(в порядку ст.290 КАС України)
29 січня 2026 р. № 400/11020/25
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 за останньою займаною штатною посадою та тарифним розрядом, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні та додаткові (надбавки, доплати, підвищення та премії) види грошового забезпечення, визначені, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" на 01 січня 2025 року (3028), помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року за останньою займаною штатною посадою та тарифним розрядом, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні (оклад за посадою, військовим званням, надбавка за вислугу років) та додаткові (надбавки, доплати, підвищення та премії) види грошового забезпечення, визначені, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" на 01 січня 2025 року (3028), помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025 року.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він є пенсіонером та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як зазначає позивач, починаючи з 18.06.2025 ( з дати набрання законної сили судовим рішенням по справі №320/29450/25) була відновлена дія пункту 4 Постанови КМУ №704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01 січня 2018 та в розмірі 1762 гривень. В зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.07.2025 , з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн), встановленого законом на 01 січня 2025 років. Однак, відповідач відмовив у наданні оновленої довідки, спираючись на відсутність підстав для її оформлення.
Відповідач, заперечуючи проти позову в письмовому відзиві зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Грошове забезпечення військовослужбовців з 01.01.2024, 01.01.2025 не підвищувалося, тому відсутні підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 та 01.01.2025 року для перерахунку пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704, зокрема, абзац перший викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.». Після змін, внесених до пункту 4 Постанови № 704, прожитковий мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Щодо рiшення Київського окружного адмiнiстративного суду вiд 14.03.2025 у справi №320/29450/24 (набрало законної сили на пiдставi постанови Шостого апеляцiйного адмiнiстративного суду вiд 18.06.2025), на яке посилається позивач, то воно не може бути враховано при визначеннi розмiру складових грошового забезпечення для перерахунку пенсiї, оскiльки визнання у судовому порядку пункту 2 Постанови №481 нечинним не породжує для позивача юридичних наслідків, так як на момент виникнення спірних правовідносин (01.01.2025) відповідні положення зазначеної постанови були чинними.
Дослідив матеріали справи, суд встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
08.09.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій, з посиланням на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 по справі №320/29450/24, просив скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 року для перерахунку його пенсії з 01.07.2025 року, з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, яких посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року (01 січня 2025), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ та з урахуванням положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Листом від 12.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено позивачу в підготовці нової довідки про грошове забезпечення в зв'язку з відсутністю на те підстав. При цьому, ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що з 20.05.2023 (дата набрання чинності Постанови КМУ №481) базова величина, з якої обраховуються розміри посадових окладів, окладів (за спеціальним) званням військовослужбовців є сталою та становить 1762 гривень. З урахуванням внесених постановою КМУ №481 змін, установлення з 01.01.2024 Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 гривень, з 01.01.2025 Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 гривень, не має своїм наслідком збільшення базової величини , з якої обраховуються розмірі посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців, а отже і самого грошового забезпечення військовослужбовців. Отже, з 01.01.2024 та 01.01.2025 не настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій військовослужбовців, призначених відповідно до Закону №2262, Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
З наведеного суд вбачає:
1) за позицією позивача, оскільки рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 по справі №320/29450/24, яке залишено в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у нього виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18 червня 2025 року, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01.07.2025 року;
2) за позицією відповідача, рішення Київського окружного адмiнiстративного суду вiд 14.03.2025 у справi №320/29450/24, на яке посилається позивач, не може бути враховано при визначеннi розмiру складових грошового забезпечення для перерахунку пенсiї, оскiльки визнання у судовому порядку пункту 2 Постанови №481 нечинним, не породжує для позивача юридичних наслідків, так як на момент виникнення спірних правовідносин (01.01.2025) відповідні положення зазначеної постанови були чинними.
Вирішуючи правовий концепт, що виник у даній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
У частині четвертій статті 63 Закону № 2262-ХІІ вказано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Первинною редакцією пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Така редакція пункту 4 Постанови № 704 діяла до 24.02.2018.
Після змін, що були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пункт 4 Постанови № 704 мав такий зміст:
«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Постановою від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 Шостий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови № 103 (про внесення змін, у тому числі - до Постанови № 704).
Станом на 01.01.2025 діяла редакція постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) з урахуванням змін, що були внесені постановою Кабінету України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова № 481).
Так, згідно з пунктом 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24 (дата набрання законної сили - 18.06.2025) були визнані неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови № 481, було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 Постанови № 704. Ухвалою від 04.08.2025 Верховний Суд відкрив касаційне провадження у справі № 320/29450/24.
З посиланням на цю обставину, особи, пенсію яким було призначено за Законом № 2262, звертаються до суду з адміністративними позовами про зобов'язання уповноважених органів (вказаних у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45) видати довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 (обчисленого з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2025 року) для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.07.2025.
В теперішній час, в провадженні лише Миколаївського окружного адміністративного суду перебуває значна кількість таких справ, спір в яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права: зокрема, 400/10390/25, 400/11066/25, 400/11150/25, 400/11151/25, 400/11188/25, 400/11302/25, 400/11316/25, 400/11648/25, 400/13436/25, 400/13442/25, 400/13633/25, 400/13579/25, 400/13651/25, 400/10453/25, 400/10549/25, 400/10638/25, 400/11016/25, 400/11052/25, 400/11061/25, 400/11748/25, 400/11868/25, 400/14092/25, 400/11909/25, 400/12045/25, 400/12046/25, 400/12224/25, 400/12232/25, 400/12030/25, 400/12202/25, 400/12288/25, 400/12321/25,400/12407/25, 400/12424/25, 400/12528/25, 400/12647/25,400/13118/25, 400/13162/25 та багатьох інших.
Окрім цього, дослідженням інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, встановлено різноманітну практику щодо вирішення цього питання:
1) деякі суди першої інстанції , відмовляють у задоволенні позовних вимог щодо видачі довідки з врахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2025, з посиланням на те, що обставина визнання у судовому порядку пункту 2 Постанови №481 нечинним не породжує для позивача юридичних наслідків, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин відповідні положення зазначеної постанови були чинними (https://reyestr.court.gov.ua/Review/133568320, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133540935, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133571904, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133571905);
2) деякі суди першої інстанції відмовляють у задоволені позовних вимог щодо видачі довідки станом на 18.06.2025, дійшовши висновку про відсутність у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 18.06.2025 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.07.2025 основного розміру його пенсії, оскільки судом не встановлено, що станом на 18.06.2025 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку (https://reyestr.court.gov.ua/Review/133536742, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133536142, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133354545);
3) деякі суди першої інстанції задовольнять позовні вимоги, зобов'язуючи відповідача видати оновлену довідку станом на 18.06.2026 з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2025, виходячи з того, що з дати набрання набрання законної сили судовим рішенням по справі №320/29450/25 відновлено попередню редакцію п. 4 постанови КМУ 704, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/133569585, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133569734, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133569912,https://reyestr.court.gov.ua/Review/133569995, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133568864);
4) деякі суди першої інстанції задовольнять позовні вимоги, зобов'язуючи відповідача видати оновлену довідку станом на 18.06.2026 з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 18.06.2025 або на 1 січня календарного року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/133569853, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133568879, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133568882, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133571591, https://reyestr.court.gov.ua/Review/133571976)
Як вже зазначалось вище, підставою для звернення осіб, пенсію яким було призначено за Законом № 2262, з позовними вимогами щодо виготовлення та подання до Головного управління ПФУ в Миколаївській області оновлених довідок станом на 18.06.2025 для перерахунку пенсії з 01.07.2025, з врахуванням встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2025, слугувало набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, яким було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови № 481 та відновлено редакцію пункту 4 Постанови №704 до внесення вказаних змін.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 18.06.2025 (з дати набрання чинності рішенням по справі №320/29450/24) відновлено редакцію пункту 4 Постанови КМУ №704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Разом з цим, за позицією Верховного Суду, викладену у численних постановах, зокрема у постановах від 15.06.2023 у справі № 380/13603/21, від 30.04.2025 у справі № 620/9741/24, від 08.09.2025 у справі №200/4426/24 та інших, зміни до пункту 4 Постанови № 704 підлягають застосуванню саме з дати набрання чинності постанови суду апеляційної інстанції.
Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постановах від 05.06.2024 у справі № 910/14524/22 та від 11.09.2024 у справі № 554/154/22, наголошувала на тому, що Суд не може перебирати на себе правотворчі функції законодавчої та виконавчої влади. Порушення такого підходу та, відповідно, ігнорування принципу законності: суперечить, щонайменше, принципам правової визначеності, легітимних очікувань та належного урядування як базовим складовим правовладдя (верховенства права); дискримінує іншу сторону правовідносин; означає, що суд може надати дозвіл будь-кому та будь-коли діяти за межами закону (який містить заборони) або за межами наданих законом прав (повноважень); іде в розріз з принципом поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову, а також порушує систему стримувань і противаг (суд втручається в компетенцію суб'єктів нормотворення та може ігнорувати їх волю).
Відступу від наведеної позиції Верховний Суд не здійснював, що обумовлює висновок про чинність відповідних положень Постанови № 481 до 18.06.2025.
Отже, до 18.06.2025 правові підстави для застосування пункту 4 Постанови № 704 у редакції, до внесення змін Постановою № 481 відсутні.
Разом з цим, з набранням 18.06.2025 законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24 не відбулось підвищення посадових окладів і окладів за військовим званням.
З цього виникає питання щодо розрахункової величини прожиткового мінімуму для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.
Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Пункт 4 Постанови 704 у відновленій редакції з 18.06.2025 не передбачає визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням, виходячи з прожиткового мінімуму встановленого на час набрання законної сили судовим рішення або іншої обставини, а станом на 01.01.2025 не було підстав для врахування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", оскільки чинні на той час відповідні положення Постанови № 481 передбачають розрахункову величину 1762 гривень.
Таким чином, в даному випадку виникають спірні питання щодо застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.
Крім того, в цій категорії справ необхідно розуміти, що дата, станом на яку слід застосовувати розрахункову величини прожиткового мінімуму для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, значним чином впливатиме на розмір додаткових видів грошового забезпечення, оскільки відсоткове значення надбавок та премій військовослужбовцям значно різняться станом на січень або станом на 18.06.2025.
Отже, в даній категорії справ спірними є питання:
1) чи виникло у 2025 році право у осіб, пенсію яким було призначено за Законом № 2262, після набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 по справі №320/29450/24, на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення;
2) Якщо так, то станом на яку дату слід застосовувати величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб для розрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців відповідно до пункту 4 Постанови 704 у відновленій редакції з 18.06.2025 ( станом на 18.06.2025, станом на 01.01.2023 (до внесення змін Постановою КМУ 481), станом на 01.01.2025 або станом на 01.01.2026 (що відповідатиме п. 4 Постанови №704 у відновленій редакції);
3) Станом на яку дату підлягає врахуванню у оновлених довідках відсоткове значення розмірів додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, премії) для перерахунку пенсії особам, пенсію яким було призначено за Законом № 2262 ( станом на 18.06.2025, станом на 01.01.2023 (до внесення змін Постановою КМУ 481), станом на 01.01.2025 або станом на 01.01.2026 (що відповідатиме п. 4 Постанови №704 у відновленій редакції).
У цьому випадку, є питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, а також вказує на неоднорідну судову практику у подібних правовідносинах, у зв'язку з чим доцільне ухвалення рішення у зразковій справі.
Згідно з ч. 1 ст. 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
З огляду на викладене, суд вбачає підстави для застосування процедури згідно з ч. 1, 2 ст. 290 КАС України, -
Відкрити провадження у зразковій справі №400/11020/25 та постановити рішення відповідно до ст. 290 КАС України.
Додатки: матеріали адміністративної справи № 400/11020/24; копії ухвал по типовим адміністративним справам: 400/10390/25, 400/11066/25, 400/11150/25, 400/11151/25, 400/11188/25, 400/11302/25, 400/11316/25, 400/11648/25, 400/13436/25, 400/13442/25, 400/13633/25, 400/13579/25, 400/13651/25, 400/10453/25, 400/10549/25, 400/10638/25, 400/11016/25, 400/11052/25, 400/11061/25, 400/11748/25, 400/11868/25, 400/14092/25, 400/11909/25, 400/12045/25, 400/12046/25, 400/12224/25, 400/12232/25, 400/12030/25, 400/12202/25, 400/12288/25, 400/12321/25,400/12407/25, 400/12424/25, 400/12528/25, 400/12647/25, 400/13118/25, 400/13162/25.
Суддя В. В. Біоносенко