29 січня 2026 р. № 400/7395/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач) про: визнання бездіяльності командування військової частини НОМЕР_2 щодо порушення процедури переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 на подальше проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_3 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р.; зобов'язати командування військової частини НОМЕР_2 направити подання щодо переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р. до Генерального штабу Збройних Сил України.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 потім його було переміщено та зараховано для проходження служби до військової частини НОМЕР_2 .
28.05.2025 р. представником позивача до військової частини НОМЕР_4 було подано запит щодо надання інформації з приводу переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 на проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 ,
Відповідач надав відповідь що позивач зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_2 24.05.2025 року.
Позивачем було отримано рекомендаційний лист від командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р., в якому зазначалося, що, командування частини не заперечує проти направлення на подальше проходження служби позивача на посаду водій - електрик відділення управління штабу батальйону взводу зв'язку танкового батальйону військової частини НОМЕР_3 , штат. 57/838-01, ШПК. солдат, ВОС-790037А, посадовий оклад 2820 грн.
Позивач звертався з рапортом до командування військової частини НОМЕР_2 з метою переміщення на проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 віл 26.05.2025 р.
Однак, він протиправно не прийняв жодного рішення за результатами розгляду рапорту позивача з чим позивач не погодився та звернувся до суду за захистом свої порушених прав.
У відзиві на позовну заяву від 04.08.2024 відповідач заперечив проти позовних вимог і просив повністю відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. Зазначивши, що підрозділ (рота, батальйон) має типову організаційно-штатну структуру та комплектується за рахунок осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, підпадають під умови дострокового звільнення від відбуття покарання, передбаченого законодавством України.
Відповідно до ст. 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон України № 2232-ХІІ) особи, які умовно-достроково звільнені від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, приймаються на військову службу до Збройних Сил України за контрактом на посади рядового, сержантського і старшинського складу, а також офіцерського складу відповідно до військових звань, за якими вони перебувають на військовому обліку.
Процедура оформлення на військову службу за контрактом, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки його припинення (розірвання), порядок присвоєння військових звань та проходження військової служби визначаються положенням про проходження військової служби та іншими нормативно-правовими актами.
Позивач, зарахований за контрактом до особового складу спеціалізованої стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 на посаду старшого стрільця оператора. Відповідно до ст. 21-6 Закону України № 2232-ХІІ військовослужбовці із числа осіб, звільнених умовно-достроково від відбування покарання, які приймаються на військову службу за контрактом та призначаються на посади, проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин (спеціалізованих військових частинах), строк військової служби становить до закінчення особливого періоду.
У військовій частині НОМЕР_2 відсутні правові підстави для переміщення позивача на нове місце проходження військової служби на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 , оскільки у відповідності до вищезазначених норм законодавства позивач має проходити військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин (спеціалізованих військових частинах).
Військова частина НОМЕР_2 діє виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, а отже жодної протиправності в діях відповідача щодо порушення прав ОСОБА_1 не вбачається, у зв'язку із чим на переконання відповідача позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.
Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача з рапортом про переведення останього на нове місце проходження військової служби на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 .
Отримавши відмову на свій рапорт позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини тринадцятої статті 6 Закону № 2232-ХІІ військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами У країни у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно норм частин першої та четвертої статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
За приписами частини тринадцятої 13 статті 6 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та питання, пов'язані з виконанням громадянами військового обов'язку в запасі, регулюються Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008. (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2 Положення, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом.
Згідно з пунктом 12 Положення, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад,переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Призначення військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) на посади, здійснюється Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України, (пункт 81 Положення).
Пунктом 83 Положення встановлено, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України затвердженим Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008. (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2 Положення, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом.
Згідно з пунктом 12 Положення, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Призначення військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) на посади, здійснюється Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України, (пункт 81 Положення).
Пунктом 83 Положення встановлено, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України.
Відповідно до пункту 4.1. Інструкції, військовослужбовці Збройних Сил України призначаються на посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі, Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5,.6 розділу І цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.
Отже, з аналізу правових норм слідує, що порядок переміщення військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 регулюється Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом МОУ № 170 від 10.04.2009.
Суд зазначає, наявність минулої судимості не є автоматичною забороною для переведення, якщо особа звільнена від покарання або судимість знята/погашена і дана особа проходить службу.
Тому для належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати командування військової частини НОМЕР_2 вирішити питання щодо направлення подання про переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р. до Генерального штабу Збройних Сил України з урахуванням висновків суду.
Позов задовольнити.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) задовольнити.
2.Визнати протиправною бездіяльність командування військової частини НОМЕР_2 щодо порушення процедури переміщення ОСОБА_1 на подальше проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_3 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р.
3. Зобов'язати командування військової частини НОМЕР_2 вирішити питання щодо направлення подання про переміщення військовослужбовця ОСОБА_1 на підставі рекомендаційного листа командування військової частини НОМЕР_3 від 26.05.2025 р. до Генерального штабу Збройних Сил України з урахуванням висновків суду.
4. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко