Постанова від 28.01.2026 по справі 620/2322/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/2322/25 Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Файдюка В.В., Штульман І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - апелянт/відповідач/ГУ ПФУ в Чернігівській області) про:

- визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок станом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/І та № ФЧ52941/ІІ про розмір грошового забезпечення, складених ІНФОРМАЦІЯ_1 та обмеження максимального розміру;

- зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/І з 01 лютого 2022 року та станом на 01 січня 2023 року від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/ІІ з 01 лютого 2023 року та здійснити виплату без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01 березня 2022 року, а з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та інших виплат, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що уповноваженим органом було направлено до ГУ ПФУ в Чернігівській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії, однак відповідач повідомив про те, що підстав для перерахунку пенсії не має. Зазначає, що після отримання відповідних довідок у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року на підставі оновленої довідки від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/І про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/ІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 лютого 2022 року на підставі оновленої довідки від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/І про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01 січня 2022 року, з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/ІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову відмовлено.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що після 01 січня 2020 року пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у частині застосування як розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року не відповідає актам вищої юридичної сили, оскільки законами про Державний бюджет України на 2020-2023 роки не передбачено збереження цього показника, натомість щорічно встановлюється новий прожитковий мінімум як базовий державний соціальний стандарт. У зв'язку з цим, при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями для цілей перерахунку пенсії має застосовуватися прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року, а не фіксований показник 2018 року. Зростання прожиткового мінімуму є підставою для підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відтак для перерахунку пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та Порядку № 45. Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_4 були оформлені та направлені відповідачу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії, а відмова у такому перерахунку суперечить вимогам законодавства. Доводи відповідача про відсутність урядових рішень щодо підвищення грошового забезпечення після 2018 року є безпідставними, оскільки сам факт зміни базового державного соціального стандарту - прожиткового мінімуму зумовлює зміну розміру грошового забезпечення, а отже, породжує право на перерахунок пенсії. Водночас суд визнав передчасними вимоги позивача щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації, оскільки ці вимоги є похідними від основної вимоги про перерахунок пенсії і можуть бути реалізовані лише після фактичного проведення такого перерахунку.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Чернігівській області просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Апелянт зазначив, що суд дійшов помилкового висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії за довідками ІНФОРМАЦІЯ_4 станом на 01 січня 2022 року і 01 січня 2023 року, оскільки після 01 березня 2018 року Урядом не приймалося рішень про збільшення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а отже відсутній передбачений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та Порядком № 45 обов'язок щодо перерахунку пенсій. Позивачу вже було проведено перерахунок пенсії з 01 березня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням редакції, що діяла після змін постановою № 103), і додаткових правових підстав для подальших перерахунків за 2022-2023 роки немає. Тому немає правових підстав обчислювати посадовий оклад та оклад за званням із застосуванням показників, пов'язаних із мінімальною заробітною платою/оновленим прожитковим мінімумом, та вважає правильним підхід, за яким для розрахунків за постановою №704 використовується визначена нею розрахункова база. Висновки суду першої інстанції не узгоджуються із судовою практикою, на яку він посилається (зокрема щодо пріоритету закону над підзаконним актом і підходів до застосування пункту 4 постанови № 704 після змін), а отже рішення ухвалене без належного врахування правових позицій та з неправильним застосуванням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення та відмови у позові в повному обсязі.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії, в яких крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років було вказано додаткові види грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року (від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/І) і станом на 01 січня 2023 року (від 10 лютого 2025 року № ФЧ52941/ІІ).

18 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновлених довідках, на яку листом від 24 лютого 2025 року № 2339-2107/К-02/8-2500/25 у перерахунку та виплаті пенсії по оновлених довідках було відмовлено з підстав того, що рішенням суду у справі № 826/3858/18 та іншими рішеннями судів зобов'язання щодо проведення перерахунку колишнім військовослужбовцям не встановлено, після 01 березня 2018 року та 05 березня 2019 року рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відсутні.

Позивач, вважав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, тому звернувся до суду з позовом.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Оскільки оскаржуване рішення в частині позовних вимог, у задоволенні яких відмовлено, ухвалено судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права, з ним погодились сторони, то суд апеляційної інстанції здійснює перегляд судового рішення у межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача в частині задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Згідно із статтею 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

21 лютого 2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 103).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінетом Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 704), яка відповідно до пункту 10 набрала чинності 01 березня 2018 року, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 затверджено, зокрема: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно з пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України № 704, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Однак, у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність.

Тобто, після 29 січня 2020 року була відновлена дія пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 у первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01 січня 2018 року.

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

При цьому порядок дій, які повинні вчиняти територіальні управління Пенсійного фонду України, стосовно перерахунку пенсій у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку, не змінився.

Перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії на підставі довідок встановленої форми про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 та 01 січня 2023 року, які були виготовлені та направлені уповноваженим органом, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.

Виходячи з позиції Верховного Суду у справах цієї категорії про наявність права у пенсіонерів на перерахунок пенсії та обов'язку у територіальних управлінь Пенсійного фонду України на його проведення, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

Частиною третьою статті 51 Закону України № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, з урахуванням викладених нормативних положень, судової практики та наданих довідок встановленої форми про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 та 2023 років, які видана уповноваженим органом та відповідають вимогам законодавства, позивач має законне право на перерахунок пенсії.

Такий перерахунок має бути здійснений з дати призначення пенсії або з дати набуття права на її підвищення, залежно від обставин, без обмеження строком, якщо його непроведення спричинене діями або бездіяльністю органів Пенсійного фонду України чи відповідних державних органів.

Відтак, наявність чинної довідки про грошове забезпечення є достатньою правовою підставою для здійснення належного перерахунку пенсії на користь позивача.

Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Файдюк В.В.

Штульман І.В.