29 січня 2026 р. № 400/6860/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаКорабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Одеса), вул. Океанівська, 1А,м. Миколаїв,54052,
проскасування постанови від 26.06.2025,
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Одеса) з вимогами про скасування постанови про накладення штрафу від 26.06.2025 р. у виконавчому провадженні №70769971.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на виконанні відповідача знаходиться виконавчий лист про стягнення з нього аліментів на утримання дітей. Проте у Позивача немає умислу на ухилення від сплати аліментів, заборгованість виникла через відсутність будь-яких доходів з лютого 2024 року, оскільки з 21 грудня 2023 року по теперішній час Позивач перебуває під вартою в ДУ "Миколаївський слідчий ізолятор.
16.12.2025 р. Відповідачем надано Відзив на позовну заяву, де зазначає, що наявність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 підтверджується розрахунком заборгованості від 25.06.2025. Станом на 01.02.2025 заборгованість зі сплати аліментів складає 86009.85 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік. 26.06.2025 державним виконавцем Вівсяною Л. І. винесено постанову про накладення штрафу на користь ОСОБА_2 в сумі 17201,97 грн., так як, з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання у ОСОБА_1 станом на 01.02.2025 року утворилася заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 86 009.85 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
На виконанні відповідача перебуває виконавче провадження № 70769971 щодо виконання виконавчого листа № 488/1649/22 виданого 06.12.2022 Корабельним районним судом м. Миколаєва про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно починаючи з 20.10.2022 року і до досягнення повноліття.
26.06.2025 державним виконавцем Вівсяною Л. І. винесено постанову про накладення штрафу на користь ОСОБА_2 в сумі 17201,97 грн., так як, з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання у ОСОБА_1 станом на 01.02.2025 року утворилася заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 86009.85 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
На сьогоднішній день Позивач перебуває під вартою в ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор», що підтверджується ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.05.2025 р. по справі №650/1290/24.
Таким чином, спірним є законність накладення на позивача штрафу за заборгованість яка виникла зі сплати аліментів.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема, можливість здійснення певних процесуальних дій у виконавчому провадженні лише з дозволу суду, а також обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби й позови, що виникають з відносин щодо примусового виконання судових рішень.
Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абз.3 ч.14 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
Наявність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 підтверджується розрахунком заборгованості від 25.06.2025. Станом на 01.02.2025 заборгованість зі сплати аліментів складає 86009.85 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Тобто, сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує суму відповідних платежів за три роки.
Згідно п. 8 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року та не порушує прав та інтересів сторін виконавчого провадження Виконавець накладає на боржника штраф у розмірі та у випадках, визначених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону.
Постанова про накладення штрафу оформлюється відповідно до вимог пункту 7 розділу І цієї Інструкції та містить відомості про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, та суму штрафу. Постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилається сторонам виконавчого провадження. Суми штрафів стягуються виконавцем з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Якщо після закінчення виконавчого провадження з виконання рішення про стягнення аліментів з підстав, передбачених пунктами 7, 9 статті 39 Закону, суми штрафів не стягнуто, постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією. Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.
Таким чином положення абзацу 3 частини чотирнадцятої статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" передбачають накладення штрафу у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів у певному розмірі, який дорівнює сумі відповідних платежів за три роки. Тобто, зазначена норма права містить вказівку на суму заборгованості, за якої виникають підстави для накладення штрафу на боржника, а не на період її виникнення.
Метою вказаної норми є створення економічних передумов для подальшого вдосконалення механізму забезпечення конституційного права дітей на достатній життєвий рівень та покращення матеріального забезпечення дітей у випадках, якщо батьки не дійшли згоди щодо способу утримання дітей і такий спосіб утримання дітей вирішується судом.
За несплату аліментів законодавством передбачена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність.
Суд зауважує, що особливістю адміністративного судочинства є покладення обов'язку доведення правомірності винесених рішень на відповідача - органи державної влади та іх посадових осіб.
Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дій чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
Таким чином, саме державний виконавець повинен був за допомогою належних, допустимих і достатніх доказів довести той факт, що боржник ухиляється від сплати аліментів умисно, маючи при цьому реальну можливість виконувати свої зобов'язання.
Якщо боржник не має доходів та фактично не може сплачувати аліменти (перебуває в під вартою в ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор»), то це є обставина, що виключає умисел чи можливість сплати.
Суд встановив, що заборгованість виникла за відсутності у боржника об'єктивної можливості сплачувати належні суми аліментів, а від так позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню, а Постанова про накладення штрафу від 26.06.2025 року у виконавчому провадженні ВП №70769971 підлягає скасуванню.
Відповідач не довів правомірність оскаржуваних дій та постанов, що має наслідком задоволення позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Одеса) - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати постанову Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Океанівська, 1А, м. Миколаїв, 54052, ідентифікаційний код 34993136) від 26.06.2025 р. про накладення на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) штрафу в рамках виконавчого провадження ВП №70769971.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 29.01.2026 р.
Суддя Н. В. Лісовська