Постанова від 29.01.2026 по справі 443/91/26

Справа №443/91/26

Провадження №3/443/110/26

ПОСТАНОВА

іменем України

29 січня 2026 року місто Жидачів

Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Равлінко Р.Г., секретар судового засідання Рибакова І.І., з участю прокурора Ваврин М.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працючого фахівцем з режиму секретності військової частини НОМЕР_1 , інваліда ІІ групи, учасника бойових дій

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 23.08.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 17.10.2025 о 13 год 36 хв подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 23.08.2024, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 14.10.2025 о 10 год 03 хв подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення),чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, визнав повністю та щиро розкаявся у вчиненому.

Прокурор протоколи про адміністративні правопорушення підтримала та просить суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у межах санкції зазначеної норми КУпАП.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Стаття 68 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з положеннями підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (14 жовтня 2014 року №1700-VII) (далі - Закон №1700-VII) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, є доведеним та підтверджується дослідженими судом належними і допустимим наступними доказами по справі:

- протоколом №152 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 09.01.2026, згідно якого ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 17.10.2025 о 13 год 36 хв подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 09.01.2026, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому керівнику Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Миколі ДРУЗЮКУ №134789-2025 від 28.11.2025, про направлення на погодження матеріали перевірки та проєкт протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 та відповіддю заступника керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Андрія ЛІЩУКА згідно якої повернуто проєкт протоколу та матеріали перевірок про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 ;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 28.11.2025, згідно яких останній пояснив, що на посаді старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 перебував з 04.01.2023 по 23.02.2024. З вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» ознайомлений. Щорічну декларацію (після звільнення) за 2024 рік на сайті НАЗК подав 14.10.2025. Декларацію при звільненні - 17.10.2025. На лікуванні з 01.01.2025 по 31.03.2025 не перебував, з 23.08.2024 по 23.09.2024 не перебував. Поважних причин щодо несвоєчасного подання декларацій у нього не було, подав невчасно тому що недокінця ознайомився з вимогами про термін подачі декларацій;

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №242 від 23.08.2024, підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , звільненого з військової служби наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 16.08.2024 №490 у запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу) пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (зі змінами), вважати таким, що 23.08.2024 направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні (17.10.2025 о 13 год 36 хв);

- функціональними обов'язками старшого офіцера мобілізаційного відділення підполковника ОСОБА_1 ;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому ІНФОРМАЦІЯ_5 №122668-2025 від 29.10.2025, згідно якого УСР у Львівській області ДСР НП України здійснюється розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 та просять надати належним чином завірені копії наказів про призначення та звільнення військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , посадової інструкції, витягу з послужного списку, ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №4 від 04.01.2023, відповідно до якого підполковника ОСОБА_1 , 2787519419, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", призначено на посаду старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_7 , BOC-2904003;

- довідкою про проходження служби, відповідно до якої ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України №65/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", відповідно до Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" призваний за загальною мобілізацією ІНФОРМАЦІЯ_6 . 03.01.2023 по 23.08.2024 - старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 . Звільнений з військової служби 23.08.2024 у запас за підпунктом «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу » (за станом здоров'я за наявності інвалідності);

- протоколом №153 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 09.01.2026, згідно якого ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 14.10.2025 о 10 год 03 хв подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення),чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 09.01.2026, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної за 2024 рік (14.10.2025 о 10 год 03 хв).

Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає, що дії ОСОБА_1 , вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини, не надано, тому вищевикладені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.

Щодо обчислення строку виявлення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання ОСОБА_1 без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, та за 2024 рік (після звільнення), приходжу до наступних висновків.

Особливістю правопорушень, пов'язаних з корупцією, є те, що початок перебігу строку для накладення адміністративного стягнення розпочинається з дня його виявлення.

Судом встановлено, що відповідно до листа УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому ІНФОРМАЦІЯ_5 №122668-2025 від 29.10.2025, УСР у Львівській області ДСР НП України здійснювався розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , а відтак, оскільки лист №122668-2025 датовано 29.10.2025, тому датою виявлення адміністративних правопорушень є саме 29.10.2025.

Згідно положень ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчинених ним правопорушень, ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 , слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу. Застосоване судом до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно з якою особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Особи з інвалідністю I та II груп, а також законні представники дітей-інвалідів та недієздатних осіб з інвалідністю I/II груп звільняються від сплати судового збору (згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»).

Оскільки, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 02.04.2025, ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, відтак останнього слід звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 23, 33,36, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адмінправопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і на підставі ст. 36 КУпАП, накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови складено 29.01.2026.

Суддя Р.Г. Равлінко