Постанова від 28.01.2026 по справі 580/4617/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/4617/25 Суддя (судді) першої інстанції: Олексій РІДЗЕЛЬ

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Ключковича В.Ю.

Суддів: Беспалова О.О., Грибан І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2025 року у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 до Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивачі просили суд:

- визнати протиправною відмову Військової частини НОМЕР_1 у нарахуванні та виплаті позивачам додаткової винагороди, встановленої п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100000 грн, пропорційно дням їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 12.11.2023 до 21.04.2024;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачам додаткової винагороди, встановленої п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 12.11.2023 по 21.04.2024, у розрахунку до 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням уже проведених виплат за цей період.

Ухвалою від 28 квітня 2025 року суд виділив у самостійні провадження з присвоєнням нового номеру справи позовні вимоги: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

За наслідками автоматизованого розподілу, справі за позовом ОСОБА_1 присвоєно №580/4617/25.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Суд вказав про те, що під час розгляду справи не встановлено наявності доказів та документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах введення воєнних (бойових) дій у спірний період, відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для нарахування позивачу додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000 грн, з огляду на відсутність інформації щодо безпосередньої участі позивача у цей період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території ведення бойових дій.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить за результатами розгляду апеляційну скаргу задовольнити, рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/4617/25 від 27 червня 2025 року скасувати, та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що має право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн на місяць відповідно до Постанови № 168 та Наказу №726 у розмірі до 100 000 грн, пропорційно дням його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, а саме: з 12 листопада 2023 року по 21 квітня 2024 року, коли позивач був відряджений та брав участь у складі ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в межах Харківській області.

Апелянт також стверджує, що суд не дотримався принципу офіційного з'ясування всіх обставин справи під час дослідження зібраних у справі доказів, що унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ухвалами колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року та від 22 вересня 2025 року відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

28 серпня 2025 року та 06 листопада 2025 року позивачем подано клопотання про витребування доказів. Вказані клопотання мотивовані відмовою відповідача надати відповідний перелік доказів у відповідь на адвокатський запит від 16 липня 2025 року, з підстав наявності таємної або службової інформації. Позивач звертає увагу, що у вимірі обставин справи, з яких виник спір, а також зважаючи на аргументи позивача, суду необхідно з'ясувати, які завдання/заходи виконував/здійснював позивач, будучи направленим у відрядження в ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » упродовж спірного періоду. Такий підхід до вирішення спору або підтвердив би доводи позивача в цій частині, або спростував би їх.

Ухвалою колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2026 року клопотання ОСОБА_1 задоволено частково. Витребувано від ОСОБА_1 інформацію, з наданням підтверджуючих доказів, про завдання/заходи, які виконував/здійснював позивач упродовж саме спірного періоду, стосовно якого відповідач висловив заперечення щодо наявності підстав для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн. Витребувано від Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України наступну інформацію: щодо підтвердження фактів безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів у період з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року (або їх спростування); інформацію, з наданням підтверджуючих доказів, про завдання/заходи які виконував/здійснював позивач упродовж періоду з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року, стосовно якого відповідач висловив заперечення щодо наявності підстав для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн; щодо підтвердження, в яких саме населених пунктах ОСОБА_1 з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року виконував завдання за призначенням; щодо того чи відносилися території, на яких з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року ОСОБА_1 виконував завдання за призначенням, до районів ведення воєнних (бойових) дій; щодо того, на підставі яких документів залучався ОСОБА_1 у період з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року до виконання завдань.

26 січня 2026 року відповідач надав пояснення та долучив додаткові докази до матеріалів справи.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призваний на військову службу по мобілізації та проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальник зенітної групи 1 зенітно-ракетного відділення прикордонної зенітно-ракетної застави.

Листом-вимогою від 12.02.2025 №12/2-1 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просив здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, встановленої п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 12.11.2023 по 21.04.2024, у розрахунку до 100 000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням уже проведених виплат за цей період.

Листом від 18.02.2025 Військова частина НОМЕР_1 повідомила, що підстави для перерахунку додаткової винагороди немає, оскільки позивач в період з 12.11.2023 по 21.04.2024 не приймав безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, а виконував бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у складі НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону на території Вовчанської міської територіальної громади, яка у той період не визначалась рішенням Головнокомандувача ЗС України, як район ведення воєнних (бойових дій), відповідно до наказу МВС №726.

Не погоджуючись із невиплатою у повному обсязі грошового забезпечення за період з 12 листопада 2023 року по 21 квітня 2024 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Переглядаючи оскаржуване рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає наступне.

За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».

У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, з 24.02.2022 по 31.12.2022 не змінювався.

Таким чином, встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Водночас реалізація зазначених приписів постанови Кабінету Міністрів України № 168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, не врегульовувала цих питань.

Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 168, вказано і в пункті 21 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793, що підлягала застосуванню з 24 лютого 2022 року.

Згідно з положеннями п. 2-6, 8, 12 «Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України 01 вересня 2023 року №726, на період воєнного стану виплачуються:

1) додаткова винагорода: у розмірі 100 000 гривень військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах;

2) у розмірі 30 000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

До безпосередньої участі в бойових діях або заходах, здійснення яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці другому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належить виконання військовослужбовцями завдань:

1) безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора: на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно; з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження); з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником; з вогневого ураження виявлених повітряних цілей; з ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту або польотів, пов'язаних з вогневим ураженням противника; з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням; з усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угруповань військ, інших складових сил оборони, за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником; з контррозвідувального забезпечення, що здійснюється органами Держприкордонслужби, які виконують бойові (спеціальні) завдання в умовах безпосереднього зіткнення з противником, а також проведення оперативнорозшукових і контррозвідувальних заходів, негласних слідчих (розшукових) дій в умовах безпосереднього зіткнення з противником;

2) з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника, з бойового чергування та інших завдань екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів у районах здійснення заходів, у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій;

3) з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) артилерії;

4) з вогневого ураження противника або вирішення інших бойових (спеціальних) завдань (цілевказання, ведення повітряної розвідки, фотографування, застосування засобів радіоелектронної боротьби) зовнішніми екіпажами безпілотних авіаційних комплексів у складі підрозділу (засобу) експлуатації безпілотних авіаційних комплексів у районах здійснення заходу, у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій;

5) з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником на ділянках відповідальності органів Держприкордонслужби (в районах виконання ними завдань) у межах українськоросійської ділянки державного кордону поза районами ведення воєнних (бойових) дій.

До бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання яких передбачає виплату додаткової винагороди, визначеної в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належать такі завдання, що виконуються відповідно до бойових наказів (розпоряджень) військовослужбовцями:

