29 січня 2026 року
м. Хмельницький
Справа № 677/1720/25
Провадження № 11-сс/820/54/26
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_4
прокурора ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницький в режимі відеоконференції судове провадження за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваної ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Красилівського районного суду Хмельницької області від 15 січня 2026 року, якою:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Кульчинки Красилівського району Хмельницької області, жительку АДРЕСА_1 , українку, громадянку України, з вищою освітою, працюючої начальником управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, раніше не судимої,
відсторонено від займаної посади начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради до 07.03.2026 р. включно, в межах строку досудового розслідування,
Ухвалою слідчого судді Красилівського районного суду Хмельницької області від 15 січня 2026 року клопотання слідчого задоволено; ОСОБА_7 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України відсторонено від займаної посади начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради до 07.03.2026 р. включно, в межах строку досудового розслідування.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, захисник ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та відмовити у задоволенні клопотання слідчого про відсторонення від посади ОСОБА_7 . Обґрунтовує доводи апеляційної скарги тим, що вказана ухвала є незаконною, необґрунтованою та невмотивованою.
Заслухавши доповідача, захисника та підозрювану, які підтримали доводи апеляційної скарги, прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, перевіривши матеріали судового провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів судового провадження, відділенням поліції №4 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної України в Хмельницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025242210000029 від 12 вересня 2025 року, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що « ОСОБА_7 , обіймаючи з 24.03.2021 згідно з розпорядженням Красилівського міського голови № 63/2021-рк посаду начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, та являючись, в силу ч. 3 ст. 18 КК України службовою особою, тобто особою, яка постійно здійснює функції представника місцевого самоврядування, постійно обіймає в органах місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинила інкримінований їй злочин за наступних обставин.
Так, згідно п. 1.5, 2.10 посадової інструкції начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, начальник Управління забезпечує виконання доручень міського голови, його заступників, забезпечує реалізацію державної політики з питань соціального захисту населення на території Красилівської міської територіальної громади.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №284 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту із забезпеченням житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», затверджено Порядок та умови надання у 2025 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту із забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до наказу начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 12.06.2025 №87/2025-н бюджету Красилівської міської територіальної громади з державного бюджету виділено 6 224 072 гривень субвенції на реалізацію інвестиційного проєкту із забезпеченням житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
З урахуванням вищенаведеного, рішенням п'ятдесят дев'ятої позачергової сесії Красилівської міської ради восьмого скликання №3 від 01.08.2025 вирішено придбати житловий будинок садибного типу загальною площею 281,1 кв.м, що розташований за адресою АДРЕСА_2 , та дві земельні ділянки площею 0,0600 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:0309 та площею 0,051 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:1179, на яких він розташований, за рахунок субвенції з державного бюджету на придбання житла для дитячого будинку сімейного типу.
Вказаним рішенням начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради ОСОБА_8 уповноважено на підписання договору купівлі продажу житлового будинку садибного типу загальною площею 281,1 кв.м, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та дві земельні ділянки площею 0,0600 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:0309 та площею 0,051 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:1179, на яких він розташований та вчинити дії, щодо державної реєстрації права власності на житловий будинок.
ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, з метою незаконно збагатити інших осіб за рахунок виділених на придбання житла для дитячого будинку сімейного типу бюджетних коштів, вже у червні 2025 року знаючи їх точну суму, а також те що будинок за адресою АДРЕСА_2 за своїм технічним станом не відповідає ринковій вартості, за яку він має бути придбаний, завчасно почали вживати заходів задля надання законності укладеному лише 01.08.2025 правочину, шляхом штучного незаконного завищення вартості будинку та наближення її до розміру виділених на його придбання коштів.
Так, відповідно до п.3.2. договору купівлі-продажу від 01.08.2025 в день укладення договору Покупцем (Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області в особі начальника ОСОБА_7 ) було оглянуто нерухоме майно і на момент підписання договору Покупець не має претензій до його стану, нерухоме майно повністю задовольняє покупця (у стані «як воно є»).
Крім того, пунктом 14.4. договору визначено, що будь-які інші попередні домовленості, які мали місце до укладення цього Договору і не відображені у його тексті, після підписання Договору не матимуть правового значення.
Втім ОСОБА_7 , обіймаючи посаду начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, являючись службовою особою, усвідомлюючи, що в Україні згідно Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, строк якого вчергове продовжено з 05:30 год. 09.05.2025 строком на 90 діб згідно Указу Президента України № 235/2025 від 15.04.2025, який затверджено Законом України № 4356-IX від 16.04.2025, порушуючи свої повноваження і використовуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції всупереч інтересам служби для незаконного і безоплатного обертання чужого майна, діючи з прямим умислом, корисливим мотивом і корисливою метою незаконно збагатити інших осіб, у долі яких зацікавлена, а саме власників згаданого житлового будинку садибного типу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , за попередньою змовою із невстановленими на даний час особами, достовірно знаючи про те, що вартість будинку, з урахуванням його розташування, ремонту, віку, якості будівництва, комунікацій, енергоефективністі, не відповідає ринковій вартості, 01.08.2025, перебуваючи по вул..Центральна, 43 у м.Красилів Хмельницької області, підписала договір №1644 купівлі-продажу, згідно якого ОСОБА_9 та ОСОБА_10 продали, а управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області придбало житловий будинок садибного типу загальною площею 281,1 кв.м, що розташований за адресою АДРЕСА_2 та дві земельні ділянки площею 0,0600 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:0309 та площею 0,051 га, кадастровий номер 6822710100:02:001:1179 за ціною 6 224 072 гривень, у т. ч. за житловий будинок садибного типу 5 598 061 гривень, що станом на 01.08.2025 на 2 649 945 гривень більше за ринкову вартість даного будинку садибного типу станом на 01.08.2025 р.
За наслідками укладення та підписання ОСОБА_7 угоди, управлінням соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області на підставі платіжних документів чотирма транзакціями 7 та 8 серпня 2025 року ОСОБА_9 та ОСОБА_10 перераховано коштів на загальну суму 6 224 072 грн., з яких незаконно перераховано 2 649 945 гривень, чим на вказану суму заподіяно збитків державному бюджету.
ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
12 січня 2026 року слідчий звернувся до слідчого судді Красилівського районного суду з клопотанням, погодженим процесуальним прокурором в даному кримінальному провадженні, про відсторонення підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України ОСОБА_7 , від посади голови начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, посилаючись на те, що залишаючись на зазначеній посаді під час проведення досудового розслідування, підозрювана може мати можливість особисто чи/або при спілкуванні з працівниками Управління соціального захисту населення Красилівської міської Ради впливати на свідків та інших осіб, яких було залучено до протиправної діяльності, а маючи доступ до автоматизованих систем Управління соціального захисту населення Красилівської міської Ради, змінювати та спотворювати докази.
Також, на даний час не вилучено документи, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, не допитано усіх свідків у кримінальному провадженні та вживаються заходи щодо встановлення інших осіб, які причетні до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, є достатні підстави вважати, що підозрювана, перебуваючи на посаді може якимось чином спотворити зміст чи приховати документи, що мають значення для досудового розслідування та незаконно впливати на покази свідків з метою зміни їх показів, як особисто так і через працівників, продовжувати злочинну діяльність.
Ухвалою слідчого судді Красилівського районного суду Хмельницької області від 15 січня 2026 року підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України ОСОБА_7 , відсторонено від займаної посади, начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради до 07 березня 2026 року, в межах строку досудового розслідування.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Обґрунтовуючи прийняте рішення, з яким погоджується колегія суддів, слідчий суддя, відповідно до вимог ст. 157 КПК України, врахувала те, що з доданих до клопотання документів вбачається обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Крім того, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_7 підозрюється у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинений за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану. Перебування на посаді може призвести до зловживань службовим становищем.
Так, з наданих матеріалів вбачається те, що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення саме з використанням свого службового становища, тобто перебуванням на посаді начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, що сприяло вчиненню нею кримінального правопорушення, а також те, що даний час вилучено не всі документи, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, не допитані всі свідки та є достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді, може знищити такі документи, чи якимось чином спотворити їх зміст чи приховати такі документи, як особисто так і через інших працівників, протиправно перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином.
Враховуючи те, що ОСОБА_7 є службовою особою та підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, з використанням займаної посади, у порядку і з підстав визначених КПК України, до неї, на думку колегії суддів, на законних підставах, здійснено відсторонення від посади.
Колегія суддів зазначає, що у відповідності до змісту ст. 368 КПК України, питання щодо наявності чи відсутності складу кримінального правопорушення в діянні, правильності кваліфікації дій та винуватості особи в його вчиненні, а також оцінка належності та допустимості доказів вирішуються судом під час ухваленні вироку, тобто на стадії судового провадження.
Доводи апелянта про те, що жодних доказів такого припущення чи обґрунтування такої можливості слідчим та прокурором не наведено, не спростовує існування вказаних ризиків, оскільки норми кримінального процесуального закону не вимагає доказів того, що підозрювана обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії.
Доводи апелянта про те, що відсторонення ОСОБА_7 від посади негативно позначиться на роботі Красилівської міської ради колегією суддів відхиляються, оскільки тимчасове відсторонення підозрюваної від займаної посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для досудового розслідування у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти ймовірним спробам перешкоджати кримінальному провадженню, при цьому відсторонення підозрюваної від посади не потягне негативних наслідків для інших осіб.
Зокрема, повноваження підозрюваної не є унікальними та такими, що пов'язані виключно з особою підозрюваної. Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради у зв'язку із відстороненням не припинить свою діяльність, обов'язки начальника управління може виконувати й інша особа (виконання обов'язків можуть бути покладені на іншу службову особу вказаної установи; так, на час розгляду клопотання підозрювана також перебуває на амбулаторному лікуванні).
Отже, відсторонення ОСОБА_7 від займаної посади не призведе до негативних наслідків для управління соціального захисту населення Красилівської міської ради.
З огляду на викладене, зазначені в апеляційній скарзі доводи та підстави, з яких захисник підозрюваної просить скасувати ухвалу слідчого судді не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи і не є визначеними законом безумовними підставами для скасування оскаржуваного рішення.
Як встановлено під час апеляційного розгляду, рішення слідчого судді, яким задоволено клопотання слідчого про відсторонення ОСОБА_7 від посади начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради, є законним та обґрунтованим, винесене з дотриманням норм кримінального процесуального закону та в межах строку досудового розслідування, з чим погоджується і колегія суддів.
Таким чином, слідчий суддя при розгляді клопотання повно та об'єктивно дослідив всі обставини, з якими закон пов'язує можливість вирішення питання про відсторонення особи від посади, при цьому дослідив належним чином правову підставу для відсторонення від посади, наслідки відсторонення від посади для інших осіб та навів в ухвалі мотиви з яких прийняв відповідне рішення.
Істотних порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді місцевого суду, як про це зазначає в апеляційній скарзі захисник, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 154-158, 376, 419, 422 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 - залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Красилівського районного суду Хмельницької області від 15 січня 2026 року, про відсторонення ОСОБА_7 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, від займаної посади начальника управління соціального захисту населення Красилівської міської ради до 07.03.2026 р. включно, в межах строку досудового розслідування - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді