Справа № 458/68/26
3/458/47/2026
29.01.2026 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, одружений, не працює, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей,
- за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд.
19.01.2026 близько 11:00 год в АДРЕСА_1 в житловому будинку ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме: обзивав її нецензурними словами та виганяв із житлового будинку, чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 .
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не прибув, був повідомлений про день, час та місце розгляду справи шляхом телефонограми, з урахуванням стислих строків розгляду справи.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, був обізнаний, що відносно нього складено адміністративний протокол, його присутність при розгляді справи за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не є обов'язковою (ч. 2 ст. 268 КУпАП), тому суд проводить розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Позиція потерпілої.
У судове засіданні потерпіла ОСОБА_2 не з'явилась, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи шляхом телефонограмою з урахуванням стислих строків розгляду справи.
Беручи до уваги те, що розгляд справи за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не передбачає обов'язкової участі потерпілої, враховуючи, що така особа була повідомлена про день, час та місце розгляду справи, в судове засіданні не прибула, тому суд проводить розгляд справи без участі цієї особи.
Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374369 від 19.01.2026, з якого суд встановив, що 19.01.2026 близько 11:00 год в АДРЕСА_1 в житловому будинку ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме: обзивав її нецензурними словами та виганяв із житлового будинку, чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП;
- рапорт чергового ЧЧ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Сливара А.С. від 19.01.2026, з якого видно, що 19.01.20256 близько 10:57 год. ОСОБА_1 вчинив відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство;
- письмова заява та письмові пояснення потерпілої ОСОБА_2 від 19.01.2026, з яких видно, що 19.01.20256 близько 11:00 год ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство;
- письмове пояснення ОСОБА_1 від 19.01.2026, в якому заперечив свою винуватість у вчиненому адміністративному правопорушенні;
- форма оцінок ризиків вчинення домашнього насильства від 19.01.2026, якою встановлено високий рівень небезпеки ОСОБА_1 ;
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника від 19.01.2026 серії АА № 305977, з якого видно, що відносно ОСОБА_1 застосовано заходи термінового заборонного припису у вигляді заборони в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 строком 5 діб з 12:30 год. 19.01.2026 до 12:30 год. 24.01.2026;
- довідка про склад сім'ї від 19.01.2026 № 106, з якої видно, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 разом з дружиною та трьома неповнолітніми дітьми;
- характеристика ОСОБА_1 від 19.01.2026, з якої видно, що ОСОБА_1 за адресою місця проживання характеризується позитивно;
- інформація з ІІПС "АРМОР" про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності та взаємозв'язку, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до - Закону України «Про запобігання та протидії домашньому насильству» домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відтак, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення дій психологічного характеру (образи), внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про застосування адміністративного стягнення до ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, суд бере до уваги характер та обставини вчинення цього правопорушень, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, що ОСОБА_3 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, одружений, не працює, є учасником бойових дій, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, а тому ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
З урахуванням конкретних обставин, встановлених у цій справі, враховуючи особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності, в тому числі за вчинення домашнього насильства, не притягався, суд відповідно до ч. 1 ст. 39-1 КУпАП не вбачає підстав для направлення ОСОБА_1 на проходження програми, передбаченої законом, для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі.
Застосоване до правопорушеника адміністративне стягнення у вигляді штрафу є достатнім для його виправлення, виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 173-2, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 (триста сорок) гривень, який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 гривень (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено та потерпілою.
Суддя О.І. Кшик