Справа № 580/5484/25 Суддя (судді) першої інстанції: Олексій РІДЗЕЛЬ
29 січня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Бєлової Л.В., Файдюка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 14.08.2023 на підставі грошового атестату від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС, №4310/ФС;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 14.08.2023 на підставі грошового атестату від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС, №4310/ФС.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що тримує пенсію по інвалідності (3 група інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На підставі рішення суду у справі №580/11236/23 позивачу видано оновлені грошовий атестат від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС, №4310/ФС.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію на підставі нових довідок та грошового атестату.
Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправно повідомлено про те, що підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі грошового атестату від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз.8 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та від 26.12.2024 №4310/ФС про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Додаток 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату з 14.08.2023 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі грошового атестату від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз.8 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та від 26.12.2024 №4310/ФС про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Додаток 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням вже виплачених коштів.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, при цьому, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду, з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №580/11236/23 зобов'язано військову частину НОМЕР_2 видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат станом на 18.05.2023, із зазначенням загальної вислуги років: 13 років 7 місяців 27 днів, у тому числі: календарної вислуги років: 9 років 5 місяців 3 дні, пільгової вислуги років: 4 роки 2 місяці 24 дні, а також із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, обрахованих із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2102 гривні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років у розмірі 35%, надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65%, премії 544%, додаткової винагороди на період дії воєнного стану в розмірі 30000 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, допомоги на оздоровлення за 2023 рік, та компенсації за невикористані дні щорічних відпусток за 2022-2023 роки, що визначені із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2102 грн.
На виконання вказаного рішення суду, на ім'я позивача складено оновлені грошовий атестат від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС, №4310/ФС.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі вказаних довідок, відповідач листом від 05.03.2025 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Підставою відмови вказано, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №580/11236/23 не зобов'язано провести перерахунок пенсії.
Обставини, на які посилається відповідач у своєму листі як на підставу для відмови у видачі довідки, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування і їх посадові та службові особи зобов'язані здійснювати свою діяльність виключно на підставі, у межах наданих їм повноважень та у спосіб, які прямо передбачені Конституцією України і законами України.
У частині першій статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, яке охоплює право на матеріальне забезпечення у випадках повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з причин, що не залежать від особи, а також у разі досягнення старості та в інших випадках, установлених законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), держава забезпечує військовослужбовцям належний рівень матеріального, грошового та інших видів забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби, а також створює стимули для закріплення кваліфікованого військового персоналу.
Згідно з частинами другою та третьою зазначеної статті до структури грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, а також премії; одноразові додаткові виплати. Розмір грошового забезпечення визначається з урахуванням посади, військового звання, тривалості та інтенсивності служби, умов її проходження, рівня кваліфікації, наукового ступеня та вченого звання військовослужбовця.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та служби за контрактом, а також осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, і членів їх сімей, здійснюється шляхом обчислення пенсії з розміру грошового забезпечення з урахуванням відповідних посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, визначених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, що діє з 1 січня 2017 року, визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Відповідно до частин першої та другої цієї статті, перерахунок пенсій, призначених військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, а також членам їх сімей у зв'язку з введенням його в дію, здійснюється на підставі документів, наявних у пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на момент проведення перерахунку.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі пенсії, призначені відповідно до цього Закону, підлягають перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України. У випадку, якщо внаслідок такого перерахунку розмір пенсії виявляється меншим, ніж раніше призначений, зберігається попередній розмір пенсії.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за винятком військовослужбовців строкової служби, членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №393).
Пунктом 6 Порядку №393 передбачено, що пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із сум грошового забезпечення, яке виплачувалося таким особам або державним службовцям, працівникам закладів освіти, охорони здоров'я та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили службу чи роботу в МВС або Національній поліції (їх територіальних органах, установах і закладах) на посадах державної служби або на будь-яких посадах у закладах освіти, охорони здоров'я чи науково-дослідних установах, а для осіб, звільнених до набрання чинності зазначеним Законом, - із грошового забезпечення, установленого для відповідних категорій військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу на момент набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзаців першого, другого та третього пункту 7 Порядку №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням таких його складових:
посадового окладу за відповідною посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, - окладів, установлених за рівнозначними посадами в Національній поліції), окладу або доплати за військовим (спеціальним) званням, а також процентної надбавки або доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, яку особа обіймала перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавок, доплат і підвищень (за винятком тих, що встановлюються особам, які мають право на пенсію за вислугу років і за їх згодою залишені на службі), а також премій. Розмір таких виплат визначається за 24 останні календарні місяці служби поспіль перед звільненням шляхом ділення загальної суми зазначених виплат за цей період на 24.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення або перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Згідно з пунктом 2 розділу II Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності, зокрема, додаються: подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом); витяги або копії наказів про звільнення та/або виключення зі списків особового складу; розрахунок або виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії; грошовий атестат і довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію; документи, що підтверджують право на встановлення надбавок, підвищень та інших доплат, за наявності.
Отже, при призначенні пенсії військовослужбовцю уповноважений орган подає до органу Пенсійного фонду України документи, що підтверджують проходження військової служби, у тому числі грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії.
Зазначені документи враховуються при визначенні розміру пенсії.
Водночас підставою для вчинення дій щодо перерахунку раніше призначеної пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера з доданими до неї документами, так і рішення Кабінету Міністрів України.
Подібний правовий підхід викладено у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.
Згідно з пунктом 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється з моменту виникнення відповідного права та проводиться у строки, визначені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
На підставі ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки пенсію позивачу призначено з 14.08.2023, відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача має бути здійснений з часу її призначення.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку наявні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу з 14.08.2023 пенсії на підставі грошового атестату від 26.12.2024 №4308/ФС, а також довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 26.12.2024 №4309/ФС, №4310/ФС.
У цілому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 частини п'ятої ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Л.В. Бєлова
В.В. Файдюк