1) включеними до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави: з організації та ведення військового спостереження за тимчасово окупованою територією України, територією держави-агресора, Республіки Білорусь, Придністровського регіону Республіки Молдова, акваторіями Чорного та Азовського морів прикордонними комендатурами, відділами прикордонної служби, прикордонними заставами, прикордонними комендатурами швидкого реагування (у тому числі зведеними органами та підрозділами) на ділянках відповідальності органів Держприкордонслужби (у районах виконання ними завдань); з польотів, пов'язаних із перевезенням (евакуацією) військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів, що здійснюються екіпажами пілотованих повітряних суден; з бойового чергування або сприяння цивільному судноплавству відповідно до міжнародних зобов'язань України екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового перебування; з наземної охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, об'єктів (пунктів) логістичного забезпечення, місць навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів, місць стоянок корабельнокатерного складу) у складі добового наряду, що виконуються у межах областей, які межують з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, узбережжям Чорного моря, а також українсько-молдовською ділянкою державного кордону, що межує з територією Придністровського регіону Республіки Молдова, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення; з керівництва реалізацією стабілізаційними та оборонними заходами, визначеними командувачами угруповань військ (сил) Збройних Сил України для управлінь прикордонних загонів, загонів морської охорони, органів забезпечення, регіональних управлінь, що перебувають поза районами ведення воєнних (бойових) дій; з проведення оперативно-розшукових і контррозвідувальних заходів, слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій, а також забезпечення їх проведення у складі підрозділів внутрішньої безпеки та власної безпеки, що виконуються в межах українсько-російської, українсько-білоруської ділянок державного кордону, узбережжя Чорного моря, українсько-молдовської ділянки державного кордону, яка межує з територією Придністровського регіону Республіки Молдова, та в межах Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області; з обладнання вогневих позицій та опорних пунктів за замислом військового командування на ділянках відповідальності органів Держприкордонслужби; із безпосереднього забезпечення безперебійного функціонування систем зв'язку, які застосовуються на пунктах управління (в оперативних штабах) для обміну та захисту інформації в системі управління військами; з несення прикордонної служби (бойового чергування) у складі прикордонних нарядів або призначеного підрозділу з охорони та оборони державного кордону в межах українсько-російської, українсько-білоруської ділянок державного кордону, узбережжя Чорного моря, а також українсько-молдовської ділянки державного кордону, що межує з територією Придністровського регіону Республіки Молдова; з пошуку та ліквідації ворожих диверсійно-розвідувальних груп у взаємодії з підрозділами Збройних Сил України, Національної гвардії України або Сил територіальної оборони (під загальним керівництвом військового начальника); з лікувально-евакуаційного забезпечення поранених та надання їм екстреної та (або) спеціалізованої медичної допомоги в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій;

2) бойової служби на блокпостах або контрольних постах органами, включеними до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, а також у межах операційних зон угруповань військ (Сил оборони держави), залучених до заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, областей, які межують з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, узбережжям Чорного моря, а також українсько-молдовською ділянкою державного кордону, що межує з територією Придністровського регіону Республіки Молдова, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

3) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави: з усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій; з безпосереднього виявлення та фіксації повітряних цілей та інших об'єктів противника.

Документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах та здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, у тому числі визначених підпунктом 4 пункту 2 цих Особливостей, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), району участі військовослужбовця в бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, періодів (кількості днів) участі в бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Для військовослужбовців, які відряджені до військових частин, органів військового управління інших складових сил оборони, безпосередня участь у бойових діях або заходах, виконання (здійснення) бойових (спеціальних) завдань, за здійснення яких передбачається виплата додаткової винагороди, визначеної абзацами другим - четвертим підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, та одноразової винагороди, визначеної підпунктом 4 пункту 2 цих Особливостей, підтверджується відповідними військовими частинами, органами військового управління інших складових сил оборони з наданням відомостей про періоди участі в бойових діях або заходах, виконання таких завдань та із зазначенням кількості днів виконання бойових (спеціальних) завдань, визначених підпунктом 4 пункту 2 цих Особливостей.

Отже, законодавством, чинним на час виникнення спірних правовідносин, був чітко визначений алгоритм дій органів Держприкордонслужби щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Держприкордонслужби у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з метою виплати їм додаткової винагороди в розмірі до 100 000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з невиплатою відповідачем на користь військовослужбовця Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 , відрядженого до ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зазначеної додаткової винагороди за період з 12 листопада 2023 року по 21 квітня 2024 року.

Перевіряючи наявність належного документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах з відсічі збройній агресії рф проти України, як необхідної умови для нарахування та виплати такої винагороди, колегія суддів керується наступним.

У апеляційній скарзі позивач вказав про те, що не може надати підтверджуючі документи, оскільки розпорядниками вказаних документів є лише відповідач, а тому тільки відповідач може надати вказані документи.

Відповідно до відомостей Журналу бойових дій прикордонної зенітно-ракетної застави НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону вбачається, що ОСОБА_1 був направлений/відряджений та брав участь у складі ОУВ «Харків» у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в межах Вовчанської територіальної громади Харківської області (брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора), а саме:

- з 16 листопада 2023 року на підставі бойового наказу/розпорядження ОСОБА_1 виконував завдання, з 15 грудня 2023 року (на підставі БР коменданта 1 ПРИККШР №545 від 13 грудня 2023 року), з 12 по 13 січня 2024 року (на підставі БР НПЗРЗ №7 від 12 січня 2024 року), з 17 по 19 січня 2024 року (на підставі БР НПЗРЗ №9 від 16 січня 2024 року), з 30 січня 2024 р. по 01 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №15 від 30 січня 2024 р.), з 03 по 05 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №17 від 02 лютого 2024 року), з 07 по 09 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №19 від 06 лютого 2024 року), з 11 по 13 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №21 від 10 лютого 2024 року), з 15 по 17 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №23 від 14 лютого 2024 року), з 19 по 21 лютого 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №25 від 18 лютого 2024 року), з 23 по 25 лютого 2025 р. (на підставі БР НПЗРЗ №28 від 22 лютого 2024 року), з 27 по 29 лютого 2025 р. (на підставі БР НПЗРЗ №30 від 26 лютого 2024 року), з 22 по 24 березня 2025 р. (на підставі БР НПЗРЗ №47 від 21 березня 2024 року), з 26 по 28 березня 2025 р. (на підставі БР НПЗРЗ №49 від 25 березня 2024 року), з 30 березня 2024 р. по 01 квітня 2024 р. (на підставі БР НПЗРЗ №52 від 29 березня 2024 року)

ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора на підставі бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону №2160-БР-ДСК, на підставі бойового розпорядження коменданта 1 ПРИККШР №613 від 16 грудня 2023 року та на підставі бойового розпорядження коменданта 1 ПКШР № 47 від 09 січня 2024 року - відповідно до витягу Журналу бойових дій термін застосування «До окремого розпорядження».

ОСОБА_1 звертає увагу, що деякі бойові розпорядження можуть діяти до наступного бойового розпорядження або можуть діяти протягом всього періоду перебування та виконання відповідних завдань.

Крім того, відповідно до Журналу бойових дій, а саме згідно Розділу 2 «Облік ведення бойових дій» витягу з Журналу бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ОСОБА_1 , приймав участь у бойових діях: 23.11.2023, 30.11.2023, 09.12.2023, 11.12.2023, 15.12.2023, 16.12.2023, 17.12.2023, 19.12.2023, 20.12.2023, 21.12.202, 24.12.2023, 25.12.2023, 27.12.2023, 28.12.2023, 29.12.2023, 30.12.2023, 31.12.2023, 01.01.2024, 02.01.2024, 03.01.2024, 05.01.2024, 06.01.2024, 08.01.2024, 09.01.2024, 13.01.2024, 15.01.2024, 16.01.2024, 17.01.2024, 20.01.2024, 23.01.2024, 31.01.2024, 01.02.2024, 03.02.2024, 12.02.2024, 13.02.2024, 20.02.2024, 12.04.2024.

Також, позивач зазначив про те, що у вказаний період він брав безпосередню участь в воєнних (бойових) діях на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, а саме, виконував завдання на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

На виконання вимог ухвали суду, відповідач надав пояснення та додаткові докази, відповідно до яких ОСОБА_1 здійснював бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, згідно яких мав право на отримання щомісяця додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань в межах охопленого позовними вимогами часу у наступні періоди: 01.11.2023 - 21.11.2023, 24.11.2023 - 29.11.2023 (27 днів); 01.12.2023 - 31.12.2023 (31 днів); 01.01.2024 - 31.01.2024 (31 днів); 01.02.2024 - 19.02.2024, 21.02.2024 - 29.02.2024 (28 днів); 20.03.2024 - 31.03.2024 (12 днів); 01.04.2024 - 30.04.2024 (30 днів).

Вказані обставини підтверджуються відповідними витягами з наказів про виплату додаткової винагороди №903-ОС від 09.12.2023, №13-ОС від 09.01.2024, №142-ОС від 08.02.2024, №246-ОС від 08.03.2024, №429-ОС від 08.04.2024, №586-ОС від 08.05.2025, з додатками до даних наказів та витягами з рапортів коменданта першої прикордонної комендатури швидкого реагування з 12 листопада 2023 року по 23 квітня 2024 року.

Також, ОСОБА_1 у вказаний період брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, яка надає право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень, у наступні періоди: 22.11.2023 - 23.11.2023 (2 днів); 20.02.2024 - 20.02.2024 (1 день).

Згідно з Довідкою щодо нарахованої та виплаченої додаткової винагороди за період проходження служби з листопада 2023 по квітень 2024 року від 23.01.2026 №101 за вказаний вище період позивач отримав додаткову винагороду з розрахунку 30 000 грн за місяць на загальну суму 157 578 грн 42 коп., та з розрахунку 100 000 грн за місяць - 13 448 грн 28 коп.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується наявність витягу з журналу бойових дій прикордонної зенітно-ракетної застави НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону та рапортів коменданта першої прикордонної комендатури швидкого реагування підполковника ОСОБА_11 адресованого начальнику НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону.

Відповідач підтвердив, що ОСОБА_1 здійснював бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та набув право на отримання додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень пропорційно часу виконання таких завдань.

Щодо отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень пропорційно часу виконання таких завдань, судова колегія враховує, що відповідний розмір грошового забезпечення виплачується військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України», район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Райони бойових дій визначено відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.11.2023 року №301, від 01.12.2023 року №341, від 01.01.2024 року №2, від 01.02.2024 року №42, від 01.03.2024 року №82, від 01.04.2024 року №121, від 01.05.2024 року №170.

В період, охоплений позовними вимогами, позивач не виконував відповідні бойові завдання на територіях визначених районами бойових дій, які дають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн (за виключенням періоду з 22.11.2023 - 23.11.2023, 20.02.2024 - 20.02.2024), оскільки Вовчанська територіальна громада не входила в зону бойових дій, згідно відповідних наказів Головнокомандувача Збройних Сил України, що виключає у спірному випадку можливість поширення на позивача положень підпункту 1 пункту 2 Особливостей.

Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 передбачає право на отримання додаткової винагороди у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень, військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Тобто, збільшена до 100 000 гривень додаткова винагорода підлягає розрахунку відповідно до загальної тривалості участі військовослужбовця безпосередньо в бойових діях та здійсненні інших заходів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, за умов що військовослужбовець протягом всього місяця брав безпосередню участь в бойових діях та інших заходах, в той час як у разі менш тривалої участі ця сума зменшується прямо пропорційно часу участі у таких діях та заходах протягом місяця.

Судова колегія відхиляє висновки апелянта про те, що згідно Переліку №309 Вовчанська міська територіальна громада Чугуївського району Харківської області ( НОМЕР_3 ) входила до територій можливих бойових дій у період з 13 вересня 2022 року по 09 травня 2024 року, що свідчить про наявність у нього права на виплату додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн, оскільки для цілей Постанови Кабінету Міністрів України №168 та Особливостей №726 райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються саме рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України, а не наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Твердження апелянта щодо віднесення Вовчанської територіальної громади Харківської області з 10 травня 2024 року до території активних бойових дій, не спростовують висновків суду в даній частині, оскільки не охоплюються спірним періодом (до квітня 2024 року).

Доказів перебування ОСОБА_1 на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, сторонами не надано.

Верховний Суд у постанові від 03 грудня 2025 року у справі № 580/9654/24 зазначив про обов'язок суду встановити обставини стосовно того які завдання, на підставі яких бойових наказів (розпоряджень) та за якою посадою, у складі яких підрозділів (сил чи засобів) і де саме виконував військовослужбовець за період з 11 листопада 2023 року по 22 квітня 2024 року та чим це підтверджується, а також співставлення відповідних доказів із нормами Порядку № 36.

У періоди, охоплені позовними вимогами, ОСОБА_1 проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальник зенітної групи 1 зенітно-ракетного відділення прикордонної зенітно-ракетної застави та був відряджений до прикордонної зенітно-ракетної застави НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону у складі ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до Вовчанської територіальної громади Харківської області.

Судова колегія враховує, що на виконання вимог ухвали суду від 12 січня 2026 року бойові накази/розпорядження сторонами не надано.

Відповідно до витягів з Журналу бойових дій ОСОБА_1 у спірні періоди з 12 листопада 2023 року до 21 квітня 2024 року залучався до проведення інженерного облаштування, проведення рекогносцировки в районі місцевості Вовчанськ, розвідки повітряного простору, охорони мостів, відбиття ударів повітряного противника, бойового чергування на позиціях, використання засобів РЕБ та ППО.

23.11.2023 з 10:37 год. до 11:01 год., згідно опису бойових дій, 1 ПРИККШР 15 МПРИКЗ противником здійснено обстріл КСП «Хвиля" (до 300 м) в районі Вовчанськ ствольною артилерією, попередньо калібру 152 мм. (2 вибухи) з напрямку ЩЕБЕКІНО (РФ). Втрат серед о/с та ОВТ немає.

20.02.2024 з 19:40 год. до 20:00 год., згідно опису бойових дій, 1 ПРИККШР 15 МПРИКЗ МВГ «ІНІЙ" та МВГ «ДУБОК" від НЗРЗ нанесено вогневе ураження по засобах повітряного нападу противника, а саме БПЛА типу «Sahed 131/136" (2 одиниці) із ЗХ-23-2 в районі Графське з напрямку Рубіжне, в результаті чого уражено всі повітряні цілі.

Відповідно до наданих відповідачем відомостей, ОСОБА_1 у вказаний вище період (22.11.2023 - 23.11.2023 (2 днів); 20.02.2024 - 20.02.2024 (1 день)) брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, та набув право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень пропорційно часу участі у таких діях.

Таким чином, співставивши надані сторонами докази із нормами Порядку № 36 та Особливостей № 726, судова колегія дійшла висновку про те, що під час розгляду справи не встановлено наявності доказів та документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах введення воєнних (бойових) дії у спірні періоди.

Доказів невірного обліку днів безпосередньої участі у бойових діях або залученні до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у районах проведення воєнних (бойових) дій, позивач не надав.

За таких обставин, враховуючи, що відповідачем не заперечується виконання позивачем у спірні періоди бойових (спеціальних) завдань, однак, їх виконання здійснювалося поза межами території ведення воєнних (бойових) дій, тимчасово окупованої рф території України або території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, колегія суддів вважає, що Військовою частиною НОМЕР_1 правомірно здійснювалося нарахування та виплата ОСОБА_1 передбаченої Постановою №168 додаткової винагороди із розрахунку до 30 000 грн, а не 100 000 грн.

Доводи апелянта щодо поодиноких випадків виплати грошової винагороди іншим військовослужбовцям судова колегія відхиляє, оскільки суд здійснює захист індивідуально визначених прав.

У скарзі апелянт стверджує про те, що ним заявлено клопотання про витребування доказів, яке проігноровано судом.

Колегія суддів врахувала, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року зобов'язано відповідача надати копії довідок про безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії (із зазначенням періоду, кількості днів, населених пунктів, та з відображенням на підставі яких документів видана вказана довідка; бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій, журналів ведення оперативної обстановки, бойових донесень, постових відомостей; рапортів (донесень) командира підрозділу про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 12.11.2023 по 21.04.2024; накази про виплату позивачу додаткової винагороди в розмірі 100000 грн пропорційно часу їх участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

З огляду на наведене, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 висновків суду не спростовують, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, та не підлягає скасуванню.

За правилами статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 242, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, визначені статтями 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя доповідач: В.Ю. Ключкович

Судді: О.О. Беспалов

І.О. Грибан