Рішення від 29.01.2026 по справі 400/12476/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 р. № 400/12476/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ», вул. Марка Кропивницького, 114,м. Миколаїв,54009,

до відповідачаГоловного управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116, Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8,м. Київ,04053,

провизнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2025 № 13302789/45462991; зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 05.10.2024 № 13,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» (далі по тексту - Позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - Відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі по тексту - Відповідач 2) з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві за № 13302789/45462991 від 24.09.2025 р. про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р.; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» податкову накладну № 13 від 05.10.2024 р. датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо цієї податкової накладної.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до приписів Податкового кодексу України, 05.10.2024 р. ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» за результатами своєї господарської діяльності направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №13, реєстрацію якої зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів. Позивачем направлено на адресу відповідачів пояснення щодо підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, реєстрацію якої було зупинено, а також копії відповідних документів. Однак, за результатом розгляду комісією наданих документів, Позивачем отримано рішення № 13302789/45462991 від 24.09.2025 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р. Підставою для відмови податковим органом визначено: у зв'язку з наданням платником податків копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. Додатково в цьому рішенні зазначено, що платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості 17.04.2025 р. Позивач вважає, що оскаржуване рішення є незаконним і необґрунтованим.

24.11.2025 р. ухвалою суду повернуто позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ».

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2025 р. задоволено апеляційну скаргу Позивача, скасовано ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 р., справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 08.01.2026 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін).

26.01.2026 р. Відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, зокрема, зазначив, що у разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження. Спірне рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є правомірним та відповідають вимогам чинного законодавства України.

26.01.2026 р. Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, в якому висловлює незгоду із заявленими позовними вимогами та зазначає, що квитанція яку отримав позивач відповідає вимогам чинного законодавствам тому рішення комісії контролюючого органу є правомірним, оскільки квитанція має передбачену форму та формується автоматизованою системою, в свою чергу платнику надається перелік документів відповідно до Порядку № 520, а саме п. 5, де платник податку може подивитися, які документи потрібні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної. За результатами розгляду наданих пояснень та копій підтверджуючих документів від позивача Комісією ГУ ДПС у м. Києві було прийнято рішення №13302789/45462991 від 24.09.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 05.10.2024 року у зв'язку з надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості від 17.04.2025. При розгляді відповідних документів комісія уповноважена надавати оцінку наданим первинним документам, у частині підтвердження/не підтвердження ними реальності господарської операції та/або достатності наданих документів для відповідного підтвердження.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому чинним законодавством порядку 08.08.2024 р., номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1000741020000107597.

З 22.09.2025 р. місцем реєстрації Позивача є адреса : 54009, Миколаївська область, місто Миколаїв, вул. Кропивницького Марка, будинок 114.

Основним видом діяльності Позивача є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (за КВЕД 46.21).

Кількість штату підприємства складає 140,5 одиниць з місячним фондом заробітної плати 1890200,00 грн. згідно штатного розпису, затвердженого ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» з 01.09.2024 року.

Для зберігання накопичених залишків нереалізованої продукції, Позивач уклав 18 договорів суборенди нежитлових приміщень та 19 договорів складського зберігання. Склади розташовані в різних регіонах України, а саме в Дніпропетровській області, Кіровоградській області, Херсонській області, Миколаївській області, Одеській області, Сумській області, Київській області. Наявність складів відображено позивачем в поданих до податкового органу Повідомленнях про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 16.09.2024 р.

Транспортування сільськогосподарської продукції здійснюється шляхом залучення транспортних компаній, з якими були укладені договори, в т.ч. ТОВ «ТРЕЙД ЛА ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 40888064) згідно договору від 01.09.2024 року № 01/09-2024.

17.09.2024 року між Позивачем (Покупець) та фермерським господарством «БОРИСЕНКО А.М.» (Постачальник) укладено Договір поставки сільськогосподарської продукції № 90113.

Позивач узгодив з постачальником Специфікацію № 1 від 17.09.2024 р. купівлю-продаж соняшнику в кількості 22,82 т.

На підставі накладної № 1 від 17.09.2024 р. постачальник ФГ «БОРИСЕНКО А.М.» відвантажив Позивачу соняшник в кількості 22,82 т. На продаж соняшника в кількості 22,82 т постачальником виставлено рахунок-фактура № 1 від 17.09.2024 р., який було сплачено Позивачем згідно платіжної інструкції № 90 від 24.09.2024 р.

В подальшому для реалізації господарської діяльності Позивач уклав з покупцем ТОВ «ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «ЗОЛОТИЙ ДРАКОН» (код ЄДРПОУ 41607663) договір № G600163 від 01.10.2024 р. на поставку сільськогосподарської продукції.

Відповідно до видаткової накладної № ТОП000466 від 05.10.2024 р. Позивач відвантажив ТОВ «ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «ЗОЛОТИЙ ДРАКОН» соняшник в кількості 23,001 т на суму 530334,62 грн. (в т.ч. ПДВ - 65128,81 грн.). Транспортування товару до покупця було здійснено на підставі товарно-транспортної накладної № 220170 від 03.10.2024 р. із залученням перевізника ТОВ «ТРЕЙД ЛА ГРЕЙН» на підставі договору транспортного перевезення № 01/09-2024 від 01.09.2024 р. Покупець повністю оплатив Позивачу вартість поставленої продукції, що підтверджено оборотно-сальдовими відомостями по рахункам 631 за 01.09.2024-20.09.2025 років та 361 за 01.09.2024-20.09.2025 років.

За фактом відвантаження сільськогосподарської продукції, ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» на адресу покупця ТОВ «ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «ЗОЛОТИЙ ДРАКОН» склало податкову накладну № 13 від 05.10.2024 р. на суму 530334,62 грн. (ПДВ - 65128,81 грн.).

22.10.2024 р. Позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 13 від 05.10.2024 р., але згідно електронної квитанції від 22.10.2024 р. (реєстраційний номер 9312977767) реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена з підстав: ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"= 142759.04. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20.09.2025 р. Позивачем подано до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових Головного управління ДПС у м. Києві (комісія регіонального рівня) «Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладнихрозрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено» за № 23 до податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р.

До повідомлення № 23 від 20.09.2025 р. Позивач додав 16 додатків на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 13 від 05.10.2024 р., в тому числі:

1) письмові пояснення № 19/09-2 від 19.09.2025 р. до податкових накладних № 13 від 05.10.2024 р., в яких описав суть проведеної господарської операції та її документальне підтвердження;

2) копії документів щодо придбання продукції: договір поставки сільськогосподарської продукції № 90113 від 17.09.2024 р. з ФГ «БОРИСЕНКО А.М.»; рахунок-фактура № 1 від17.09.2024 р.; видаткова накладна № 1 від 17.09.2024 р., специфікація № 1 від 17.09.2024 р.; платіжна інструкція № 90 від 24.09.2024 р.;

3) копії документів щодо продажу продукції ТОВ «ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «ЗОЛОТИЙ ДРАКОН»: договір № G600163 від 01.10.2024 р. на поставку сільськогосподарської продукції; видаткова накладна № ТОП000466 від 05.10.2024 р.; ТТН № 220170 від 03.10.2024 р.; банківська виписка з 20.08.2024 р. по 31.12.2024 р.;

4) копії документів щодо придбання послуг транспортування: договір транспортного перевезення № 01/09-2024 від 01.09.2024 р. з ТОВ «ТРЕЙД ЛА ГРЕЙН»; акт надання послуг № 208 від 31.10.2024 р.; платіжні інструкції № 626 від 31.01.2025 р., № 77748907712 від 15.09.2025 р.

Окрім цього були надані копії виписки від 15.01.2025 р. № 292744066545 від 15.01.2025 р., рішення 14/01/2025 від 14.01.2025 р., опис до ЄДР, наказу № 2-К від 15.01.2025 р. про призначення на посаду, штатного розпису на 01.09.2024 р., витягу № 2426594501123 платника ПДВ, договору оренди № 07/08/24-20 від 07.08.2024 р. нерухомості з актом приймання-передачі від 08.08.2024 р., повідомлення 20-ОПП від 16.09.2024 р., оборотно-сальдові відомості по рах 631 за 01.09.2024 р.-20.09.2025 р., по рах. 361 за 01.09.2024 р.-20.09.2024 р.

Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих Позивачем документів прийнято оскаржуване рішення за № 13302789/45462991 від 24.09.2025 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р. у зв'язку з наданням платником податків копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. Додатково в цьому рішенні зазначено, що платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості 17.04.2025 р.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165), який був чинним на момент прийняття оскаржуваного позивачем рішення.

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

До спірних правовідносин належить застосувати Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3, 4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

До того ж, зміст переліку документів, встановлений пунктом 5 Порядку № 520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 9 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р. стало те, що податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.

Позивач разом з поясненнями щодо зупинення реєстрації податкової накладної надав усі первинні документи на підтвердження господарських операцій, проте, як вбачається з матеріалів справи, в оскаржуваному рішенні Комісії ГУ ДПС у м. Києві у якості підстави для відмови у реєстрації в ЄРПН податкової накладної вказано про надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

В розділі «Додаткова інформація» контролюючим органом зазначено: платником не спростовано критерії ризиковості, яким він відповідає згідно з рішенням про відповідність критеріям ризиковості 17.04.2025 р.

Отже, в спірному рішенні контролюючим органом не вказано, які саме документи були складені з порушенням законодавства та у чому полягає така невідповідність. Крім того, у спірному рішенні контролюючий орган послався на відповідність позивача критеріям ризикованості платника податку, тобто зазначив таку ж саму обставину, яка була визначена в якості причини для зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної, без урахуванням наданих після цього позивачем пояснень та документів.

З цього приводу суд звертає увагу контролюючого органу на те, що в межах здійснення процедури реєстрації в ЄРПН податкової накладної платник податків не зобов'язаний спростовувати наявність підстав для віднесення його до переліку ризикових платників податків, оскільки після надання Позивачем пояснень та документів, які підтверджують його право на складання та реєстрацію в ЄРПН податкової накладної ГУ ДПС у м. Києві повинно було надати оцінку саме вказаним документам, а не стверджувати про наявність рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості від 17.04.2025 р. З наведеного вбачається, що відповідач фактично ухилився від виконання своїх обов'язків та не розглянув по суті надані Позивачем пояснення та документи.

Аналіз змісту оспорюваного рішення дає підстави стверджувати, що Комісія ГУ ДПС у місті Києві, розглядаючи подані Позивачем документи, не визначала перелік документів, який є необхідним для підтвердження наявності підстав для реєстрації поданої позивачем податкової накладної/розрахунку коригувань.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що Позивачем надані до контролюючого органу всі наявні у нього документи на підтвердження здійсненої господарської операції.

Відповідач належними доказами не обґрунтував підстави прийняття оскаржуваного рішення, зокрема те, які саме первинні документи складені з порушення законодавства, та яким чином вказане могло вплинути на обов'язок платника податків зареєструвати податкову накладну/ розрахунок коригувань при отриманні авансу за послуги які надаються в майбутньому.

Також відповідачі не довели, що надані Позивачем документи мали недоліки форми або змісту, що виключали можливість реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригувань.

Натомість, з огляду на докази, надані Позивачем до податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригувань, які надані до матеріалів справи, що повністю розкривають зміст господарських операцій та надають право на складання податкової накладної/ розрахунку коригувань.

При цьому, суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/ розрахунку коригувань прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 25.11.2022 у справі №320/3483/21, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

При цьому, Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

На підставі викладеного, суд зазначає, що спірне рішення містить лише загальне твердження без зазначення, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Таким чином, суд дійшов висновку, що посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригувань, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Судом, з урахуванням доказів, наданих позивачем до контролюючого органу після зупинення реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригувань (пояснення та копії бухгалтерських документів), встановлено, що Позивачем надано документи, що повністю розкривають зміст господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/ розрахунку коригувань.

Враховуючи викладене вище в сукупності, суд вважає оскаржуване рішення № 13302789/45462991 від 24.09.2025 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р. протиправним та необґрунтованим.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від № 13 від 05.10.2024 р., суд зазначає наступне.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи №R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановленні у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі Державною податковою службою України вчиняються відповідні дії по реєстрації, при цьому датою реєстрації є день набрання законної сили рішенням суду, якщо у судовому рішенні не зазначена інша дата. Отже, суд може зазначити у судовому рішенні конкретну дату, яку контролюючому органу необхідно відобразити в якості дати реєстрації податкової накладної в Реєстрі.

Суд звертає увагу на те, що податкова накладна № 13 від 05.10.2024 р. була подана до реєстрації 22.10.2024 р.

У зв'язку з цим, податкова накладна № 13 від 05.10.2024 р. підлягає реєстрації у день її подання, тобто 22.10.2024 р.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами не доведено законність оскаржуваного рішення, що має наслідком задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 2422,40 грн, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно.

Керуючись ст. 2, 19, 134, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» (вул. М. Кропивницького, буд. 144, м. Миколаїв, 54009, ідентифікаційний код 45462991) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, ідентифікаційний код ВП 44116011) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві за № 13302789/45462991 від 24.09.2025 р. про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» податкової накладної № 13 від 05.10.2024 р.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену ТОВ «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» податкову накладну № 13 від 05.10.2024 р. датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо цієї податкової накладної.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, ідентифікаційний код ВП 44116011) судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» (вул. М. Кропивницького, буд. 144, м. Миколаїв, 54009, ідентифікаційний код 45462991).

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ ГРОУ» (вул. М. Кропивницького, буд. 144, м. Миколаїв, 54009, ідентифікаційний код 45462991).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 29.01.2026 р.

Суддя Н.В. Лісовська