29 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/2720/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (вул. Шевченка, б. 109, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000, ЄДРПОУ 03197641)
третя особа-1: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (вул. Госпітальна, б. 12-Г, м, Київ, 01001, ЄДРПОУ 00032129)
третя особа-2: Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» (вул. Грушевського, б. 1д, м, Київ, 01001, ЄДРПОУ 14360570)
про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, через уповноваженого представника, звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд (з урахуванням уточненої позовної заяви):
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо невиконання вимоги ОСОБА_1 у заяві від 21.03.2025 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області звернутися до акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з проханням повернути кошти грошової компенсації, спрямованої на придбання ОСОБА_2 житлового будинку АДРЕСА_2 та земельної ділянки кадастровий номер 3510300000:05:075:0004, призначеної для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку та господарсько-побутових будівель і споруд (присадибна ділянка), із спеціального рахунка, відкритого на ім'я ОСОБА_2 , на рахунок Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області із зазначенням банківських реквізитів такого рахунка та винести на засідання комісії питання щодо виплати ОСОБА_1 , як уповноваженому члену сім'ї ОСОБА_2 , грошової компенсації, спрямованої на придбання ОСОБА_2 житлового будинку АДРЕСА_2 та земельної ділянки кадастровий номер 3510300000:05:075:0004, призначеної для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку та господарсько-побутових будівель і споруд (присадибна ділянка).
Ухвалою суду від 06.05.2025 залишено без руху позовну заяву та встановлено строк для усунення виявлених недоліків. У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому вказано, що ОСОБА_2 звернувся до комісії з заявою та наданням підтверджуючих документів щодо отримання вказаної компенсації, яке розглянуто комісією та прийнято рішення про виплату йому відповідної компенсації.
Після надходження субвенції з Державного бюджету грошова компенсація була перерахована ОСОБА_2 на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання в AT «Ощадбанк».
У подальшому, 12.09.2024 AT «Ощадбанк» перерахував кошти зі спеціального рахунку ОСОБА_2 на рахунок продавця - ОСОБА_3 в AT КБ «ПриватБанк».
Отже, відповідач зазначив, що управлінням соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області виконані усі вимоги, визначені відповідно до Порядку та забезпечено виплату вказаної суми коштів.
При цьому, 16.09.2024 AT КБ «ПриватБанк», у зв'язку з відмовою у проведенні операції на підставі абзацу 7 частини 1 статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення», повернув кошти на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ОСОБА_2 в AT «Ощадбанк», що підтверджено листом AT «Ощадбанк» від 21.10.2024 за №46-06/130584/2024.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.
У подальшому, вказані кошти повернуті згідно п.1 ст.3 Бюджетного кодексу до державного бюджету на відповідний рахунок, що підтверджується платіжною інструкцією.
Тому зазначає, що вимоги позивача щодо повернення коштів зі спеціального рахунку на рахунок місцевого розпорядника (Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області) не може бути здійснено з урахуванням повернення вищевказаних коштів до державного бюджету.
З огляду на викладене, наголошує, що відсутня бездіяльність Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо невиконання вимоги ОСОБА_1 у заяві від 21.03.2025, на який з урахуванням викладених обставин, надано заявнику відповідь від 08.04.2025 за № 613/17.
Від третьої особи - АТ "Ощадбанк" до суду надійшли пояснення, в яких зазначено, що відповідно до Договору № 19916877612 від 12 червня 2023р в АТ "Ощадбанк" на ім'я ОСОБА_2 було відкрито спеціальний поточний рахунок НОМЕР_2 , на який в подальшому було зараховано кошти в сумі 1633300,76 грн. з призначенням платежу - 0813221;3240; Грош. комп. за отр. жилi прим. деяких категорiй осiб; вiдп пКМУ № 719 вiд 19.10.2016 ОСОБА_2 2245315936 ; безПДВ.
На підставі згоди на перерахування грошової компенсації із спеціального рахунка як оплату за договором Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 12.09.2024 № 2543/17, було перераховано кошти: в сумі 1617129,47 грн. на реквізити - отримувач ОСОБА_3 , код отримувача НОМЕР_3 , рахунок отримувача № НОМЕР_4 , АТ КБ «ПриватБанк»; кошти в сумі 16171,29 грн. на реквізити - отримувач ОСОБА_4 , код отримувача НОМЕР_5 , рахунок отримувача № НОМЕР_6 , АБ «УКРГАЗБАНК».
