27 січня 2026 року м. Київ справа №320/29906/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) додаткової винагороди з розрахунку 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у заходах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період з 24.02.2022 по 25.02.2022 включно, за 13.04.2022, за період з 03.05.2022 по 20.05.2022 включно, з 22.05.2022 по 31.05.2022 включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період з 24.02.2022 по 25.02.2022 включно, за 13.04.2022, за період з 03.05.2022 по 20.05.2022 включно, з 22.05.2022 по 31.05.2022 включно, з розрахунку 100000 грн на місяць пропорційно безпосередній участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, та з урахуванням попередньо виплачених сум додаткової винагороди за цей період;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) додаткової винагороди з розрахунку 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у заходах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, згідно днів участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, зазначених у графіках службового навантаження військовослужбовціввійськової служби за контрактом та мобілізованих 6 патрульної роти військової частини НОМЕР_1 за період з 01.06.2022 по 17.04.2024;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів У країни «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, згідно днів участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, зазначених у графіках службового навантаження військовослужбовців військової служби за контрактом та мобілізованих 6 патрульної роти військової частини НОМЕР_1 за період з 01.06.2022 по 17.04.2024, з розрахунку 100000 грн на місяць пропорційно безпосередній участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, та з урахуванням попередньо виплачених сум додаткової винагороди за цей період.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що він проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України. В період з 24.02.2022 по 25.02.2022 включно, 13.04.2022, у період з 03.05.2022 по 20.05.2022 включно, у період з 22.05.2022 по 31.05.2022 включно, у період з 01.06.2022 по 17.04.2024 позивача було призначено до виконання бойових завдань з посилення охорони та оборони об'єктів для стримування військової агресії Російської Федерації проти України. Позивач вважає, що має право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000 грн відповідно до постанови № 168. Проте йому спірну допомогу не нараховано та не виплачено, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.11.2025 витребувано від відповідача чином засвідченні: копію особової справи позивача; довідку про суму нарахованого та виплаченого позивачу грошового забезпечення за період за період з 24.02.2022 по 25.02.2022 включно, за 13.04.2022, за період з 03.05.2022 по 20.05.2022 включно, з 22.05.2022 по 31.05.2022 включно, з 01.06.2022 по 17.04.2024, із зазначенням всіх складових нарахованого та виплаченого грошового забезпечення; копії витягів з наказів щодо залучення позивача до участі у бойових діях; витяги з журналів бойових дій (вахтового журналу, журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення); копію рапорту (донесення) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань; копії наказів командира (начальника) військової частини про виплату позивачеві додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 (або нормативно обґрунтовані письмові пояснення причин відсутності таких наказів); накази, розрахунково-платіжні відомості, видаткові касові ордери, реєстри зарахування коштів на карткові (поточні) рахунки, накопичувальну картку обліку заробітної плати, картку особового рахунку військовослужбовця позивача та інші документи, відомості, які містять інформацію щодо виплати позивачу грошового забезпечення та інших виплат за спірні періоди; копії наказів про призначення позивача на посаду, зарахування до списків частини, проходження військової служби та місця перебування позивача, про вибуття (прибуття) у відрядження для виконання службових обов'язків в зону проведення бойових дій, які видавались під час проходження позивачем військової служби, зокрема за спірні періоди; витяги з наказів щодо проходження служби та місця перебування позивача у спірні періоди, витяг із журналів бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки); письмові пояснення про вчинені дії по виконанню постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022.
25.11.2025 відповідачем подано до суду заяву про долучення документів на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025.
25.11.2025 відповідачем подано до суду заяву про долучення документів на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025.
25.11.2025 відповідачем подано до суду заяву про долучення документів на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025.
Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України.
Наказом командувача Національної гвардії України від 12.04.2024 № 98о/с позивача звільнено з військової служби у Національній гвардії України відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я).
Наказом командира НОМЕР_4 бригади охорони громадського порядку ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 17.04.2024 № 88 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у Національній гвардії України у відставку.
12 травня 2024 року позивач звернувся рекомендованим листом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в якому просив:
- надати належним чином завірені витяги (копії) з наказів (розпоряджень) та бойових наказів (розпоряджень) відповідних командирів щодо залучення мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах, передбачених Постановою ,у період здійснення зазначених заходів;
- нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , недоплачену суму коштів додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Листом від 08 червня 2024 року № 1/3013-1634-Х-9 відповідач надав позивачу витяги з наказів командира частини щодо залучення його до бойової служби протягом 2022 року та повідомлено, що немає можливості нарахувати та виплатити додаткову винагороду в розмірі 100 000,00 грн. у зв'язку із відсутністю позивача в наказах на виплату додаткової винагороди за вказаний період. Одночасно позивача повідомлено, що за вказаний період йому виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30 000,00 грн
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою-третьою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з абзацами першим, другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні був продовжений з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента від 14 березня 2022 року № 133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжений до сьогоднішнього дня.
