Постанова від 29.01.2026 по справі 260/7734/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/7734/24 пров. № А/857/14129/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Заверухи О.Б., Матковської О.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року (головуючий суддя: Луцович М.М., місце ухвалення - м. Ужгород) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 , 21.11.2024, звернувся з позовом до суду, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 про відмову у перерахунку пенсії та зарахування трудового стажу ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із зарахуванням до страхового стажу всіх періодів трудової діяльності, в тому числі і періоди роботи в РФ з 30.10.1990 по 31.07.1991 року; 26.03.1999 по 31.12.2001 року; з 01.01.2002 по 04.09.2008 року; з 05.09.2008 по 13.11.2009 року; з 02.12.2009 по 16.08.2011; з 11.10.2011 по 29.06.2014 року; з 15.07.2014 по 07.11.2018 року.

В обґрунтування позову позивачка зазначає, що з 2021 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Врахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при призначенні пенсії страховий стаж позивача становить 17 років 9 місяців 19 днів. На переконання позивача, відповідачем протиправно не враховані періоди трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08 серпня 1987 року: з 30.10.1990 року по 31.07.1991 року - робота на посаді електрозварювальника (записи № 10-11); з 26.03.1999 року по 31.12.2001 року - робота на посаді машиніста (записи № 19-20); з 01.01.2002 року по 04.09.2008 року робота на посаді машиніста (записи №21-24); з 05.09.2008 року по 13.11.2009 року - робота на посаді машиніста (записи № 25-26); з 02.12.2009 по 16.08.2011 - робота на посаді машиніста (записи № 27-29); з 11.10.2011 року по 29.06.2014 року - робота на посаді машиніста (записи №30-31); з 15.07.2014 року по 07.11.2018 - робота па посаді машиніста (записи № 32-33); з 01.03.2023 по 30.06.2024 відповідно до страхових внесків. Позивачем, 30.09.2024 подано заяву до пенсійного органу про перерахунок пенсії та зарахування трудового стажу, однак рішенням Головного управління Пенсійною фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відсутні законні підстави зарахувати стаж роботи на території РФ з 01.01.1992. Позивач вважає таку відмову протиправною, необґрунтованою та такою, що порушує права найвищої соціальної цінності, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 всі періоди роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008, та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2024, з урахуванням раніше проведених виплат.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи рішення про відмову у перерахунку пенсії прийнято посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області. А саме, оскаржуване у цій справі нездійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу всіх періодів трудової діяльності, в тому числі і періоди роботи в РФ з 30.10.1990 по 31.07.1991 року; 26.03.1999 по 31.12.2001 року; з 01.01.2002 по 04.09.2008 року; з 0.5.09.2008 по 13.11.2009 року; з 02.12.2009 по 16.08.2011; з 1110.2011 по 29.06.2014 року; з 15.07.2014 по 07.11.2018 року прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області у порядку, встановленому пунктами 4.2, 4.3 розділу IV «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як наслідок, між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області жодних правовідносин не виникло, оскільки Головним управлінням в Івано-Франківській області не прийнято рішень та не вчинено дій чи допущено бездіяльності, що призвели б до порушення прав позивача, які потребували б судового захисту.

Крім цього, зазначає, що підстав у відповідача для зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з врахуванням періодів роботи в РФ відсутні, оскільки позивач не надав доказів сплати страхових внесків за цей період до Пенсійного Фонду РФ (відсутні довідки пенсійного фонду РФ щодо сплати страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування із заробітної плати ОСОБА_1 ).

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно не зараховано всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008 при призначенні пенсії по віку та після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх періодів його трудової діяльності.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особа, яка працювала в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі. Страховий стаж позивача становить 17 років 09 місяців 29 днів.

ОСОБА_1 , 30.09.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, згідно якої просив зарахувати до загального стажу період роботи в РФ з 15 вересня 2020 року по 02.03.2022 в районі Крайньої Півночі.

У відповідності до Порядку № 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача, поданої відповідно до Порядку 22-1, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» Україна вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москва, тому зарахувати стаж роботи згідно довідки № 17-47 від 02.03.2022 за період роботи з 15.09.2020 по 02.03.2022 на АТ «Ямалпромгеофізика» неможливо.

Позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх періодів трудового стажу відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987, зокрема: з 30.10.1990 року по 31.07.1991 року - робота на посаді електрозварювальника (записи № 10-11); з 26.03.1999 року по 31.12.2001 року - робота на посаді машиніста (записи № 19-20); з 01.01.2002 року по 04.09.2008 року робота на посаді машиніста (записи № 21-24); з 05.09.2008 року по 13.11.2009 року - робота на посаді машиніста (записи № 25-26); з 02.12.2009 року по 16.08.2011 року - робота на посаді машиніста (записи № 27-29); з 11.10.2011 року по 29.06.2014 року - робота на посаді машиніста (записи № 30-31); з 15.07.2014 року по 07.11.2018 року - робота па посаді машиніста (записи № 32-33); з 01.03.2023 року по 30.06.2024 року відповідно до страхових внесків.

Листом від 15.10.2024 повідомлено позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду з позовом про зарахування до страхового стажу всіх періодів трудової діяльності, в тому числі і періоди роботи в РФ з 30.10.1990 по 31.07.1991 року; 26.03.1999 по 31.12.2001 року; з 01.01.2002 по 04.09.2008 року; з 05.09.2008 по 13.11.2009 року; з 02.12.2009 по 16.08.2011; з 11.10.2011 по 29.06.2014 року; з 15.07.2014 по 07.11.2018 року.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV).

Приписами статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

ОСОБА_1 , 30.09.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, згідно якої просив зарахувати до загального стажу період роботи в РФ з 15 вересня 2020 року по 02.03.2022 в районі Крайньої Півночі.

Згідно оскаржуваного рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» Україна вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року у м. Москва.

Однак, суд апеляційної інстанції вважає такі дії пенсійного органу протиправними з огляду на таке.

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 1058-IV, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасників Угоди та членів їх сімей здійснюються відповідно до законодавства держави, на території якого вони проживають.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що ця угода, зокрема, підписана урядом України та урядом РФ.

Всі видатки, пов'язані з здійсненням пенсійного забезпечення за вказаною Угодою, несе держава, яка надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми договорами (стаття 3 вказаної Угоди).

Згідно з статтею 6 зазначеної Угоди призначення пенсій громадянам держав-учасників Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якого з держав-учасниць, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Нарахування пенсій відбувається з заробітку (доходу) за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.

Таким чином, Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, і відповідно, заробіток за такий період також підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Відповідно до статті 11 вказаної Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Основні напрями співробітництва Сторін у галузі трудової діяльності та соціального захисту осіб (далі працівники) і членів їхніх сімей, які постійно проживають на території однієї з держав Сторін і провадять свою трудову діяльність на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності (далі роботодавці або наймачі) на території іншої держави Сторін відповідно до законодавства Сторони працевлаштування врегульовано Угодою про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15.04.1994.

Відповідно до статті 9 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів питання пенсійного забезпечення працівників і членів їхніх сімей регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року або (і) двосторонніми угодами.

Згідно з положеннями статті 4 зазначеної Угоди кожна зі Сторін визнає (без легалізації) дипломи, свідоцтва про освіту, відповідні документи про надання звання, розряду, кваліфікації та інші неодмінні для провадження трудової діяльності документи і завірений у встановленому на території Сторони виїзду порядку переклад їх державною мовою Сторони працевлаштування або російською мовою. Трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.

У разі остаточного виїзду трудівника-мігранта зі Сторони працевлаштування роботодавець (наймач) видає йому довідку або інший документ, який містить відомості про тривалість роботи та заробітну плату помісячно.

Відповідно до статті 7 зазначеної Угоди оподаткування трудових доходів працівників Сторони працевлаштування здійснюється в порядку та розмірах, встановлених законодавством Сторони працевлаштування. Сторони не допускають подвійного оподаткування зароблених працівниками коштів.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що з 01.01.2023 Україна припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення.

Однак, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що припинення участі в цій Угоді, не є підставою для відмови в обчисленні стажу роботи позивача, так як такий стаж набутий до ухвалення такого рішення. При цьому, частина 2 статті 13 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення передбачає, що пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 05.09.2008 останній за спірні періоди працював, зокрема:

- з 13.05.1984 по 30.05.1986 - військова служба (запис № 1);

- з 01.09.1986 по 13.07.1987 - навчання в Івано-Франківському ПТУ (запис № 2);

- з 03.08.1987 по 16.05.1988 - робота на посаді монтажника (записи № 3-4);

- з 23.05.1988 по 11.08.1989 - робота на посаді електрозварювальника (записи № 5-7);

- з 22.08.1989 по 25.10.1990 - робота на посаді електрозварювальника (записи № 8-10);

- з 30.10.1990 року по 31.07.1991 року - робота на посаді електрогазозварювальника (записи № 11-12);

- з 26.03.1999 по 31.12.2001 - робота на посаді машиніста (записи № 19-20);

- з 01.01.2002 по 04.09.2008 - робота на посаді машиніста (записи № 21-24);

- з 05.09.2008 по 13.11.2009 - робота на посаді машиніста (записи № 1-2);

- з 02.12.2009 по 16.08.2011 - робота на посаді машиніста (записи № 3-4);

- з 11.10.2011 по 10.07.2013 - робота на посаді машиніста (записи № 5-6);

- з 20.07.2013 по 29.06.2014 - робота на посаді машиніста (записи № 7-8);

- з 15.07.2014 по 07.11.2018 - робота па посаді машиніста (записи № 9-11);

- з 14.12.2018 по 30.04.2020 - робота на посаді машиніста (записи № 12-13);

- з 15.09.2020 по 02.03.2022 - робота на посаді машиніста (записи № 14-15).

Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки трудові книжки позивача містять всі необхідні записи про роботу у спірні періоди, а тому такі підтверджують його стаж за спірний період, що свідчить про необхідність врахування такого пенсійним органом при здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 092550002741 від 07.10.2024 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Однак, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 всі періоди роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008, та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2024, з урахуванням раніше проведених виплат, є помилковими з огляду на таке.

Відповідно до приписів розділу IV Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (п. 4.1).

Згідно п. 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що у відповідності до Порядку № 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача, поданої відповідно до Порядку 22-1, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

У подальшому, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняло спірне рішення про відмову у призначенні пенсії позивача.

Отже, визнати протиправними дії щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 та дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України визначений за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивача, яким у цьому випадку є Головне управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області. Оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у перерахунку пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для задоволення щодо цього пенсійного органу позовних вимог.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції задовольняючи позов, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 всі періоди роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008, та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2024, з урахуванням раніше проведених виплат, та прийняття у цій частині нової постанови, в іншій частині рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 311, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі № 260/7734/24 скасувати в частині: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 всі періоди роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008, та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2024, з урахуванням раніше проведених виплат» та прийняти в цій частині нову постанову, якою:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.08.1987 та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 05.09.2008, та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2024, з урахуванням раніше проведених виплат

У решті рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі № 260/7734/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

З. М. Матковська