Постанова від 26.01.2026 по справі 160/12646/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/12646/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 в адміністративній справі №160/12646/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15.05.2024 року за допомогою підсистеми "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Генерального штабу ЗСУ, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльністю військової частини НОМЕР_1 - не прийняття рішення по суті рапортів від 22.09.2022р та від 28.02.2024р. солдата ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення по суті рапортів від 22.09.2022р. та від 28.02.2024р. солдата ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

- визнати протиправною бездіяльністю Генерального штабу Збройних Сил України - не надання солдату в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 письмової відповіді про реагування на отриманий рапорт від 28.02.2024 року А7407 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

- зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України надати солдату в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 письмову відповідь про заходи реагування на отриманий рапорт від 28.02.2024року до командира військової частини НОМЕР_1 щодо видачі довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 в адміністративній справі №160/12646/24 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Позивачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій зазначено на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено , що 01.03.2022 року відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, зараховано в списки частини та призначено до НОМЕР_2 окремого Батальйону територіальної оборони НОМЕР_3 Окремої бригади Територіальної оборони Регіонального управління сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » солдата ОСОБА_1 відповідно до витягу із наказу № 2 командира військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 03.08.2022 №169, відповідно до підпункту 14 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (зі змінами) у зв'язку з відсутністю військовослужбовців понад десять діб, з метою доукомплектування посад у військовій частині та якісного використання кадрового потенціалу рядового та сержантського складу увільнити від займаних посад і зарахувати у розпорядження командира військової частини НОМЕР_4 та утримувати в списках особового складу військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , 1996 р.н., розвідника кулеметника 1 розвідувального відділення розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_5 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 20.04.2023 №110 солдата ОСОБА_1 , 1996 р.н., колишнього розвідника-кулеметника 1 розвідувального відділення розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 , якому призупинено військову службу наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 20 квітня 2023 року №88-РС, відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пунктів 144-1, 144-2, 144-3, Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, на підставі повідомлення Третього слідчого відділу (з дислокацією у м.Дніпрі) Територіального управління ДБР, РОЗТАШОВАНОГО У МІСТІ Полтава від 28.03.2023 року про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023041110000005 від 28.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 408 КК України з 28.03.2023 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.

ОСОБА_2 , 28.02.2024р. звернулись до начальника Генерального штабу Збройних сил України для розгляду по суті та командира в/ч НОМЕР_1 ТУ СТрО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з рапортом, в якому просив сформувати та направити Довідку про безпосередню участь у веденні бойових дій у складі розвідувального взводу відповідно до отриманих і виконаних бойових розпоряджень в секторі оборони, займаному в/ч НОМЕР_1 в районі АДРЕСА_1 в період з 06.04.2022 року по 05.06.2022р.

Згідно роздруківки з сайту Укрпошти від 30.04.2024 відправлення (штрихкодовий ідентифікатор 4900002713530) вручене за довіреністю 07.03.2024р. (03168 м.Київ Україна).

Відповідно до доручення начальнику адміністративного управління Генерального штабу Збройних Сил України від 15.03.2024 №Д-30157, звернення ОСОБА_1 було спрямовано для опрацювання та надання відповіді заявнику за належністю, на адресу командування Сухопутних військо Збройних Сил України.

Відповідно до доручення начальнику адміністративного управління Сухопутних військ Збройних Сил України від 27.03.2024 №Д-21499/Л, звернення ОСОБА_1 було спрямовано для опрацювання порушених питань відповідно до вимог законодавства, на адресу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (військова частина НОМЕР_6 ).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку, що матеріали не містять доказів направлення позивачем рапорту від 28.02.2024 року до Військової частини, або спрямування вказаного рапорту за належністю.

Суд апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Інструкція з діловодства у Збройних Силах України, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України № 124 від 07.04.2017, встановлює загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами у військових частинах (установах) Збройних Сил України, штабах угруповань військ, (далі - військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням.

Тобто вказана інструкція не регулює порядок звернення, зміст звернення та не визначає конкретно визначених осіб, які мають право на звернення.

Відповідно до Закону України «Про звернення громадян», наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 № 735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 р. за № 94/29962, затверджено Інструкцію про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних силах України (далі - Інструкція № 735).

У пункті 1 Інструкції № 735, визначено, що ця Інструкція визначає порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), а також визначає порядок контролю за його дотриманням.

Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції № 735, у роботі з письмовими (електронними) та усними зверненнями громадян потрібно забезпечувати кваліфікований, неупереджений, об'єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного розв'язання порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, поновлення порушених конституційних прав та запобігання надалі таким порушенням.

Згідно із п. 6 розділу І Інструкції № 735, усі звернення громадян, що надходять до Міністерства оборони України, органів військового управління, військових частин, підлягають обов'язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» їх видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги. Подальший розгляд пропозицій, заяв та скарг громадян проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону.

Таким чином, пропозицій, заяв та скарг громадян (військовослужбовців) проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону України «Про звернення громадян».

Згідно зі ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Пунктом 2 розділу ІІ Інструкції № 735, визначено, що письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.

Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.

За змістом п. 4 розділу ІІ Інструкції № 735, у зверненні мають бути зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути надруковане або написане від руки, розбірливо, чітко підписане заявником (групою заявників) із зазначенням дати.

Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції № 735, унормовано, що звернення може бути подано особисто як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне) чи надіслане поштою (електронною поштою). Письмове звернення надсилається поштою (електронною поштою) або передається громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до вимог чинного законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

Відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на правову норму Закону України «Про звернення громадян» і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Пунктом 14 розділу ІІ Інструкції № 735, визначено, що щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України "Про звернення громадян".

Згідно з п.п.1, 2 розділу ІІІ Інструкції № 735, посадові особи органів військового управління, військових частин під час розгляду звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників на місця для перевірки викладених у зверненні обставин, застосовувати інші заходи для об'єктивного вирішення поставлених автором звернення питань, з'ясовувати та приймати рішення про усунення причин і умов, які спонукають авторів скаржитись.

Рішення, які приймаються за зверненнями, мають бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне й правильне рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.

Згідно з п.3 розділу ІІІ Інструкції №735 після первинного розгляду звернень громадян органів військового управління, командирами військових частин працівник підрозділу документального забезпечення (секретаріату, канцелярії), зокрема, здійснює відправку звернень за належністю та відповідей - їх авторам.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що за результатами розгляду звернення органом військового управління, військовою частиною, яким отримано таке звернення має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про, що одночасно повідомляється заявнику.

Тобто, відповідач-1 після отримання рапорту позивача від 28.02.2024 року повинен був прийняти одне із рішень визначених пунктом 14 розділу ІІ Інструкції № 735 та враховуючи цей пункт повідомити заявника - ОСОБА_1 про прийняте рішення.

Натомість, відповідач-1 після отримання такого рапорту, як він зазначає у відзиві на позовну заяву та в апеляційній скарзі згідно з дорученням начальника Адміністративного управління Генерального штабу Збройних Сил України від 15.03.2024 № Д-30157, спрямував (надіслав) його для подальшого розгляду за належністю.

Тобто, відповідач-1 прийняв рішення про передачу за належністю для вирішення рапорту позивача від 28.02.2024 року, однак не повідомив позивача про прийняте рішення.

Таким чином, відповідачі, у випадку, якщо вважать, що звернення не підлягають розгляду відповідними органами військового управління, командирами військових частин, надсилають відповідні відповіді заявнику.

При цьому, суд звертає увагу, що позивач просить військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення по суті рапортів від 22.09.2022р. та від 28.02.2024р. солдата ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 27.04.2022р. по 02.05.2022р., тобто за період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 .

За змістом п. п. 4-9 розділу ІІІ Інструкції № 735, термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення.

Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день. Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі поставлені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення та вжито потрібних заходів щодо його виконання і заявника повідомлено про результати розгляду звернення і прийняте рішення.

Відповідь за результатами розгляду звернення обов'язково дається тим органом військового управління, військовою частиною, які його отримали і до компетенції яких входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління, командиром військової частини.

Рішення про відмову в задоволенні вимог або прохань, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на чинне законодавство і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому вказуються заходи, які вживались органом військового управління, військовою частиною для перевірки цього звернення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльністю військової частини НОМЕР_1 щодо неприйняття рішення по суті рапорту від 22.09.2022р. солдату ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р. та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення по суті рапорту від 22.09.2022р. солдата ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

При цьому, щодо рапорту від 28.02.2024 року, то в цій частині слід відмовити, оскільки доказів отримання вказаного рапорту військовою частиною НОМЕР_1 , позивачем не надано.

Також, з урахуванням наведеного належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльністю Генерального штабу Збройних Сил України щодо неповідомлення солдата ОСОБА_1 про направлення рапорту від 28.02.2024 року за належністю та зобов'язання Генеральний штаб Збройних Сил України повідомити солдата ОСОБА_1 про направлення рапорту від 28.02.2024 року за належністю.

Враховуючи положення статті 317 КАС України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права, що має наслідком скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення постанови про часткове задоволення позову

Керуючись статтями 308, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 року в адміністративній справі №160/12646/24 скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позову.

Визнати протиправною бездіяльністю військової частини НОМЕР_1 щодо не прийняття рішення по суті рапортів від 22.09.2022р. та від 28.02.2024р. солдата ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022р.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення по суті рапортів від 22.09.2022р. та від 28.02.2024р. солдата військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про видачу довідки про участь у бойових діях в період з 06.04.2022р. по 05.06.2022 р.

Визнати протиправною бездіяльністю Генерального штабу Збройних Сил України щодо неповідомлення солдата військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про направлення рапорту від 28.02.2024 року за належністю.

Зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України повідомити солдата військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про направлення рапорту від 28.02.2024 року за належністю.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун