх членів у галузі автомобільного транспорту, сприяють розвитку перевезень, забезпечують зв'язки з державними органами та міжнародними організаціями, а також надають різноманітні послуги для своїх учасників.
У невстановлений досудовим розслідуванням час віце-президентом т зв. ААПК обрано громадянина України ОСОБА_6 .
25 серпня 2022 року ОСОБА_6 обрано президентом т. зв. «АССОЦИАЦИИ АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗЧИКОВ КРЫМА».
Громадянин України ОСОБА_6 , залишившись на тимчасово окупованій території АР Крим, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, якою передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, знаючи, що російська федерація веде агресивну війну проти України, будучи прихильником окупації російською федерацією частини території України та встановлення на окупованих територіях незаконно створених російською федерацією органів влади, усвідомлюючи вчинення дій спрямованих на шкоду державній безпеці, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, умисно, з корисливих мотивів, добровільно прийняла рішення співпрацювати з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, добровільно здійснювати господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором.
Так, ОСОБА_6 , перебуваючи на вищевказаних посадах, активно вчиняв умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора, підтримував рішення, безпосередні вказівки та розпорядження т. зв. голови «республіки крим» ОСОБА_7 , його помічника ОСОБА_8 , а також іншого керівництва окупаційного кабінету міністрів, забезпечив виконання покладених на ААПК завдань іноземної держави - російської федерації по реалізації окупаційної політики у сфері транспорту та автомобільних перевезень, чим умисно надавав іноземній державі та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України. Крім того, ОСОБА_6 активно брав участь в створенні законів та підзаконних актів «республіки крим», які регламентують сферу пасажирських перевезень на окупованому півострові. Також, «міністерство транспорту» та «державна рада криму» систематично залучали ОСОБА_6 , як керівника ААПК, в якості консультанта та помічника до розробки нормативних документів.
Зокрема, ОСОБА_6 , здійснюючи господарську діяльність у взаємодії з окупаційною владою, на виконання вказівок т. зв. «голови республіки крим» ОСОБА_7 , спільно із т. зв. «т.в.о. міністра транспорту республіки крим» ОСОБА_9 , 21.12.2022 взяв участь в засіданні т. зв. «громадської палати республіки крим» та звернувся до вказаного окупаційного органу з метою проведення індексації раніше встановлених тарифів на проїзд пасажирськими видами транспорту. Таким чином, ОСОБА_6 , підтримуючи ініціативу окупаційного уряду, сприяв прийняттю рішення від 21.12.2022 т. зв. «громадської палати республіки крим» про погодження підвищення тарифів на пасажирські перевезення на міських і приміських маршрутах. У подальшому т. зв. «государственный комитет по ценам и тарифам республіки крым» опублікував «приказ государственного комитета по ценам и тарифам республики крым от 21.12.2022 № 66/8 «Об установлении тарифов на перевозку пассажиров и багажа автомобильным транспортом и наземным электрическим транспортом общего пользования на территории республики крым, осуществляемую ГУП РК «крымтроллейбус», на 2023 год», в якому затвердив підняття вищезазначених тарифів.
Також ОСОБА_6 на виконання вказівок т. зв. «голови республіки крим» ОСОБА_7 та т. зв. керівництва «міністерства транспорту республіки крим» щодо «покращення стану пасажирських перевезень в республіці крим» як керівник ААПК 17.12.2024 взяв участь в засіданні т. зв. «громадської палати республіки крим» та повторно звернувся до зазначеного органу із пропозицією підняття вартості пасажирських перевезень шляхом індексації раніше встановлених тарифів на перевезення пасажирів у міському, приміському та міжміському сполученні до рівня індексу споживчих цін у 2025 році.
Таким чином, ОСОБА_6 , підтримуючи ініціативу окупаційного уряду, сприяв встановленню тарифів на пасажирські перевезення, які надалі затверджено на підставі наказів т. зв. «государственного комитета по ценам и тарифам республики крым» «Об установлении тарифов на перевозку пассажиров и багажа автомобильным и городским наземным электрическим транспортом на маршрутах регулярных городских перевозок по территории республики крым» від 19.12.2024 № 46/1, «Об установлении тарифов на перевозку пассажиров и багажа автомобильным транспортом в пригородном сообщении на территории республики крым и на сопредельных межрегиональных пригородных маршрутах между республикой крым и городом федерального значения севастополем» від 19.12.2024 № 46/2, «Об установлении тарифов на перевозку пассажиров и багажа автомобильным и наземным электрическим транспортом по внутриобластным (межмуниципальным) маршрутам регулярных перевозок на территории республики крым и межобластным (смежным межрегиональным) маршрутам регулярных перевозок междуреспубликой крым и городом федерального значения севастополем» від 19.12.2024 № 46/3, «Об установлении тарифов на перевозку пассажиров и багажа автомобильным и наземным электрическим транспортом общего пользования на территории республики крым осуществляемую государственным унитарным предприятием республики крым «крымтроллейбус» від 19.12.2024 № 46/4.
Таким чином, здійснюючи господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на окупованій території АР Крим, забезпечуючи виконання завдань та політики т. зв. республіки крим, міністерства транспорту республіки крим, в сфері пасажирських перевезень, в т. ч. в ході формування ціноутворення тарифів на пасажирські перевезення, ОСОБА_6 умисно надав допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації, підтримав їх дії та рішення з метою завдання шкоди Україні.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
23.09.2025 першим заступником Генерального прокурора підслідність у кримінальному провадженні визначена за СВ УСБУ в Івано-Франківській області.
Повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексуУкраїни, у відповідності до ст. ст. 135, 136, 278, глав 6,11 Кримінального процесуального кодексуУкраїни, 15.01.2026 вручено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень.
На даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів досудового розслідування та суду.
21.01.2026 слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_6 .
За таких обставин слідчий за погодженням з прокурором просить надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22025090000000100 від 24 вересня 2025 року спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексуУкраїни.
Відповідно до протоколу автоматизованого визначення слідчого судді від 23 січня 2026 року, клопотання передано слідчому судді ОСОБА_1 для розгляду.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задовольнити.
Захисник у судовому засіданні пояснив, що враховуючи специфіку даного кримінального провадження, просив вирішити дане клопотання відповідно до вимог чинного кримінального процесуального законодавства.
Заслухавши прокурора, захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя виходить з наступного.
Відповідно до положень частини першої-другої статті 297-1 Кримінального процесуального кодексу України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437,438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Згідно частини п'ятої статті 139 Кримінального процесуального кодексу України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
Слідчим суддею встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклики без поважної причини), перебуває на тимчасово окупованій території.
За таких обставин слідчий суддя вважає, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні №22025090000000100 від 24 вересня 2025 року за підозрою ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні
№ 22025090000000100 від 24 вересня 2025 року спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, уродженця с. Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексуУкраїни.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 30 січня 2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1