16.09.2024р. кошти в сумі 1617129,47 грн. було повернено на рахунок № НОМЕР_2 , отримувач Дзюбинський Сергій Антонович, код отримувача НОМЕР_7 . Причиною повернення зазначено - «Відмовлено у виконанні документу від 12.09.2024р. на підставі абзацу 7 частини 1 статті 15 Закону України №361-ІХ від 06.02.2019р.». Станом на 18.10.2024р. залишок коштів на вищезазначеному рахунку ОСОБА_2 становив суму 1617129,47 грн..
На підставі листа Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від від 21.01.2025 № 137/17 22.01.2025 з цього рахунку було перераховано кошти в сумі 1617129,47 грн. на рахунок Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради, призначення платежу - «Повернення кошт.грош.комп.для отр.житла зг. листа №137/17 від 21.01.2025р. у зв'язку зі смертю ОСОБА_5 ІПН НОМЕР_7 », а вихідний залишок по спеціальному рахунку станом на 04.02.2025 становив 0.00 грн.
Представником позивача подано відповідь на відзив, відповідно до яких з доводами відповідача не погоджуються.
26.01.2026 на виконання вимог ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 року Управлінням соціального захисту населення Олександрійської міської ради надано до суду додаткові докази.
Дослідивши наявні матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що копією протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб №2 від 16.07.2020, вирішено:
- 1. Призначити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, ОСОБА_2 , 1961 р.н., місце реєстрації: АДРЕСА_3 , паспорт № НОМЕР_8 . орган, що видав 3512, дата видачі 28.11.2018 p., ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , який здійснював заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та визначити її розмір у сумі 654878,12 грн.
Відповідно до копії витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб № 7 від 09.05.2024 року, вирішено:
- Перерахувати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення. зв'язку зі зміною показників опосередкованої вартості спорудження житла з 01.04.2024 року, затверджених наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 23.04.2024 року №351:
1.1. Особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, який захищав незалежність. суверенітет та територіальну цілісність України, ОСОБА_2 . 196.1 р.н., відповідно до п. 18 постанови КМУ від 19.10.2016 року №719 «Питання забезпеченння житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та теригоріальну цілісність України, а також членів їх сімей» та визначити її розмір в сумі 1 633 300,76 грн.
02 вересня 2024 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Приходько О.М., зареєстрований в реєстрі за № 2018.
На підставі п. 1 зазначеного договору ОСОБА_6 зобов'язалася передати у власність ОСОБА_2 житловий будинок АДРЕСА_2 та земельну ділянку кадастровий номер 3510300000:05:075:0004, призначену для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку та господарсько-побутових будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до п. 5 зазначеного договору продаж нерухомого майна за домовленістю сторін вчиняється за 1617129 грн. 47 коп., з яких за житловий будинок ОСОБА_2 сплачує ОСОБА_3 1 600 000 грн., за земельну ділянку - 17 129 грн. 47 коп. Вартість нерухомого майна ОСОБА_2 сплачує за рахунок коштів грошової компенсації, відповідно до п. 28 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. № 719, з урахуванням процедури, зазначеної цією постановою, шляхом безготівкового перерахування зі спеціального рахунку ОСОБА_2 , відкритого у відділенні АТ «Ощадбанк», на картковий рахунок ОСОБА_6 в АТ КБ «ПриватБанк».
Як встановлено п. 6 договору, згідно пп. 4 п. 32 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. № 719, строк виконання договору купівлі-продажу житла не перевищує двох місяців.
Відповідно до Договору № 19916877612 від 12 червня 2023р в АТ "Ощадбанк" на ім'я ОСОБА_2 було відкрито спеціальний поточний рахунок НОМЕР_2 , на який в подальшому було зараховано кошти в сумі 1 633 300,76 грн. з призначенням платежу - 0813221;3240; Грош. комп. за отр. жилi прим. деяких категорiй осiб; вiд пКМУ № 719 вiд 19.10.2016 ОСОБА_2 2245315936 ; без ПДВ.
На підставі згоди на перерахування грошової компенсації із спеціального рахунка як оплату за договором Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 12.09.2024 № 2543/17, було перераховано кошти: в сумі 1617129,47 грн. на реквізити - отримувач ОСОБА_3 , код отримувача НОМЕР_3 , рахунок отримувача № НОМЕР_4 , АТ КБ «ПриватБанк»; кошти в сумі 16171,29 грн. на реквізити - отримувач ОСОБА_4 , код отримувача НОМЕР_5 , рахунок отримувача № НОМЕР_6 , АБ «УКРГАЗБАНК».
16 вересня 2024 року AT КБ «ПриватБанк», у зв'язку з відмовою у проведенні операції на підставі абзацу 7 частини 1 статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення», повернув кошти на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ОСОБА_2 в AT «Ощадбанк», що підтверджено листом AT «Ощадбанк» від 21.10.2024 за № НОМЕР_9 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_10 , виданим Олександрійським відділом ДРАЦС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 19 вересня 2024 року.
У день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
20 вересня 2024 року за заявою дочки ОСОБА_2 ОСОБА_1 приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Приходьком О.В. заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_2 .
10 жовтня 2024 року ОСОБА_3 звернулася до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Приходько О.М., про розірвання договору купівлі-продажу та скасування записів про державну реєстрацію, обґрунтованим тим, що за зазначеним вище договором не був проведений розрахунок у встановленому законом та договором порядку і строк.
У подальшому, вказані кошти повернуті згідно п.1 ст.3 Бюджетного кодексу до державного бюджету на відповідний рахунок, що підтверджується платіжною інструкцією №1 від 29.01.2025.
21 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою, якою просила звернутися до уповноваженого банку з проханням повернути кошти грошової компенсації, спрямованої на придбання ОСОБА_2 житлового будинку АДРЕСА_2 та земельної ділянки кадастровий номер 3510300000:05:075:0004, призначеної для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку та господарсько-побутових будівель і споруд (присадибна ділянка), із спеціального рахунка, відкритого на ім'я ОСОБА_2 , на рахунок місцевого розпорядника із зазначенням банківських реквізитів такого рахунка та прийняти рішення щодо виплати їй, як уповноваженому члену сім'ї ОСОБА_2 , зазначеної грошової компенсації.
Як вбачається з відповіді Управління соцзахисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 613/17 від 08.04.2025р., відповідач не вважає ОСОБА_1 уповноваженим членом сім'ї померлого ОСОБА_2 та відповідно, відмовляється виконувати вимогу позивачки, що, на переконання останньої, свідчить про протиправну бездіяльність зазначеного органу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до п. 1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (затверджені Постановою КМУ від 19.10.2016р. № 719 (в редакції Постанови КМУ від 11.08.2021р. № 846)) (далі - Порядок та умови) ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими цим пунктом (далі - квартирний облік).
Згідно п. 4 Порядку та умов субвенція спрямовується на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках шляхом призначення і виплати грошової компенсації. Грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості відповідно до дати взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку. До 31 грудня 2024 р. виплата грошової компенсації здійснювалася за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.
Пунктом 6 Порядку та умов встановлено, що до повноважень комісії належить:
проведення перевірки наявності у одержувача грошової компенсації статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, встановленого відповідно до пунктів 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - статус члена сім'ї загиблого), та статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, встановленого відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - статус особи з інвалідністю внаслідок війни);
визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла;
проведення перевірки складу сім'ї особи з інвалідністю;
проведення перевірки наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особи з інвалідністю та членів її сім'ї;
проведення перевірки факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію;
проведення перевірки наявності майнових прав на об'єкти незавершеного житлового будівництва чи права власності на житлове приміщення членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація, що розташовані в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема з моменту введення воєнного стану, що підтверджується актом обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі - акт комісійного обстеження), та/або відомості щодо якого внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), на умовах, визначених абзацами чотирнадцятим - шістнадцятим пункту 14 цього Порядку), або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.
Перевірка інформації про наявність/відсутність права власності на житлове приміщення проводиться на підставі інформації (відомостей) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, а також відомостей, поданих у заяві про призначення грошової компенсації;
проведення перевірки факту про виплату одноразової грошової допомоги або відмову в її отриманні, надання раніше одержувачу грошової компенсації житла або виплати грошової компенсації за рахунок бюджетних та благодійних коштів, залучених коштів суб'єктів господарювання, інших джерел, не заборонених законодавством, як члену сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або як особі з інвалідністю;
прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації;
перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у майновому стані, у складі сім'ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла, у зв'язку з втратою статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду у зв'язку із вчиненням одержувачем грошової компенсації, членами сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація (крім неповнолітніх дітей), злочину проти України, вручення одержувачу грошової компенсації повідомлення про підозру у вчиненні злочину проти України тощо);
скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами;
прийняття рішення про відмову у виплаті грошової компенсації;
визначення розміру грошової компенсації;
визначення суми коштів, яка підлягає поверненню, якщо одержувач грошової компенсації або його законний представник не повідомили про зміни у майновому стані, у складі сім'ї, втрату статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку;
прийняття рішення про виплату грошової компенсації члену сім'ї одержувача грошової компенсації, на якого розраховано грошову компенсацію під час її призначення одержувачу грошової компенсації (далі - уповноважений член сім'ї), у зв'язку із смертю одержувача грошової компенсації, якому призначено грошову компенсацію та не виплачено;
проведення перевірки перебування одержувача грошової компенсації, який після введення воєнного стану перемістився з території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, включеної до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для якої не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації (далі - територія, на якій ведуться бойові дії), на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних);
прийняття рішення про надання дозволу одержувачу грошової компенсації, який перемістився з території, на якій ведуться бойові дії, на відкриття поточного рахунка (за стандартом IBAN) із спеціальним режимом використання (далі - спеціальний рахунок) у відділенні АТ “Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) за місцем перебування на обліку в базі даних;
прийняття рішення про виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено на території, на якій ведуться бойові дії, одержувачу грошової компенсації, який перемістився з такої території, за місцем перебування на обліку в базі даних;
проведення перевірки наявності/відсутності обвинувального вироку суду у зв'язку із вчиненням одержувачем грошової компенсації, членами сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація (крім неповнолітніх дітей), злочину проти України або вручення одержувачу грошової компенсації повідомлення про підозру у вчиненні злочину проти України, що підтверджується довідкою про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
проведення перевірки даних, що містяться в санкційних списках Європейського Союзу, стосовно одержувача грошової компенсації, членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація, для визначення, чи одержувач грошової компенсації, члени сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація, є особами, що підпадають під дію обмежувальних заходів Європейського Союзу;
проведення перевірки дотриманням норм, визначених у пункті 35 цього Порядку, під час виплати грошової компенсації (перерахування коштів грошової компенсації на спеціальний рахунок).
Пунктом 23 Порядку передбачено, що у разі змін у майновому стані, у складі сім'ї, втрати статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду у зв'язку із вчиненням заявником (заявником, який перемістився), членами сім'ї особи з інвалідністю (крім неповнолітніх дітей) злочину проти України, вручення заявнику (заявнику, який перемістився) повідомлення про підозру у вчиненні злочину проти України заявник (заявник, який перемістився), якому призначено грошову компенсацію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати у письмовій формі місцевий орган або уповноважений орган про такі зміни (набуття заявником (заявником, який перемістився) та членами його сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію, майнових прав на житло чи права власності на житлове приміщення, після призначення грошової компенсації, державної реєстрації народження або смерті члена сім'ї, державної реєстрації шлюбу/ розірвання шлюбу, включення до складу сім'ї нових членів сім'ї тощо) та надати копії відповідних підтвердних документів.
У такому разі рішення про призначення грошової компенсації підлягає перегляду комісією, якщо у день подання заяви та документів грошова компенсація не виплачена.
Якщо відбулися зміни в майновому стані у зв'язку з відчуженням заявником (заявником, який перемістився) та членами його сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію, житлового приміщення, жила площа якого була врахована під час розрахунку розміру грошової компенсації у разі її призначення (перерахунку), розмір грошової компенсації у такому разі не підлягає перегляду комісією.
Під час перерахунку грошової компенсації у зв'язку із зміною у складі сім'ї зберігається черговість виплати грошової компенсації, крім випадку, передбаченого в абзаці п'ятому цього пункту, коли черговість виплати грошової компенсації визначається за часом взяття на квартирний облік повнолітнього члена сім'ї.
У разі зміни у складі сім'ї заявника (заявника, який перемістився) у зв'язку із включенням до її складу повнолітніх членів сім'ї, яких взято на квартирний облік після призначення заявникові (заявникові, який перемістився) грошової компенсації, заявником (заявником, який перемістився) може бути подана нова заява про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім'ї. Попереднє рішення комісії про призначення грошової компенсації скасовується.
Якщо заявник або його законний представник чи уповноважена особа не повідомили місцевому органові, а заявник, який перемістився, - уповноваженому органу про зміни у майновому стані, у складі сім'ї, втрату статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду у зв'язку із вчиненням заявником (заявником, який перемістився), членами сім'ї особи з інвалідністю (крім неповнолітніх дітей) злочину проти України, вручення заявнику (заявнику, який перемістився) повідомлення про підозру у вчиненні злочину проти України, що спричинило виплату грошової компенсації без наявності правових підстав або у розмірі, визначеному без урахування жилої площі, яка перебуває у власності заявника (заявника, який перемістився), членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації, з розрахунку на померлу особу або на особу, яка не є членом його сім'ї, заявник (заявник, який перемістився) повертає місцевому розпоряднику різницю надміру виплачених коштів добровільно або за рішенням суду. Сума коштів, яка підлягає поверненню, визначається комісією з урахуванням норм пунктів 18 і 19 цього Порядку.
У разі зміни у складі сім'ї заявника (заявника, який перемістився), зокрема державної реєстрації смерті члена його сім'ї, на якого було розраховано та виплачено грошову компенсацію, або державної реєстрації розірвання шлюбу з таким членом сім'ї, після перерахування коштів грошової компенсації на його спеціальний рахунок, заявник (заявник, який перемістився) зобов'язаний повідомити про такі зміни місцевому органу або уповноваженому органу у строк не пізніше ніж протягом 30 календарних днів з дати, коли вони відбулися.
Якщо після перерахування коштів грошової компенсації на спеціальний рахунок заявника (заявника, який перемістився) місцевому органу або уповноваженому органу стало відомо про зміни у складі сім'ї, зокрема про державну реєстрацію смерті члена його сім'ї, на якого було розраховано та виплачено грошову компенсацію, або державну реєстрацію розірвання шлюбу з таким членом сім'ї, про зміни у його майновому стані та/або членів його сім'ї, на яких було розраховано та виплачено грошову компенсацію, які відбулися до перерахування коштів грошової компенсації на такий рахунок, і заявник (заявник, який перемістився) не повідомив про такі зміни, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією за нововиявленими обставинами без звернення заявника (заявника, який перемістився).
Якщо заявник не повідомив місцевому органові, а заявник, який перемістився, - уповноваженому органу про зміни у складі сім'ї, що спричинило оформлення права власності на нерухоме майно на особу, яка не є членом його сім'ї, заявник (заявник, який перемістився) повертає місцевому розпоряднику різницю надміру виплачених коштів добровільно або за рішенням суду. Сума коштів, яка підлягає поверненню, визначається комісією з урахуванням норм пунктів 18 і 19 цього Порядку.
Особам з інвалідністю та членам сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, яким призначено грошову компенсацію, її виплата здійснюється відповідно до рішення комісії про призначення грошової компенсації незалежно від зміни групи інвалідності та категорії одержувача грошової компенсації після прийняття рішення.
У відповідності до вимог п. 30 Порядку для отримання згоди на перерахування коштів грошової компенсації із спеціального рахунка як оплати за договором заявник (заявник, який перемістився) подає місцевому розпоряднику один примірник договору, в якому повинно бути зазначено про те, що житло набувається у власність заявника (заявника, який перемістився) та членів його сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію.
У разі придбання житлового будинку, розташованого на земельній ділянці, подається також один примірник договору/договорів, в якому(яких) повинно бути зазначено, що земельна ділянка передається у власність заявника (заявника, який перемістився) та членів його сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію.
Згідно з п. 31 Порядку місцевий розпорядник у разі відповідності умов договору вимогам, установленим у пунктах 28 і 30 цього Порядку, протягом п'яти робочих днів надає заявникові (заявникові, який перемістився) письмову згоду на перерахування коштів грошової компенсації із спеціального рахунка як оплату за договором з визначенням суми, що підлягає перерахуванню, та реквізитів рахунка для перерахування.
У п. 32 Порядку зазначено, що місцевий розпорядник дає згоду на переказ коштів грошової компенсації із спеціального рахунка заявника (заявника, який перемістився) на рахунок, зазначений у договорі, за таких умов:
1) предметом договору є придбання у власність заявника (заявника, який перемістився) та членів його сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію, житла, яке відповідає встановленим вимогам законодавства для забезпечення громадян, які потребують поліпшення житлових умов, що буде підставою для зняття з квартирного обліку;
2) ціна договору є меншою або дорівнює сумі коштів грошової компенсації, що розміщені на спеціальному рахунку заявника (заявника, який перемістився), крім випадків, визначених пунктом 38 цього Порядку;
3) власником (співвласником) житла згідно з укладеним договором є малолітній або неповнолітній член сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або повнолітня недієздатна особа, від імені яких укладався договір і яким призначалася грошова компенсація, в разі їх наявності;
4) строк виконання договору купівлі-продажу житла не перевищує двох місяців;
5) відсутність обвинувального вироку суду у зв'язку із вчиненням заявником (заявником, який перемістився) злочину проти України.
Відповідно до вимог п. 37 Порядку у разі смерті одержувача грошової компенсації, якому призначено грошову компенсацію та не виплачено, грошова компенсація виплачується уповноваженому члену сім'ї на підставі заяви, копії документа, що посвідчує особу уповноваженого члена сім'ї, копії свідоцтва про смерть та згоди довільної форми від інших членів сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію.
Заяву та зазначені документи уповноважений член сім'ї особисто подає місцевому органу або уповноваженому органу (у тому числі через центр надання адміністративних послуг), який протягом п'яти робочих днів вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації уповноваженому члену сім'ї.
Якщо кошти грошової компенсації були перераховані на спеціальний рахунок одержувача грошової компенсації, місцевий орган або уповноважений орган звертається до уповноваженого банку з проханням повернути кошти із спеціального рахунка одержувача грошової компенсації на рахунок місцевого розпорядника із зазначенням банківських реквізитів такого рахунка.
Рішення щодо виплати уповноваженому члену сім'ї призначеної грошової компенсації приймається комісією з урахуванням положень пункту 11 цього Порядку.
Комісія протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення щодо виплати уповноваженому члену сім'ї грошової компенсації надсилає йому копію рішення.
Після отримання копії рішення комісії уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого банку із заявою про відкриття спеціального рахунка. До заяви додається копія рішення комісії.
Після відкриття спеціального рахунка уповноважений представник сім'ї повідомляє про його реквізити місцевому розпоряднику та місцевому органу або уповноваженому органу.
Виплата грошової компенсації уповноваженому члену сім'ї здійснюється з урахуванням норм, зазначених у пунктах 18 (щодо здійснення перерахунку розміру грошової компенсації у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла), 23 (в частині змін у майновому стані), 26, 28-32 і 34 цього Порядку, із збереженням черговості виплати грошової компенсації.
Положення цього пункту поширюються також на випадки, коли смерть заявника відбулася до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 р. № 846 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719».
За вимогами п. 40 Порядку кошти грошової компенсації можуть бути використані на покриття витрат, пов'язаних з купівлею, оформленням права власності на житло, земельну ділянку, на якій розміщено житловий будинок, та сплатою передбачених законодавством податків і зборів, про що обов'язково зазначається в договорі.
Забороняється використання коштів грошової компенсації на оплату посередницьких послуг.
Пунктом 41 передбачено, що уповноважений банк має право переказувати у повному обсязі суму, визначену в договорі, і не має права переказувати суму частинами, крім витрат, пов'язаних з купівлею, оформленням права власності на житло, земельну ділянку, на якій розміщено житловий будинок, та сплатою передбачених законодавством податків і зборів.
У разі придбання житлового будинку разом із земельною ділянкою у платіжній інструкції щодо переказу коштів грошової компенсації зазначаються договір/договори купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки, на якій він розміщений.
Судом встановлено, що відповідно до наведених норм Порядку, ОСОБА_1 не є уповноваженим членом сім'ї ОСОБА_2 , оскільки з протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб №2 від 16.07.2020 було призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, ОСОБА_2 , 1961 р.н. та вбачається, що розрахунок грошової компенсації було проведено за формулою, затвердженою Порядком, на одного заявника.
Отже, відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви, діяв на підставі та у межах повноважень, визначених Конституцією та законом, а отже підстав для визнання таких дій та рішень протиправними не вбачається.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволені адміністративного позову - відмовити.
Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО