29 січня 2026 року м. Дніпросправа № 280/7415/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року (суддя Садовий Ігор Вікторович) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 083850014454 від 25.07.2025 про відмову у перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення згідно з довідкою від 20.02.2025 № 41 та довідкою від 20.02.2025 № 42 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період служби позивача в органах внутрішніх справ України з 25.10.1992 по 08.12.1998 з часу його призначення з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити індексацію та перерахунок пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 083850014454 від 25.07.2025 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 18.07.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного у довідках, виданих ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41 та № 42 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період служби позивача в органах внутрішніх справ України з 25.10.1992 по 08.12.1998, з урахуванням раніше виплачених сум. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796 та 1,115. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.03.2025 індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796 та 1,115 у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.
Висновки суду першої інстанції ґрунтуються на тому, що довідки ГУ УМВС України в Запорізькій області № 41, № 42 видані у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 та містять усі необхідні для їх врахування відомості. Доказів, які б підтверджували невідповідність зазначених довідок даним первинних документів відповідачем не надано, як і не надано доказів вчинення дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей, зазначених у таких довідках. Відсутність акта перевірки довідок від 20.02.2025 № 41, № 42 не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на отримання пенсійного забезпечення у розмірі, визначеному чинним законодавством України. Також судом зроблено висновок, що індексація пенсій у 2022-2024 роках повинна проводитись відповідно до постанови № 118, постанови № 168, постанови № 185, Порядку № 124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що видані ГУ УМВС України в Запорізькій області № 41 і № 42 не підлягають врахуванню, оскільки не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки. Після надходження акта перевірки довідки про заробітну плату буде повернуто до розгляду звернення. Також відповідач зазначає про те, що позивачу були встановлені відповідні підвищення: з 01.03.2023 - в розмірі 100 грн, з 01.03.2024 - в розмірі 100 грн, з 01.03.2025 - проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 11345,30 грн (10846,37 х1,046) відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови № 209.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій для
При призначенні позивачу пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV (а.с. 16).
На виконання Постанов № 168 та № 185 ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024, встановлено щомісячні доплати до пенсії у розмірі 100 грн (а.с.16).
Крім того, на виконання Постанови № 209 відповідачем з 01.03.2025 проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який врахований для обчислення пенсії, в розмірі 1,046 (11 345,30 грн. Х 1,046 = 11 345,30 грн).
ОСОБА_1 18.07.2025 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив:
- у відповідності до абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV здійснити перерахунок пенсії згідно довідок від 20.02.2025 № 41 та № 42 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період служби в органах внутрішніх справ України з 25.10.1992 по 08.12.1998;
- у відповідності до вимог частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV здійснити індексацію та перерахунок його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.03.2025 (а.с. 19).
За результатами розгляду вказаної заяви, рішенням відповідача № 083850014454 від 25.07.2025 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Відповідач зазначив про відсутність підстав для врахування довідок про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески № 41 та № 42, виданих 20.02.2025 ГУ УМВС України в Запорізькій області, з огляду на те, що вони не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.
Також у названому рішення відповідач повідомив, що перерахунок пенсії відповідно до п. 2 ст. 42 Закону № 1058 проведено згідно з чинним законодавством. На виконання Постанов № 168 та № 185 позивачу з 01.03.2023 та з 01.03.2024 встановлено щомісячні доплати до пенсії у розмірі 100,00грн (а.с. 21-22).
Не погодившись з такими діями ГУ ПФУ в Запорізькій області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до п. 1 ст. 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додатково документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано до пенсійного органу довідки ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески (а.с. 20).
Зазначені довідки видані на підставі особових рахунків за 1992-1998 роки, завірені печатками ГУ УМВС України в Запорізькій області, містять відомості про заробітну плату позивача за період з 1992 року по 1998 рік, а також відомості про відрахування страхових внесків.
Підставою для неврахування відповідачем наведених довідок, як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у рішення № 083850014454 від 25.07.2025, стало те, що довідки не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.
Суд апеляційної інстанції не заперечує право пенсійного органу щодо перевірки довідок про нараховану заробітну плату у спірний період, натомість зауважує, що таке право має бути реалізовано відповідачем добросовісно та своєчасно.
Колегія суддів звертає увагу апелянта, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто позивач, як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
Перевірка достовірності виданих документів покладається саме на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для неврахування заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.
За умовами частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тобто, у разі виникнення в органу, що призначає пенсію, сумніву у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами, або до архівних установ, якими були видані відповідні довідки.
Натомість відповідачем не надано ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції доказів того, що ним вчинялися дії на реалізацію повноважень з перевірки наданої позивачем довідки. Відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача, формально зазначив про не підтвердження їх первинними документами та відсутності акта перевірки, проте не надав до суду доказів того, що ним вчинялися дії на реалізацію повноважень, передбачених статтею 44 Закону № 1058-IV після отримання довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42.
У свою чергу не проведення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42 не може бути підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії та у реалізації гарантованого законом права на пенсійне забезпечення.
З огляду на наведене, колегія суддів доходить висновку про протиправність рішення № 083850014454 від 25.07.2025 в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42.
Разом з цим колегія суддів враховує, що згідно з обставинами спірних правовідносин, у відповідача виникли сумніви щодо обґрунтованості видачі довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42, про що УПФУ повідомило позивача, а тому суд першої інстанції дійшов невірного висновку про необхідність врахування довідок та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42, адже судом не здійснювалась перевірка обґрунтованості видачі такої довідки, більш того така перевірка є виключною компетенцією органу ПФУ.
Суд апеляційної інстанції доходить висновку, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42 із невідкладним проведенням, за необхідності, її перевірки та прийняти обґрунтоване рішення у строки, визначені чинним законодавством.
Щодо оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 083850014454 від 25.07.2025 в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20.02.2019 прийнято постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 4 Порядку № 124 встановлено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп (2)х100% - 100%
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно із абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Постановою Кабінету Міністрів України № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Постановою Кабінету Міністрів України № 209 установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Верховний Суд у постановах від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, від 27.01.2025 у справі № 160/2039/24, від 27.01.2025 у справі № 200/422/24, від 27.01.2025 у справі № 620/7211/24, від 28.01.2025 у справі № 400/4663/24, від 11.02.2025 у справі № 160/6064/24, від 18.02.2025 у справі № 160/15379/24, від 26.02.2025 у справі № 160/6686/24, від 27.02.2025 у справі № 400/2358/24 сформулював правовий висновок згідно з яким при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020- 2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 168, № 185 та № 209.
Отже, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що відповідач повинен здійснити з 01.03.2025 ОСОБА_1 індексацію пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача збільшеного на коефіцієнт збільшення, у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає помилковим доводи відповідача про необхідність застосування до спірних відносин підпункту 6 пункту 2 Постанови № 209, оскільки приписи пункту 6 постанови № 209 в частині визначення коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, для цілей індексації пенсій, призначених у 2021-2024 роках, не відповідають положенням частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції в окремій частині підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 280/7415/25 скасувати в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42, ухваливши в цій частині нову постанову.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2025 щодо перерахунку пенсії на підставі довідок ГУ УМВС України в Запорізькій області від 20.02.2025 № 41, № 42 та прийняти обґрунтоване рішення в порядку, визначеному чинним законодавством, із обов'язковим врахуванням висновків суду, наведених у цій постанові.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 29 січня 2026 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 29 січня 2026 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров