Рішення від 22.01.2026 по справі 686/13423/25

Справа № 686/13423/25

Провадження № 2/686/303/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді Заворотної О.Л.

секретаря судового засідання Мельничук О.С.

з участю представника позивача Чулкової Н.К.

представника відповідача Присяжного В.В.

представника третьої особи Пальміної Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької обласної ради за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Хмельницького ліцею Хмельницької обласної ради про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

В травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із позовом до Хмельницької обласної ради за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Хмельницького ліцею Хмельницької обласної ради про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити дії, в обґрунтування якого вказав, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1204 від 23.12.2021, затверджено спільне рішення адміністрації та профспілкового комітету Хмельницького ліцею П-ІП ступенів Хмельницької обласної ради про надання ОСОБА_1 , директору ліцею - однокімнатної квартири АДРЕСА_1 . житловою площею 20,8 кв.м.28.12.2021 виконавчим комітетом Хмельницької міської ради на підставі рішення №1204 від 23.12.2021 видано ордер на жиле приміщення №000308 Серія ХМН, ОСОБА_1 , на вселення до однокімнатної квартири АДРЕСА_1 .

13.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до голови Хмельницької обласної ради із заявою щодо оформлення передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_1 , яку займає на умовах найму та згідно із Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» має право на безоплатну приватизацію житла.

З листа №К/514зв-25/ від 10.04.2025 ОСОБА_1 стало відомо, що звернення від 13.05.2024 щодо оформлення передачі у приватну власність квартири ( АДРЕСА_2 , загальна площа 48,1кв.м.), розглядалось на засіданні постійної комісії обласної ради з питань управління комунальною власністю та приватизації. Оскільки, за результатами голосування (26.03.2025), рішення комісії з цього питання не прийнято, тому обласна рада відмовила в передачі в приватну власність квартири по АДРЕСА_2 .

Вказану відмову в приватизації квартири вважає безпідставною, неправомірною та не обґрунтованою, такою, що порушує його права, у зв'язку з чим звернувся до суду та просить визнати неправомірною відмову Хмельницької обласної ради в приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати Хмельницьку обласну раду оформити приватизацію/передати в приватну власність ОСОБА_1 квартиру АДРЕСА_1 .

04.06.2025 представник Хмельницької обласної ради подав відзив на позов, де вказав, що 13.05.2024 позивач звернувся до Хмельницької обласної ради із заявою щодо оформлення передачі у приватну власність квартири ( АДРЕСА_2 ,загальна площа 48,1м2).

Відповідно до листа Хмельницької обласної ради № К/514зв-25р від 10.04.2025, позивачу повідомлено про те, що зазначене питання розглядалося на засіданні постійної комісії обласної ради з питань управління комунальною власністю та приватизації.

Оскільки, за результатами голосування (26.03.2025), рішення комісії з цього питання не прийнято, обласна рада відмовила позивачеві в передачі у приватну власність квартири.

Вищевказане свідчить, що позивач не позбавлений можливості повторно звернутись до органу приватизації.

Аналізуючи зміст позовної заяви та додані матеріали встановлено, що фактично спір між сторонами виник у зв'язку з тим, що орган місцевого самоврядування посилається на відмову в приватизації у зв'язку із неприйняттям рішення комісії з цього питання.

Таким чином, право позивача на приватизацію спірної квартири відповідачем не оспорюється, не порушується і не є невизнаним, оскільки Хмельницька обласна рада не приймала рішення щодо відмови позивачеві у приватизації квартири з підстав того, що позивач не має права на приватизацію, а лише відмовив у розгляді його заяви у зв'язку з неприйняттям рішення із цього питання постійною комісією.

При цьому, враховуючи, що передача у власність приватизованого житла відбувається на підставі рішення органу приватизації, оформляється свідоцтвом про право власності на житло, яке реєструється органом приватизації, суд не може перебирати на себе функції органу приватизації та безпосередньо зобов'язувати його передати житлове приміщення у власність та видати свідоцтво про право власності встановленого зразка.

Крім того, орган місцевого самоврядування, з врахуванням його дискреційних повноважень, можливо лише зобов'язати розглянути заяву позивача щодо приватизації квартири відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідач приходить до висновку, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено факту порушення Відповідачем Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а тому відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницької обласної ради, за участю третьої особи Хмельницького ліцею Хмельницької обласної ради про визнання неправомірною відмови в приватизації квартири та зобов'язання вчинити дії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні щодо розв'язання спору покладається на думку суду.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду , дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

Згідно розпорядження Хмельницької обласної ради, №263/2021-0 від 24.11.2021 за Хмельницьким обласним ліцеєм II-III ступенів Хмельницької обласної ради закріплено на праві оперативного управління нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , а саме, квартира АДРЕСА_4 , загальною площею 48,1 кв.м., житловою площею 20,8 кв.м.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1204 від 23.12.2021, затверджено спільне рішення адміністрації та профспілкового комітету Хмельницького ліцею П-ІП ступенів Хмельницької обласної ради про надання ОСОБА_1 , директору ліцею - однокімнатної квартири АДРЕСА_1 . житловою площею 20,8 кв.м., 1 чол.

13.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницької обласної ради із заявою про оформлення передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_1 на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Згідно з листом Хмельницькому обласної ради №К/514зв-25/ від 10.04.2025 звернення ОСОБА_1 від 13.05.2024 щодо оформлення передачі у приватну власність квартири ( АДРЕСА_2 , загальна площа 48,1кв.м.), розглядалось на засіданні постійної комісії обласної ради з питань управління комунальною власністю та приватизації. За результатами голосування (26.03.2025), рішення комісії з цього питання не прийнято, тому обласна рада відмовила в передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 звертаючись до суду із вказаним позовом, вказував, що наявність у особи ордеру підтверджує наявність в особи відповідного законного права користування житловим приміщенням, а оскільки позивач на законній підставі вселився та проживав в квартирі АДРЕСА_1 , подав всі необхідні документи для її приватизації відмова органу приватизації в приватизації квартири АДРЕСА_1 є неправомірною.

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).

Відповідно до ст. 15 ЦК України право на захист цивільних прав та інтересів. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Положення цього конституційного принципу кореспондуються із нормами статті 328 ЦК України, згідно з якими право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно до статті 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

За змістом статті 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.

В силу частини третьої статті 9 Житлового кодексу України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, його подальшого використання і утримання визначені Законом України від 19 червня 1992 року №2482-ХІІ «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі Закон №2482-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону №2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду (далі приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ (частина друга статті 1 Закону №2482-ХІІ).

Із положень пункту 1 статті 2 Закону №2482-ХІІ слідує, що до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Як передбачено частиною першою статті 3 Закону №2482-ХІІ, приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Житлові чеки це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду. Вони можуть також використовуватись для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду (частина перша статті 4 Закону №2482-ХІІ).

Відповідно до статті 5 Закону №2482-ХІІ право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

Конституційний Суд України у пункті 3.3 рішення від 10 червня 2010 року №15-рп/2010 у справі за конституційним зверненням ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення пункту 5 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (справа про безоплатну приватизацію житла) зазначив, що безоплатна приватизація державного житлового фонду обумовлюється загальною площею квартири (будинку), в якій постійно проживає наймач та члени його сім'ї, і санітарною нормою загальної площі, що підлягає приватизації, та не обмежується кількістю квартир (будинків) державного житлового фонду, площа яких відповідає зазначеній санітарній нормі. Тому громадяни України мають право використати житлові чеки для приватизації державного житлового фонду у повному обсязі незалежно від того, вкладається в санітарну норму загальна площа однієї чи кількох квартир (будинків). Тобто, якщо площа займаної квартири (будинку) менша санітарної норми, то громадянин України має право використати залишок житлового чека для приватизації іншої квартири (будинку) державного житлового фонду, наймачем якої він є, або частки майна державних підприємств, земельного фонду (стаття 4 Закону).

Право громадянина України на приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз у повному обсязі, якщо він повністю використав житловий чек та у його власність передано загальну площу житла, що не перевищує встановлену санітарну норму і, відповідно, номінальну вартість житлового чека, незалежно від того, відповідає ця площа одній квартирі (будинку) чи кільком.

Отже, для приватизації державного житлового фонду житлові чеки вважаються використаними повністю, якщо у власність наймача і кожного члена його сім'ї безоплатно передано з державного житлового фонду загальну площу квартири (будинку) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю. Так само житловий чек є використаним у повному обсязі один раз, якщо його залишок після безоплатної приватизації житла, площа якого менша санітарної норми, використано для придбання частки майна державних підприємств, земельного фонду (стаття 4, пункт 2 статті 5 Закону) або весь житловий чек використано для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду. Таким чином тільки повне використання житлових чеків є фактом реалізації один раз права на безоплатну приватизацію житла, передбаченого пунктом 5 статті 5 Закону.

В силу пунктів 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлового-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року №396 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2010 року за №109/17404; далі Положення) громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Зразок бланка заяви наведено у додатку 2.

Громадянин подає до органів приватизації такі документи:

заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1993 року №305 проведено випуск приватизаційних житлових чеків у вигляді приватизаційних депозитних рахунків Цією ж постановою Кабінет Міністрів України доручив Національному банку України здійснити емісію приватизаційних житлових чеків на загальну суму 606 млрд. крб. до 30 квітня 1993 року і зарахувати її на спеціально відкритий позабалансовий рахунок в Ощадному банку України, а також доручив Ощадному банку України забезпечити: відкриття громадянам України іменних приватизаційних депозитних рахунків на повну вартість житлового чека 12 тис. крб. окремо від приватизаційного депозитного рахунку майнового сертифіката за умови надання громадянином України приватизаційних платіжних доручень, виданих органами приватизації, що свідчать про набуття громадянином статусу потенційного покупця об'єктів приватизації; списання частки або всієї вартості житлового чека за поданням органу приватизації державного житлового фонду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року №248 встановлено коефіцієнт індексації номінальної вартості житлових чеків і розміру їхньої загальної емісії 35 та номінальну вартість житлових чеків у сумі 420 тис. карбованців.

Як передбачено пунктом 4 Тимчасового положення про порядок передачі громадянами житла, що перебуває у їх приватній власності, органу, який здійснює поліпшення житлових умов, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 1 червня 1995 року №24, у разі скасування рішення про приватизацію житла та анулювання свідоцтва про право власності на приватизовану квартиру орган приватизації на підставі на підставі прийнятого рішення вносить відповідну інформацію про зміну власника або форми власності) квартири у гр. 7 «Примітка» Книги реєстрації квартир, одноквартирних будинків, що належать громадянам на праві власності (анулювання), а також у 10-денний термін після анулювання свідоцтва про право власності перераховує відповідні суми житлових чеків до установ Ощадбанку України для зарахування на депозитні рахунки громадян.

З урахуванням вищевикладеного громадяни мають право на приватизацію житлових приміщень державного житлового фонду, зокрема квартир, які знаходяться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Право на приватизацію квартир державного житлового фонду з використанням житлових чеків набувають громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах на умовах договору найму, та повністю не використали одержані житлові чеки для приватизації житла у державному житловому фонді.

Судом встановлено, що згідно розпорядження Хмельницької обласної ради від 24.11.2021 № 263/2021-0 за Хмельницьким ліцеєм ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради закріплено на праві оперативного управління нерухоме майно, що розташоване за адресою АДРЕСА_3 , а саме, квартира АДРЕСА_4 , загальною площею 48,1 кв.м., житловою площею 20,8 кв.м.

Виконком Хмельницької міської ради на підставі рішення № 1204 від 23.12.2021 видав ОСОБА_1 ордер на жиле приміщення № 000308 серія ХМН на право заселення в квартиру АДРЕСА_1 .

17.01.2022 ОСОБА_1 зареєстрував місце проживання за адресою АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою № К-03-2479 від 17.04.2022.

Згідно з довідкою філії Хмельницького обласного управління АТ «Державний ощадний банк України» віл 25.03.2024 № 120.40/033-05/38020/2024 ОСОБА_1 використав кошти з приватизаційного депозитного рахунку в сумі 2 грн. 19 коп. за адресою АДРЕСА_5 , залишок невикористаних житлових чеків станом на 25.03.2024 складає 2 грн. 01 коп.

Згідно з листом Хмельницького БТІ від 05.12.2025 № 246/01-18 встановлено, що загальна площа квартири АДРЕСА_1 , яка підлягає безоплатній приватизації становить 11,2 кв.м. (житлові чеки на суму 2,01 грн.), з урахуванням використаних раніше ОСОБА_1 житлових чеків в розмірі 2,19 грн., сума доплати за надлишок загальної площі становить 6,64 грн.

ОСОБА_1 подав 13.05.2024 Хмельницькій обласній раді з метою безоплатної приватизації квартири АДРЕСА_1 , до якої долучені документи згідно п.п. 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлового-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року №396 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2010 року за №109/17404, що підтверджується змістом заяви.

26.03.2025 постійно діюча комісія обласної ради з питань управління комунальним майном та приватизації рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 , враховуючи результати голосування, не прийняла.

За змістом статті 8 Закону №2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з листом відділу обліку та розподілу житлової площі виконкому Хмельницької міської ради від 23.12.2025 № 1473.11 рішення щодо включення квартири АДРЕСА_1 , до числа службових не приймалось.

У частині десятій статті 8 Закону №2482-ХІІ зазначено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві і є вичерпним. До них відноситься відсутність у особи права на приватизацію (частина друга статті 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»), заборона приватизувати конкретне приміщення (частина четверта статті 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», частина друга статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»).

Таким чином, квартира АДРЕСА_1 не віднесена до числа службових, позивачу квартира надана в користування у встановленому законом порядку, позивач має не використані житлові чеки та відповідно має право на приватизацію житла, яке займає, відповідно до Закону №2482-ХІІ.

Згідно ч.11 ст. 8 Закону №2482-ХІІ спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

Вирішуючи спір, суд враховує, що ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Належним способом у даній справі є зобов'язання відповідача розглянути заяву про передачу житла у приватну власність та вжити визначених законодавством заходів щодо його приватизації (постанова Верховного Суду від 10.02.2021 року у справі №760/23067/19).

Про ефективність та належність визначеного вказаного способу захисту порушеного права на безоплатну приватизацію державного житлового фонду шляхом зобов'язання вчинити дії щодо приватизації також свідчать постанови Верховного Суду від 18.12.2018 року у справі №183/2859/16, від 19.06.2019 року у справі №338/347/16-ц, від 30.09.2020 року у справі №754/6918/18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі №200/18858/16-ц.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, слід визнатинеправомірною відмову Хмельницької обласної ради в приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати Хмельницьку обласну раду розглянути заяву ОСОБА_1 про передачу у приватну власність квартири АДРЕСА_1 відповідно до Закону України від 19 червня 1992 року №2482-ХІІ «Про приватизацію державного житлового фонду» та вжити визначених законодавством заходів щодо її приватизації.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 12, 13, 76, 81, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 15,16 ЦК України, Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд -

ухвалив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Хмельницької обласної ради в приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Хмельницьку обласну раду розглянути заяву ОСОБА_1 про передачу у приватну власність квартири АДРЕСА_1 відповідно до Закону України від 19 червня 1992 року №2482-ХІІ «Про приватизацію державного житлового фонду» та вжити визначених законодавством заходів щодо її приватизації.

В решті вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 .

Відповідач: Хмельницька обласна рада, ЄДРПОУ 00022651, 29005, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 2.

Третя особа : Хмельницький ліцей Хмельницької обласної ради, код ЄДРПОУ 21337420, 29015, м. Хмельницький, вул. Озерна, 14.

Дата складення повного тексту рішення суду : 29.01.2026.

Суддя: