28 січня 2026 рокусправа № 380/15701/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Держава Україна в особі Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України, Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Чупринки, буд. 85, м. Львів; код ЄДРПОУ -26144908; далі - Відповідач 1), Держава Україна в особі Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України (адреса: вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ - 37567866; далі - Відповідач 2), Управління соціального захисту ЛМР (79006, м. Львів, вул. Галицька, 21 каб. 2; код ЄДРПОУ - 26256754; далі - Відповідач 3) з вимогами:
- визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, яка полягає у відмові в проведенні виплати в 2024 році матеріальної допомоги до "Міжнародного дня незрячих" громадянину України - інваліду І групи (незрячий) ОСОБА_1 , відмові в роз"ясненні наявності пільг на оплату комунальних послуг для мешканців Львова - інвалідів І групи (незрячий;
- зобов"язати відповідача у справі Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести виплату матеріальної допомоги до "Міжнародного дня незрячих" за 2024 рік громадянину України - інваліу І групи (незрячий) ОСОБА_1 , роз"яснити наявність пільг на оплату комунальних послуг для мешканців Львова - інвалідів І групи (незрячий);
- стягнути з Держави України в особі Міністерства соціальної політики сім"ї та єдності на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 250000грн.
Доводи позовної заяви позивач обґрунтовує тим, що, Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не виплачено одноразової грошової допомоги до «Міжнародного дня незрячих», чим порушено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, передбачених діючим законодавством.
Представником відповідача 2 було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на безпідставність позовних вимог.
Представником відповідача 3 подано відзив на позовну заяву в якому зазначають, що
розпорядженням Львівського міського голови від 28.10.2025 № 591 Про надання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю по зору 1-ї та 2-ї груп мешканцям Львівської територіальної громади, надано з бюджету Львівської міської територіальної громади одноразову матеріальну допомогу, зокрема ОСОБА_1 , який згідно додатку до даного розпорядження в списку за № 508. Управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, на виконання вищевказаного розпорядження, проведено відповідну виплату. Вказують, що відсутні підстави для виплати ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги особі з інвалідністю по зору 1 групи мешканцю Львівської територіальної громади, в рамках святкування Міжнародного дня незрячих за 2024 рік, оскільки списки на таку виплату в поточному році формуються на підставі звернень громадян. Крім того звертають увагу, що ОСОБА_1 , у 2024 році не звертався за вищевказаною грошовою допомогою.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 04.08.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 08.12.2025 року залучено співвідповідача у справі.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
03.07.2025 року позивач звернувся до Начальника Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою, в якій просив надати інформацію про причини відмови проведення виплати в 2024 році до «Міжнародного дня незрячих» за умови представлення зацікавленою особою відповідних документів та провести виплату за 2024 рік.
Відповідач, листом від 23.07.2025 повідомив позивача, зокрема про те, що згідно з календарним планом заходів управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, передбачено виплату одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю по зору 1 та 2 груп мешканцям Львівської територіальної громади, в рамках святкування Міжнародного дня незрячих, списки формуються на підставі звернень громадян. У листі також вказано, що для надання одноразової матеріальної допомоги потрібно звернутись у Франківський відділ соціального захисту управління за адресою: м. Львів, вул. Генерала Т.Чупринки, 85 каб. 112 та подати необхідний пакет документів, наведено перелік документів. Також роз"яснено право на адресну грошову допомогу для часткової компенсації витрат на оплату житлово - комунальних послуг.
Розпорядженням Львівського міського голови від 28.10.2025 року за № 591 «Про надання одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю по зору 1-ї та 2-ї груп - мешканцям Львівської міської територіальної громади, з нагоди відзначення Міжнародного дня сліпих, надано з бюджету Львівської міської територіальної громади одноразову матеріальну допомогу мешканцям Львівської міської територіальної громади - особам з інвалідністю по зору 1-ї групи у розмірі 2000 грн., кожному та особам з інвалідністю по зору 2-ї групи у розмірі 1500 грн., кожному на загальну суму 1709500 грн., згідно з додатком. Управлінню соціального захисту департаменту гуманітарної політики провести виплату відповідно до п. 1 за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2025 рік за КПКВКМБ 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» у межах Комплектної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської міської територіальної громади.
Додатком до вказаного розпорядження, від 28.10.2025 року № 591, ОСОБА_1 включено в список осіб по зору 1 -ї та 2-ї груп - мешканців Львівської міської територіальної громади, яким надається одноразова грошова матеріальна допомога з нагоди відзначення Міжнародного дня сліпих.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.
Статтею 13 Закону №875-ХІІ визначено, що центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні подавати допомогу і сприяти громадським об'єднанням осіб з інвалідністю в їх діяльності.
Відповідно до пункту 1 Положення про управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 04.04.2025 № 310 (далі - Положення № 310) Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (надалі - управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 04.02.2021 № 32 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; Управління є підзвітним і підконтрольним міській раді, виконавчому комітету міської ради, Львівському міському голові і підпорядкованим заступнику міського голови з гуманітарних питань і директору департаменту гуманітарної політики; Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, ухвалами міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями Львівського міського голови, цим Положенням, наказами директора департаменту, іншими нормами законодавства України; Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства України та установах банків державного сектору, штампи і бланки, право набувати майнових і немайнових прав та обов'язків, право виступати позивачем і відповідачем, третьою особою, яка заявляє/не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача/відповідача у судах від свого імені, печатку з зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням тощо.
Пунктом 2 Положення № 310 визначено, що основним завданням управління є, зокрема: реалізація у межах своїх повноважень державної та місцевої політики з питань соціального захисту населення та з питань ветеранської політики; Забезпечення у межах повноважень дотримання встановлених законодавством України гарантій (допомог, пільг, компенсацій) щодо соціального захисту населення Львівської міської територіальної громади.
У відзиві представник відповідача 3 зазначив, що позивач у 2024 році не звертався за вищевказаною грошовою допомогою, оскільки списки на виплату одноразової грошової допомоги особі з інвалідністю по зору 1 групи мешканцю Львівської територіальної громади, в рамках святкування Міжнародного дня незрячих за 2024 рік, в поточному році формуються на підставі звернень громадян.
В матеріалах справи також відсутня заява позивача про звернення стосовно виплати
одноразової грошової допомоги особі з інвалідністю по зору в рамках святкування Міжнародного дня незрячих за 2024 рік, у 2024 році.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у липні 2025 році звертався до Начальника Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із запитом, в якому просив надати інформацію про причини відмови проведення виплати в 2024 році до «Міжнародного дня незрячих» за умови представлення зацікавленою особою відповідних документів та провести виплату за 2024 рік.
Відповідач, листом від 23.07.2025 повідомив позивача, зокрема про те, що згідно з календарним планом заходів управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, передбачено виплату одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю по зору 1 та 2 груп мешканцям Львівської територіальної громади, в рамках святкування Міжнародного дня незрячих, списки формуються на підставі звернень громадян. У листі також вказано, що для надання одноразової матеріальної допомоги потрібно звернутись у Франківський відділ соціального захисту управління за адресою: м. Львів, вул. Генерала Т.Чупринки, 85 каб. 112 та подати необхідний пакет документів.
При цьому, під час судового розгляду справи судом встановлено, що Розпорядженням Львівського міського голови від 28.10.2025 року за № 591 «Про надання одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю по зору 1-ї та 2-ї груп - мешканцям Львівської міської територіальної громади, з нагоди відзначення Міжнародного дня сліпих, надано з бюджету Львівської міської територіальної громади одноразову матеріальну допомогу мешканцям Львівської міської територіальної громади - особам з інвалідністю по зору 1-ї групи у розмірі 2000 грн., кожному та особам з інвалідністю по зору 2-ї групи у розмірі 1500 грн., кожному на загальну суму 1709500 грн., згідно з додатком. Управлінню соціального захисту департаменту гуманітарної політики провести виплату відповідно до п. 1 за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2025 рік за КПКВКМБ 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» у межах Комплектної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської міської територіальної громади.
Додатком до вказаного розпорядження, від 28.10.2025 року № 591, ОСОБА_1 включено в список осіб по зору 1 -ї та 2-ї груп - мешканців Львівської міської територіальної громади, яким надається одноразова грошова матеріальна допомога з нагоди відзначення Міжнародного дня сліпих.
З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди суд, додатково до зазначеного вище, звертає увагу на таке.
Відповідно до статті 1167 Цивільного кодексу України (далі також - ЦК України) моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з положеннями статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
У пункті 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» зазначено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих відносин через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
У пункті 5 цієї ж Постанови Пленуму № 4 зазначено, що відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача, та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
За наслідками дослідження обставин справи, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем того, що спірною бездіяльністю відповідача йому заподіяно моральну шкоду, а саме, не надано належних пояснень того, в чому полягає моральна шкода, якими доказами вона підтверджується (наявність душевних переживань, погіршення стану здоров'я тощо), наявності причинно-наслідкового зв'язку між діями (бездіяльністю) відповідача та заподіянням їй шкоди, з яких міркувань він виходить, визначаючи розмір моральної шкоди тощо.
За таких обставин, в задоволенні позову в частині відшкодування моральної шкоди слід відмовити.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Держава Україна в особі Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України, Управління соціального захисту ЛМР про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна