Постанова від 29.01.2026 по справі 420/33482/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/33482/25

Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н.В. Дата і місце ухвалення: 28.11.2025р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В жовтні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління СБУ в Одеській області, яка полягає у невиготовлені та ненаправлені до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, згідно додаткових видів грошового забезпечення, що містяться в додатку до грошового атестату №000689 від 04.11.2002р., виданого УСБУ в Одеській області, на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Управління СБУ в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, згідно додаткових видів грошового забезпечення, що містяться в додатку до грошового атестату №000689 від 04.11.2002р., виданого УСБУ в Одеській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повного інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни, внесені до п.5 і додатку 2 Порядку №45, якими були відмінені додаткові види грошового забезпечення. Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №520/2098/19, якою зобов'язано обласний військовий комісаріат скласти та направити до ГУ ПФУ довідку станом на 01 березня 2018 року відповідно до положень постанови КМУ №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. У зв'язку з цим, за твердженнями позивача, Управління СБУ в Одеській області допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у невиготовлені та ненаправлені до ГУ ПФУ у Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, згідно додаткових видів грошового забезпечення, що містяться в додатку до грошового атестату №000689 від 04.11.2002р., виданого УСБУ в Одеській області, на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року №704.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 28.11.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням позивача на те, що з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням по справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. З вказаної дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи із розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ. А відтак, в Управління СБУ в Одеській області не було правових підстав не включати до довідки ОСОБА_1 надбавки за знання та використання у роботі іноземних мов (перська, англійська), за виконання особливо важливих завдань 169-ДСП, відомості про отримання позивачем яких містяться у грошовому атестаті №000689 від 04.11.2002р. Вказані надбавки входять до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого має розраховуватися пенсія.

Також, апелянт посилається на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення. Натомість, приводом для перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватися Кабінетом Міністрів України. Абзац 3 статті 1-1 Закону №2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При вирішенні спору судом першої інстанції проігноровано сталу практику Верховного Суду в аналогічних правовідносинах.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом СБУ від 22.10.2002р. №1541-ос підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби за статтею 67 пунктом «б» (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ в запас СБУ з виключенням зі списків особового складу Управління наказом Управління СБУ в Одеській області від 24.10.2002р. №134-ос з 01.11.2002р.

Згідно додатку до грошового атестату від 04 листопада 2002 року №000689 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, за останні 24 місяці служби перед зверненням за пенсією позивач отримував, серед іншого, надбавку за знання та використання у роботі іноземних мов (перська, англійська), надбавку за виконання особливо важливих завдань 169-ДСП.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2024р. у справі №420/25209/23 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та зобов'язання Управління СБУ в Одеській області надати до ГУ ПФУ в Одеській області та особисто позивачу оновлену довідку станом на 01.01.2023р. (на підставі сумарних трьох довідок від 04 листопада 2002 року, 21 лютого 2018 року, та від 03.11.2023 року №1078, які видавались УСБУ) про розмір грошового забезпечення встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення з військової служби з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які було враховано в попередніх розмірах пенсії, в тому числі: надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 17%, 169 ДСП - 73.66%, за знання та використання в роботі іноземних мов (перська, англійська) - 30.83%.

Вказане судове рішення набрало законної сили на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024р.

Також, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2025р. у справі №420/13360/25 визнано протиправною бездіяльність Управління СБУ в Одеській області, яка полягає у невиготовлені та ненаправлені до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов'язано Управління СБУ в Одеській області скласти та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та, деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

З посиланням на набрання законної сили судовим рішенням по справі №826/3858/18, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом щодо оскарження бездіяльності Управління СБУ в Одеській області, яка полягає у невиготовлені та ненаправлені до ГУ ПФУ у Одеській області довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно додаткових видів грошового забезпечення, що містяться в додатку до грошового атестату №000689 від 04.11.2002р., виданого Управлінням СБУ в Одеській області, на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 , виходив з того, що заявлені у даній справі позовні вимоги вирішено судовим рішенням у справі №420/25209/23, в якому судом надавалася правова оцінка діям Управління СБУ в Одеській області в тому числі щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача, таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавка за знання та використання у роботі іноземних мов (перська, англійська) та надбавка за виконання особливо важливих завдань 169-ДСП.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову виходячи з наступного.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно із частинами 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частинами 1 та 2 якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017р. прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності з 01.03.2018р.), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

Кабінет Міністрів України 21.02.2018р. прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704.

Одночасно Постановою №103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також, Постановою №103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку №45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згідно з пунктами 1-5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

З посиланням на зазначене судове рішення ОСОБА_1 стверджує, що у нього наявне право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що містяться в додатку до грошового атестату №000689 від 04.11.2002р., виданого УСБУ в Одеській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повного інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зокрема, позивач стверджує, що Управління СБУ в Одеській області повинно включити у відповідну довідку такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за знання та використання у роботі іноземних мов (перська, англійська), за виконання особливо важливих завдань 169-ДСП, відомості про отримання ним яких містяться у грошовому атестаті №000689 від 04.11.2002р.

При цьому, як правильно встановлено судом першої інстанції, питання щодо видачі Управлінням СБУ в Одеській області та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ №704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ №45 для перерахунку та виплати пенсії на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, було предметом спору у справі №420/13360/25.

Водночас, судовим рішенням у справі №420/13360/25 зобов'язано Управління СБУ в Одеській області видати довідку із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії без зазначення конкретно визначених надбавок.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що у разі, якщо на виконання судового рішення по справі №420/13360/25 Управління СБУ в Одеській області видасть довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії, і до відповідної довідки не буде включено певних додаткових видів грошового забезпечення, останній не позбавлений права звернутися до суду із заявою в порядку ст.383 КАС України щодо визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Варто, також, зазначити, що правову оцінку наявності/відсутності в Управління СБУ в Одеській області підстав для включення до довідки про грошове забезпечення таких надбавок, як 169-ДСП та за знання та використання в роботі іноземних мов, надано в судовому рішенні по справі №420/25209/23, яке набрало законної сили.

Зокрема, суд зазначив, що наказом ЦУ СБУ №515/ДСК та Постановою КМУ №704 такі надбавки не передбачені взагалі, тому вони не враховуються для перерахунку пенсії.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що заявлені позивачем позовні вимоги вже були предметом спору у судових справах, рішення по яких набрали законної сили. Надсилання ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області відповідних звернень у 2024 році є штучним створенням позивачем підстав для звернення до суду із цим позовом,

Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги позивача та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст.316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 29 січня 2026 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук