29 січня 2026 р. № 400/10828/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135,
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправною бездіяльність щодо не внесення виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відносно ОСОБА_1 про не порушення послідовності здобуття освіти в порядку, визначеному частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», зобов'язання Міністерство освіти і науки України внести виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , , послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» при поточному здобутті ним на денній формі навчання освіти рівня бакалавр за спеціальністю «А4.11 «Фізична культура» у Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (структурний підрозділ Навчально-науковий педагогічний інститут імені В.О. Сухомлинського», а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту", оскільки процедура навчання без отримання документу про успішне завершення навчання не свідчить про здобуття відповідного рівня освіти. Позивач 01.09.2016 був зарахований до Миколаївського національного аграрного університету на денну форму навчання, освітній рівень «бакалавр», однак 11.07.2017 року був відрахований з числа студентів університету за власним бажанням. Позивачем не було здобуто бакалаврський рівень освіти, не було виконано відповідну освітню програму, не було пройдено атестацію та не було отримано відповідний документ про вищу освіту (диплом бакалавра). Таким чином, станом на зараз позивач здобуває бакалаврський освітній рівень у Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (структурний підрозділ Навчально-науковий педагогічний інститут імені В.О. Сухомлинського» за спеціальністю А4.11 «Фізична культура» освітній рівень «Бакалавр» дата початку навчання 01.09.2025 року до 30.06.2029 року.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, та, про що зазначено у листі Міносвіти на адресу позивача від 02.10.2025 № 3/8418-25, здобувач освіти ОСОБА_1 01.09.2016 зарахований на навчання за освітнім рівнем «бакалавр" до Миколаївського національного аграрного університету, відрахований 11.07.2017 за власним бажанням. Отже протягом часу понад дев'ять місяців позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «бакалавр“. Згодом він 11.08.2025 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем «бакалавр" до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Вважаємо, що позивач здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "ІНФОРЕСУРС" пояснень суду не надала.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
01.09.2016 року позивач був зарахований до Миколаївського національного аграрного університету на денну форму навчання, освітній рівень «бакалавр», однак 11.07.2017 року був відрахований з числа студентів університету за власним бажанням.
З 11.08.2025 позивач був зарахований до складу студентів І курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю А4.11 «Фізична культура» освітній рівень «Бакалавр» дата початку навчання 01.09.2025 року до 30.06.2029 року, Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (структурний підрозділ Навчально-науковий педагогічний інститут імені В.О. Сухомлинського», де продовжує навчання по цей час.
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова 01.09.2025 сформував довідку №706792 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо позивача, в якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України від 05.09.2017 № 2145-Ш «Про освіту» (далі Закон № 2145^Ш).
22.09.2025року позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою, в якій просив внести виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 , послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» при поточному здобутті мною на денній формі навчання освіти рівня бакалавр за спеціальністю А4.11 «Фізична культура» у Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова (структурний підрозділ Навчально-науковий педагогічний інститут імені В.О. Сухомлинського», а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Листом МОН №3/8418-25 від 02.10.2025 року позивачу було відмовлено у внесені змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відповідно до ч.2ст.10 Закону України “Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України “Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з ч.4 ст.5 Закону України “Про вищу освіту» особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.
Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відповідно до ст.40 Закону України “Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.
Відповідно до ст.7 Закону України “Про вищу освіту» єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 та впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач в 2016-2017 роках проходив навчання для здобуття освіти за рівнем “бакалавр», але навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
При цьому, позивач не проходив атестацію на здобуття бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома бакалавра, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України, що означає що позивачем не було завершено перший (бакалаврський) рівень вищої освіти як наступний етап (рівень) освіти.
Оскільки, позивач не отримав диплом “бакалавра» вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.
Верховний Суд у своїх постановах зазначив, що продовження навчання за певним рівнем вищої освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу освіту раніше не отримувала, в іншому вищому навчальному закладі або закладі фахової передвищої освіти з того ж самого курсу, з якого вона була відрахована з попереднього навчального закладу, за тією ж або іншою спеціальністю і освітньою програмою того ж рівня освіти - не може вважатись повторним здобуттям вищої освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, і, відповідно, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII.
Аналогічний висновок у схожих правовідносинах Верховний Суд виклав у постанові від 29 жовтня 2025 року у справі № 200/5372/24, де здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти після відрахування продовжив навчання в іншому вищому навчальному закладі.
Формування довідки про здобувача освіти (додаток 9 до Постанови КМУ № 560) відбувається автоматизовано згідно із закладеними у ЄДЕБО алгоритмами та є результатом виконання Міносвіти закріплених за ним у законі повноважень як розпорядника ЄДЕБО та володільця наявної у ній інформації.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 29 жовтня 2025 року у справі № 200/5372/24.
Технічний адміністратор ЄДЕБО здійснює лише технічне і технологічне забезпечення функціонування системи (пункт 2 розділу IV Положення про ЄДЕБО) відповідно до вимог, встановлених розпорядником ЄДЕБО - Міносвіти, яке визначає вимоги до програмного забезпечення ЄДЕБО, визначає алгоритми формування інформації (пункт 1 розділу IV Положення про ЄДЕБО) та є володільцем усієї інформації, яка міститься в системі.
Суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері, зокрема, вищої освіти, не мають повноважень на встановлення вимог до програмного забезпечення ЄДЕБО та зміни технічних параметрів й алгоритмів його функціонування.
Міносвіти, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти», забезпечує функціонування ЄДЕБО, розробку та затвердження порядку формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
Формування та видача за даними ЄДЕБО позивачу довідки порушило його право як учасника освітнього процесу на отримання щодо себе повної і достовірної інформації в галузі освіти, а також право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбачене пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.
Підсумовуючи викладене, Верховний Суд дійшов таких висновків:
1) здобуття освітнього рівня фахового молодшого бакалавра (фахова передвища освіта) або першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розпочинається з моменту зарахування особи до відповідного навчального закладу та закінчується у момент її відрахування з нього у зв'язку з успішним виконанням освітньої програми та врученням передбаченого законом документа про освіту встановленого зразка;
2) особа, яка була зарахована на навчання за певним освітнім рівнем, але була відрахована до завершення навчання і не отримала документа про освіту встановленого зразка, не може вважатися такою, що здобула відповідний рівень освіти;
3) продовження навчання за певним рівнем освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу або фахову передвищу освіту раніше не отримувала, в іншому навчальному закладі за тим же або іншим рівнем освіти (за умови, що цей рівень є вищим за повну загальну середню освіту) - не може вважатись повторним здобуттям освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII;
4) Міносвіти має забезпечувати формування нових довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО із зазначенням «Так, не порушує» у полі про дотримання послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у разі неправильного формування довідок про здобувачів освіти, зокрема у випадках, якщо особа здобула лише повну загальну середню освіту і розпочала навчання у вищому навчальному закладі, але не завершила його (не отримала диплом), та потім вступила до цього ж або іншого навчального закладу, на той самий або інший рівень освіти.( висновок ВС у постанові по справі № 160/29658/24 від 26.11.2025).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, Міністерство освіти і науки України через підпорядкованого технічного адміністратора має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» щодо позивача.
Судовий збір підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо не внесення виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відносно ОСОБА_1 про не порушення послідовності здобуття освіти в порядку, визначеному частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ,01135, ЄДРПОУ 38621185) внести виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» при поточному здобутті ним на денній формі навчання освіти рівня бакалавр за спеціальністю «А4.11 «Фізична культура» у Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (структурний підрозділ Навчально-науковий педагогічний інститут імені В.О. Сухомлинського», а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ,01135, ЄДРПОУ 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1221,20грн.(одна тисяча двісті двадцять одна грн. 20коп.), сплачений платіжною інструкцією від 06.10.2025.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко