28 січня 2026 року Справа № 480/9562/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9562/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 11.07.2025 № 184150016037 про відмову йому в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити призначення та виплату дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 04.07.2025, із зарахуванням до страхового стажу та врахуванням при обчисленні розміру пенсії періодів роботи з 08.07.1987 по 10.03.1998, з 11.06.2015 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 31.12.2015 - в одинарному розмірі, та періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 22.06.2015 по 06.08.2015, з 07.08.2015 по 23.01.2016, з 08.02.2016по 06.03.2016, з 17.06.2016 по 01.07.2016 - у пільговому обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як учасник бойових дій, звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком. Проте ГУ ПФУ у Київській області, за результатами розгляду заяви позивача, неправомірно було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії. До страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998, оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та вироблені трудодні. Для зарахування періоду роботи в колгоспі необхідно надати уточнюючу довідку про встановлений мінімум та вироблені трудодні та довідку про перейменування організації.
Ухвалою суду від 22.12.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників.
07.01.2026 від відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області, до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Відзив мотивовано тим, що спірне рішення прийнято правомірно, оскільки відповідно до п. 4 ч. 1. статті 115 Закону України № 1058 підстави для призначення дострокової пенсії за віком у позивача відсутні, так як відсутній необхідний страховий стаж.
09.01.2026 від відповідача - ГУ ПФУ у Київській області, до суду надійшов відзив на позовну заяву, зазначає, що необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 25 років. Страховий стаж особи становить 14 років 4 місяці 29 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998, оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та вироблені трудодні. Для зарахування періоду роботи в колгоспі необхідно надати уточнюючу довідку про встановлений мінімум та вироблені трудодні та довідку про перейменування організації.
Відповідно до п. 2 ст. 24 cтраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи вищенаведене, Головне управління не вбачає в своїх діях порушення чинного Пенсійного законодавства України і вважає, що позовні вимоги позивача не обґрунтовані та безпідставні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 16.03.2016.
В період з 22.06.2015 по 06.08.2015, з 07.08.2015 по 23.01.2016, з 08.02.2016 по 06.03.2016, з 17.06.2016 по 01.07.2016 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.
Зазначена інформація підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_3 від 04.04.2023 № 5250.
На думку позивача, періоди його участі в антитерористичній операції з 22.06.2015 по 06.08.2015, з 07.08.2015 по 23.01.2016, з 08.02.2016 по 06.03.2016, з 17.06.2016 по 01.07.2016 підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача у пільговому обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці.
04.07.2025 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058. За принципом екстериторіальності зазначену заяву було направлено на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Рішенням відповідача 1 про відмову у призначенні пенсії від 11.07.2025 № 184150016037 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу для призначення пенсії згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058.
Відмовляючи позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком, відповідач 1 зазначив наступне: "Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 04.07.2025. Пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить - 55 років. Страховий стаж визначений пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону становить - 25 років. Вік заявника 55 років […]. Страховий стаж особи становить 14 років 4 місяці 29 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998, оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та вироблені трудодні. Для зарахування періоду роботи в колгоспі необхідно надати уточнюючу довідку про встановлений мінімум та вироблені трудодні та довідку про перейменування організації".
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право), здійсненого відповідачем 1, до страхового стажу позивача також не було враховано періоди роботи позивача з 11.06.2015 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 31.12.2015.
Відповідно до норми п.4 ч.1 ст.115 Закону України № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Підпунктом 6 п.2.1 розділу ІІ Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 за № 22-1, закріплено, що документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях є: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України, у зв'язку з військовою агресією РФ; посвідчення учасника бойових дій.
Суд звертає увагу, що нормами Порядку закріплено альтернативу подання одного з трьох документів, що посвідчує спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Кожен з цих документів є достатнім доказом для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій.
Тому право на дострокову пенсії за нормою п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058-IV мають чоловіки - учасники бойових дій, у разі досягнення ними 55 річного віку за наявності не менше 25 років страхового стажу при наданні ними із заявою про призначення пенсії посвідчення учасника бойових дій або довідки про участь у бойових діях.
Отже, позивач надавши разом із заявою посвідчення учасника бойових дій підтвердив своє право на отримання пенсії за нормою п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058-IV.
Відповідно до норми ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. В абзаці 2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. № 1-рп/99 по справі № 1-7/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) міститься роз'яснення наведеного конституційного положення, в якому зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі потрібно розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон чи інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали чи мали місце.
Таким чином, стосовно порядку зарахування певних періодів до стажу для призначення пенсії необхідно керуватися тим законодавством, під час дії якого, ці періоди існували.
Частиною першою статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно пунктом 3 вищезазначеного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до вимог пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до пункту 6 Міністрів СРСР "Про трудові книжки колгоспників" № 310 від 21.04.1975 всі записи у трудовій книжці завіряються у всіх розділах за час роботи у колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої особи і печаткою.
З огляду на вищевикладені норми, суд вважає, що документи, які надав позивач відповідачу, дають підстави для зарахування спірного періоду до стажу роботи.
Покликання відповідача на те, до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998, оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та вироблені трудодні, суд вважає необґрунтованими і такими, що суперечать письмовим доказам, що знаходяться в матеріалах справи.
Так, згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 28.07.1990, позивач в період з 08.07.1987 по 10.03.1998 позивач працював у колгоспі імені Ілліча Краснопільського району Сумської області. Зазначена інформація також підтверджується довідками, виданими дирекцією СТОВ "Вікторія" Сумського району Сумської області від 04.07.2025 № 88 (про перейменування підприємства), від 04.07.2025 № 87 (про кількість відпрацьованих вихододнів), від 04.07.2025 № 86 (про заробітну плату для обчислення пенсії).
Записи в трудовій книжці позивача вчинені у відповідності до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 № 5.
За наведених обставин суд виходить з того, що трудовою книжкою підтверджується стаж роботи позивача з 08.07.1987 по 10.03.1998, що є достатнім для врахування цього періоду при обчисленні розміру пенсії і не вимагає додаткового підтвердження позивачем свого стажу як члена колгоспу з вирішенням питання про вироблення встановленого мінімуму трудової участі у суспільному виробництві.
Отже, позивачем надано всі необхідні документи, що підтверджують його статус та є підставою для призначення пенсії.
Оскільки належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, суд доходить до висновку, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, участь у бойових діях у воєнний час зараховується до вислуги років із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Судом встановлено, що документи про призначення пенсії були розглянуті саме ГУ ПФУ у Київській області. Саме зазначеним суб'єктом при прийнятті спірного рішення не були враховані до страхового стажу позивача деякі періоди його роботи, а також не враховано, що посвідчення учасника бойових дій є самостійним документом, що підтверджує право на отримання пенсії за нормою п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058-IV. Отже, виключно ГУ ПФУ у Київській області порушило право позивача на пенсійне забезпечення, тому саме ця особа є належним відповідачем за позовом. Тому в задоволенні вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Сумській області суд відмовляє, оскільки зазначений суб'єкт не порушив прав позивача.
Відповідно до п.4 ч.ч. 2, 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує такого суб'єкта вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. Отже, врахування правової оцінки спірного питання є обов'язком суб'єкта владних повноважень при вирішенні питання, з якого звернувся позивач.
На підставі вищевикладеного, суд, з урахуванням принципу верховенства права та норми ч.2 ст.9 КАС України, для захисту прав людини, вважає доцільним задовольнити позовні вимоги частково, з виходом за їх межі, шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення, зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998, а також, повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 11.07.2025 № 184150016037 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в колгоспі за трудовою книжкою від 28.07.1990 НОМЕР_1 з 08.07.1987 по 10.03.1998.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву від 04.07.2025 ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення відповідне, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал