Постанова від 28.01.2026 по справі 580/2364/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/2364/25 Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Файдюка В.В., Штульман І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (далі - відповідач/апелянт/ГУ ДСНС України у Черкаській області) про:

- визнання протиправною бездіяльності ГУ ДСНС України у Черкаській області, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704;

- зобов'язання ГУ ДСНС України у Черкаській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позивач обґрунтовував вимоги тим, що з 05 березня 2019 року (дати набрання чинності рішенням суду у справі № 826/3858/18) у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, із урахуванням оновлених складових грошового забезпечення, а саме: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. На переконання позивача, саме з цієї дати у нього виникло право на отримання пенсії, розрахованої відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704. Крім того, пославшись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, зазначив, що з 01 січня 2018 року існують нові правові підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ДСНС України у Черкаській області, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704.

Зобов'язано ГУ ДСНС України у Черкаській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДСНС України у Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211, 20 грн.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, яка є необхідною для належного перерахунку пенсії, прямо випливає з положень статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії, повинні включати не лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу років, а й щомісячні додаткові виплати - надбавки, доплати, підвищення та премії. Кабінет Міністрів України, хоча і має право щодо встановлення порядку та умов перерахунку пенсій, однак не уповноважений змінювати структуру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки таке право належить виключно Верховній Раді України. Внесені постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 зміни до Порядку № 45 у частині виключення додаткових видів грошового забезпечення з довідок, що надаються для перерахунку, є такими, що не відповідають актам вищої юридичної сили, та не можуть застосовуватись у спірних правовідносинах. Такої ж позиції дотрималась Велика Палата Верховного Суду, яка у постанові від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 констатувала, що пенсії мають перераховуватись із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, визначених законом, а підзаконні акти, що звужують цей перелік, не підлягають застосуванню, навіть якщо формально залишаються чинними. Відповідач, відмовившись надати оновлену довідку з повною інформацією про всі належні складові грошового забезпечення, допустила протиправну бездіяльність, яка порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

05 вересня 2024 року ОСОБА_1 через уповноваженого представника звернулась до ГУ ДСНС України у Черкаській області із заявою, в якій просила скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Листом від 27 вересня 2024 року № 6805-6937/6811 ГУ ДСНС України у Черкаській області повідомило про відсутність підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача щодо невидачі довідки, позивач звернувся до суду.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Згідно із статтею 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

21 лютого 2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 103).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінетом Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 704), яка відповідно до пункту 10 набрала чинності 01 березня 2018 року, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 затверджено, зокрема: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно з пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України № 704, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Однак, у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність.

Тобто, після 29 січня 2020 року була відновлена дія пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 у первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01 січня 2018.

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виготовлення та надання оновленої довідки для перерахунку пенсії. Відмовляючи у її видачі, відповідач послався на відсутність правових підстав, з огляду на чинність Постанови № 103 у період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року, яка не передбачала врахування додаткових виплат при перерахунку. При цьому позивач просив надати довідку з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зокрема щомісячних додаткових видів (надбавок, доплат, підвищень) та премій, на підставі положень Закону № 2262-ХІІ і постанови № 704.

Тобто, спірним у даній справі є вирішення питання щодо наявності у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року з відображенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (доплати, надбавки, підвищення) та премії.

Порядок перерахунку пенсій визначено у розділі VIII Закону України № 2262-XII, зокрема у частині четвертій статті 63, якою передбачено, що пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

При цьому Кабінету Міністрів України надано повноваження виключно щодо встановлення умов, порядку та розміру для такого перерахунку.

Водночас, порядок обчислення пенсії, з урахуванням грошового забезпечення, з якого вона розраховується, закріплено у статті 43 Закону № 2262-XII. Ця норма є загальною і застосовується як при первинному призначенні пенсії, так і при її подальшому перерахунку. Отже, обидва ці випадки охоплюють однорідні правовідносини, а тому при перерахунку пенсії повинні враховуватись усі елементи грошового забезпечення, зазначені у цій статті.

Законодавець прямо передбачив, що види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, можуть змінюватись виключно шляхом внесення змін до Закону № 2262-XII або Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (абзац третій статті 11 Закону № 2262-XII). Таким чином, до повноважень Кабінету Міністрів України не належить право змінювати структуру грошового забезпечення. Його компетенція обмежується правом змінювати розміри складових грошового забезпечення, але не сам перелік таких складових.

Це підтверджується правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015, відповідно до якої лише Верховна Рада України має повноваження визначати види грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні та перерахунку пенсій. Кабінет Міністрів України в даному випадку виконує лише функції реалізації законодавчо визначеного права на пенсійне забезпечення.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України суд при розгляді справи повинен виходити з пріоритетності закону перед підзаконними нормативно-правовими актами.

Таким чином, положення пунктів 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, які звужують обсяг грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, не відповідають актам вищої юридичної сили і не підлягають застосуванню.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, а також у постанові від 07 вересня 2022 року у справі № 520/2728/19.

Верховний Суд наголошував, що положення підзаконних актів, які суперечать Конституції чи законам України, не можуть застосовуватись судами, навіть якщо такі акти формально залишаються чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Окремо слід звернути увагу на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, відповідно до якої пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 визнано протиправними та такими, що не відповідають актам вищої юридичної сили.

Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що незалежно від дати формального скасування зазначених норм, при вирішенні спору мають застосовуватись положення Закону № 2262-XII у редакції, яка передбачає врахування всіх передбачених ним складових грошового забезпечення.

Це свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Файдюк В.В.

Штульман І.В.