справа № 380/25247/25
з питань вжиття заходів забезпечення позову
28 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.08.2025 № 78/д, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у зв'язку із загибеллю батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , під час захисту Батьківщини та призначити виплату такої одноразової грошової допомоги.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи головуючим суддею визначено суддю Кисильову Ольгу Йосипівну.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду відповідно до п.2.3.44 Положення про автоматизовану систему документообігу суду проведено повторний автоматизований розподіл справи №380/25247/25.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями головуючою суддею визначено суддю Морську Галину Михайлівну.
Ухвалою від 28.01.206 позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження.
27.01.2026 позивач подав суду заяву про вжиття заходів забезпечення позову, в якій просив зупинити виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час захисту Батьківщини ОСОБА_2 , що здійснюється на підстав рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців під час захисту Батьківщини, оформленим протоколом від 26.01.2024 №20/168 до часу набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду справи №380/25247/25.
Згідно із протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 26.02.2025, заява про забезпечення позову передана на розгляд судді Морській Г.М.
Необхідність вжиття заходів забезпечення позову позивач обґрунтовує тим, що протоколом засідання комісії Міністерства оборони Україні розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.01.2024 №20/168 дружині загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 призначено одноразову грошову допомогу у сумі 15000000 грн. Проте, позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки ОСОБА_2 , сину загиблого надано відмову від права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» .
Позивач вважає, що його право на отримання частини одноразової грошової допомоги порушено, а у випадку невжиття судом заходів забезпечення позову шляхом зупинення виплат ОСОБА_3 , ускладнить поновлення прав позивача, як сина загиблого військовослужбовця на частку в такій допомозі, існуватиме необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення їх прав у майбутньому, що може призвести до довготривалих судових процесів.
У зв'язку із цим, позивач просить вжити заходи забезпечення позову.
Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені вказаною статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Зазначені підстави є оціночними, а тому містять небезпеку застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям вказаної статті при формальному дотриманні її вимог. Необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до негативних правових наслідків для позивача та/чи відповідача, а також інших осіб, що не є сторонами провадження.
Тобто, інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
У зв'язку з цим необхідно, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є захід забезпечення позову, про який просить позивач, співмірним з позовними вимогами та чи відповідає він меті і завданням правового інституту забезпечення позову.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Відповідно до статті 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (частина друга статті 151 КАС України).
В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання (частина шоста статті 154 КАС України).
Тобто, метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
При цьому заходи забезпечення мають вживатись лише в межах позовних вимог, бути співмірними з ними, а необхідність їх застосування повинна обґрунтовуватись поважними підставами й підтверджуватись належними доказами. Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Предметом оскарження у цій справі є незгода позивача з рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.08.2025 № 78/д, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .
Вказаним рішенням комісія вирішила повернути подані ОСОБА_1 документи на доопрацювання для призначення одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, суд встановив, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим протоколом №20/168 від 26.01.2024, одноразова грошова допомога, передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, сумі 15000000 грн. призначена дружині загиблого військовослужбовця ОСОБА_2
Так, за правилами п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» Установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Із матеріалів справи слідує, що позивач звернувся до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум за призначенням одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю батька ОСОБА_2 .
Проте, комісія вирішила повернути подані ОСОБА_1 документи на доопрацювання для призначення одноразової грошової допомоги (протокол від 28.08.2025 №78/д).
Право на отримання такої допомоги позивачем є предметом спору у цій справі.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що у разі визнання за позивачем права на отримання одноразової грошової допомоги, така підлягатиме перерозподілу за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Відтак, без вжиття заходу забезпечення позову шляхом зупинення виплати призначеної одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , ефективний захист порушеного права позивача буде неможливим.
З урахуванням зазначеного заява позивача про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 150-157, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову задовольнити.
Зупинити виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час захисту Батьківщини ОСОБА_2 , що здійснюється на підстав рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців під час захисту Батьківщини, оформленого протоколом від 26.01.2024 №20/168, до часу набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду справи №380/25247/25.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановляння ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Морська Г.М.