Рішення від 29.01.2026 по справі 260/7251/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Ужгород№ 260/7251/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2025 року ОСОБА_2 , який представляє позивача Гладжикурка Владислава Івановича ( ордер Серія АР №1193863) звернувся через систему Електронний суд до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:

- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме відомості про «Порушення правил військового обліку».».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку та дотримується його правил. Зокрема, позивач своєчасно уточнив свої персональні та облікові дані на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX.

В системі "РЕЗЕРВ+" міститься інформація, що позивач "порушив правила військового обліку". Однак як вказує позивач, зазначена інформація не відповідає дійсним обставинам справи. У зв'язку із чим позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку».

Позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку», але відповідач повідомленням №4/18809 від 19.08.2025 року, залишив заяву без задоволення, зазначив, що за даними ЄДРПВР громадянин ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, не оновив (уточнив) облікові (персональні) дані, ст. 22 ЗУ Про «Мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відтак, як вказано у повідомленні така бездіяльність ОСОБА_1 містить ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210, 210-1 КУпАП, а тому на усунення протиправної поведінки та внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників останньому надсилається виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 ..

Позивач такі дії відповідача протиправними, незаконними та такими, що суперечить вимогам закону та порушує його права, оскільки вказані відомості перешкоджають йому у здійсненні його законних прав.

25 вересня 2025 року суддя ЗОАС Рейті С.І. відкрив спрощене позовне провадження по даній справі та встановив відповідачу 15-деннй строк для надання відзиву.

08 жовтня 2025 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивач, будучи військовозобов'язаним та перебуваючи на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 був зобов'язаний в період з 18.05.2024 року до 16.07.2024 року оновити свої облікові (персональні) дані, перелік яких визначений ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». При цьому ОСОБА_1 ухилився від виконання вказаного обов'язку, у зв'язку з чим органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 19.04.2025 року були внесені відповідні відомості щодо виявлення порушень військового обліку.

Твердження позивача про вчасне уточнення ним свої персональних та облікових даних, не відповідає дійсності, оскільки за змістом відомостей ЄДРПВР він 08.07.2024 року, тобто, в період з 18.05.2024 року до 16.07.2024 року, уточнив лише номер засобу зв'язку (телефону), а зобов'язаний був уточнити ще адресу місця проживання та інші персональні дані, перелік яких визначений ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, які відповідно до п.17-1 ч.1 даної статті Закону належать до персональних даних військовозобов'язаного.

При цьому, згідно відомостей електронної облікової картки до військово-облікового документу позивача, в ній відсутні будь-які дані про проходження ним медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Також, позивачем не тільки не надано жодного належного, допустимого, достовірного доказу на підтвердження тієї обставини, що діями ІНФОРМАЦІЯ_4 порушені його конкретні права, свободи або законні інтереси, а й навіть не зазначено, які саме його конкретні права, свободи або законні інтереси порушені і в який саме спосіб створюється перешкода для реалізації конкретних прав, у зв'язку з наявністю в ЄДРПВР відомостей про порушення військового обліку ОСОБА_1 , що вказує на недоведеність підстав позову. Одночасно, у зв'язку з відсутністю в матеріалах справи копії електронного військовооблікового документу (Резерв+) позивача, який є в розпорядженні останнього, та необхідністю дослідження його відомостей для правильного вирішення даного спору, вважає за необхідне та доцільне витребувати копію даного документу від позивача ОСОБА_1 .

Також, просив суд витребувати від позивача копію його електронного військово-облікового документа, сформовану у мобільному застосунку «Резерв+», разом з розширеними даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

18 серпня 2025 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій останній додатково зазначив, що у відзиві представник відповідача посилається на норми матеріального права, вказує, що в системі РЕЗЕРВ + та в Єдиному державному реєстру призовників міститься інформація, що позивач порушив правила військового обліку, оскільки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , порушив правила військового обліку, не оновив (уточнив) облікові (персональні) дані, ст. 22 ЗУ Про «Мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з чим відповідачем було сформовано подання про розшук ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП.

Також посилається, що законодавство не містить вказівки на те, що «Порушення правил військового обліку» може бути лише у випадку притягнення до адміністративної відповідальності. Відтак, така бездіяльність ОСОБА_1 містить ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП, а тому зазначене стало підставою для внесення відповідних даних про порушення військового обліку.

Однак такі твердження представника відповідача є помилковими та такими, що суперечить вимогам закону та порушують права позивача, оскільки вказані відомості перешкоджають йому у здійсненні його законних прав, з огляду на наступні норми закону.

Позивач своєчасно уточнив свої персональні та облікові дані на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX. Відтак зазначена відповідачем інформація про порушення позивачем правил військового обліку, не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено не було.

Відтак, вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Порядок притягнення до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення, і відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі та в межах повноважень, передбачених законом.

01 січня 2026 року керівником апарату ЗОАС видано Розпорядження №36 "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судових справ". Обгрунтування -звільнення судді ОСОБА_3 , рішення зборів суддів №6 від 23.12.2025 року.

01 січня 2026 року сформовано Протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями . Підстава: звільнення судді з посади.

01 січня 2026 року згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями . справу переданого на розгляд судді Плехановій З.Б.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 січня 2026 року адміністративну справу №260/7251/25 було прийнято до провадження.

Ухвалою ЗОАС від 19.01.26 року суд ухвалив: клопотання представника відповідача про витребування доказів - задовольнити. Зобов'язати позивача (представника позивача) надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали:- копію електронного військово-облікового документа позивача, сформовану у мобільному застосунку «Резерв+», разом з розширеними даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.2. Зобов'язати відповідача надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали:- військово-облікову справу позивача; послужну картку, всі рішення, протоколи, повістки щодо позивача, звернення до поліції.

23 січня 2026 року представником відповідача подано заяву на виконання ухвали суду, в якій зазначено наступне.

На виконання вище зазначеної Ухвали суду,

ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомляє, що військово-облікова справа позивача - не існує, натомість надсилають облікову картку ОСОБА_1 , згідно якої позивач не перебуває у сигнальному списку (розшук за порушення правил військового обліку - відсутній).

Крім того, надсилають суду витяг з ЄДРПВР щодо персональних даних позивача із зазначенням дати подання звернення до органу національної поліції (15.05.2025 року № Е2171215) та автоматичне скасування розшуку 10.11.2025 року (скасування порушення правил військового обліку). З огляду на зазначене, підстава звернення до суду - відсутня.

Вивчивши матеріали справи , суд дійшов до наступних висновків.

Обставини встановлені судом

ОСОБА_1 , 1993 р.н. є громадянином України, місце проживання якого зареєстроване в селі Зняцево Мукачівського району Закарпатської області.

ВОД Резерв+ ОСОБА_1 станом на 13.08.2025 року містив наступну інформацію :

- Розшукує ТЦК та СП : порушення військового обліку

- причина розшуку :не уточнили персональні дані вчасно

- дата початку розшуку 15.05.2025 року

- тип відстрочки п. 1 ч. 3 ст. 23 дійсна до

ІНФОРМАЦІЯ_6

- дані уточнено вчасно -дата уточнення даних - 18.07.2025 року.

13 серпня 2025 року ОСОБА_1 подав начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву , в якій просив внести зміни до ЄДР призовників, військовозобовязаних та резервістів про виключення відомостей щодо нього про порушення правил військового обліку".

19 серпня 2025 року супровідним листом № 4/18809 тимчасово виконуючого обовязки ІНФОРМАЦІЯ_4 було надано відповідь, де було зазначено, що

- згідно бази ЄДРВ АІТС "Оберіг" у заявника є порушення правил військового обліку від , оскільки не уточнив вчасно облікові дані ( ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".)

- У діях заявника вбачаються ознаки адмінправопорушення за ч.3 ст.210, 210-1 КУпАП України, у звязку з чим відсутні підстави для внесення змін щодо персональних даних заявника до АІТС "Оберіг"

- У звязку з необхідністю розгляду справи про адміправопорушення заявнику необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 у найкоротший термін для уточнення військово-облікових даних.

В обліковій картці позивача наданій представником відповідача на вимогу суду міститься наступна інформація:

- користується правом на відстрочку

-перебуває у сигнальному списку

-не уточнив вчасно облікових даних ( ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".)

порушення ВО: 15.05.2025

номер зверненн.. орган Нацполіції

-примітка : Автоматичне скасування розшуку при підписанні адмінсправи.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (№ 3543-XII) обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

1. Громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

2. Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації можуть бути відповідно до Закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).

3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Судом встановлено ,що в ВОД Резерв+ у позивача міститься запис від 18.07.2025 року - "дані уточнено вчасно."

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:

відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Стаття 210 КУпАП України (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку) :

Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку -

тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;2) власне ім'я (усі власні імена);3) по батькові (за наявності);4) дата народження;5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);10) військово-облікова спеціальність;11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;14) адреса місця проживання;15) номери засобів зв'язку;16) адреси електронної пошти (за наявності);17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Суд констатує, що неуточнення даних до 16.07.2024 є порушенням, за яке передбачено адміністративний штраф за статтею 210 КУпАП України, проте після 17.07.2025 застосування штрафу є протиправним через закінчення річного строку.

Судом встановлено, що відповідач не надав ні протокол, ні постанову про притягнення позивача за вищевказане порушення, і строк притягнення до відповідальності за статті 210 КУпАП України сплив.

Суд акцентує, що ні у відповіді на заяву позивача, ні у відзиві на позовну заяву, відповідач ніяким чином не спростовує факту, що на позивача не складалися протоколи/постанови і що він не був притягнутий до адміністративної відповідальності за статтями, що передбачають відповідальність за порушення правил військового обліку. Перед судом не спростовані доводи позивача, що відносно нього жодного протоколу не було складено, як і не доведена та обставина, що відносно позивача протокол не складався через вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклик

Матеріалами справи підтверджується, що в системі "РЕЗЕРВ+" міститься інформація, що позивач "порушив правила військового обліку", однак зазначена інформація не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки позивач не порушував правил військового обліку, що підтверджується системою "РЕЗЕРВ+", де зазначено, що дані уточнено вчасно.

У зв'язку із чим позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку», але відповідач повідомив, що останній вчинив правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП.

Однак разом з тим, будь-яких доказів щодо вчинення позивачем вказаного правопорушення відповідачем надано не було, оскільки позивач не отримував жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки , затвердженого ПКМУ 23 лютого 2022 р. № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань серед іншого :

-звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд акцентує увагу, що «притягнення до адміністративної відповідальності» та «вчинення адміністративного правопорушення» є різними за змістом поняттями.

Також суд зауважує, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.

Тому, враховуючи всі наведені обставини, має місце протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не виключення відомостей про «Порушення військового обліку» стосовно позивача та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача про виключення вказаних відомостей про порушення військового обліку.

Посилання представника відповідача, що станом на сьогоднішній день відсутній предмет необгрнтовано налужними та допустимидоказами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією від 01 вересня 2025 року № 0156-0761-4736-2893.

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не виключення відомостей про «Порушення правил військового обліку» стосовно ОСОБА_1 .

. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме виключити відомості про «Порушення правил військового обліку».

Стягнути на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова