Рішення від 28.01.2026 по справі 380/14375/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 рокусправа № 380/14375/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) з вимогами:

Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку на підставі п.3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» згідно його тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 та довідки ВЛК №62/1910/1729 від 25.03.2022 року.

Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлено Довідку № 62/1910/1729 від 25.03.2022 року, позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 10а, 23а, графи ІІІ Розкладу хвороб, графи 2-7 ТДВ Б, про що зроблена відповідна відмітка у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного. З метою перевірки даних, позивач зареєструвався в мобільному додатку «Резерв +» та виявив, що в мобільному додатку були внесені неправильні дані, а саме не занесено відомостей про виключення його з обліку на підставі висновку ВЛК від 25.03.2022 року. З цього приводу позивач звертався до відповідача і просив внести відповідні зміни, однак отримав відмову. Вважаючи дії відповідача протиправними, просив в судовому порядку зобов'язати його до вчинення відповідних дій. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач просить суд задовольнити позов.

Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначив, що у зв'язку із виявленням порушень встановленого механізму виключення з військового обліку, рішення про виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , скасовано, про що здійснено відповідний запис до послужного списку особової справи офіцера запасу ОСОБА_1 і 28 квітня 2022 року поновлено на військовому обліку офіцерів запасу, на якому він перебуває станом на сьогодні. Вказують, про те, що на облікову домашню адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) скеровано повідомлення про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для погодження висновку позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 з 16 Регіональною ВЛК за встановленим механізмом і змістом. Вся чинна службова інформація і персональні облікові дані щодо офіцера запасу ОСОБА_2 є внесеними до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Отже, згідно даних, які містяться в особовій справі, запис від 25.03.2022 про виключення з в/о офіцера запасу, скасовано у зв'язку з роз'ясненням начальника Р16ВЛК №137 від 27.04.2022. Крім того, вказують, що станом на 06.08.2025 ОСОБА_1 у Центр не звертався, повторно ВЛК не проходив, свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 не видавалося.

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому вказує на те, що позивач проходив ВЛК, 25.03.2022 року і на той час висновок був складений без жодних порушень законодавства чи встановленого механізму його проходження, а роз'яснення начальника 16 Регіонального ВЛК на яке покликається ІНФОРМАЦІЯ_4 було дане лише 27.04.2022 року. На думку представника позивача під час проходження позивачем ВЛК, свідоцтво про хворобу не видавалися і висновки не надсилалися в 16 регіональний ВЛК.

Представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 21.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

За даними Довідки військово-лікарської комісії, що видана ІНФОРМАЦІЯ_5 №62/1910/1729 від 25.03.2022, за №5506, мол. лейтенанта ОСОБА_1 , 1991 р.н., проведено медичний огляд ВЛК 25.03.2022 року. В графі «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва)» вказано: Лікворна киста лівої скроневої частки ХВБНМК з синкопальними станами. Ускладнений остеохондроз з нестабільністю С5 -С6 килою 8мм, стеноз позвоночної артерії. На підставі статті 10а, 23а, графи ІІІ Розкладу хвороб, графи 2-7 ТДВ Б. «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 , виданого позивачу 14.08.2020, зазначено, що позивач 25.03.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відповідь на вимогу внести зміни до військово-облікових даних, відповідач листом № 7616 від 18.06.2025 повідомив представника позивача зокрема про наступне: «...Відповідно до довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 62/1910/1729 від 25.03.2022, молодший лейтенант ОСОБА_1 на підставі статті 10а, 23а, графи ІІІ Розкладу хвороб, графи 2-7 ТДВ Б. Визнанний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. На підставі зазначеної довідки здійснено запис в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного офіцера № НОМЕР_3 офіцера запасу ОСОБА_1 . Надалі даний запис у військовому квитку визнаний не чинним, а відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо перебування на військовому обліку як військовозобов'язаного відображені у зв'язку із виявленням порушень встановленого механізму виключення з військового обліку відповідно до роз'яснення Начальника 16 Регіональної військово - лікарської комісії від 27.04.2022 року № 137 (вказівка ІНФОРМАЦІЯ_6 № 263/озп від 28.04.2022 року. Відтак ОСОБА_1 необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою проходження військово - лікарської комісії для визначення придатності до військової та, за наявності підтав, оформлення свідоцтва про хворобу в порядку визначеному Положенням № 402.».

Позивач із застосунку «Резерв+» виявив, що в додатку відображаються не коректні дані, а саме те, що відносно нього уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_4 досі не занесено відомостей про його виключення з обліку на підставі висновку ВЛК від 25.03.2022 року, чим порушено ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звернувся з позовом до суду.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд враховує наступні норми законодавства.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992. Ним також визначаються загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з частиною сьомою статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, у тому числі: проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено на території України воєнний стан, який триває і на даний час.

А Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII, з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Згідно з положеннями пункту 1.1. Положення №402 (у редакції, що діяла на час проходження позивачем ВЛК) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК;

гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК високомобільних десантних військ;

ВЛК військових комісаріатів;

ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК);

ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

(підпункти 2.6.1. - 2.6.4. пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

В свою чергу, до вищих штатних ВЛК належать Центральна військово-лікарська комісія ( ЦВЛК) та ВЛК регіону. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування. На ВЛК регіону покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та військовим комісаріатам у цій роботі. ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК (пункти 2.2, 2.3, 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

Розділом II Положення №402 у відповідній редакції визначено правила проведення медичного огляду. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності. Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

За правилами пункту 3.13. розділу II Положення №402 у відповідній редакції, громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК госпіталів за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням військового комісара. Цей медичний огляд проводиться незалежно від причини звільнення, але не пізніше ніж через п'ять років після звільнення. У разі коли після звільнення пройшло більше п'яти років, медичний огляд ВЛК проводиться в облікових цілях із визначенням ступеня придатності до військової служби на теперішній час, при цьому причинний зв'язок захворювання, наслідків травми не встановлюється. У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

В силу вимог пункту 22.1. розділу II Положення №402 у відповідній редакції, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:

а) на військовослужбовців - у медичну книжку, за необхідності - у довідку ВЛК;

б) на кандидатів на навчання у ВВНЗ, з числа осіб: цивільної молоді - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ, Картку медичного огляду того, хто вступає до ВВНЗ, який здійснює підготовку льотного складу (додаток 20); військовослужбовців - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ та в медичну книжку;

в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу;

г) на кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, які залучаються до участі у ММО, - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, у довідку ВЛК та в медичну книжку;

ґ) на членів сімей військовослужбовців - у довідку ВЛК або Свідоцтво про хворобу;

д) на працівників Збройних Сил України - у довідку ВЛК, а тих, які працюють з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, - у медичну картку амбулаторного хворого або медичну книжку.

За правилами ж пункту 22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Відповідно до пункту 22.6. - Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час: на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК; на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час: на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Як встановлено судом, 25.03.2022, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами медичного огляду ОСОБА_1 , прийнято постанову про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, на офіцера запасу було складено довідку, а не свідоцтво про хворобу, і як наслідок відповідне рішення, що прийняте у воєнний час, не було затверджене ВЛК регіону.

Відповідач у відповіді на звернення представника позивача повідомляв, що відповідно до довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 62/1910/1729 від 25.03.2022, молодший лейтенант ОСОБА_1 на підставі статті 10а, 23а, графи ІІІ Розкладу хвороб, графи 2-7 ТДВ Б., визнанний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. На підставі зазначеної довідки здійснено запис в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного офіцера № НОМЕР_3 офіцера запасу ОСОБА_1 . Надалі даний запис у військовому квитку визнаний не чинним, а відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо перебування на військовому обліку як військовозобов'язаного відображені у зв'язку із виявленням порушень встановленого механізму виключення з військового обліку відповідно до роз'яснення Начальника 16 Регіональної військово - лікарської комісії від 27.04.2022 року № 137 (вказівка ІНФОРМАЦІЯ_6 № 263/озп від 28.04.2022 року.

Згідно долученого до матералів справи доказів, судом встановлено, що запис від 25.03.2022 року про виключення з військового обліку офіцера запасу скасовано ВЛК № 27.04.2022 року № 132 (вказівка ІНФОРМАЦІЯ_6 № 263/озп від 28.04.2022).

Відповідач має статус позаштатної постійно діючої ВЛК, яка підпорядковується ВЛК регіону.

Згідно з Положенням №402 у разі незгоди із постановами штатних (позаштатних) ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Дії/бездіяльність чи рішення ВЛК регіонів можуть бути оскаржені у ЦВЛК або у судовому порядку.

Разом з тим, суд не може надавати оцінку діям ВЛК регіону, оскільки такі позивачем в межах даної справи не оскаржуються.

Аналогічним чином, не є предметом спору і не оцінюються судом дії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_7 , зокрема і в частині неналежного оформлення постанови про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, що спричинило негативні наслідки для позивача.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» №2232-XIIв редакції, що діяла на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст. 7 Закону №1951-VIII До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: … 17) відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Стаття 8 Закону №1951-VIII визначає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру.

Частинами 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, Закон №1951-VIII визначає певні права та обов'язки районних (об'єднаних районних), міських (районних у місті, об'єднаних міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо ведення Реєстру, зокрема, обов'язок вносити відомості про військовозобов'язаного та забезпечувати актуальність таких відомостей.

Як слідує із досліджених судом доказів, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів, не було внесені відомості про постанову ВЛК «непридатний з виключенням з військового обліку» за датою « 25.03.2022».

Разом із тим актуальний витяг із інформаційної системи «Резерв+» містить інформацію про те, що позивач є військовозобов'язаним.

При цьому, як встановлено судом підставою для надання позивачу такого статусу слугувало те, що постанова позаштатної постійно діючої ВЛК від 25.03.2022 була скасована у звязку з озясненням наачльника Р16 ВЛК № 137 від 27.04.2022 року .

Відповідно до цього на сьогоднішній день позивач, як військовозобов'язаний, що перебуває на обліку у відповідача може бути виключений з військового обліку лише із дотриманням існуючої процедури.

Суд констатує, що наразі суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так відповідно до пунктів 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; .. проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; … Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, в редакції на час звернення позивача до суду передбачено,

Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.

Постанова ВЛК при ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Відтак станом на сьогодні існує процедура перевірки постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних.

Враховуючи встановлені обставини та наведені правові норми, суд дійшов висновку про відсутність станом на час звернення позивача до суду підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з військового обліку без дотримання процедури, передбаченої пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна