Постанова від 20.01.2026 по справі 420/7881/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/7881/25

Категорія:106000000 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:14.07.2025р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Алексєєвій Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, Державної судової адміністрації України, третя особа Державна казначейська служба України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації (далі - ТУ ДСА) України в Одеській області, Державної судової адміністрації (далі - ДСА) України, в якому просила

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 суддівської винагороди при звільненні виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102 гривень;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену суддівську винагороду при звільненні на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII, (далі - Закон №1402-VIII) виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00грн з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену суддівську винагороду при звільненні на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн., з утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів;

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102 гривень;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн., з утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів;

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року - 31 грудня 2023 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102.00 гривень;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року - 31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн., з утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів;

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року -17 грудня 2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102,00 гривень;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року - 17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року - 17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн., з утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів;

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року -17 грудня 2024 року виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102.00 гривень;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року -17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року -17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн., з утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів;

- визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо застосування ставки 5 відсотків військового збору при нарахуванні та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року та грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року;

- зобов'язати ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 неправомірно утриманий військовий збір у розмірі 3.5 відсотки (різниця між 5 відсотків та 1.5 відсотки) з грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року та грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року;

- стягнути з ДСА України на користь ОСОБА_1 неправомірно утриманий військовий збір у розмірі 3.5 відсотки (різниця між 5 відсотків та 1.5 відсотки ) з грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року та грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що 04 березня 1998 року вона була призначена суддею Приморського районного суду м. Одеси, постановою Верховної Ради України від 15 травня 2003 року №809-ІV обрана безстроково суддею Приморського районного суду м. Одеси. Наказом голови Приморського районного суду м. Одеси від 27 січня 2014 року №9-ос встановлено щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 80 відсотків посадового окладу з 28 березня 2014 року, як такій стаж роботи якої становить 35 років 0 місяців 00 днів. 17 грудня 2024 року рішенням Вищої ради правосуддя №3650/0/15-24 звільнена з посади судді Приморського районного суду м. Одеси у відставку у зв'язку з поданням заяви про відставку. На підставі вказаного рішення 17 грудня 2024 року головою Приморського районного суду м. Одеси видано наказ про звільнення з посади судді Приморського районного суду. При звільненні виплата ОСОБА_1 , вихідної допомоги в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою здійснена не в повному обсязі, оскільки при нарахуванні застосовано базовий розмір посадового окладу судді із врахуванням "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді" в сумі 2 102,00 гривень, встановленого ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік", що не відповідає положенню ст. 135 Закону №1402-VIII, відповідно до якого базовий розмір посадового окладу судді повинен був визначеним станом на день звільнення, який станом на 01 січня 2024 року повинен становить 3 028,00грн.

Також при звільненні була надана компенсація за невикористані відпустки, у період 2019-2023 роки, така компенсація вираховувалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", якою визначено, що обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 року, проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році. Така виплата здійснена не в повному обсязі, оскільки при нарахуванні застосовано базовий розмір посадового окладу судді із врахуванням "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді" в сумі 2 102,00 гривень, що не відповідає положенню ст. 135 Закону №1402-VIII, відповідно до якого базовий розмір посадового окладу судді повинен був визначеним станом на 1 січня 2023 року - становить 2 684,00 гривень.

Крім того, на частину суми, що нарахована та зарахована на рахунок ОСОБА_1 19 грудня 2024 року, було неправомірно застосовано ставку військового збору у розмірі 5%, що призвело до зменшення суми виплати. При нарахуванні сум за невикористанні щорічні оплачувані та додаткові щорічні оплачувані відпустки відповідно до законодавства, за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). Виплата вихідної допомоги та компенсації за невикористанні відпустки не в повному обсязі підтверджується довідками ТУ ДСА в Одеській області від 20 січня 2025 року за №5-248/25, №5-245/25, №5-247/25, №5-246/25 про нараховану та виплачену суддівську винагороду за 2021, 2022, 2023, 2024 роки та розрахунковими листами (додаються), згідно яких при виплаті ОСОБА_1 вихідної допомоги та компенсації за невикористані відпустки безпідставно застосовано прожитковий мінімум у розмірі 2 102 грн. та на всю суму застосовано 5% військового збору. ТУ ДСА діяло неправомірно та протиправно щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди при звільненні, компенсації за невикористані відпустки при звільненні за періоди 2019 - 2024 роки обчислено виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 року в розмірі 2 102 гривні та застосовано 5% військового збору.

Відповідач позов не визнав та вказав, що основним завданням Територіального управління відповідно до Положення про ТУ ДСА України в Одеській області, затверджене наказом Державної судової адміністрації України №229 від 10 травня 2023 року, є організаційне забезпечення діяльності місцевих судів Одеської області та фінансове забезпечення місцевих загальних судів Одеської області з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів цих судів та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування. Територіальне управління є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Відповідач не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості щодо збільшення видатків з Державного бюджету України, на власний розсуд змінювати величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовуються для визначення базового розміру посадового окладу судді, ніж це прямо передбачено законодавством України. Згідно із ч.9 ст. 135 Закону №1402-VIII обсяги видатків на забезпечення виплати суддівської винагороди здійснюються за окремим кодом економічної класифікації видатків. Законом №1402-VIII визначено базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду, який становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. При цьому, норма ч.3 ст. 135 Закону №1402-VIII є бланкетною, оскільки встановлює лише кількість прожиткових мінімумів для обчислення базового розміру посадового окладу судді місцевого суду (30), але не встановлює розміру прожиткового мінімуму, який необхідний для цього. Розмір прожиткового мінімуму для визначення посадового окладу судді встановлюють інші закони, які доповнять ч.3 ст. 135 Закону 1402-VIII і становитимуть єдину спеціальну норму, якою буде визначено розмір посадового окладу судді. Зазначеного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 04 листопада 2020 року в справі №200/9195/19-а, аналізуючи норми законодавства за подібних фактичних обставин справи.

30 грудня 2024 року ТУ ДСА України в Одеській області звернулось до ГУ ДФС в Одеській області з листом про надання роз'яснень за якою ставкою військового збору (1,5% чи 5%) слід оподатковувати грошову компенсацію судді ОСОБА_2 за невикористану нею частину щорічної оплачуваної відпустки, що виникла в період до 01 грудня 2024 року та ставки військового збору (1,5% чи 5%) за вихідну допомогу судді ОСОБА_1 в розмірі 3х місячних суддівських винагород, яка була звільнена 17 грудня 2024 року. Головне управління ДФС в Одеській області листом від 03 січня 2025 року надало відповідь та повідомило, що до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов'язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5%. незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). При цьому до зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 відсотків.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 суддівської винагороди при звільненні виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102 гривень.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену суддівську винагороду при звільненні на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00грн з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019-31 грудня 2023 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102 гривень.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року - 31 грудня 2023 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102.00 гривень.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року -31 грудня 2023 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року - 17 грудня 2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102,00 гривень.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року - 17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року - 17 грудня 2024 року виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102.00 гривень;

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену грошову компенсацію при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 01 січня 2024 року -17 грудня 2024 року на підставі ч.ч.2, 3 ст. 135 Закону №1402-VIII, виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавки за вислугу років 80 % від посадового окладу, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3 028,00 грн. з врахуванням виплачених сум та утримань, передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.

Визнано протиправними дії ТУ ДСА України в Одеській області щодо застосування ставки 5 відсотків військового збору при нарахуванні та виплати судді у відставці Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року та грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Одеській області провести нарахування та виплату судді у відставці Приморського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 неправомірно утриманий військовий збір у розмірі 3.5 відсотки (різниця між 5 відсотків та 1.5 відсотки) з грошової компенсації при звільненні за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року та грошової компенсації при звільненні за невикористану частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки за періоди роботи 07 квітня 2019 року по 17 грудня 2024 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з ТУ ДСА України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 5 813 грн. 76 коп.

В апеляційній скарзі ТУ ДСА України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- норма ч.3 ст. 135 Закону №1402-VIII є бланкетною, оскільки встановлює лише кількість прожиткових мінімумів для обчислення базового розміру посадового окладу судді місцевого суду (30), але не встановлює розміру прожиткового мінімуму, який необхідний для цього;

- з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 січня 2023 року та з 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді становить 2 102 грн, тому використовувати величну іншу ніж прямо передбачено Законом при проведенні виплат вихідної допомоги в розмірі 3х місячних суддівських винагород та компенсації за невикористані відпустки, у відповідача не було правових підстав;

- позиція суду першої інстанції щодо базового розміру посадового окладу судді, обрахованої з прожиткового мінімуму працездатних осіб відмінного ніж розмір 2 102,00 грн, спростовуються висновками Великої Палати Верховного Суду викладених у постанові від 24 квітня 2025 №240/9028/24 в якій зазначено, що з метою встановлення чіткого критерію вирішення судами спорів щодо застосування розрахункової величини для визначення посадового окладу суддів починаючи із 2021 року Велика Палата Верховного Суду відступає від висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 липня 2023 року у справі №280/1233/22 та 21 березня 2024 року у справі №620/4971/23, і зазначає про те, що починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік встановлювався на 1 січня відповідного календарного року грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді;

- відповідач не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості щодо збільшення видатків з Державного бюджету України, на власний розсуд визначати розмір суддівської винагороди ніж це прямо передбачено законодавством України;

- грошова компенсація судді за не використані дні щорічної оплачуваної відпустки та право на вихідну допомогу судді в розмірі 3х місячних суддівських винагород, виникла у ОСОБА_1 у зв'язку зі звільненням, тобто 17 грудня 2024 року (після 01 грудня 2024 року), Територіальне управління правомірно застосовувало ставку оподатковування військового збору на рівні 5 відсотків до даного виду нарахувань та діяло відповідно до вимог чинного законодавства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТУ ДСА України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

ОСОБА_1 , була призначена суддею Приморського районного суду м. Одеси на підставі Указу Президента України від 04 березня 1998 року №164/98 (а.с.27 зворот).

Наказом начальника управління юстиції в Одеській області від 01 квітня 1998 року №73 о/с, ОСОБА_1 суддя була зарахована до штату Приморського районного суду м. Одеси з

07 квітня 1998 року (а.с.28).

Наказом голови Приморського районного суду м. Одеси від 27 січня 2014 року №9-ос

ОСОБА_1 встановлено щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 80 відсотків посадового окладу з 28 березня 2014 року, як такій стаж роботи якої становить 35 років 0 місяців 00 днів (а.с.29 зворот).

17 грудня 2024 року рішенням Вищої ради правосуддя №3650/0/15-24 ОСОБА_1 звільнена з посади судді Приморського районного суду м. Одеси у відставку у зв'язку з поданням заяви про відставку (а.с.30).

17 грудня 2024 року головою Приморського районного суду м. Одеси видано наказ №59-ос/с про звільнення ОСОБА_1 з 17 грудня 2024 року з посади судді Приморського районного суду (а.с.31 зворот).

Відповідно до розрахункової платіжної відомості, що надана ТУ ДСА України в Одеській області 12 березня 2025 року вих.№5-1186/25, позивачу була нарахована вихідна допомога та компенсація.

Позивач зазначає, що при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 винагороди при звільненні, грошової компенсації за невикористані частини щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки використовувався прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102 грн., що діяв станом 01 січня 2021 року.

На частину суми, що нарахована та зарахована на рахунок ОСОБА_1 19 грудня 2024 року, ТУ ДСА в Одеській області застосовано ставку військового збору у розмірі 5% (а.с.44).

Не погодившись із застосуванням відповідачем прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2 102 грн. та застосуванням ставки військового збору у розмірі 5%, позивач звернулася до суду з позовом.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що при нарахуванні та виплаті позивачу винагороди при звільненні, грошової компенсації за невикористані частини щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки відповідачем протиправно здійснено розрахунки виходячи з базового розміру посадового окладу судді, обрахованого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 2 102 грн., чим порушено її право на отримання коштів у належному розмірі.

Також, ТУ ДСА в Одеській області надмірно утримало зайві 3,5 відсотків військового збору (5 відсотків замість 1,5 відсотків) з виплачених позивачу коштів.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, із відмовою у вимогах про стягнення з ДСА України на користь позивача коштів, оскільки стягненню підлягають вже нараховані суми, тоді як наразі ці кошти у визначених певних сумах ще не нараховані.

Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII.

Згідно із ч.1 ст. 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Частинами 2, 4 ст. 135 Закону №1402-VIII визначено, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Базовий розмір посадового окладу судді становить, зокрема, судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Згідно з частиною 5 статті 135 Закону №1402-VIII, суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.

Отже, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про прожитковий мінімум визначено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року, зокрема, прожитковий мінімум для працездатних осіб 3 028 грн.; для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді 2 102 грн.

Аналогічні положення щодо встановлення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня у розмірі - 2 102 грн. містили і Закони України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік".

Отже, окремими приписами Законів України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік", "Про Державний бюджет України на 2024 рік", з 1 січня 2022 року, з 1 січня 2023 року та з 1 січня 2024 року відповідно встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 102 гривні саме для цілей визначення базового розміру посадового окладу судді.

Колегія суддів зазначає, що питання наявності підстав для застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Держбюджет станом на 1 січня календарного року, для розрахунку посадового окладу судді було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду.

Так, у постанові від 24 квітня 2025 року у справі №240/9028/24 Велика Палата Верховного Суду зазначила наступне.

Безсумнівно, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, поняття якого наведено у Законі №966-XIV. Цим Законом закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум, і приписами цього Закону судді не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.

Водночас, законодавець починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік не встановлював прожитковий мінімум стосовно суддів як соціальної демографічної групи. Окремими приписами цих законів встановлювався на 1 січня відповідного календарного року саме прожитковий мінімум для працездатних осіб для цілей визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102 гривні.

Отже, цими законами не встановлювалася розрахункова величина, відмінна від тієї, що визначена спеціальним законом для визначення розміру суддівської винагороди, а власне визначалася ця величина - встановлювався грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.

Колегія суддів вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, з метою встановлення чіткого критерію вирішення судами спорів щодо застосування розрахункової величини для визначення посадового окладу суддів починаючи із 2021 року Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 квітня 2025 року у справі №240/9028/24 відступила від висновків, викладених раніше, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 липня 2023 року у справі №280/1233/22 та 21 березня 2024 року у справі №620/4971/23, і зазначила про те, що починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік встановлювався на 1 січня відповідного календарного року грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права у спорі про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці висловив Верховний Суд у постанові від 17 листопада 2025 року у справі №520/32171/24.

З урахуванням вищезазначених висновків, колегія суддів вважає, що ТУ ДСА України в Одеській області, здійснюючи позивачу нарахування та виплату вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород та компенсацію за невикористану частину щорічної оплачуваної відпусти із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді 2 102 грн., діяли правомірно.

З висновками суду першої інстанції про надмірно утримані відсотки військового збору (5 відсотків замість 1,5 відсотків) з виплачених позивачу коштів, колегія суддів не погоджується та зазначає наступне.

Згідно з Законом України №4015-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" (далі - Закон №4015-ІХ), починаючи з 01 грудня 2024 року визначено, що доходи платників військового збору - осіб, визначених п.162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України.

02 грудня 2024 на сайті ДПС України опубліковано роз'яснення Щодо законодавчих змін у справлянні військового збору податковими агентами, яким роз'яснено, що до усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 01 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 відсотків незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 01 грудня 2024 року, оскільки відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що 30 грудня 2024 року ТУ ДСА України в Одеській області звернулось до ГУ ДФС в Одеській області з листом про надання роз'яснень за якою ставкою військового збору (1,5% чи 5%) слід оподатковувати грошову компенсацію судді ОСОБА_1 за невикористану нею частину щорічної оплачуваної відпустки, що виникла в період до 01 грудня 2024 року та ставки військового збору (1,5% чи 5%) за вихідну допомогу судді ОСОБА_1 в розмірі 3х місячних суддівських винагород, яка була звільнена 17 грудня 2024 року.

Головне управління ДФС в Одеській області листом від 03 січня 2025року №94/5/15-32- 24-01-05 (копія додається) надало відповідь та повідомило, що до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов'язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 01 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5%. незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). При цьому до зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 відсотків.

Згідно зі ст. 24. Закону України "Про відпустки", у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Відповідно до ч.1 ст. 143 Закону №1402-VIII, судді, який вийшов у відставку, виплачується вихідна допомога в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою.

Відтак, право на компенсацію за всі не використані дні щорічної оплачуваної відпустки не є тотожним до виплат, які надаються при відпустці, а є самостійним видом виплати: грошова компенсація.

Матеріалами справи підтверджується, що грошова компенсація судді за не використані дні щорічної оплачуваної відпустки та право на вихідну допомогу судді в розмірі 3х місячних суддівських винагород, виникла у позивача у зв'язку зі звільненням, тобто 17 грудня 2024 року (після 01 грудня 2024 року).

Підсумовуючи, колегія суддів доходить висновку, що ТУ ДСА України в Одеській області правомірно застосовувало ставку оподатковування військового збору на рівні 5 відсотків до даного виду нарахувань та діяло відповідно до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права та порушенні норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи рішення суду першої інстанції, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи, що рішення суду приймається на користь суб'єкта владних повноважень, підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст.139 КАС України, відсутні.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, Державної судової адміністрації України, третя особа Державна казначейська служба України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 29 січня 2026 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.