Одночасно із введенням воєнного стану, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Цим же Указом надано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та від 24 лютого 2022 року № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 168, пунктом 1 якої, у редакції станом на 07 березня 2022 року, визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Надалі до Постанови № 168 неодноразово вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 350, від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793, від 08 жовтня 2022 року № 1146, проте зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, у 2022 році не змінювався.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168" Постанову № 168 доповнено пунктом 2-1, який підлягав застосуванню з 24 лютого 2022 року, та згідно з яким визначено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Відповідно до статті 8 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1934-XII "Про Збройні Сили України" (далі - Закон № 1934-XII) Міністр оборони України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України, а також інші повноваження, передбачені законодавством, в тому числі визначає порядок виплати грошового забезпечення (абзац другий частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII).
Наказом Міністра оборони України від 01 квітня 2022 року № 98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за № 382/37718 (застосовується з 24 лютого 2022 року), внесено зміни до Порядку № 260 шляхом доповнення розд. І п. 17, відповідно до якого на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, Міністр оборони України видав директиви від 07 березня 2022 року № 248/1217, від 25 березня 2022 року № 248/1298, від 18 квітня 2022 року № 248/1529, доведені до кожної окремої військової частини (установи) у формі телеграм (діяли до 01 червня 2022 року), а потім Окреме доручення від 23 червня 2022 року № 912/з/29.
За пунктом 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року № 248/1298 (яке діяло до 01 червня 2022 року) під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно- розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).
Згідно з пунктом 2 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року № 248/1298 на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:
100 000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);
30 000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).
За пунктом 3 Окремого доручення від 25 березня 2022 року № 248/1298 райони ведення бойових дій та склад створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.
Згідно з пунктом 4 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 командирам військових частин (установ), до яких відряджені військовослужбовці інших органів військового управління та військових частин (установ), щомісячно до 5 числа повідомляти військові частини (установи) за місцем штатної служби військовослужбовців про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цієї телеграми.
Пунктом 5 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року № 248/1298 передбачено, що виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.
Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.
З урахуванням наведеного, окремі доручення Міністра оборони України прийнято для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів (як умови для виплати додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови № 168, у розмірі до 100 000 грн), має належне юридичне підґрунтя.
Подібний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 21 березня 2024 року у справі № 560/3159/23 та у справі № 560/3141/23.
Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу невиплати військовослужбовцю Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168 у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з 24.02.2022 по 25.02.2022 включно, 13.04.2022, у період з 03.05.2022 по 20.05.2022 включно, у період з 22.05.2022 по 31.05.2022 включно, у період з 01.06.2022 по 17.04.2024.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до наказів командира НОМЕР_4 бригади охорони громадського порядку ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 24.02.2022 № 41дск, від 25.02.2022 № 42 дск, від 13.04.2022 № 89дск, від 03.05.2022 № 109 дск, від 04.05.2022 № 110 дск, від 05.05.2022 № 111 дск, від 06.05.2022 № 112 дск, від 07.05.2022 № 113 дск, від 08.05.2022 № 114дск, від 09.05.2022 № 115 дск, від 10.05.2022 № 116 дск, від 11.05.2022 № 111 дск, від 12.05.2022 № 118 дск, від 13.05.2022 № 119 дск, від 14.05.2022 № 120 дск, від 15.05.2022 № 121 дск, від 16.05.2022 № 122 дск, від17.05.2022 № 123 дск, від 18.05.2022 № 124 дск, від 19.05.2022 № 125дск, від 20.05.2022 № 126 дск, від 22.05.2022 № 128 дск, від 23.05.2022 № 129 дск, від 24.05.2022 № 130 дск, від 25.05.2022 № 131 дск, від 26.05.2022 № 132 дск, від 27.05.2022 № 133 дск, від 28.05.2022 № 134 дск, від 29.05.2022 № 135 дск, від 30.05.2022 № 136 дск, від 31.05.2022 № 137 дск, позивач 24.02.2022, 25.02.2022, 13.04.2022, 03.05.2022, 04.05.2022, 05.05.2022, 06.05.2024, 07.05.2022, 08.05.2022, 09.05.2022, 10.05.2022, 11.05.2022, 12.05.2022, 13.05.2022, 14.05.2022, 15.05.2022, 16.05.2022, 17.05.2022, 18.05.2022, 19.05.2022, 20.05.2022, 22.05.2022, 23.05.2022, 24.05.2022, 25.05.2022, 26.05.2022, 27.05.2022, 28.05.2022, 29.05.2022, 30.05.2022, 31.05.2022 призначався для виконання бойових завдань з посилення охорони та оборони об'єктів для стримування військової агресії Російської Федерації проти України.
Суд акцентує на тому, що дані накази видано на виконання бойового розпорядження командування угрупування сил і засобів оборони міста Київ та бойового розпорядження головного управління Національної гвардії України.
Також матеріали справи місять графіки службового навантаження військовослужбовців військової служби за контрактом та мобілізованих 6 патрульної роти військової частини НОМЕР_1 за березень 2022, квітень 2022 року червень 2022 року, липень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, червень 2023 року, липень 2023 року, серпень 2023 року, вересень 2023 року, жовтень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, затверджені командиром 2 патрульного батальйону полковником ОСОБА_2 .
Дані вказаних графіків підтверджують перебування позивача за вказаний період на військовій службі.
На думку позивача, він мав у період з 24.02.2022 по 17.04.2024 право на додаткову винагороду у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
У той же час, відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025 надано пояснення, згідно яких повивач за час служби не залучався до участі у бойових діях (в зоні проведення бойових дій), тому в жодних наказах командира військової частини НОМЕР_1 , рапортах (донесеннях) командирів підрозділів, журналі бойових дій вказаний військовослужбовець зазначений не був.
Також відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025 зазначено, що оскільки накази командира НОМЕР_4 бригади охорони громадського порядку ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) за період 24 лютого 2022 р. - 31 грудня 2023 р. мають гриф «Для службового користування», тому командування військової частини позбавлене можливості направити витяги із зазначених наказів. Разом з тим витяги із аналогічних наказів за 2024 рік надано у зв'язку зі зняттям грифу «ДСК».
Так, згідно витягів з наказу командира НОМЕР_4 бригади охорони громадського порядку ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 02.01.2024 № 2, від 03.01.2024 № 3, від 04.01.2024 № 4, від 05.01.2024 № 5, від 06.01.2024 № 6, від 07.01.2024 № 7, від 08.01.2024 № 8, від 09.01.2024 № 9, від 10.01.2024 № 10, від 11.01.2024 № 11, від 12.01.2024 № 12, від 13.01.2024 № 13, позивача з 02.01.2024 по 03.01.2024, з 03.01.2024 по 04.01.2024, з 04.01.2024 по 05.01.2024, з 05.01.2024 по 06.01.2024, з 06.01.2024 по 07.01.2024, з 07.01.2024 по 08.01.2024, з 08.01.2024 по 09.01.2024, з 09.01.2024 по 10.01.2024, з 10.01.2024 по 11.01.2024, з 11.01.2024 по 12.01.2024, з 12.01.2024 по 13.01.2024, з 13.01.2024 по 14.01.2024 призначено для виконання бойових завдань зі стабілізаційних дій, на виконання бойових розпоряджень угрупування сил і засобів оброни міста Києва у визначених секторах оборони міста Києва та Київської області.
Суд зазначає, що практика Верховного Суду свідчить, що виплата додаткової винагороди у розмірі до 100 000 гривень обумовлена участю у бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, та підтвердженням цих обставин відповідними документами.
Водночас Верховний Суд у постанові від 06 грудня 2024 року (справа № 200/5172/23) віднесення населених пунктів до активних бойових зон само собою не гарантує права на отримання додаткової винагороди у збільшеному розмірі. Визначення права на отримання додаткової винагороди не може базуватися лише на формальному віднесенні території до районів ведення бойових дій.
На переконання суду, що з наданих копій витягів з наказів командира НОМЕР_4 бригади охорони громадського порядку ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) вбачається, що позивач виконував визначені завдання на блокпостах м. Києва та Київській області, зокрема, виконання бойових завдань зі стабілізаційних дій, на виконання бойових розпоряджень угрупування сил і засобів оброни міста Києва у визначених секторах оборони міста Києва та Київської області; здійснення ізоляційних (обмежувальних) заходів на стаціонарних блокпостах (спостережних постах).
Верховний Суд у постанові від 5 червня 2024 року у справі №200/660/23 зауважував про те, що за приписами ст. 1 Закону України від 6 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України»:
- бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших силі засобів) Збройних сил України, інших складових Сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України чи ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння);
- район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій протягом певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Водночас у постанові Верховного Суду від 16 жовтня 2025 року у справі №160/18340/22 суд касаційної інстанції під час розгляду справи щодо нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року №168, для визнання поняття «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» врахував приписи п. 1 Окремого доручення міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 (яке діяло до 1 червня 2022 року), згідно з яким під цим терміном слід розуміти виконання військовослужбовцем:
- бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних сил України або начальником Генерального штабу Збройних сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
- бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
- бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
- завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
- бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (зокрема поза межами районів ведення бойових дій);
- бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань/озброєних осіб (зокрема поза межами районів ведення бойових дій);
- виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (зокрема поза межами районів ведення бойових дій);
- здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою (зокрема поза межами районів ведення бойових дій);
- здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (зокрема поза межами районів ведення бойових дій);
- виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (зокрема поза межами районів ведення бойових дій).
З 1 червня 2022 року застосовується Окреме доручення міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 (далі - Окреме доручення).
У п. 1 Окремого доручення встановлено, що під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
- бойових завдань у складі військової частини/підрозділу, яка/який веде воєнні/бойові дії у складі діючих угруповань військ/Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем ЗСУ або начальником Генерального штабу ЗСУ) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
- бойових/спеціальних завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових/спеціальних завдань військовою частиною/підрозділом, зокрема зведеним першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ/сил або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ/Сил оборони держави;
- бойових/спеціальних завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ/Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
- бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих/захоплених противником;
- завдання з ведення руху оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих/захоплених противником;
- бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
- бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань/озброєних осіб;
- виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;
- виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;
- здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;
- здійснення заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
- виконання бойових/спеціальних завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Вказані положення неодноразово застосовано Верховним Судом під час вирішення справ, зокрема справи №520/19106/23
При цьому, згідно з постановою Верховного Суду від 22 квітня 2025 року у справі №520/17681/23 зазначено, що саме виконання бойового завдання з вогневого ураження повітряних цілей є тією формою «безпосередньої участі» у бойових діях, яка охоплюється п. 1 постанови КМУ №168, а також положеннями (абз. 9 п. 1) відповідного Окремого доручення, незалежно від району здійснення такого завдання чи складу військової частини/підрозділу. За наявності документального підтвердження виконання бойового завдання з вогневого ураження (рапорти, накази, витяги з журналів бойових дій тощо) військовослужбовець має право на додаткову винагороду в підвищеному розмірі. При цьому така винагорода виплачується виключно за фактичне виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей. Виконання інших завдань не може вважатися «безпосередньою участю», оскільки ці дії, попри свій характер бойової готовності, потребують окремого нормативного визначення та не охоплюються чинними підставами для виплати відповідно до постанови №168.
У телеграмі командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 04.07.2022 № 350/1/329/пс роз'яснено, що не є підставою для включення військовослужбовця в наказ на виплату підвищеної винагороди (до 100 000 грн): перебування військовослужбовця в районні ведення бойових дій та невиконання безпосередньо ним бойових завдань у складі військової частини, яка веде бойові дії; перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій, якого включено до складу груп по охороні та обороні військових об'єктів (крім випадків виконання бойових завдань із відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються (згідно з даними журналу бойових дій, постових відомостей); перебування військовослужбовців на військових об'єктах, по яких здійснювалось вогневе ураження противником.
Суд звертає увагу, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 13.03.2022 № 84, від 30.03.2022 № 101, від 01.04.2022 № 102, від 30.04.2022 № 125, від 02.06.2022 № 152, від 01.07.2022 № 184, від 01.08.2022 № 212, від 01.09.2022 № 237 місто Київ входило до районів ведення бойових дій.
Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за № 453/37789 (з подальшими змінами).
22 грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України було прийнято наказ №309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Наказом Мінреінтеграції від 13.01.2023 р. № 14 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з цим Наказом місто Київ виключено із переліку територій можливих бойових дій (пп. 1.11 розд. I Переліку виключено). Крім того, в пп. 2.10 розд. I Переліку цифри "10.08.2022" замінено цифрами "30.04.2022". Тобто, м. Київ віднесено до території активних бойових дій з 24.02.2022 р. по 30.04.2022 р.
Суд зазначає, що позивачем не доведено, а судом не встановлено, що позивач у спірний період виконував будь-які бойові завдання (розпорядження), які б відповідали зазначеним вище умовам. Зокрема, позивачем не надано: журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.
Отже, позивачем не надано жодних доказів своєї безпосередньої участі в бойових діях, як і не надано відповідних бойових розпоряджень командира військової частини.
Інших доказів, які б підтверджували участь у бойових діях позивачем не надано, зокрема, матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях (виконання бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.
При цьому, у позовній заяві позивач прямо не вказує, що приймав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів безпосередньо в районах ведення бойових дій. Позовна заява містить загальні твердження про наявність у позивача права на спірні виплати через виконання бойових наказів та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, позивач не має права на виплату додаткової щомісячної винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень в спірний період в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах на підставі тих доказів, що наявні в матеріалах справи.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують вище встановленого судом та не мають визначального значення для вирішення спору по суті.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.