Постанова від 29.01.2026 по справі 453/162/26

ЄУНСС: 453/162/26

НП: 3/453/150/26

ПОСТАНОВА

іменем України

29 січня 2026 року місто Сколе

Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин Володимир Ярославович, розглянувши справу за матеріалами, котрі надійшли від Відділення поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 , сімейний стан та місце праці не повідомила, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягалася,

за ст. 124 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

29.01.2026 року від ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області до Сколівського районного суду Львівської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, що були зареєстровані в діловодстві за вх. № 695.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення на бланку серії ЕПР1 № 577204, складеного 28.01.2026 року інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Кривецьким О.І. відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, остання 28.01.2026 року о 00:40 год. по ділянці автошляху Т-1423 сполученням «Бориня-Мохнате», що по вул. Зелена у с. Матків Стрийського району Львівської області, керуючи належним їй транспортним засобом марки AUDI моделі E-TRON, державний номерний знак НОМЕР_1 , під час руху проявила неуважність, не стежила за дорожньою обстановкою, не обрала безпечної швидкості для руху та не відреагувала на її зміну, у зв'язку з чим допустила наїзд на огорожу дорожню металеву бар'єрного типу. Внаслідок зазначеної дорожньо-транспортної названий транспортний засіб зазнав механічних пошкоджень, чим ОСОБА_1 порушила вимоги підпункту «б» пункту 2.3., пункту 12.1. Правил дорожнього руху.

Суддя, провівши підготовку до розгляду вищевказаних матеріалів справи, дійшов такого висновку.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.

Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.

В силу приписів ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1 -129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Отже, дані матеріали справи про адміністративне правопорушення можуть розглядатись: 1) за місцем вчинення адміністративного правопорушення; 2) за місцем обліку транспортного засобу, котрий вказаний в протоколі про адміністративне правопорушення; 3) за місцем проживання порушника, в даному випадку ОСОБА_1 ..

Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення на бланку серії ЕПР1 № 577204, складеному 28.01.2026 року інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Кривецьким О.І. відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, зазначено місце проживання останньої - АДРЕСА_1 . Своєю чергою, місцем вчинення інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є вул. Зелена у с. Матків Стрийського району Львівської області, а відомості про місце обліку керованого нею транспортного засобу марки AUDI моделі E-TRON, державний номерний знак НОМЕР_1 , в матеріалах цієї справи відсутні.

Слід зазначити, що дійсно, постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року за № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Львівській області утворено Стрийський район (з адміністративним центром у м. Стрию) у складі у тому числі території Козівскої сільської територіальної громади, куди входить с. Матків.

Проте, Законом України від 03.11.2020 року «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» Розділ XII «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону доповнено пунктом 3-1 такого змісту: «3-1. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року». У свою чергу, Законом України від 16.11.2021 року «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів» термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX) територіальної юрисдикції подовжено на один рік, але не пізніше 01.01.2023 року.

Крім того, в силу статті 31 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII (в редакції Закону № 2808-IX від 01.12.2022 року), до набрання чинності Законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.

До набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX юрисдикція за місцезнаходженням на території Козівської сільської територіальної громади, куди входить с. Матків, підпадала та передбачає звернення у Турківський районний суд Львівської області, котрий не є ліквідованим.

У підсумку, до набрання чинності законодавством щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, розгляд матеріалів справи про адміністративне правопорушення, разом з протоколом про адміністративне правопорушення на бланку серії ЕПР1 № 577204, складеного 28.01.2026 року інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Кривецьким О.І. відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, не належить до територіальної юрисдикції Сколівського районного суду Львівської області.

Таким чином, оскільки справа не підсудна Сколівському районному суду Львівської області, вважаю необхідним повернути матеріали про адміністративне правопорушення, разом з вказаним вище протоколом про адміністративне правопорушення, до ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, для визначення підсудності, з урахуванням названого щодо обставин юрисдикції, та направлення матеріалів до відповідного суду, юрисдикцією якого у відповідності з КУпАП передбачений розгляд справи.

При цьому, виходячи із засад здійснення судочинства у справах про адміністративні правопорушення, зокрема, якими є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, а також враховуючи положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, вважаю за доцільне роз'яснити, що цю справу про адміністративне правопорушення слід направити за територіальною юрисдикцією до Турківського районного суду Львівської області (за місцем вчинення правопорушення), або ж до Іршавського районного суду Закарпатської області (за місцем проживання порушниці), що, власне, відповідатиме та відображатиме основні принципи здійснення розгляду справи про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись статтями 245, 251-252, 256, 276, 278, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, - повернути без розгляду до Відділення поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, для визначення їх підсудності та направлення за належністю.

Постанова набирає законної сили у день її винесення, окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Володимир МИКИТИН